Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Znów eksperymentują na uczniach

Email Drukuj
Uczniowie tylko jednej wadowickiej szkoły dostaną po laptopie, a ich placówka wejdzie do rządowego programu - Cyfrowa szkoła. Na zakup laptopów dla uczniów podstawówki z klas od IV do VI potrzeba będzie wydać ponad 200 tysięcy złotych.A miało być tak pięknie. Laptop dla każdego ucznia, bezpłatne e-podręczniki, cyfrowe tablice, zadania wysyłane mailami do nauczycieli. No po prostu prawdziwy XXI wiek we wszystkich polskich szkołach. Tak obiecywało Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Ale rządowy program "Cyfrowa szkoła" już na początku swojego startu nie wygląda tak różowo. W Małopolsce do udziału w programie zgłosiły się 383 szkoły ze 108 gmin. Wymagania formalne spełniły wnioski z 97 placówek (46 samorządów).

Na dotacje dla naszego województwa zaplanowano w budżecie państwa jedynie 4 mln 576 tys. zł, a dla wszystkich chętnych szkół, które się zgłosiły i spełniły wymagania formalne potrzeba ok. 11 mln zł.

Nasze biedne państwo na to jednak nie stać, więc ministerstwo wymyśliło coś takiego jak "pilotażowy program" dla wybranych. Aby w jakikolwiek uczciwy sposób rozdysponować pieniądze na zakup laptopów i pomocy dydaktycznych urzędnicy wojewody małopolskiego wpadli na pomysł losowania szkół z trzech tzw. koszyków niczym drużyn na mistrzostwa Euro 2012. Efekt?

Pieniądze na "Cyfrową szkołę" otrzymają jedynie 42 placówki w całej Małopolsce. W Wadowicach szczęście uśmiechnęło się do Szkoły Podstawowej nr 4, która otrzyma 189 tysięcy złotych z rządowej puli na rozpoczęcie programu. Ale to i tak za mało, bo ok. 50 tys. zł będzie musiała jeszcze dołożyć gmina.

Program skierowany jest do uczniów i nauczycieli klas IV-VI publicznych szkół podstawowych. Dzięki programowi szkoły będą mogły przede wszystkim kupić pomoce dydaktyczne m.in. przenośne komputery dla uczniów, drukarki, skanery, tablice interaktywne, projektory itp.

We wrześniu uczniowie czwartej klasy Szkoły Podstawowej nr 4 w Wadowicach przyjdą do szkoły z laptopami, w których będą mieli zaintsalowane potrzebne aplikacje oraz e-podręczniki. Cały rok spędzą na nauce nad tymi komputerami. 

Cała reszta uczniów w gminie o takim luksusie może tylko pomarzyć. Ale może to i lepiej. Pamiętajmy, że uczniowie wadowickiej "czwórki" biorą udział w pilotażowym programie, którego skutki trudno dziś przewidzieć. Na końcu może się okazać, że byli jedynie królikami doświadczalnymi, bo nikt nie gwarantuje im i ich rodzicom, że będzie to edukacyjny sukces.

Tym bardziej eksperci podkreślają, że przed Ministerstwem Edukacji Narodowej stoi niezwykle trudne zadanie, a tu nic nie jest jeszcze przygotowane.
Po pierwsze wciąż nie wiadomo, w jakiej formie e-podręczniki miałyby trafić do uczniów, tak by wszyscy z nich mogli skorzystać. Po drugie powinny być niezwykle atrakcyjne i cechować się bardzo wysoką jakością, a tu ciągle nic nie wiemy, a czasu coraz mniej – mówi Roman Lorens, trener e-learningu i były ekspert MEN ds. cyfryzacji.
Marysia Reuter
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (26)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... mizz komentuje +7
Projekt boombowy, będzie: e-sprzęt, e-szkolenia, e-koordynatorzy, e-liderzy, e-pilotaż,e-zasoby edukacyjne w tym e-podręczniki, e-uczeń, e-nauczyciel, a jak to wszystko szlag trafi i krew nagła zaleje to będzie e-rylec i e-kamienna tablica =).

