f55864626e4ebdc6232aba28375da95f.html Po dziesięciu dniach śpiączki obudził się bez nogi

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Po dziesięciu dniach śpiączki obudził się bez nogi

Email Drukuj
Po zdaniu matury, podjął pracę jako kierowca samochodu ciężarowego, a późnymi popołudniami śmigał na treningi swojego ukochanego klubu. Piłka nożna była dla niego całym życiem. Niestety, pewnego dnia, nie stawił się w klubowej szatni…


Ukochany Orzeł

Jego niezwykła historia to przykład dla nas wszystkich, że nie ma w życiu sytuacji beznadziejnych. Tomek Pytlowski z Radoczy przyszedł na świat 28 lat temu. Gdy tylko zaczął chodzić, zapałał miłością do gry w piłkę nożną.
W piłkę grałem od dzieciństwa: boisko sportowe w Radoczy, bramki skonstruowane pod domem i tysiące godzin spędzonych na bieganiu za piłką z głową wypełnioną marzeniami o występach m.in. w reprezentacji Polski. Realnym marzeniem, które bardzo chciałem spełnić jako młody chłopiec, był występ w miejscowym klubie sportowym „Orzeł” Radocza. Już jako 7 latek wspólnie z Tatą chodziłem na wszystkie mecze lokalnego klubu – opowiada serwisowi Wadowice24.pl Tomasz Pytlowski.
Marzenie bardzo szybko się spełniło. Jako 17 – letni chłopak zaczął grywać w seniorskim zespole Orła, na poziomie B i C klasy. Jak większość piłkarzy w tych klasach rozgrywkowych, Tomek reprezentował barwy swojego ukochanego klubu jako pasjonat, nie otrzymując z tego tytułu żadnej pensji. Jednocześnie, po zdaniu matury, podjął pracę jako kierowca samochodu ciężarowego, a późnymi popołudniami śmigał na treningi . Niestety, pewnego dnia, nie stawił się w szatni Orła…

Nowe życie, nowa rzeczywistość Highslide JS
W trakcie jednej z codziennych tras, podczas omijania pielgrzymki z Kędzierzyna-Koźla do Częstochowy, na mój samochód wpadła ciężarówka kierowcy, który nie dostosował prędkości do warunków drogowych– wspomina Tomek.
Skutki tego wypadku były olbrzymie. Nieprzytomnego chłopaka, z licznymi obrażeniami ciała, karetka pogotowia zabrała do szpitala. Przez dziesięć dni walczył o życie, znajdując się w stanie śpiączki farmakologicznej.
Po dziesięciu dniach śpiączki obudziłem się z amputacją prawego podudzia. Powróciłem do życia w nowej rzeczywistości, rzeczywistości w której nie będzie już możliwa gra nawet dla mojego lokalnego klubu, nie wspominając o innych piłkarskich i sportowych marzeniach. Bardzo długo starałem się zabliźnić tę lukę w mojej głowie – przypomina sobie dramatyczne chwile.
Dla młodego, zaledwie 20 – letniego chłopaka, przed którym stało jeszcze całe dorosłe życie, to były bardzo ciężkie dni. Jak sam przyznaje, bardzo pomogli mu wtedy najbliżsi, rodzina oraz ludzie dobrej woli.

Powrót do piłki

Z pomocą i życzliwością spotkał się także ze strony swojego ukochanego klubu. Z inicjatywy działaczy Orła, po czterech latach od tego dramatycznego wypadku, Tomek zaczął pomagać w strukturach organizacyjnych klubu. Rozpoczął także studia dzienne na Uniwersytecie Rolniczym, dwa lata temu zdobył tytuł magistra, a obecnie jest w trakcie drugiego roku studiów doktoranckich.

