Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Nareszcie! To już koniec szkoły

Email Drukuj
To był chyba najdłuższy rok szkolny. Ale w końcu są wakacje, na które czekało 5 mln 384 tys. dzieci i młodzieży oraz 655 tys. nauczycieli w Polsce. Rok 2011/2012 był sezonem zmian w polskiej szkole, ale od września uczniów czekają kolejne rewolucje.Uczniowie potrafią liczyć i wiedzą, że w tym sezonie nie był im łatwo. Ale w końcu jest. W piątek (29.06) ostatni raz odwiedzili szkoły, a maluchy przedszkola, przyszli na akademie i odbiór świadectw.
To był chyba mój najdłuższy rok szkolny. Dobrze, że się kończy. Mam nadzieję, że w wakacje trochę odpocznie, bo od września czeka mnie kolejna zmiana - mówi 10 letnia Julia Malinowska.
Kolejny rok szkolny będzie dla niego dużym wyzwaniem, bo rozpocznie go w IV klasie, gdzie jak wiadomo każdy przedmiot prowadzony już jest przez innego nauczyciela. Na razie jednak wybiera się na wakacje.
Mama z tatą zaplanowali dwutygodniowy urlop nad morzem. razem z bratem chcemy tylko, by była dobra pogoda. Nigdy morza nie widziałam - dodaje uczennica.
Najdłuższy rok szkolny trwał tak długo, ponieważ Ministerstwo Edukacji Narodowej, wprowadziło zasadę, że kończyć się będzie on teraz w każdy ostatni piątek czerwca. Na ten dzień czekało 5 mln 384 tys. dzieci i młodzieży oraz 655 tys. nauczycieli w Polsce.

Ostatni, wymuszony przez MEN tydzień w szkole uczniowie spędzili nie tylko na lekcjach, ale również na wycieczkach, dniach sportu konkursach, a część uczniów na zwolnieniach od rodziców, bo ci nie widzieli sensu, żeby dzieci chodziły do szkoły, kiedy oceny były już wcześniej wystawione.

Mijający rok szkolny to przede wszystkim kolejne zmiany Ministerstwa Edukacji Narodowej i nie tylko. Są one efektem m.in. wcześniejszej reformy edukacyjnej i niżu demograficznego.

Klasy podstawowe I-III uczyły się według nowej podstawy programowej, która przygotowana została m.in. pod stopniowe obniżanie wieku rozpoczynania edukacji, ale Ministerstwo Edukacji Narodowej postanowiło odwlec obowiązek I klasy dla 6-latków, dlatego duża liczba dzieci z Wadowic kończyła edukację normalnie w zerówkach i przedszkolach w grupach starszaków.

Przez dwa kolejne lata to rodzice zdecydują, czy ich dzieci pójdą do podstawówki, czy zostaną w przedszkolu lub zerówce. Podobnie w gimnazjum uczono się już według nowej podstawy programowej, a III klasy zdawały egzamin według nowej formuły, w której zarówno język polski był oddzielony od historii z wosem jak i matematyka od przedmiotów przyrodniczych.

Tegorocznych absolwentów gimnazjów czekają również zmiany na maturze w 2015 roku. Nie będzie już, budzącej sporo wątpliwości, prezentacji, ale wypowiedź na wylosowany temat na egzaminie ustnym z języka polskiego oraz dodatkowo obowiązek przystąpienia do egzaminu pisemnego z jednego z tzw. przedmiotów do wyboru. To nie koniec zmian.

Jedną z najbardziej kontrowersyjnych jest proponowana od września zmiana w lekcjach historii w szkołach ponadgimnazjalnych, która zdaniem wielu będzie ograniczać jej nauczanie.

Dotychczas uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych mieli dwa pełne cykle historii, zaś od nowego roku III klasa gimnazjum kończyć miałaby się na 1918 roku, a dalsze dzieje uczniowie poznawaliby w szkole średniej. Tam też w przypadku wyboru przez nich profili ścisłych, przyrodniczych czy ekonomicznych w klasie II i III mieliby przedmiot „Historia i społeczeństwo”. Zmiana ta wywołała burzę protestów od nauczycieli i środowisk akademickich.

Kolejną nowością będzie ekonomia, ale nie w szkole, tylko w samorządach. Od września tego roku dzwonki nie zabrzmią w kilkuset szkołach w Polsce, bo ich po prostu nie będzie. Ze względu na niż demograficzny urzędy gmin zamykają małe, głównie wiejskie podstawówki, zaś powiaty łączą szkoły ponadgimnazjalne, szukając oszczędności.

