bc71b75b453badeb9a024061d8049825.html Co się dzieje w powiatowej oświacie

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Co się dzieje w powiatowej oświacie

Email Drukuj

„Folwark zwierzęcy", czyli nowoczesne metody zarządzania w szkole.

 Ten zbiór opowieści z gatunku „Tysiąca i jednego moba" (mob od mobbing) rozpoczyna zdarzenie wyboru na stanowisko dyrektora szkoły pewnego nad wyraz ambitnego Pana od fikołków. Osoba ta sprawuje tę zaszczytną funkcję już kilka lat i w swojej pracy wykorzystuje bardzo nowoczesne, przemyślane i nakierowane na człowieka metody zarządzania.

Pan T, bo tak od tej pory będzie nasz bohater określany jest typem gospodarza racjonalizatora-amatora, stosującego wyrafinowane metody zarządzania swoją trzódką. Właśnie na tych metodach i efektach ich stosowania zostanie skupiona treść opowieści.

Na folwarku życie biegnie jak co dzień, „zwierzaki" delikatnie „kontrolowane" przez Pana T realizują zadania zgodnie z „linią gospodarza", wszelkiego rodzaju problemy i konfliktu lub ewentualnie niedociągnięcia rozwiązywane są za pomocą nowoczesnych metod hodowlanych.

 Podstawy hodowli sprowadzają się do kilku prostych założeń:

1.      nieważne co robisz i tak robisz to źle,

2.      nieważne, czy to co robisz jest dobre i tak trzeba Cie kontrolować,

3.      nieważne, że starasz się i tak jest to niewystarczające,

4.      nieważne, że twój pomysł jest dobry i tak pomysł gospodarza jest najlepszy,

5.      nieważne, że masz „racje" gospodarz i tak zawsze wie lepiej,

 Bazując na tych przesłankach Gospodarz B z niebywałą łatwością rozwiązuje bardzo skomplikowane problemy. Jego rozumowanie zawsze sprowadza się do trzech kroków: problem, przyczyna wg Gospodarza B, naprawa i samokrytyka np.:

- Problem: za dużo ocen niedostatecznych, przyczyna: nauczyciel za dużo wymaga, rozwiązanie: nauczyciel ma obniżyć wymagania tak, aby zmniejszyć liczbę ocen niedostatecznych,

- Problem: niska zdawalność egzaminów zawodowych lub matur: przyczyna: nauczyciele nie stawiają wystarczających wymagań uczniom, rozwiązanie: nauczyciel musi być bardziej wymagający,

Problem: mała liczba pozytywnych ocen z przedmiotów, przyczyna: nauczyciel nie potrafi oceniać, rozwiązanie: należy dawać pozytywne oceny za obecność na lekcji, za posiadanie przyborów (pouczający przykład wg Gospodarza),

 

Gospodarz T stosuje również wyrafinowane metody oceny pracy nauczyciela np.: nakłania uczniów, by donosili, co nauczyciele robią na konkretnych lekcjach, wykorzystuje rozbudowaną sieć zaprzyjaźnionych informatorów, wykorzystuje anonimowe ankiety pisane przez uczniów do oceny pracy nauczycieli.

 Gospodarz T jest nieomylny i nie dostrzega problemów tam, gdzie inni je widzą, ważne tylko, by rozwiązanie było po jego myśli. Problem zmiany szkolnego systemu oceniania w czasie trwania roku szkolnego z naruszeniem przepisów i zdrowego rozsądku, problem? - żaden problem to tylko wina oponujących nauczycieli. Problem egzaminów poprawkowych w sierpniu, problem? - żaden problem - ocenę niedostateczną uczeń dostał z winy nauczyciela i to nauczyciel ma ją zmienić.

 Gospodarz T stosuje również nowoczesne metody komunikacji z przedmiotem hodowli: podczas rozmowy odwraca głowę gdy rozmówca kontrargumentuje, straszy paragrafami, komisjami, naganami z wpisem do akt. Ulubiona metoda rozpoczynania rozmowy przez Pana T polega na: początkowym oskarżeniu rozmówcy o mało istotne zaniedbanie, zilustrowanie konsekwencji, następnie udzielenie rozgrzeszenia, bo przecież Gospodarz jest jak Ojciec. Po takim wstępie rozmowa może się rozpocząć.

