e3ce01d0a7019aa85b375c4b4069bc31.html Zmiana rozkładu jazdy PKP. Przywrócone pociągi do Zakopanego.

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Zmiana rozkładu jazdy PKP. Przywrócone pociągi do Zakopanego.

Email Drukuj

Dzień dzisiejszy (15.06.) to niewątpliwie dzień,którego wielu,zwłaszcza podróżujących koleją na południu Polski,a także turystów wyczekiwało
od wielu miesięcy,dni. W końcu jednak nadszedł.
Bowiem to dzień kolejnej w tym roku zmiany rozkładu jazdy,ale to przede wszystkim
dzień w którym zostaje przywrócone regularne kursowanie pociągów regionalnych
na trasie Kraków Główny-Zakopane. Warto przypomnieć w tym miejscu,
że od 9 marca 2014 roku w związku z pracami kolejowymi (m.in. budową mostu kolejowego i przekładaniem torów) odcinek Sucha Beskidzka-Kalwaria Lanckorona
był całkowicie zamknięty dla pociągów,a przewóz podróżnych na tym odcinku odbywał się przez ten czas Zastępczą Komunikacją Autobusową,
podobnie zresztą jak na odcinku Sucha Beskidzka - Zakopane.
Zmiany nastąpią także w Wadowicach...
I choć z rozkładu jazdy nie zniknie żaden pociąg,nie będzie też nowych par pociągów,a zmienią się jedynie w niewielkim stopniu godziny przyjazdów i odjazdów to zostaną zlikwidowane (częściowo) autobusy ZKA,
które kursowały w zamian za pociąg z Kalwarii do Suchej,bądź w relacji odwrotnej (jeden bus -właśnie przez Wadowice,a drugi bus - przez Stryszów).
Pociągi pośpieszne powrócą na tory na trasie Kraków-Zakopane od czwartku,
jednak pociągi spółki "Przewozy Regionalne" już jeżdżą...
Informacja ta jest o tyle lepsza dla wszystkich turystów i podróżujących,że
"Przewozy Regionalne" wzbogaciły ofertę przewozową i choć rozkład jazdy niewiele się zmienił, nie przywrócono też kilku wcześniej zawieszonych pociągów,
to jednak zmieniła się cena przejazdu na trasie: Kraków-Zakopane w ofercie "Połączenie w dobrej cenie" (tą ofertą jest również objęta relacja Wadowice-Kraków).
Bowiem od 15 czerwca 2014 r0ku za bilet z Krakowa do Zakopanego,czy w relacji odwrotnej korzystając z tej oferty za bilet normalny zapłacimy aż 4 złote mniej,niż do tej pory. A szczegóły poniżej (informacje pochodzą ze strony internetowej przewoźnika). 

Linia Kraków - Zakopane

  • Na trasę Kraków – Zakopane na okres letni przywrócona zostanie przejezdność odcinka Stryszów – Sucha Beskidzka. 
    W związku z tym wszystkie pociągi w relacji Kraków – Sucha Beskidzka będą na całej trasie obsługiwane pociągiem, co wymiernie wpłynie na czas przejazdu pomiędzy tymi miejscowościami. Jednocześnie przywrócone zostaną do kursowania 3 pary pociągów Kraków – Zakopane w pełnej relacji. Będą to następujące połączenia:

30507/6 „Kasprowy” – Kraków Gł. (odj. 7.40) – Zakopane (przyj. 11.40) – kursujący codziennie,

30509/8 – Kraków Gł. (odj. 12.20) – Zakopane (przyj. 16.31) – kursujący codziennie oprócz niedziel i oprócz 16 sierpnia,

30513/2 – Kraków Gł. (odj. 16.35) – Zakopane (przyj. 20.34) – kursujący codziennie oprócz sobót i oprócz 15 sierpnia,

30534/5 – Zakopane (odj. 5.25) – Kraków Gł. (przyj. 9.19) – kursujący codziennie oprócz niedziel i oprócz 16 sierpnia,

30540/1 – Zakopane (odj. 14.52) – Kraków Gł. (przyj. 18.54) – kursujący codziennie,

30542/3 „Kasprowy” – Zakopane (odj. 17.13) – Kraków Gł. (przyj. 21.05) – kursujący codziennie oprócz sobót i oprócz 16 sierpnia.

