5549c90be34e27554824f82c958d5eb8.html Będą ścigać morderców karpia?

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Będą ścigać morderców karpia?

Email Drukuj
Ryby podlegają ochronie na równi z innymi zwierzętami kręgowymi - ostrzega Prokurator Generalny. Przed świętami śledczy w całym kraju, w tym nasi prokuratorzy, dostali instrukcje dotyczące ścigania przestępstw niehumanitarnego obchodzenia się z karpiem.Polska prokuratura bardzo poważnie podchodzi do kwestii ochrony praw zwierząt w okresie przedświątecznym. Siłą swojego autorytetu w sprawę zaangażował się nawet Prokurator Generalny.

Andrzej Seremet wysłał do wszystkich prokuratorów w całym kraju specjalną czterostronicową instrukcję, w której napisał, jak humanitarnie postępować ze świątecznym karpiem. Przypomina śledczym, że ryby też mają swoje prawa, które podlegają ochronie. Wynika to z szeregu ustaw, w tym tej o ochronie praw zwierząt.
Ryby podlegają ochronie (...) na równi z innymi zwierzętami kręgowymi. W czasie unieruchamiania, ogłuszania i uboju ryb należy je chronić przed bólem, stresem i cierpieniem. Mogą to robić jedynie osoby pełnoletnie- pisze Prokurator Generalny Andrzej Seremet.
Instrukcja trafiła już do prokuratorów w naszym regionie w Wadowicach, Oświęcimiu i Suchej Beskidzkiej. Akurat pod naszą szerokością geograficzną wytyczne Andrzeja Seremeta mogą nieco dziwić.

W końcu powiat wadowicki i jego północne rubieże zwane marketingowo Doliną Karpia są miejscem, gdzie przed świętami bożonarodzeniowymi z karpiem obchodzi się różnie. Co tu dużo pisać. Prawda jest taka, że na tragach, w sklepach i w domach łby spadają, a krew leje się ciurkiem.

Prokurator Rejonowy w Wadowicach Jerzy Utrata nie komentuje wytycznych swojego zwierzchnika.
Mogę jedynie powiedzieć, że jak dotąd nie mieliśmy żadnych zgłoszeń dotyczących niehumanitarnego obchodzenia się z karpiem. Mamy natomiast czasami zgłoszenia dotyczące zabicia kota, czy też psa- mówi serwisowi Wadowice24.pl prokurator Jerzy Utrata.
Jak się dowiadujemy, pismo wpłynęło już na dziennik podawczy Prokuratury Rejonowej w Wadowicach razem z pakietem innych instrukcji. Ale spokojnie. Bez wyraźnych zgłoszeń ze strony obywateli prokuratorzy sami z siebie nie zamierzają ścigać morderców karpia.

Tymczasem wystąpienie Prokuratora Generalnego wzbudziło szereg różnych komentarzy w środowisku śledczych. Oficjalne organizacje prokuratorskie atakują swego szefa.
Nie zajął stanowiska w sprawie zatrzymania Gromosława Czempińskiego, ani w przypadku przeszukania domów rodziny Olewników, chętnie jednak pochyla się nad losem świątecznych ryb. Wytyczne Prokuratora Generalnego tak naprawdę ośmieszają prokuraturę, gdyż w opinii publicznej pozostanie odbiór prokuratorów jako zdolnych jedynie do ścigania "morderców" karpia - powiedziała TVN24 prokurator Małgorzata Bednarek, szefowa Stowarzyszenia "Ad Vocem".
Stanowisko Andrzeja Seremeta popierają organizacje ekologiczne i organizacje obrony praw zwierząt.
Działania, które zmierzają do ograniczania czyjegoś cierpienia należy popierać- twierdzi Katarzyna Biernacka, prezes Fundacji Empatia.
Dyskusja więc trwa.  A wy jak sądzicie, prokuratura powinna ścigać morderców karpia, czy też nie, ponieważ zabijanie akurat tej ryby przed świętami jest uświęcone u nas wielowiekową tradycją?