 Pomimo wielu przymiotów i atutów Gospodarz T jest samokrytyczny. Ma świadomość, że jest tylko człowiekiem i potrafi poprosić o pomoc, gdy jej potrzebuje. Robi to ze swoistą elegancją i wyczuciem. Pewnego dnia zarządził, aby wszyscy nauczyciele dokonali oceny pracy szkoły oraz „własnej" i przedstawili wnioski oraz zalecenia, co należy ich zdaniem ulepszyć w szkole. Oczywiście trzódka wykonała pokorną prośbę Gospodarza T. W drodze wyjaśnienia należy stwierdzić, że pojęcie „oceny własnej" dotyczy tylko nauczycieli, a nie Gospodarza T bo ten jest nieomylny.

Trzoda podczas wykonywania polecenia celowo ominęła drażliwe tematy względem Pana T, ponieważ wiedziona instynktem i doświadczeniem wiedziała, że osoby piszące mniej pochlebne opinie wylądują pod pręgierzem, a pamięć Gospodarza jest dobra i długa.

A co do trzódki, to sympatyczna z niej grupa, pełna cielątek, byków i orłów. Pomimo tej różnorodności jest to szara, cicha masa bezdusznych kadłubów, zalęknionych o prace, sterowanych i kontrolowanych przez Gospodarza. Gdy ich zapytać jak jest odpowiedzą: „jest dobrze" z ironicznym uśmiechem w formie załącznika. Część tej masy to owieczki, część to barany ale w śród nich można też znaleźć wartościowych ludzi.

Teraz pozostaje prośba o opinie i rady.