Wraz z powrotem pociągów do Zakopanego obniżce ulegną również ceny biletów na tej trasie. W ramach oferty „Połączenie w Dobrej Cenie” będzie można nabyć promocyjne bilety w relacjach:

- Kraków – Zakopane - w cenie 14 zł (taniej o 4 zł)

- Kraków – Rabka Zdrój – w cenie 10 zł (taniej o 2 zł)

- Nowy Targ – Rabka Zdrój – w cenie 3,50 zł (taniej o 4,10 zł)

Szczegółowe informacje o ofercie będą dostępne na stronie internetowej oraz na dworcach i w kasach biletowych.

  • Dla obsługi mniejszych potoków podróżnych w ruchu lokalnym na odcinku Zakopane – Sucha Beskidzka uruchomiona zostanie dodatkowa para połączeń kolejowej komunikacji autobusowej kursująca codziennie oprócz niedziel i oprócz 16 sierpnia:

- BUS 30501 – Sucha Beskidzka (odj. 4.15) – Zakopane (przyj. 6.50)

- BUS 30536 – Zakopane (odj. 8.12) – Sucha Beskidzka (przyj. 10.47) – skomunikowany z pociągiem do Krakowa – Sucha Beskidzka (odj. 10.57) – Kraków Gł. (przyj. 12.40).

  • Ponadto jako uzupełnienie oferty przewozową w okresie wakacyjnym pojawią się także 2 dodatkowe pary połączeń kolejowej komunikacji autobusowej Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona – Wadowice skomunikowane z pociągami na linii zakopiańskiej w i z kierunku Krakowa:

BUS 33330 – Wadowice (odj. 4.18) – Kalwaria Zeb. Lanck. (przyj. 4.43) – skomunikowany z poc. 30530 – Kalwaria Zeb. Lanck. (odj. 4.48) – Kraków Gł. (przyj. 5.58),

BUS 30538 – Wadowice (odj. 14.20) – Kalwaria Zeb. Lanck. (przyj. 14.45) – skomunikowany z poc. 30538 – Kalwaria Zeb. Lanck. (odj. 14.50) – Kraków Gł. (przyj. 15.58),

BUS 33305 – Kalwaria Zeb. Lanck. (odj. 7.06) – Wadowice (przyj. 7.33) – skomunikowany z poc. 30505 Kraków Gł. (odj. 5.48) – Kalwaria Zeb. Lanck. (przyj. 7.02),

BUS 33333 – Kalwaria Zeb. Lanck. (odj. 8.58) – Wadowice (przyj. 9.25) – skomunikowany z poc. 30507/6 „Kasprowy” – Kraków Gł. (odj. 7.40) – Kalwaria Zeb. Lanck. (przyj. 8.53).

To niewątpliwie bardzo dobra informacja dla wszystkich miłośników kolei.

-Nie ma przecież nic przyjemniejszego niż podróż pociągiem.
Wprawdzie nie mamy zbyt bogatego rozkładu jazdy,ponadto czas przejazdu choćby na odcinku Wadowice-Kraków jest nieco dłuższy od przejazdu busem,
to jednak podróży pociągiem nie można w żadnym wypadku porównać z busem.
Po pierwsze komfort podróży - jak wiadomo - ścisk w busach to częsty obraz,
kultura kierowców,a także częste niestosowanie się do przepisów ruchu drogowego i ciągłe wyścigi z konkurencją to kolejny argument,że warto wybrać pociąg i jest on tak naprawdę bezkonkurencyjny.
Jadąc pociągiem nie stoi się w korkach,stoi się natomiast,gdy pociąg zmienia kierunek jazdy,bądź też czeka,by przepuścić pociąg jadący z drugiej strony.
Ale czymże jest to czekanie,jeśli weźmiemy pod uwagę komfortowe warunki jazdy,a więc toaleta w pociągi,w wielu składach także klimatyzacja... ?
Po prostu,gdyby bogatsza oferta i rozkład jazdy dostosowany do pasażerów to jestem święcie przekonany,że busy by poległy w walce z koleją.