(kp)
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (17)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... popp komentuje +5
Moim zdaniem problemem wakacyjnym jest że miasto nic nie proponuje młodym. Co mają robić dla zabicia czasu? Nie mówię o cudach na kiju ale chociaż czy wszystkie przyszkolne bojka są dostępne? Z tego co widziałem to nie. Może by coś pokombinować w tym kierunku? Albo dofinansowanie kina by bilety były 3 razy tańsze itd itd. To drobiazgi, jednak jeśli dużo takich drobnych pomysłów się uzbiera to niewielkim nakładem można pozbierać dzieciaki z ulicy. Tak myślę, mogę się mylić.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
02 - 07 - 2012
... łyżwiarz komentuje +2
ależ ten artykuł zawiły, nie mogę pojąć ,o co tu chodzi,czy tam nie ma korektorów,żeby naprostowali nieścisłości,które są żenujące?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
02 - 07 - 2012
... popp komentuje +3
'Pytający' ale to o czy piszesz wina nauczycieli! Większość dzieci z bloków jest NORMALNA. Jednak szkoła sortuje dzieci. Duża część nauczycieli, jakoś tak wychodzi, że nie widzą gdy wojuje dziecko, którego rodzice maja koneksje albo z innych względów budzą źle pojęty szacunek ciała pedagogicznego. Po osiedlach te same nastoletnie gnojki są prowodyrami a reszta jak te barany. Ze szkoły te zachowania wynoszą: wszystko im wolno. A rodzice czasem nawet nie wiedzą że wychowali szefa gangu blokersów, bo nikt im nie powie co za ich plecami robi pociecha.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
01 - 07 - 2012
... 3x komentuje +3
Dlaczego nikt tej Pani nie powie by przestała pisać , ponieważ się ośmiesza, nie umie sklecić kilku zdań i to test po tekście .

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
01 - 07 - 2012
... PYTAJĄCY komentuje +21
Piątek godz.22,30 .Nad Skawą zapici małolaci lat ok.15 robią dym,dwóch pajaców jedzie na skuterku bez kasków przez centrum wydzierająć się ,o mało silnik ich nie wyprzedził,
7 matołków upchanych w jakimś zachodnim szrocie,z piskiem opon i muza na full wymusza pierwszeństwo. Wszyscy szukają śmierci. ( to tylko moje obserwacje z 10 min )
I w końcu pytanie.....
GDZIE JESTESCIE KOCHANI POLICJANCI?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
30 - 06 - 2012
... zgred komentuje +7
Niezła fotka z przedszkola czemu innych zdjęć niema ? a fakt teraz zaczyna sie najdłuższy urlop najbardziej zapracowanej grupie społecznej , miłego wypoczynku nabierzcie siły aby od września dawać popalić na nowo uczniom

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
30 - 06 - 2012
... popp komentuje +6
mgr tak napisałeś swój tekst że nie wiadomo czy piszesz o uczniach czy o nauczycielach.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
30 - 06 - 2012
... ostatnia szara komórka komentuje +5
Julia Malinowska to nie tylko w kontekście zdań ma pomieszaną płeć,ale i mówi o sobie w 3 os liczby poj czasu przyszłego prostego cyt.Mam nadzieję,że w wakacje trochę odpocznie (???) bo... czeka mnie!!!...

Poloniści do pracy a nie na wakacje.


Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
30 - 06 - 2012
... @ mgr komentuje +2
Chyba zbyt mocno uczciłeś koniec roku i teraz majaczysz.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
29 - 06 - 2012
... mgr komentuje +0
wreszcie wolne, koniec użerania sie z tymi matołami, nic się nie chcą uczyć, niektorzy to nawet mają krzywe ryje!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
29 - 06 - 2012
... Pimpek komentuje +16
Belfer,ty matole będziesz kumał przez dwa miechy, a to że jesteście lenie,to dobrze was znam i to nie od dziś !!!
Uderz w stół ,a nożyce się odezwą !!!

A skoro jesteś ;belfer" to byś sie tak nie odzywał ....świadczy o tobie wiele...matole !!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
29 - 06 - 2012
... Belfer komentuje +19
Pimpek, ty matołku, niczego się nie nauczyłeś. Do nauki, weź teraz korepetycje żebyś coś kumał o tym "Bożym Świecie."

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
29 - 06 - 2012
... Pimpek komentuje +22
NO TERAZ ;;CIAŁO PEDAGOGICZNE "" SE ODDYCHNIE ( bidulki ),DWA MIECHY LABY,A KASA LECI !!!
A JEST ICH ,AŻ 655 TYSIĘCY !!!

Pozdrawiam te ciałka !!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
29 - 06 - 2012
... akaz 102 komentuje +13
No tak to jest w redakcji, że tematy jak i cytaty wymyśla się na poczekanu... Takiego dziecka w powiecie wadowickim nie ma i nie było. Pozdrawiam :)

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
29 - 06 - 2012
... vulcan komentuje +19
nareszcie biedni nauczyciele sobie odpoczną 2 miesiące.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
29 - 06 - 2012
... axa komentuje +18
A ta Julia Malinowska to chłopiec czy dziewczynka, bo się pogubiłem :P
cyt: "mówi 10 letnia Julia Malinowska.", a w następnym zdaniu, cyt: "Kolejny rok szkolny będzie dla niego dużym wyzwaniem"..

więc jak to z tą Julią.. a może Julianem jest?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
29 - 06 - 2012
... Pesymista komentuje +7
gimnazjaliści teraz będą mieli dużo wolnego by robić chuligaństwo na ulicach

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
29 - 06 - 2012
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był