Komentarze (17)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
znany z tego że jest znany manio komentuje +1
Witam wszystkich serdecznie!
Śledząc wybryki słynnego już gospodarza TB i przyglądając się bacznie temu, co dzieje się chociażby na stronie internetowej gospodarskiej szkółki udało mi się wypatrzyć ostatnio ciekawą zakładkę - a mianowicie "Znani Absolwenci". Niestety nie zadano sobie trudu odszukania osób znanych w szerokim Świecie - można tam przeczytać tylko 2 wywiady w tym jeden z osobą, która niewątpliwie ma, oprócz przywódczych, narcystyczne zapędy.
Mogę się mylić! Może gospodarz TB jest rzeczywiście osobą, którą wszyscy znają, a jeżeli nie to pragną poznać?!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
26 - 11 - 2011
prawda za murami Wieloletni nauczyciel komentuje +11
Długo wahałem się czy skomentować ten artykuł. Jednak po ostatnich wyczynach dyrektora musze to zrobić. Pracuje w ZS1 już ponad 10 lat i nie podoba mi się sytuacja w placówce.
Obecnie dyrektor gra uniżonego i miłego człowieka, bo najprawdopodobniej chce znowu kandydować na stanowisko jakie obecnie piastuje. W obiegowej szkolnej opinii obecny czas przedwyborczy nazywany jest „rokiem miłości”.
Jednak jak wskazuje dwukrotna praktyka po reelekcji dyrektor zmienia się i pokazuje kim naprawdę jest. Osoba ta w kontaktach z ludźmi posługuje się: donosami, pomówieniami, straszeniem zwolnieniami, wypominaniem przysług i udzielonych nagród. Wykorzystuje zastraszonych pracowników w roli darmowej siły roboczej.
Tak jak autorka artykułu stwierdziła dyrektor jest nauczycielem wf-u i nie jest w stanie pojąć w jaki sposób ma funkcjonować szkoła, ile pracy należy włożyć, aby przygotować uczniów do matury. Dla dyrektora to jest jak wynik sportowy, zawsze winny jest trener a nie zawodnicy. Szkoła rekrutuje uczniów bez limitów punktów, przeważają uczniowie słabi. Pomimo pracy nauczycieli wyniki matur i egzaminów zawodowych bywają różne z racji różnego potencjału młodzieży. Pomimo tych faktów osobą wyłącznie odpowiedzialną za wyniki jest nauczyciel a nie uczniowie.
ZS1 to szkoła z ładnymi murami, ale gnijąca w środku.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
06 - 11 - 2011
Dedykuję emerytowanemu nauczycielowi – warto czytać! bolesna_prawda komentuje +3
Po przeczytaniu wpisu emerytowanego nauczyciela (20.10.2011) zastanawiam się, czy bycie nauczycielem, nawet emerytowanym, to jak mówi młodzież w sytuacjach żenujących: „ale obciach”.
„Wnikliwa” analiza psychologiczna osobowości p. M. Brzeckej (kimkolwiek ta osoba jest), której dokonuje autor byłaby do przyjęcia, gdyby opierała się na faktach. Są to jednak spekulacje, nieuzasadnione domniemania, które równie dobrze pasują do piszącego i jego intencji. Szczególnie obrzydliwy jest ten to wyższości i pogardy wobec osoby, której się nie zna. Autor przypisując komuś „zawsze złe intencje”, sam przyjmuje ten punkt widzenia i pisze taki tekst.
Szkoda tylko, że, pożal się Bożę, zabrakło „nauczycielskiej emeryckiej inteligencji” do właściwego odczytania konwencji, jaką posłużyła się autorka. „Folwark zwierzęcy” G. Orwella to lektura każdego inteligenta.
Z tego wszystkiego wynika jednak, że konieczne jest żeby obecne władze powiatowe decydujące o obsadzie stanowisk dyrektorów w szkołach robiły to rzetelniej, niż poprzednie.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
24 - 10 - 2011
Cielątko, byk czy orzeł ? emerytowanynauczyciel komentuje +9
Tendencyjna opowieść pt. "Folwark zwierzęcy" jest obraźliwy dla wszystkich pracujących w opisanej instytucji. Autorka pisze że "zarządza tą szkoła pan T, który jest typem gospodarza racjonalizatora" i "z niebywałą łatwością rozwiązuje bardzo skomplikowane problemy". Dalej odnotowano, że "Gospodarz T jest samokrytyczny. Ma świadomość, że jest tylko człowiekiem i potrafi poprosić o pomoc, gdy jej potrzebuje. Robi to ze swoistą elegancją i wyczuciem". Myślę, że mając takie walory jest to właściwy człowiek na właściwym miejscu. Natomiast metody "zarządzania trzódką" opisane przez autorkę są stronnicze.
Pani Marzena Brzecka nie jest uczniem opisywanej szkoły, ani rodzicem któregoś z uczniów. Jest na pewno nauczycielem, pracującym w tej szkole i nie podaje czy jest "wartościową postacią całej trzódki" , czy jest może "cielątkiem, bykiem lub orłem". Wydaje mi się , że jest na pewno osobą pełną kompleksów, ma zaniżone poczucie wartości i brakuje jej umiejętności czytelnej komunikacji z innymi ludźmi.
Z opowieści wynika w prost, że osoba pisząca powszechnie przypisuje swoim rozmówcom zawsze złą intencję i nieświadomie sama cierpi z tego powodu. Ponadto obawia się utraty pracy w związku z niżem demograficznym oraz braku stabilności finansowej w życiu.
Na szczęście formą odreagowania jest napisanie w internecie wskazanej opowieści.
Uważam, że temu samotnemu człowiekowi należy koniecznie pomóc, bo sam nie potrafi wyjść z impasu.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
20 - 10 - 2011
... palmtop komentuje +6
TO nie Dyrektor w Radoczy tylko z Andrychowa - jeden jest przecież tak "szlachetny" pan od fikołków.
Artykuł jak najbardziej prawdziwy.
Pozdrowienia dla autora

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
19 - 10 - 2011
... pollo komentuje +2
A ja uważam że to jest dyrektor z Radoczy ,to wjego stylu i ten artykuł pasuje jak ulał do niego.Pozdrowionka dla autora.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
09 - 10 - 2011
Wiadomości z ZS1 Nauczycielka z oddali komentuje +5
Z tego co się orientuje to dyrektor próbuje namierzyć autorkę tego artykułu, straszy i wypytuje. Bardzo się przy tym miota. Mógłby być zły z powodu treści tego artykułu, ale jest to sama prawda. Nie ma on czystego sumienia w stosunku do swoich nauczycieli, ani też do nauczycieli w innych szkołach. Postuluje, aby czytelnicy tego artykułu rozpowszechnili go jak najszerzej, aby pokazać światu te patologie.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 10 - 2011
Tak Klecza Dolna ZSP Szkoła Kurd komentuje +3
To koń trojański Polskiego szkolnictwa i metod doboru i zwalniania nauczycieli. Świadectwo jest dyrektorka z przegraną sprawą w sądzie za niezasadne zwolnienie w pracy. Z resztą po wygranym konkursie podobno, gdzie głównym kryterium doboru była ilość przegranych spraw za niezasadność w zwolnieniach z pracy i traktowaniu nauczycieli.
Polski edukacji obraz szeroki płynący wprost z wypalonej jadem do ludzi dyrekcji i zapyziałej pychy która jest obrazem codzienności pracy w szkole i na co dzień.
Jak widzę spocone i kręcące palcami oraz z przerażoną miną nauczycielki to od razu wiem gdzie pracują. ZSP w Kleczy Dolnej- to oczywiste

