e7f2305aa4ee68cc887c3cf81a90554a.html Miasto płaci cenę za bezpieczeństwo. Policyjny rygor na każdym kroku

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Miasto płaci cenę za bezpieczeństwo. Policyjny rygor na każdym kroku

Email Drukuj
Ponad pięć tysięcy osób wylegitymowanych, 75 sprawców przestępstw zatrzymanych na gorącym uczynku, 970 mandatów i 296 wniosków o ukaranie do sądu – to pośredni efekt policyjnej akcji. Tak działa miasto objęte nadzwyczajnym rygorem małopolskiej policji.


Mariusz Dąbek, małopolski komendant policji i burmistrz Andrychowa Tomasz Żak nie kryją, że zwiększenie kontroli policji na ulicach miasta poprawia znacznie wykrywalność przestępstw, a dodatkowo działa zapobiegawczo na gorące głowy tych mieszkańców, którzy mieliby ochotę na konflikt z prawem.

Po wydarzeniach z czerwca tego roku, kiedy to w Andrychowie doszło do konfliktu pomiędzy grupą mieszkańców narodowości romskiej z jednej strony, a z drugiej Polakami, policja prowadziła w tym mieście szeroko zakrojoną akcję prewencyjną.

Dodatkowe patrole na ulicach, częstsze legitymowanie podejrzewanych o niewłaściwe zachowania, a także działania operacyjne – to tylko niektóre punty policyjnego scenariusza realizowanego od 12 czerwca tego roku.

Jaki jest tego efekt? W środę (20.08) w gabinecie burmistrza Tomasza Żaka małopolski komendant  Mariusz Dąbek i komendant powiatowy Waldemar Krężel podsumowali policyjną akcję.

Z przedstawionych przez policję danych wynika, że w okresie od 12 czerwca do 18 sierpnia w Andrychowie na gorącym uczynku zatrzymano 75 sprawców przestępstw i zatrzymano 20 osób poszukiwanych. Policjanci podjęli w tym czasie w sumie 1792 interwencje i nałożyli 970 mandatów, głównie za wykroczenia drogowe, zatrzymali 23 prawa jazdy, ujawnili 31 nietrzeźwych kierujących oraz 11 kierujących po użyciu alkoholu, zastosowali 473 pouczenia. Dodatkowo wobec 296 osób zostaną skierowane wnioski do sądu o ukaranie.

I na koniec. Przez dwa ostatnie miesiące wylegitymowano aż... 5422 osoby. Czyli dokładnie tylu mieszkańców i przyjezdnych miało do czynienia z policją. Trzeba przyznać, że te liczby robią wrażenie. Dla porównania to tak, jakby w tym samym czasie policjanci wylegitymowali wszystkich mieszkańców gminy Kalwaria Zebrzydowska, z czego w każdej z rodzin ktoś złamałby prawo i dostał przynajmniej mandat.

Zdaniem komendantów i burmistrza Andrychowa podjęte działania przyczyniły się do poprawy poczucia bezpieczeństwa.
Sam mieszkam w centrum Andrychowa, codziennie rozmawiam z mieszkańcami i słyszę pozytywne opinie, mieszkańcy mówią, że jest teraz bezpieczniej – twierdzi burmistrz Andrychowa Tomasz Żak.
Policjanci zdają sobie jednak sprawę z tego, że akcja ma charakter czasowy i utrzymywanie stanu niemalże miasta policyjnego w Andrychowie na dłuższą metę nie ma sensu, ale coś za co.
Jestem przekonany, że taka gwałtowna reakcja na czerwcowe incydenty była potrzebna. Bez tego nie było by do dziś spokoju – mówił komendant Mariusz Dąbek.
(mp)
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (20)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... XcxcX komentuje +1
Jeżeli sami nie potraficie zrobić u siebie porządku to nie szukajcie winy u innych. Bo kto pierwszy się wyłonił do tego co się stało i co obecnie się teraz dzieje, przecież to nie Romowie zaczęli tylko wasze dzieci, które gonią po meczach, robią zadymy a później jak co to nie winni. Wszystko nie pasuje, że Policja każe mandatami, skoro popełniłeś wykroczenie to płać jak inni w kraju, takie przepisy są i trzeba się do nich stosować jak komuś nie pasuje to niech wyjedzie za granice to tam się dopiero przekona jak się przestrzega prawa. Teraz nie pasują wam Romowie a może za chwile waszym dzieciakom nie będą pasować Turcy, Arabowie i murzyni.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
26 - 08 - 2014
... Zdzisław Ryszard komentuje +0
Zadowolonego z siebie samego Batrłomieja S. odsyłam do starego kina na filmy z Chaplin'em, a zobaczy, że nie akcje, tylko stała służba pieszych posterunkowych patrolujących ulice swego rewiru 8 godzin na zmianę. Płacimy tym p...... za 8 godzin służby, a nie za wożenie otłuszczonych zadów samochodami.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
25 - 08 - 2014
... kolka komentuje +1
to chyba żart! na ul. 1go Maja dalej snują się naćpane męty,raz po raz wchodzą do bloku naprzeciwko Adrii, wychodzą w jeszcze gorszym stanie, a Policja ślepa !

