Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Wadowickie - tutaj uczą najlepiej

Email Drukuj
Może tak powinno brzmieć hasło promocyjne powiatu i Wadowic. Na tle innych regionów Małopolski gimnazjaliści wadowiccy wypadają najlepiej - wynika ze wstępnych analiz egzaminów przeprowadzonych przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną.Jutro koniec roku szkolnego i początek wakacji, a tu jest powód do dumy. W edukacji szkoły wadowickie notują z roku na rok kolejne sukcesy. Ale takiego wyniku lokalna oświata nie notowała od lat.

Na tle innych powiatów Małopolski gimnazjaliści wadowiccy wypadają najlepiej - wynika ze wstępnych analiz wyników egzaminów. Gimnazjaliści otrzymali już indywidualne wyniki. Każdy z nich wie, jak wypadł.

Tegoroczni uczniowie III klas są pierwszym rocznikiem, który uczy się zgodnie z nową podstawą programową nauczania i w kwietniu pisał egzamin według nowych zasad. Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie podała kilka dni temu zbiorcze wyniki z województwa małopolskiego.

Na tle 19 powiatów i trzech miast w całej Małopolsce gimnazjaliści z powiatu wadowickiego osiągnęli najwyższą średnią z wszystkich części egzaminu. Z wynikiem 53,84 proc. zrobili też drugi wynik jeśli chodzi o matematykę (prześcignęli ich tylko koledzy z Krakowa), z historii i wiedzy o społeczeństwie średnia 64,86 plasuje ich na miejscu trzecim. Bardzo dobre czwarte miejsce dają im pozostałe średnie wyniki: język polski 69,36 proc. oraz 51,97 proc. z przedmiotów przyrodniczych.

Tegoroczny egzamin przeprowadzony był na nowych zasadach. W części humanistycznej gimnazjaliści rozwiązywali odrębne zestawy zadań z historii i wiedzy o społeczeństwie oraz z języka polskiego. W części matematyczno-przyrodniczej zestaw z zadaniami matematycznymi oraz zestaw z przedmiotów przyrodniczych, czyli biologii, chemii, fizyki i geografii. W trzeciej części egzaminu uczniowie zdawali język nowożytny na poziomie podstawowym lub podstawowym i rozszerzonym.

Według autorów zmian, nowa forma sprawdzania wiedzy ma być mniej rutynowa i zmuszać uczniów do myślenia, a nie tylko odtwarzania definicji i dat. Egzamin obnażył braki z przedmiotów ścisłych. Problemem były doświadczenia chemiczne i działania na potęgach. W teście humanistycznym najwięcej trudności sprawiło uczniom formułowanie wypowiedzi ustnej.

W czwartek (28.06) Okręgowa Komisja Egzaminacyjna podała też wstępne analizy wyników egzaminów maturalnych. Świadectwa dojrzałości otrzyma w  26 273 z 31 888, które przystąpiły do tegorocznej matury w województwie małopolskim. Oznacza to, że egzamin zdało 82 proc. uczniów. W całej Polsce świadectwo dojrzałości uzyskało 80 proc. maturzystów.

Do egzaminu poprawkowego w sierpniu będzie mogło przystąpić 3 778 osób. 1837 uczniów, którzy nie zdali, tej szansy nie dostanie. Maturę będą mogli powtórzyć w przyszłym roku. Najlepiej wypadli absolwenci liceów ogólnokształcących (w Małopolsce zdało 91 proc.), najsłabiej - techników uzupełniających (23 proc.).

Maturzyści musieli przystąpić do trzech egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Chętni mogli je również zdawać na poziomie rozszerzonym. Maturzyści mogli też wybrać do sześciu przedmiotów dodatkowych; zdawali je na wybranym poziomie - podstawowym lub rozszerzonym.

Abiturienci musieli zdać także dwa obowiązkowe egzaminy ustne - z języka polskiego i języka obcego nowożytnego. Aby zdać egzamin, trzeba uzyskać co najmniej 30 proc. punktów z przedmiotów obowiązkowych. Wyniki uzyskane na maturze są podstawą przy rekrutacji na studia.

Przekazanie przez okręgowe komisje egzaminacyjne świadectw dojrzałości do szkół nastąpi w piątek (29.06). Tego samego dnia uczniowie otrzymają także dostęp do indywidualnych wyników w internecie. Pełne wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego, uwzględniające również wyniki zdających w czerwcu i w sierpniu br., będą udostępnione 17 września 2012 r.

(Wp)
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (22)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... shizunaro do yomadafaker komentuje +3
>Maturzysta< dobrze mówi. Pomimo zawirowań w Gimplu w ostatnich latach, teraz znowu wychodzi na prostą. Kadra nauczycielska w większości jest bardzo dobra i potrafi przygotować do matury.
Nie zgodzę się jednak ze stwierdzeniem że na korki chodzą "matołki" bo niektórzy po prostu muszą mieć więcej ćwiczeń, zadań etc. ale to nie znaczy że są matołkami.
Każdy porządny uczeń Gimpla ma normalne życie.. wychodzi z kumplami na piwo, imprezy etc. Macie złe pojęcie o wszystkim. Gimpel to nie jest "piątka" w Krakowie tylko porządna szkoła.
A z dobrym wynikiem maturalnym nie będzie problemu o studia dzienne. Jeśli wybierze się dobry kierunek to o pracę nie będzie trudno.
Gratuluje wszystkim maturzystom i życzę wszystkiego dobrego!