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
25 - 05 - 2012
... Miłośnik magistratu komentuje +0
@ aro
A według mnie ten system nawet dobrze tego nie robi. Roboty są kształcone w Japonii, tam faktycznie jest prawie pełna eliminacja uczuć i humanizmu co nierzadko kończy się hikikomori. Dla jasności, wiem o co Ci chodzi, doskonale, ale Twoja prognoza jest daleko idąca ;-)

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
25 - 05 - 2012
... aro komentuje +4
@ Miłośnik magistratu
Nie, obecny system kształci i coraz bardziej ma kształcić bezwolne roboty do pracy w korporacjach.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
25 - 05 - 2012
... Miłośnik magistratu komentuje +3
@ mkm
Właśnie podpadłeś w Pałacu. Za to policja będzie Cię tropić ;-)Pozdrawiam,
Gej, ćpun, komuch... nieponiżający mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz niesączący jadu. Lubiący Wadowice i wszystko, co jest z nimi związane.

PS dla naczelnego
Jak zwykle robię screena każdego swojego komentarza.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
25 - 05 - 2012
... mkm komentuje +0
Czy na tym portalu pojawił się kiedykolwiek jakiś rzetelny artykuł??? Nigdy nie pisałem komentarzy ale już mam dość wprowadzania opinii publicznej w błąd, proszę najpierw zaznajamiać się z tematem, i dopiero wtedy pisać tekst. W tym artykule jest jeden zasadniczy-PODSTAWOWY błąd (zmieniający zdanie nawet tych negatywnie nastawionych do sprawy), o którym piszący doskonale wie i przypuszczam, iż celowo popełnił błąd, bo tak się lepiej sensacje tworzy.
Ale przecież ten portal to jest głównie science fiction - o przepraszam nie science tylko fiction :)

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
25 - 05 - 2012
... Miłośnik magistratu komentuje +0
@ aro
Doskonale rozumiem co masz na myśli, jednak uważam, że za daleko podążasz. To o czym piszesz to istotnie prawda, ale wróćmy do rzeczywistości i odpowiedzmy sobie na pytanie, czy obecny system oświatowy w ogóle daje jakieś umiejętności? O to mi chodzi.

Czy nie jest przypadkiem tak, że obecnie oświata ma za zadanie "wypuścić" absolwentów i tym samym mieć to na papierze? To podobnie jak z "ogromną" skutecznością policji. Zajmują się głupotami, ale na papierze wygląda skutecznie. Podobnie w szkolnictwie, na papierze (dyplomach) wszystko wygląda cudownie, w rzeczywistości - kalectwo intelektualne.Pozdrawiam,
Gej, ćpun, komuch... nieponiżający mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz niesączący jadu. Lubiący Wadowice i wszystko, co jest z nimi związane.

PS dla naczelnego
Jak zwykle robię screena każdego swojego komentarza.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
25 - 05 - 2012
... aro komentuje +2
Już dziś gołym okiem widać, że jest ogromny rozwój cywilizacji technicznej nie zrównoważony przez rozwój kultury,
która na naszych oczach coraz bardziej ulega wręcz degradacji.
Nastąpiło zachwianie równowagi między materialnym a duchowym wymiarem życia.

Cywilizacja techniczna wyzwala energie twórcze do coraz szybszego rozwoju, by
zaspokoić przyjemności, chęć zysku i posiadania, awansu, wygody, ale
to nie jest równoważone przez kulturę.

Tak jak nauki przyrodnicze zajmują się materialnym zewnętrznym światem, tak
nauki humanistyczne wewnętrznym światem duchowym.

Człowiek powinien podlegać ogólnemu rozwojowi, bo jest związkiem będących w równowadze przeciwieństw.
Jest istotą materialną i duchową, przyrodniczą i tworzącą kulturę, indywidualną i wspólnotową,
aktywną i kontemplatywną, wychyloną ku przyszłości i zanurzoną w przeszłość,
wolną i odpowiedzialną, sprawiedliwą i kochającą.

Brak równowagi prowadzi do groźnych kryzysów.

Sprawiedliwość bez miłości przemienia się w niesprawiedliwość, a miłość bez sprawiedliwości jest emocjonalną ślepotą.
Wolność bez odpowiedzialności to anarchia, a odpowiedzialność bez wolności to tyrania.
Indywidualizm bez wspólnotowości to egoizm, a wspólnotowość bez indywidualności to kolektywizm.
Kontemplacja bez działania to narcyzm, a działanie bez kontemplacji to aktywizm.

Kształcenie człowieka w kierunku kultury otwiera go na wartości wyższe
duchowe, etyczne, intelektualne, estetyczne i przez to uwrażliwia człowieka.