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
24 - 08 - 2014
... GENIALNI ..... komentuje +0
Do "Z górnicy".nie chcesz być legitymowany ,karany za byle co,chwal tych dzieki którym mamy to co mamy ....

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
21 - 08 - 2014
... jam komentuje +5
HAHA przecież to jest kpina i wielkie kłamstwo zacznijmy od podstaw .
Większość z tych ludzi legitymowanych to gimnazjum albo młodzież policja szuka upragnionego woreczka żeby nabić owe widoczne statystyki Czy dzięki temu czujesz się bezpieczniej chyba nie . Lećmy dalej jesli mowi o bezpieczeństwie pierwsze słyszę że ktoś chwali ze jest bezpieczny jak by tak bylo to w andry nie było by patroli obywatelskich i spięć z cyganami a tak że innych rozbojów ale tak jest wszędzie . Wychodzi teraz na to że w andrychowie ludzie boja sie i cyganów i jak widzimy ze statystyk policji bo nawet ida po maslo cie zaczepią :O A czym to pachnie oczywiscie KOMUNĄĄĄĄĄĄĄĄĄĄĄĄ

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
21 - 08 - 2014
dawniej to były chlpopy mijicjanty nosiły pały i jak ktos wiknął to dostał z gumy , dzis mamy to co mamy