(mp)
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (45)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... obserwator komentuje +1
Proszę,dowiedzieć się w jaki sposób uśmierca się raki?.I co na to obrońcy praw zwierząt i Pan Seremet?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
16 - 12 - 2011
... d komentuje +0
Polecam wegetarianizm

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
12 - 12 - 2011
... dodi komentuje +2
wszystko w naszym kraju jest nie humanitarne, a zwłaszcza to że ludzie pracy nie maja drożyzna, że szkoda gadać , a karpiami się zajmują ,żenada gdzie my żyjemy?karpie od wiek wieków się zabijało i jadało a zwłaszcza na święta.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
12 - 12 - 2011
... dżołk komentuje +3
Bardzo słusznie-teraz należy wydać rozporządzenie o humanitarnym odcinaniu naci z pietruszki, ostrzeżeniu muchy przed jej zabiciem ("uciekaj po użyję klapki") oraz przyjżeniu się żywym kulturom bakterii w jogurcie które my kanibale zjadamy.
Co poniektóre Panie natomiast muszą się zastanowić zanim podniosą rękę na jelenia.
Tylko czy po takim rozporządzeniu nie należałoby się przyjżeć hodowli osłów darmozjadów w Warszawie?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
12 - 12 - 2011
... saygon_72 komentuje +0
to zaraz prokurator zacznie walczyć o prawa karaluchów,mrówek,komarów,much i bąków;-)
a mostu w Wadowicach nie ma kto otworzyć ;-)
władze olewają ludzi,tylko że podatki to my płacimy...nie karpie...

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
12 - 12 - 2011
... yeti komentuje +2
Tak to jest, jak do władzy dorwie się banda kretynów. POlska i wszystko jasne.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
12 - 12 - 2011
... Zdzicho komentuje +1
Ciapaga wiesz co - podążając Twoim tokiem myślenia nic bym nie zjadł.

kurczaka, szynki, kiełbasy i inne wędliny, ryby w puszkach wędzone itp

taki ich los

nie ważne jak zginą byle by szybko i w miarę bezboleśnie

ale takie coś już mnie śmieszy co cytowałem wcześniej

zamiast się zając bardziej pożytecznymi sprawami na rzecz przyrody (fauny i flory) i ochrony środowiska to sprawdzamy czy godnie karpie giną... omg

HAHAHAHAHA

i dlatego mnie to śmieszy

a karp jak ginął - ginąć będzie - a bardzo samczy na wigilie jest skubany...:DZgłoś nadużycie
Zgadzam się
11 - 12 - 2011
... cipaga komentuje +0
do zdzicho nie szkoda ci ich tak zabijac i bolu zadwac?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
11 - 12 - 2011
... Zdzicho komentuje +1
""""W czasie unieruchamiania, ogłuszania i uboju ryb należy je chronić przed bólem, stresem i cierpieniem"""""

HAHAHAHAHAHAHAHA

padłem na pysk i kwiczę ze śmiechu

HAHAHAHAHAHAHAHA

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
11 - 12 - 2011
... jomjest jom komentuje +1
Po ile Karpie w tym roku?????

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
11 - 12 - 2011
... no tak komentuje +2
tu sie mydli ludziom oczy a sprzedaje sie ryby naszprycowane antybiotykami , niech prokurator zleci badanie ryb co zawiera karpia mieso

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
11 - 12 - 2011
... kicek komentuje +1
lepiej powiedzcie co można jeść żeby sobie nie zaszkodzić ,bo jak widać można trafic za kratki chcąc przygotować jedna z dwunastu potraw na wigilie , już w mediach dudnieli że karpie są zarażone jakimś wirusem , a antybiotyki w takiej hodowli to nic nowego ,a morskie ryby ?to tez zagadka niektóre znikają z patelni podczas smażenia zostaje sama panierka

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
11 - 12 - 2011
... cipaga komentuje +4
smacznego karpia

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
11 - 12 - 2011
... doktor sanepidu komentuje +4
ludzie czy wy wiecie ze karpie ze stawów sa szprycowane antybiotykami , maja zawyzone O OKOŁO 800&#xno;rmy antybiotyków w masie własnej , kazdy zainteresowany moze sprawdzić wyniki badan w wadowicach w sanepidzie , no chyba ze jeszcze nie wykonano badań z tego sezonu , to powinny byc lada dzień
MY LEKARZE JEMY TYLKO RYBY MORSKIE ZE SŁONEJ WODY
CIEMNE MASY TRUJA SIEBIE I RODZINY ZATRUTYMI KARPIAMI , KARPIE TE ŚMIERDZĄ ANTYBIOTYKAMI , , KTORE UTLENIAJĄ SIE W WYSOKIEJ TEMPERATURZE

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
11 - 12 - 2011
... Ziomala komentuje +4
Kraj głupich ludzi! Bronią jedzenia, a inni kretyni zabijają nas paląc toksyczne śmieci w piecach.Gdzie w tej sprawie jest dzielny pan prokurator?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
11 - 12 - 2011
... hahahah komentuje +4
Wy chyba nie macie już pisać ciekawego na tym portalu.Załosne