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 10 - 2011
Prawda o człowieku Emerytowana nauczycielka komentuje +13
Odeszłam na emeryturę, chociaż mogłam jeszcze pracować. Nie potrafiłam znieść, szczególnie wśród młodych nauczycieli, przyjmowanych do pracy niewolniczej podległości wobec dyrektora. Zero samodzielności, własnego zdania, strach w oczach. Szef niestety miernota. Wniosek, w szkole nie ma miejsca dla mądrych, samodzielnych młodych ludzi.
Chyba, że decydujący o obsadzie stanowisk dyrektorskich zaczną stosować merytoryczne kryteria, a nie kto jest czyim krewnym albo kolesiem. Trzeba dobrze temu się przyjrzeć i patrzeć władzy na ręce.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
03 - 10 - 2011
W Krakowie jest inaczej Kraków komentuje +8
Takie traktowanie nauczycieli przez dyrektora jest niedopuszczalne. Nauczyciele sami są sobie winni, że na to pozwalają. W mojej szkole było by to nie do pomyślenia. Sądzę, że to nie są jedyne grzeszki dyrektora z pewnością jest ich więcej. Wydaje się, że ten dyrektor ma bardzo spuchnięte ego.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
03 - 10 - 2011
... 1 komentuje +3
Czyżby ZS A-w:)

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
28 - 09 - 2011
Kimkolwiek jesteś... laptop komentuje +4
Kimkolwiek jesteś, autorze tej fenomenalnej alegorii, zacznij szukać etatu w jakiejś poważnej gazecie lub czasopiśmie, a nie trać czasu i talentów w Twojej śmisznej zapyziałej szkółce. Na przyszłość życzę mniej trywialnych inspiracji niż ta powyżej jakże genialnie uchwycona. Duży szacun!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
26 - 09 - 2011
Kimkolwiek jesteś... laptop komentuje +6
Kimkolwiek jesteś, autorze tej wyjątkowo udanej, obszernej alegorii, dlaczego siedzisz w bezsprzeczniej śmiesznej szkole, a nie zabierzesz się za poważne dziennikarstwo? Na przyszłość życzę mniej trywialnych tematów do wykorzystania Twego talentu. Duży szacun.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
26 - 09 - 2011
Tak samo jest w ZSP nr 3 w Wadowicach Baran, komentuje +13
Ona wie wszystko najlepiej. Jest pierwsza po Bogu.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 09 - 2011
To nie jest dyscyplina Anna1970 komentuje +19
Co to znaczy wziąć nauczycieli za kark? Fryderyku chyba nigdy nie doświadczyłeś takiego traktowania w pracy. Pewnie sam jesteś dyrektorem szkoły albo jakimś prezesem albo brygadzistą stosującym podobne metody. To co tu napisano jest niedopuszczalne w pracy z ludźmi. Chyba nie czytałeś uważnie, bo z pewnością nie rozumiesz.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
20 - 09 - 2011
... Zosia1 komentuje +12
Jakbym czytała o ZSO w Kleczy Dolnej... Pani dyrektor stosuje DOKŁADNIE te same metody... Nauczyciele zachowują się identycznie...

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
19 - 09 - 2011
Dyscyplina musi być Fryderyk. komentuje +20
Generalnie Pan T. postanowił wziąć w karb nauczycieli swojej szkoły. To się może podobać, szczególnie rodzicom, a także radnym. Myślę, że szkoła nie jest typowym zakładem pracy, ale jakaś dyscyplina musi być.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
18 - 09 - 2011
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Ostatnie}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był