I choć pociągi do Zakopanego będą kursowały tylko do końca wakacji,
później znowu będzie uruchomiona Zastępcza Komunikacja Autobusowa to jednak zachęcam wszystkim,by korzystali z tego środka transportu i robili wszystko,by kolej w naszym regionie nie upadła z powodu nierentownych przejazdów.

-Wydaje mi się,że wraz z ukończeniem i całkowitym zalaniem zbiornika "Świnna Poręba" wzrośnie również zainteresowanie przejazdem pociągiem na trasie: Kraków-Zakopane,chociażby ze względu na piękne widoki zza okna pociągu.

Wadowiczanie z kolei mogą spać spokojnie,ponieważ z obecnego rozkładu nie zniknęły żadne pociągi,przybyły wręcz kursy autobusów ZKA do Kalwarii Zebrzydowskiej,gdzie spokojnie i bez pośpiechu będzie można przesiąść się na pociąg do Krakowa Głównego.
Warto jednak pamiętać,że wciąż niepewne są losy linii nr 117
i w każdej chwili władze samorządowe mogą podjąć decyzję o zawieszeniu połączeń na tej linii (ze względu na niską frekwencją pasażerów w pociągach). Dlatego raz jeszcze zachęcam do podróżowania pociągiem.
Cena przejazdu z Wadowic do Krakowa wg oferty "Połączenie w dobrej cenie" wynosi 9 złotych, uczeń: 5,67 (37% ulgi), student płaci jeszcze mniej !
Busy są droższe,a do tego mniej wygodniejsze.

Pozdrawiam i dziękuję za przeczytanie artykułu.
XPS.

Komentarze (2)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... elf komentuje +9
"Dzień .../15.06/... w którym zostaje przywrócone regularne kursowanie pociągów regionalnych na trasie Kraków Główny-Wadowice". Proszę autora o sprostowanie tego bo pociągi Wadowice - Kraków kursowały i kursują regularnie. Nic więc nie mogło zostać przywrócone. Widać autor nie jeździ niestety pociągami...

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
17 - 06 - 2014
... kałakolczik komentuje +0
Wirtualnie pociągami podróżuję bardzo często a w rzeczywistości często. Moje odczucia co do kolejnictwa szeroko rozumianego są skrajnie różne. Przeważa jednak daleko idąca nić sympatii, romantyzmu i nawet czasami miłej nostalgii. Znam te zagadnienia współczesnego kolejnictwa dosyć dobrze. Podam dla przykładu taką oto ciekawostkę, że w roku 1988 i jeszcze nawet wcześniej najszybszy pociąg z Krakowa do Warszawy Centralnej jechał 2 godziny 35 minut. Dzisiaj po 30 latach najszybszy pociąg z Krakowa do Warszawy Centralnej 3 godziny i 8 minut. Zatem jedzie " tylko " o 33 minuty dłużej. Przykrość u mnie z tego powodu i frustracja są w pewnym sensie ograniczone. Dlaczego ? - mamy obecnie smartfony, tablety i inne gadżety, które w pewnym stopniu tę naszą frustrację niwelują. Bawimy się nim w podróży i tylko strach pomyśleć jak nam się te zabawki znudzą. Autora tych opowiadań o kolei darzę sympatią i gratuluję odwagi pisania w takim optymistycznym tonie. Zachęcam do napisania tekstu o biletach weekendowych, turystycznych, regio - karnet, bilet turystyczny i innych wszelakich. Pozdrawiam serdecznie i do zobaczenia w czwartek w Warszawie, piątek w Gdyni a sobotę i niedzielę sam jeszcze nie wiem gdzie. Hej !!! Acha - w środę ? - w Krakowie.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
15 - 06 - 2014
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Ostatnie}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był