Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Szkoła uczy, jak dostać pracę u Niemca

Email Drukuj
Na lokalnym rynku pracy jest tak źle, że już nawet szkoły nie mają złudzeń i załatwiają swoim uczniom pracę zagranicą. Do eksperymentalnego projektu przystąpiła wadowicka budowlanka. Dzięki temu murarze z Wadowic będą budować pomyślność Niemiec, bo tam ich potrzebują.


To nowatorski pomysł.Zespół Szkół nr 1 w Wadowicach przystąpił do projektu LEA 13. Jest to program zawodowy Izby Przemysłowo-Handlowej (IHK) w Erfurcie, w którym mogą brać udział młodzi ludzie z krajów europejskich, w tym Polski, zainteresowani kształceniem zawodowym w Niemczech.
Udział nim daje naszym uczniom możliwość zdobycia dodatkowego zawodu uznawanego w całej Unii Europejskiej oraz zawarcie umowy o pracę z zakładem prowadzącym naukę zawodu. Obok zawodu murarza uczniowie mogą zdobyć kwalifikacje do wykonywania zawodu np. mechatronika - informuje Agnieszka Jakubowska, nauczycielka języka niemieckiego w ZS nr 1 w Wadowicach.
Jak się okazuje, z oferty kształcenia w Niemczech mogą skorzystać nie tylko obecni uczniowie budowlanki, ale również jej absolwenci. Nie jest jednak łatwo dostać się do programu, a ilość miejsc jest ograniczona.

W tym roku do Niemiec wyjechało 11 uczniów z zasadniczej szkoły zawodowej, wśród nich hydraulicy i murarze. W marcu szkoła zorganizowała dla nich obóz językowy w Turyngii w małej miejscowości Scheibe-Alsbach.
W trakcie pobytu uczniowie przeszli intensywny trening językowy oraz mentalny pod okiem doświadczonych niemieckich trenerów. W lipcu wezmą oni udział w kolejnym trzytygodniowym szkoleniu, które może zakończyć się podpisaniem umowy z Izbą Przemysłowo – Handlową - informuje Agnieszka Jakubowska.
Po zakończeniu szkolenia uczniowie mają otrzymać tytuł pracownika wykwalifikowanego, uzyskać świadectwo egzaminacyjne, a w przypadku wyrażenia chęci będą mogli zawrzeć umowę o pracę z zakładem prowadzącym naukę zawodu.
Biorąc pod uwagę trudną i wciąż zmieniającą się sytuację na rynku pracy staramy się jako szkoła pomóc uczniom w podnoszeniu kwalifikacji i znalezieniu zatrudnienia - ocenia Agnieszka Jakubowska.
(mp)
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (19)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... Wadowiczanin38 komentuje +2
No proszę, Wadowice i oklica coraz biedniejsza, brak pracy, perspektyw. A co na to samorząd, lokalni politycy? Chwalą sie rynkiem....to jakaś paranoja...brak dróg (BDI to raczej mrzonka, ehhhhhhh, równia pochyła :(

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
11 - 04 - 2013
... rimol komentuje +0
praca czyni wolnym- niemcy to słaby naród

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
10 - 04 - 2013
... bigdan komentuje +1
j23.......absolutna racja

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
10 - 04 - 2013
... emigrant nie antek komentuje +7
co za głupi naród masakra mam dość pisałem już wczoraj ale dzisiaj wchodzę i znowu artykuł typu: "robię fajkę niemcowi za friko" wadowice24 ogłupiacie ludzi jak wszystkie media??? głupim narodem łatwiej sterować ? intencja ..... zniszczycie ten naród

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
09 - 04 - 2013
... wardriver komentuje +1
w okolicy bloku 15 i domeny na sienkiewicza niezabezpieczona sieć wifi, nazywa się "dom", świetna prędkośc przy pobieraniu, można się uczyć unikając szkoły i niemców