Ograniczanie kształtowania człowieka do nabywania umiejętności, doprowadza do tego, że
np. zostaje wyuczony sędzia pozbawiony empatii,
a to oznacza śmierć dla sprawiedliwości.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
25 - 05 - 2012
... Miłośnik magistratu komentuje +8
@ aro
Dobry wpis. Pragnę Ci jednak zwrócić uwagę, że redukcja ograniczająca się do formowania kwalifikacji to ułuda. Co umie dzisiaj młody licealista?
Nie umie pisać.
Nie umie czytać.
Nie umie mówić.
Nie myśli.

Oczywiście generalizuję. No ale czy tak nie jest?

Potem studia; w większości przypadków jakoś przeżyje, obroni jakiś tam dyplom z socjologii albo politologii i...
Nie umie pisać.
Nie umie czytać.
Nie umie mówić.
Nie myśli.

Przykłady mamy nawet na własnym podwórku. Gdzieś zatracił się "przymus" samokształcenia, zainteresowania i rozwoju. Dzisiaj po prostu wystarczy być... nijakim.

Dewaluacja wykształcenia jako takiego to duży problem. Nie każdy powinien studiować, nie każdy powinien mieć maturę. Społeczeństwo musi być zróżnicowane. Wcale nie oznacza to, że będzie przez to podzielone na lepszych i gorszych.

Wiadomo, że jest też spora liczba młodych ludzi, którzy są ułożeni i myślą. Często jednak ten stan wynika wprost z sytuacji w domu rodzinnym. Jeżeli rodzice nie ukierunkują jakoś dzieciaków, nie wskażą ścieżki rozwoju, to dzisiejsza szkoła tego nie zrobi. Zresztą szkoła tak do końca od tego nie jest.

Dotykamy tu jednak kwestii bardziej społecznych, które bezpośrednio wiążą się także z sytuacją ekonomiczną.
Pozdrawiam,
Niewykształcony gej, ćpun, komuch... nieponiżający mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz niesączący jadu. Lubiący Wadowice i wszystko, co jest z nimi związane.

PS dla naczelnego
Jak zwykle robię screena każdego swojego komentarza.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
25 - 05 - 2012
... xyzxyz komentuje +3
Bez sensu... Dzieciom w podstawówce rozdawać laptopy. Głupie bo:
-rodzice narzekają jakie to książki są ciężkie - cóż laptop będzie jeszcze cięższy. Nie wyobrażam sobie małego dziecka targającego torbę z laptopem do szkoły
- w podstawówce dzieci uczą się podstaw jak sama nazwa mówi. Ciekawe jak będą pisać wypracowania - w Wordzie?! A matematyka? Skończy się tym, że nic się nie nauczą, a już na pewno nie pisania i logicznego myślenia, bo przecież komputer wszystko zapisze, poprawi, policzy, więc po co myśleć
- na komputerze można zainstalować różne aplikacje - nauczyciele nie zapanują nad tym czy dziecko gra w grę, przegląda internet czy coś notuje

Głupota i tyle. No i kosztuje. Już lepiej jakby studentom na uczelniach technicznych udostępniali sprzęt do nauki. Bo niestety porządny komputer, który uciągnie bardziej zaawansowane aplikacje do projektowania i symulacji kosztuje. I student musi sobie go zorganizować samodzielnie. A niby w polsce jest edukacja za darmo...

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
25 - 05 - 2012
... aro komentuje +6
Postępu cywilizacyjnego nie jest się w stanie zatrzymać.
Ważne aby przy tym nie zagubić humanizmu,
abyśmy jako społeczeństwo nie stali się robotami.
Uważam, że w dzisiejszej szkole
w ogóle jest zminimalizowane wychowanie humanistyczne.
Dziś, dla celów cywilizacji technicznej nastąpiło przekształcenie nauki,
która służyła kiedyś również do rozwoju humanistycznego, w gałąź przedsiębiorczości, a
kształcenie człowieka jest zorientowane tylko na zewnętrzne cele, i zostało zredukowane do
formowania wymiernych kompetencji, umiejętności i kwalifikacji.
Poszukując treści humanistycznych, nieprzygotowany człowiek, otwiera telewizję, a
tam znajduje tylko seriale i filmy, w których jest tylko fałsz, kłamstwo i oszukiwanie.
I tym "ubogaca" swoją duchowość.
Doprowadza to wszystko do
radykalnego egoizmu jednostki (i nawet społeczeństw) i do zahamowania duchowego rozwoju.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
25 - 05 - 2012
... OOnnn komentuje +5
Fajnie ze dzieciaki będą się uczyć nie z książek ,ale czy ktoś pomyślał że dzieci pracując na laptopach mogą stać się bardziej nerwowe nadpobudliwe wystarczy zapytać dobrego neurologa jaki wpływ komputer ma ośrodkowy układ nerwowy dziecka,w innych krajach dzieci uczą sie z książek tylko maja normalny program a nie tak jak u nas w kraju uczy sie dzieci wszystkiego i niczego