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
11 - 12 - 2011
... km komentuje +5
jakis baran cos wymysli a biedne chlopy musza wykonywac obowiazki. dejcie ludzia zyc a nie podatki jakies hore przepisy. dejcie ludzia prace godna wyplate a potem podatek!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
11 - 12 - 2011
... Prawy Ziom komentuje +1
Prokurator zamyka wszystkie KFC !! Kuraki też chcą żyć !!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
11 - 12 - 2011
... stopak komentuje +6
do szprotki masz racje to prawda sa w gorszych warunkach zabijane niz sie to wydawac mogło i nimi sie nikt nie przejmuje!Karpie i tak bedziemy jedli i tak

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
10 - 12 - 2011
... szprotka komentuje +0
Mam pytanie do Pana prokuratora generalnego c o z rybakami łowiacymi tony ryb czy tam też poszły instrukcje dotyczące zabijania ryb w sposób humanitrany i czy są jakies wyniki kontroli ,bo zdaje się że na kutrach niezbyt przejmują się humanitarnym zabijaniem np. śledzi tylko maszyna patroszy bez oglądania się na prawo a inne ryby też nie są oprawiwne w inny sposób i o tym sie nie mówi i nie pisze ,tylko o karpiach i tylko przed świętami,nie dziwi to czasem mieszkańców?????

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
10 - 12 - 2011
... Kto powiedzial. komentuje +4
ze musisz jesc w wigilię karpia? Nie kupujcie,!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
10 - 12 - 2011
... stopak komentuje +1
co tam karpie wazne ze smamakuja i tak duzo ludzi je na zywca kroili

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
10 - 12 - 2011
... lilka komentuje +7
nie zjem już karpia na wigilie dzięki za obrzydzenie tradycji świątecznej , na placu targowym zawsze zabijali karpie nie jeden z was nie umie tego robić to jeszcze żle że ma kto za was to zrobić ,że w domu nie ma syfu bebechów z ryby wszystko wam nie pasuje nie zabijali ryb na targu to gadaliście że powinni to robić a teraz co ?? zajmijcie się ważniejszymi sprawami

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
10 - 12 - 2011
... Norman komentuje +4
Debile, wolicie umrzeć od ciosu pałką czy dusząc się pół godziny w torebce, o to chodzi, nie o to żeby karpii nie jeść, jak dużymi literami trzeba wam tłumaczyć????

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
10 - 12 - 2011
... (...) komentuje +0
A ty durny pismaku (mp) jak zwykle tylko podżegasz do cynizmu i obśmiania tematu sam nie wiedząc o co chodzi. Może tobie się podoba jak na oczach przechodniów ( w tym także dzieci) zabija się ryby? Może cieszy cię patrzenie jak tona ryb skłębiona jest przez całe dnie w malutkiej przyczepce samochodowej? Może lubisz się poznęcać nad zwierzęciem przenosząc go w foliowej reklamówce bez dostępu powietrza i wody? I to o to głąbie chodzi, o więcej empatii dla zwierząt a nie o zaprzestanie jedzenia karpia!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
10 - 12 - 2011
... Wek komentuje +2
Widać że nami rządza pedały!!!! i to jest bardzo słabe określenie!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
10 - 12 - 2011
... pedro komentuje +4
tak AW masz racje u nas nie ma ważniejszych spraw zajmują sie takimi rzeczami jak karp wigilijny, z pewnością po tym artykule wielu ludziom odechce się karpia na wigilijnym stole bo mogą trafić do więzienia,są ważniejsze sprawy ale my ludzie nikogo nie obchodzimy możemy z głodu pozdychać a nikogo to nie ruszy

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
10 - 12 - 2011
... aw komentuje +6
Czy naprawdę nie ma poważniejszych tematów na artykuł jak uśmiercanie karpi na święta???
Maskara...

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
10 - 12 - 2011
... pedro komentuje +8
nawet ludzie pierwotni żywili sie rybami,teraz mamy XXI wiek i zieloni żądzą ,w głowach totalnie sie poprzewracało ludziom .Podajcie jakie potrawy można jeść w wigilie żeby w pace sie nie wylądować,za niedługo mięsa jeść nie wolno będzie bo zabicie świni czy krowy to będzie nie humanitarne, muchy ,ani komara zabić nie wolno będzie bo to nie humanitarne,jak długo będą z nas idiotów robić zieloni powariowali zacznijmy jeścć korzonki , kiełki ,ale pewnie do tego sie doczepią zieloni , żyjmy powietrzem