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
09 - 04 - 2013
... ja1111 komentuje +11
I to jest klęska naszych tzw" elit politycznych" po 1989 roku. Wszystkich bez wyjątku...bo te same gęby zasiadają od tego roku w parlamencie i tylko barwy klubowe zmieniają. Buzek, Krzaklewski, Kaczyńscy, Tusk, Miller, Oleksy, Kwaśniewski, Pawlak itd itr długo by wymieniać..... swoją nieudolnością, niekompetencją, załatwianiem posadek dla znajomków na każdym szczeblu administracji spowodowali, że setki tysięcy młodych rodaków ma tylko jedno marzenie....jak najszybciej uciec z tego chorego patologicznego kraju, gdzie ważne jest tylko in vitro, pornografia, Smoleńsk, związki partnerskie, związki zawodowe, i inne tematy zastępcze. Natomiast nikt nie zastanawia się nad gospodarką. Była taka mądra pani w Wielkiej Brytanii która powtarzała :" Nie ma państwowych pieniędzy...państwo nie ma swoich pieniędzy, ono gospodaruje tylko pieniędzmi podatników. I wszytskim politykom należy podczas ich obietnic wyborczych przypomnieć, jeśłi jakiejś grupie społecznej chcą coś dać....mianowicie...komu chcecie zabrać. Dlatego ludzie stąd uciekają...bo najbardziej gnojeni są ci którzy cięzko pracują i uczciwie płacą podatki. Krzywda nie dzieje się cwaniaczkom, zlodziejom i kombinatorom.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
09 - 04 - 2013
... * kałakolczik * komentuje +11
To nie jest dobry pomysł za nasze pieniądze szkolić polską młodzież i wysyłać na roboty do Niemca. I jeszcze chyba chwalić się tym i liczyć na pochwały. Myślenie krótkowzroczne.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
09 - 04 - 2013
... fakja komentuje +3
jak bociany na zime konczysz szkołe wylot;] fajno

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
09 - 04 - 2013
... Ks komentuje +7
@j23
To nie Niemiec jest winien tylko nasza totalna głupota, Nie umiemy wykorzystać szansy jaką mamy. Pieniędzy dalej nie szanujemy i nie przeznaczamy na sprawy rozwoju, tylko zabawiamy się niekończącym się remontem Rynku i domu papieża , za astronomiczną kwotę, a której i tak nikt nie będzie śmiał rozliczać. I tak jest w całej Polsce. Interesują nas jasełka , a nie sprawy narodowe.
My chcemy Boga , a inne narody dobrobytu i tym się różnimy.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
09 - 04 - 2013
... flinston komentuje +2
j23 pięknie ujął sprawę :)

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
09 - 04 - 2013
... M.A komentuje +2
Radny Krzysztof "Pogodynka" Salachn

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
09 - 04 - 2013
... pendrive komentuje +3
poza tym patriotyzm to wymysł systemu aby swoich w drużynie trzymać, bez względu na ofiary... tymczasem ten sam właśnie system dusi się od środka i finał taki będzie że z Polski g... będzie :)

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
09 - 04 - 2013
... pendrive komentuje +2
Jak Polak nie może to Niemiec dopomoże i się wzbogaci.... taki system, zamast narzekać to trzeba by było wspomóc młodych a nie jak dotychczas po ukończeniu szkoły albo na truskawki albo do kwiatów...mądrzejsi korzystaja a gupole narzekają ;)

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
09 - 04 - 2013
... lump komentuje +6
szkoła już nie uczy ale ogłupia

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
09 - 04 - 2013
... LOŻA SZYDERCÓW komentuje +5

CYTAT:
"NA LOKALNYM RYNKU PRACY jest tak źle, że już nawet szkoły nie mają złudzeń..."

- no nie myślałem, że kiedyś zgodzę się z jakimś Twym stwierdzeniem drogi "mp"!!!

;-)

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
09 - 04 - 2013
... patriota komentuje +10
Do czego to doszło? Tuskolandia i Wyspy PiSuary tworzą szkoły dla przyszłych volksów? To się w głowie nie mieści. Polacy! Opamiętajcie się! Odsuńmy od władzy wszystkie szkodzące nam ugrupowania, zróbmy czystki w samorządach podczas następnych wyborów. To jest kpina, żeby we własnym kraju nie opłacało się gospodarzyć Polakowi!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
09 - 04 - 2013
... j23 komentuje +20
Dziada pradziada niemiec lał grabił i gonił do roboty. Każdą wojnę przegrali a są nadal mocarstwem. UE nadal niemiec rządzi a po wyciągnięciu wniosków z przegranych wojen po co mordować jak można ekonomicznie załatwić - podbić każdy kraj a zwłaszcza taki w którym władz zapomniała komu ma służyć. Polska wykształci za pieniądze podatnika przy pomocy biednych rodziców a niemiec wykorzysta gotowy Polski potencjał ludzki dla dobra swojego narodu. I tak przez wieki historia kołem się toczy a my ciągle jesteśmy w dupę bici.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
09 - 04 - 2013
... mikos komentuje +3
Według dzisiejszej gazety krakowskiej poszukiwanymi zawodami na rynku pracy
w całym województwie są:
- informatyk
- kierowca klasy C
- kierowca klasy E

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
09 - 04 - 2013
... dadan komentuje +12
Z miłości do naszego kraju - niemcy piszemy z małej litery.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
09 - 04 - 2013
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był