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
25 - 05 - 2012
... cyrus komentuje +1
Z "Miłośnikiem magistratu" rzadko kiedy się zgadzam, ale tym razem przyznaję mu rację.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
25 - 05 - 2012
... J.J.J komentuje +5
Ja dodam tylko tyle: w dzisiejszych czasach uczniowie mają problem z wyszukaniem w klasycznej encyklopedii pojedynczego hasła, nie potrafią używać słowników, a nawet jak lektury są dostępne na internecie, to większości woli przeczytać streszczenie, bo po co męczyć się i ślęczeć? Wszystko to powyżej to wina rodziców przede wszystkim, choć szkoła również ma w tym swój bezpośredni udział.

Cóż można rzec? Nic nie zastąpi słowa pisanego. Nawet najdurniejszy artykuł w najdurniejszym pisemku może czasem przynieść coś dobrego. Książka poszerza zasób słownictwa, kształci wyobraźni i ją rozwija, a ponadto pozwala się zrelaksować. Teraz spróbuj to wyjaśnić większości najmłodszych pokoleń to cię wyśmieją.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
25 - 05 - 2012
... L. komentuje +3
Jest taka szkoła, dla której starostwo kupiło tablicę interaktywną. Tylko nie kupiło odpowiedniego rzutnika. I tak od roku tablica warta kilka tysięcy wisi, ale tylko... wisi... I będzie wisieć... za nasze pieniądze :) Pan Wyroba zainteresowany tym marnotrawstwem? Chętnie, jako rodzic, podam informacje.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
25 - 05 - 2012
... Eeee komentuje +3
Tak, średnio po 6-7 młodych nauczycieli (TYCH, KTÓRYM ZALEŻY!) leci z każdej szkoły ponadgimnazjalnej. Uczniowie jeszcze tego nie wiedzą, że czy to w Andrychowie, czy w Wadowicach, czy w Kalwarii, będą się kisić ze starymi wygami, którzy w nosie mają ucznia, a jedynie swój portfelik :) A tu laptop dla gówniarzy, jakby bibliotek nie było, w które wkładano setki razy tyle przez xx-lat! Powodzenia. Podziękujmy pani Zając, albo coś takiego :P Niech żyje starostwo!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
25 - 05 - 2012
... yhy komentuje +1
tekatom ma racje , cyfrowa szkola powinna wlasnie w tym kierunku isc.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
25 - 05 - 2012
... k@ha komentuje +8
JA jestem za książkami...Ludzie dzieciaki i tak juz tyle przed komputerami siedzą i co trzeba więcej?????? Co wy myślicie ,że laptopów bd używać do nauki taaaaaa.... może niektórzy , reszta będzie siedzieć na fejsie , nk, yt i innych stronach! Ja nie jestem za takim pomysłem;/ ... nie ma to jak zapach nowej książki , uwielbiałam to, lubiłam robić notatki z książek :) itp. szkoda , że książki są zagrożone "wyginięciem " ! smutne;/