A co do ciebie "yomadafaker" bardzo kreatywny i imponujący nick, na prawde, gościu 'szacun', Gratuluje poziomu..

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 07 - 2012
... yomadafaker do maturzysta komentuje +4
to gratuluje! pogratuluj tez rodzicom za to, ze zamiast pozwolic Ci wyjsc z kumplami na boisko, przyjaciol kazali Ci szukac tylko wsrod bohaterow lektur :)
tak na marginesie, co robisz po gimplu? z tego co slyszalem to ludzie ida na studia... tak? :) a za czyje pieniadze? i co potem zamierzasz robic? masz zapewnione miejsce na ogorkach w niemczech? :)

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
02 - 07 - 2012
... maturzysta komentuje +1
Co za bzdury wypisujecie#$%^!! Ja nie brałem żadnych korów chodząc do gimphella a wyniki z matury rewelka!! Poziom rozszerzony powyżej 90 % i takich wyników jest dużo z tego co mi wiadomo. Korki to matołki biorą, wystarczy samemu sie dołożyć i sukces jest bo kadra nauczycielska w lo jest w wiekszości naprawde z powołania.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
01 - 07 - 2012
... obserwator komentuje +2
Gimnazjum nr 2 Wadowice najlepsze w gminie w nauce i w sporcie ! :) A wśród chłopców mają 1 miejsce w powiecie w sporcie. A wyniki z egzaminów mają jedne z najlepszych w województwie. Szkoła ze Słowackiego nie ma sobie równych.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
01 - 07 - 2012
... pociotek starosty po AWFie komentuje +0
A co pani Turek ma wspólnego z egzaminami yaro? To że jest dyrektorką? Pogratulować to można korepetytorom, u których Ci uczniowie brali lekcje i rodzicom, że za nie zapłacili.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
01 - 07 - 2012
mysle ze to po prostu Twoje zakompleksienie, ze oni sa tym kim Ty bys pewnie chcial...

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
01 - 07 - 2012
... yaro komentuje +5
W "Gimplu" ponownie 100% zdawalności matury: ) Brawo Pani Turek, brawo nauczyciele i gratulacje dla młodziezy oczywiście!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
30 - 06 - 2012
To jest brak szacunku dla ludzi, którzy rzeczywiście są profesorami, bo poświęcili sporo swojego czasu na zgłębianie wiedzy. A na pewno więcej od "wyprofesorowanych" magistrów

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
30 - 06 - 2012
... Pimpek komentuje +1
""Zrobili też drugi wynik "",bo pierwszy to był falstart !!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
30 - 06 - 2012
... pilgrim komentuje +2
"zrobili też drugi wynik" dziwnie mi to brzmi.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
30 - 06 - 2012
... hajfive komentuje +2
Żkoła dobże óczy

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
29 - 06 - 2012
... Pimpek komentuje +1
SZKOŁA NIE ÓCZY !!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
29 - 06 - 2012
kwestia wychowania i kultury... podstawowe zasady szacunku rzadzace w szkole, gdzie podkresla sie autorytet nauczyciela... moze profesorami nie sa, ale napewno dla Ciebie w tym wieku to oni byli encyklopedia wiedzy :)

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
29 - 06 - 2012
... Ja3 komentuje +5
komentarze bezsensu - tutaj piszą o gimnazjach, a nie o szkołach średnich.
Co do tytułów - to do Wałęsy też mówią panie prezydencie choć dawno nim nie jest.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
29 - 06 - 2012
... kierowca_bombowca do Mielocha komentuje +17
Koło profesorów to oni co najwyżej stali. Nie rozumiem, dlaczego ludzie tak uparcie nazywają nauczycieli profesorami...

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
29 - 06 - 2012
... dexter komentuje +13
30% punktów, aby zdać egzamin to są jakieś jaja ! To kretyn powinien taką maturę zdać. Odmóżdżanie społeczeństwa przez bandę thuska idzie w najlepsze, a to prosta droga do likwidacji narodu. Pamiętajcie o tym przy urnach.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
29 - 06 - 2012
... koronka komentuje +3
Juz był taki wynik w 2004 roku

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
29 - 06 - 2012
... ww1 komentuje +6
Mieloch

to nie są żadni profesorowie!! magistry zwykłe

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
29 - 06 - 2012
... Ks komentuje +6
Serdecznie gratuluję.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
28 - 06 - 2012
... katolik komentuje +12
Wadowice ... powiew zmian na lepsze ... wybierzmy lepsze jutro w następnych wyborach samorządowych

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
28 - 06 - 2012
... jajok komentuje +5
no ale za to bezrobocie maja największe hehehe

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
28 - 06 - 2012
... Mieloch komentuje +4
Pozdrowienia dla pana prof. Górskiego oraz prof. Koska. Miło wspominam tych panów ze szkoły.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
28 - 06 - 2012
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był