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
21 - 08 - 2014
Jaki wpływ na poprawę bezpieczeństwa mają mandaty zapłacone przez kierowców za niezapięte pasy , nieprawidłowe parkowanie , brak dokumentów itp. Trzeba mieć dobrze porąbane żeby po wydaniu tych mandatów ogłosić że poprawiło się bezpieczeństwo w mieście.
ps. mieszkańcy przy wyborach wystawią rachunek.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
21 - 08 - 2014
... kip23 komentuje +0
tak trzymać!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
21 - 08 - 2014
... zdumiony komentuje +2
Szacunek. Wszystko ładnie, pięknie, tylko powiedzcie mi co z tego że wylegitymowali aż tyle osób. Przecież teraz w razie jakiejś draki i tak muszą kogoś dopiero znaleźć, bo przecież nie będą wiedzieć że to koleś np z szóstej strony kajecika, gdzie są wpisani wylegitymowani ludzie.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
21 - 08 - 2014
... terapeuta komentuje +27
Czym różni się Andrychowianin od Roma. Rom spaceruje a Andrychowianin pracuje.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
20 - 08 - 2014
... berek komentuje +13
Śmiać mi się z tego chce.jechalem niedawno przez Andrychów. Przy wjeździe suszarka, pod pomnikiem grunwaldzkiej suszarka a pod Kauflandem Cyganie z "markowymi " kosmetykami w cenach mocno promocyjnych. Tak myślę że w tym mieście Burmistrzem zostanie ten, który zaproponuje sensowne rozwiązanie tego problemu.Dzisiaj na rynku w Wadowicach rano prace interwencyjne wykonywali m.in Cyganie, z tego co wiem w Andrychowie rzecz nie do pomyslenia.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
20 - 08 - 2014
... wadowian komentuje +6
Jak policjanci chodzili pieszo to był porządek .
Teraz samochodami tylko i nic nie widzą.
A koszt benzyny, samochodów itd.?
Wadowiczanie płacą podatki na to wszystko.
Oczywiście punkt widzenia zależy od punktu siedzenia,najlepiej w radiowozie.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
20 - 08 - 2014
... uradowany komentuje +4
A pan "cukiernik" w Andrychowie dalej nie wpuszcza do lokalu Cyganów.
I jak na razie to mu "skoczka" mogą zrobić.
Tak trzymać!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
20 - 08 - 2014
... binek komentuje +8
Troche to śmieszne, statystyki to musza sobie podwyższać, zeby nie było że nic nie robią. Jak bojka jest to nie ma nikogo.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
20 - 08 - 2014
... Obserwatorek komentuje +16
Zaostrzony rygor ze strony policji i innych służb porządkowych potrzebny jest nadal.
I nie chodzi tutaj tylko o Andrychów. Śmiało można powiedzieć,myślę,że wielu internautów przyzna mi rację,że w Wadowicach też mogliby "zaostrzyć rygor".
Wystarczy przejść się w godzinach późno wieczornych,bądź nocnych choćby pod wspomniane już przez kogoś "Tesco" przy ul. Westerplatte.
Czasami bezpieczniej czuje się na którymś z wadowickim osiedli,niż w tamtym miejscu.
Częste zaczepki ze strony pijaków nie wróżą z reguły nic pozytywnego.
Myślę,że w Wadowicach powinno być zdecydowanie więcej patroli policji,szczególnie w godzinach wieczornych. Jeśli chodzi o Andrychów - ma się to tak samo - też strach chodzić wieczorem. Najlepiej zwolnić strażników miejskich z Wadowic,którzy służą obecnej władzy i ewentualnie od czasu do czasu wystawią jakiś mandacik za złe zaparkowanie. Więcej etatów w wadowickiej policji,zamiast strażników miejskich !
A jeśli już ich nie likwidować to może zwiększyć zakres ich obowiązków ?
Co to za straż miejska,która pracuje do 16 ?
To jest kpina jakaś...

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
20 - 08 - 2014
... Inwigilacja komentuje +7
Wszędzie inwigilacja ! Ostatnio wyprowadzałem psa wieczorem i legitymowanko, wracałem od narzeczonej w godzinach późnych, i legitymowanko, NIE KRADNĘ NIE ZABIJAM CIĘŻKO PRACUJĘ I PŁACĘ PODATKI ! ODCZEPCIE SIĘ OD NORMALNYCH LUDZI ! Strach wyjść wieczorem na ulicę bo za chwilę wyskoczy radiowóz i miłe 30 min na bezsensownym legitymowaniu się traci, a rano do pracy trzeba wstać !

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
20 - 08 - 2014
... kwa24 komentuje +13
Jakby zainteresowali się życiem nocnym koło tesco westerplatte - to na pewno nałożyliby w ciągu jednej nocy weekendowej kilkadziesiąt mandatów. tesco stało się jedną wielką meliną, szkoda tylko że nie ma kto w nocy pilnować porządku. Tak na marginesie kto im wydał pozwolenie na całodobowy handel alkoholem w samym centrum Wadowic

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
20 - 08 - 2014
skutki tego odczułem nawet ostatnio w Klw. Dokładnie 16.08 wieczorem. Pozdrowienia dla "przemiłych" panów policjantów...

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
20 - 08 - 2014
... z Górnicy komentuje +15
Statystyką można manipulowac. Co nas obchodzi statystyka z działań.

Ja się pytam co ludzie o tym sądzą, czy czują się lepiej, czy są zadowoleni.

Jeżeli podają liczby to proszę podać ile mantatów nałożono na cyganów,
ile zatrzymano cyganów na gorącym uczynku itp.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
20 - 08 - 2014
... Expert No. komentuje +13
A tym samym czasie w Skawinie, Wadowicach i Kętach wzrosła liczba przestępstw i spadła ich wykrywalność. Poczekajcie kilka miesięcy jak wszystko wróci do normy. Będzie jeszcze gorzej. Krótkofalowe działania prewencyjne przynoszą efekt jojo. Za rok w Andrychowie będzie jeszcze gorzej.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
20 - 08 - 2014
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był