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
25 - 05 - 2012
... anka_165 komentuje +5
Odnoszę wrażenie, że gdyby kasę na sprzęt wylosowała szkoła Jedynka - ta przy ulicy Sienkiewicza (jakoś dziwnie teraz się nazywa) to byłyby peany na ten temat. Ale skoro wylosowała najlepsza szkoła w mieście, to trzeba gnoić.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
25 - 05 - 2012
... tekatom komentuje +3
Laptopy to chory pomysł.. po 2giej klasie szkoły podstawowej i tak wiele dzieciaków ma juz swój komputer - czytaj. laptop.
O wiele lepszym pomysłem byłby zakup czytników ebooków - czegoś co mogło by spokojnie zastąpić całe tony ksiązek, które dzieci nosza obecnie do szkoły. Wiem dobrze o czym mówię - córa jest w 3ciej klasie, od roku ma swojego Kindla na którym czyta wiekszośc lektur szkolnych - i to tak naprawde jest przyszłość!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
24 - 05 - 2012
... mala komentuje +1
Cytat z artykułu "
We wrześniu uczniowie trzech roczników Szkoły Podstawowej nr 4 w Wadowicach przyjdą do szkoły z laptopami, w których będą mieli zaintsalowane potrzebne aplikacje oraz e-podręczniki. Cały rok spędzą na nauce nad tymi komputerami. " To niestety tak nie będzie, SP nr 4 w Wadowicach jest w tzw. wariancie 1, a to oznacza, że te laptopy nie będą brane przez uczniów do domu i wykorzystywane tylko w szkole . Zobacz fragment rozporządzeni :
" § 8. 1. Zakupione w ramach wsparcia finansowego przenośne komputery dla uczniów, o których mowa w ust. 1 pkt 1 załącznika nr 1, mogą być wykorzystywane przez uczniów w wariancie:

1) wyłącznie w szkole na zajęciach lekcyjnych i w czasie wolnym od zajęć dydaktycznych, zwanym dalej „wariantem I”.
Szkoda kasy a takie bajery :)

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
24 - 05 - 2012
... Piotr1991 komentuje +7
a dzieci w szkole zamiast uczyc sie beda serfowac po naszej klasie i fecebooku .....
uzaleznienie wzrosnie od komputera co za tym idzie uzaleznienie od sieci itp itd ....
w wieku podstawowki najlatwiej jest sie uzaleznic od tego typu urzadzen. predzej zgodzil bym sie juz na zakup sprzetu dla gimnazjum bo tu zaczyna sie dopiero wysoki poziom nauczania. czeba nie raz wiedzy z poza podrecznika jak sie uprze jakis nauczyciel a znam kilkanascie rodzin z naszego powiatu ktore nawet komputera w domu nie maja a co dopiero internet....

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
24 - 05 - 2012
... jaaaaaaaaa komentuje +9
racja dajmy dzieciom komputery to za chwile nawet podpisać się nie będą umieli bez klawiatury (wtórny analfabetyzm) już nie wspomnę o oczach czy innych chorobach od komputera

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
24 - 05 - 2012
... mirk komentuje +4
A pozniej bedzie trzeba jeszcze wylozyc pieniazki na okulary dla naszych pociech... nie posle dziecka do tej szkoly i juz!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
24 - 05 - 2012
... pcc88 komentuje +11
nigdy nie byłem w żadnej parti ale KOMUNO WRUĆ było chociaż spokojnie a szkoła była szkołą nauczyciele mieli szacunek a dziś szkoda pisać bo to zgroza

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
24 - 05 - 2012
... Miłośnik magistratu komentuje +17
"Nasze biedne państwo na to jednak nie stać..."

Nasze biedne Państwo? A Euro, a te autostrady?
Program pilotażowy wymyślono dla ogłoszenia przetargu. Jak wiadomo, przetarg rządzi się swoimi prawami.

Ludzie! Dziesiątki lat kształcono Polaków normalnie i można powiedzieć, że nie były to lata stracone. Ja wiem, że obecnie jest postęp, cywilizacja mknie do przodu w niezwykłym tempie, ale dzisiaj szkoły są inkubatorem debilizmu i zabijają inteligencję młodych ludzi już w zarodku.
Żeby była jasność, słów tych nie kieruję wprost do nauczycieli, chociaż jak wiadomo autorytet upadł. Po części jest to wina rodziców, ale nie do końca.
Wszelkie nadzwyczajne "eksperymenty" skończą się źle, komputery się popsują i wrócimy do "średniowiecznych metod". Technika pomaga, ale nie zastąpi wiedzy... tej w głowie a nie na YouTube.Pozdrawiam,
Gej, ćpun, komuch... nieponiżający mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz niesączący jadu. Lubiący Wadowice i wszystko, co jest z nimi związane.

PS dla naczelnego
Jak zwykle robię screena każdego swojego komentarza.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
24 - 05 - 2012
... Winchester komentuje +4
Próbowałem telepatycznie wpłynąć na wynik losowania korzystny dla innej szkoły w gminie ale jak widać nie udało się.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
24 - 05 - 2012
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był