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
10 - 12 - 2011
... Kami komentuje +5
Nie ma czegoś takiego jak humanitarne uśmiercenie ... ubój powinno jedynie poprzedzic uderzenie pałką w głowę w celu ogłuszenia i tyle. W głowach im się przewraca i zajmują się tym co nie trzeba, tzn odwracają uwagę od poważnych problemów by żyło się lepiej.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
10 - 12 - 2011
... kkkk komentuje +7
ja pierdo............. ja nie kupuje karpia bo zamiast wigilie spedzic z rodzina mozna wyladowac w pierdlu , co to za prawo

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
10 - 12 - 2011
CHORY KRAJ , CHORE PRAWO +++++++++++++++++++++++++++++++++++A CO PROKURATORZY NA TO ============ KUPUJA SAMI KARPIA LAPIĄ MŁOTEK W ŁAPSKA I MŁOTKEM W KARPIA WALĄ AŻ MÓZG WYPŁYWA ,

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
10 - 12 - 2011
... niedowiarek komentuje +10
to już chyba lekka przesada ,może zabroni się wędkarzom łowić ryby bo to nie humanitarne?karp od wie wieków gościł na wigilijnym stole a teraz jakieś wymysły, podajcie w takim razie co mona jeść żeby było humanitarne są w kraju i naszym mieście ważniejsze sprawy niż czy humanitarnie z karpiem się obchodzimy!! są rozboje kradzieże , włamania , małolaty pija ćpają ,ludzie pracy nie mają a tu takimi rzeczami się zajmować będą mam juz dość tych nadchodzących świąt nie którzy umieją obrzydzić tradycje świąteczną gratulacje

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
10 - 12 - 2011
... Emilio komentuje +7
MORDERCA - przestępca pozbawiający życia drugiego człowieka (Słownik Języka Polskiego).
Jaki portal, taki poziom piszącego...

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
10 - 12 - 2011
... wrx komentuje +10
Czym Pan PG zabłyśnie następnym razem?
Proponuję zająć się problemem "duszonej marchewki" !

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
10 - 12 - 2011
... Wad'Ovicek komentuje +4
Panie prokuratorze, zamilknął by Pan jak ten karp, a jeżeli się pan nudzi - to proszę zająć się sobą - niekoniecznie prawem

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
10 - 12 - 2011
... karpiu komentuje +0
tankier, grzmot i inne nieuki wstawiający im plusy. Co to są zwierzęta kręgowe to program szkoły podstawowej. Jednak dla waszych "móżdżków" to zbyt dużo!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
10 - 12 - 2011
... rządy idiotów komentuje +1
POdaruj życie Karpiowi - wypuść go na wolność :-)

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
10 - 12 - 2011
... dede komentuje +1
ci*a jajo

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
10 - 12 - 2011
... frigo komentuje +14
Nie. w tym roku na święta będą chodzić prokuratorzy po domach. Będą ludziom oprawiać ryby bo oni wiedzą jak. Albo zaczną rozdawać karpie sojowe bo nie wolno zabijać .Od tysięcy lat zabija się ryby i zjada . Tym bardziej że to tradycja jest w naszym niestety chorym kraju . A tym zielonym się całkiem w D.....CH poprzewracało. niech zamkną ubojnie krów świń drobiu itp. bo to nie humanitarne . a co sami jedzą. CHORE PRAWO ,CHORZY LUDZIE.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
10 - 12 - 2011
... jony komentuje +8
hahaha dobre to w ty roku nie kupujemy karpia swieta bez karpia ......macie tematy porazka!!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
09 - 12 - 2011
... Grzmot komentuje +12
jednego gościa zamknęli na dożywocie bo skasował za dużo komarów na masce samochodu kiedy jechał na wakacje !

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
09 - 12 - 2011
... Grzecho komentuje +13
Dla prokuratury ważny jest los karpia -- a ja się pytam kiedy będzie śledztwo w sprawie tragicznej śmierci HANKI MOSTOWIAK. Instrukcja dla karpia ma 4 strony a jak postępować ze zbrodniczymi pudłami , które zabijają też w sposób nie humanitarny to nie ma żadnej instrukcji i co Ci biedni prokuratorzy mają zrobić.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
09 - 12 - 2011
... tankier komentuje +23
Mordercy KOMARÓW I MUCH - możecie zaczynać się BAĆ!!!

Prokurator Generalny już pracuje nad wytycznymi w sprawie waszych ZBRODNI!!!

;-)

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
09 - 12 - 2011
... stopak komentuje +9
porazka szkoda karpii ciekawe co dziewczyny mysla o ich

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
09 - 12 - 2011
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był