Highslide JSOd lipca 2013 jest również szczęśliwym mężem pięknej Moniki. Ale to nie wszystko, pomimo amputacji nogi, Tomek nadal gra w piłkę nożną! I to z jakimi sukcesami, niedługo spełni swoje najskrytsze marzenie z dzieciństwa.
Kiedy w 2013 roku wymieniałem protezę, trafiłem do firmy, w której pracował drugi trener utworzonej w 2011 roku reprezentacji Polski w Amp futbolu. Zostałem zaproszony na organizowane co miesiąc zgrupowania w Warszawie – opowiada nam Tomek.
Amp futbol to rodzaj piłki nożnej, w której udział biorą zawodnicy po amputacji jednej z kończyn, piłkarze grający w polu – po amputacji nogi, z kolei bramkarze – po amputacji jednej z rąk.
Dla mnie osobiście nowa forma uprawiania piłki nożnej początkowo sprawiała dużo problemów. Byłem piłkarzem prawo-nożnym, a teraz poza operowaniem piłką nogą lewą, muszę zastępować nogę dostawną stabilizacją pozycji na kulach łokciowych. Mimo różnic, mimo trudności Amp futbol daje taką samą radość z „kopania piłki” jak przy standardowej odmianie futbolu. Dyscyplina ta umożliwia także spełnienie najskrytszych marzeń, z cyklu tych nierealnych, dla piłkarzy, których życie potoczyło się „troszkę” inaczej, niż planowali – zdradza nam piłkarz z Radoczy.
Do Meksyku na Mundial

Pomimo faktu, że nasza reprezentacja nie wywalczyła przepustki do finałów Mistrzostw Świata, Tomek ma szansę zagrać w tym roku na Mundialu. Od listopada 2013 roku, bierze bowiem udział w przygotowaniach reprezentacji Polski do listopadowych „ampfutbolowych” Mistrzostw Świata w Meksyku. Od grudnia trenuje także co tydzień w nowopowstałym klubie ampfutbolowym – KS Kraków. Już niedługo, w dniach 21/22 czerwca Tomasz Pytlowski ma szanse na oficjalny debiut w reprezentacji. Polska zagra wtedy dwumecz z Ukrainą.
W trakcie wspomnianego dwumeczu oraz wrześniowego międzynarodowego pucharu, nasz selekcjoner, Marek Dragosz wybierze najlepszą dwunastkę zawodników którzy udadzą się na przełomie listopada i grudnia do Meksyku, reprezentować naszą Ojczyznę. Jako, że jestem stosunkowo młodym ampfutbolowym piłkarzem, postaram się w podwójny sposób nadrobić powypadkowe zaległości i walczyć o miejsce w kadrze – obiecuje Tomek.
Nie chcemy bawić się w proroków i zastanawiać się, jak wyglądałoby dzisiaj życie Tomka Pytlowskiego, gdyby osiem lat temu nie doszło do tego dramatycznego wypadku. Możemy przypuszczać, że oddałby wiele, żeby znowu mieć obie zdrowe nogi. Jednak w myśl starej ludowej prawdy, że „co Cię nie zabije, to Cię wzmocni”, feralne zdarzenie na drodze, otworzyło przed nim nowe możliwości i realizowanie swoich najskrytszych marzeń.

Marzeń o występie w reprezentacji Polski, których pewnie nie byłby w stanie spełnić, jako pełnosprawny piłkarz. Jego niepełnosprawność to zresztą pojęcie względne, bo jak można nazywać niepełnosprawnym chłopaka, który z sukcesami uprawia sport?


Tomasz Mamcarczyk
Fot. dzięki uprzejmości Tomasza Pytlowskiego
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (11)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... Krys komentuje +3
Pielgrzymki jak chcą się szwendać niech chodzą "bokami" a nie stanowią zagrożenia dla kierowców na trasach. Manifestacja wiary na każdym kroku.
Cóż że z tego nic nie wynika, zostawić rower bez łańcucha to zaraz ukradną.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
16 - 06 - 2014
... toska komentuje +2
Podziwiam za siłę i chęć walki!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
16 - 06 - 2014
... arik komentuje +0
ja nie mam palca

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
16 - 06 - 2014
... zawodnik komentuje +2
Jesteś Wielki!!!! Szacun dla Wzoru !

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
16 - 06 - 2014
... yanek komentuje +12
ja i 90% innych pewnie nie podniósł bym się po takiej tragedii a co dopiero żeby czerpać taką radość z życia bez nogi,
gościu jesteś moim idolem...

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
15 - 06 - 2014
... helga komentuje +8
Wielki szacun , powodzenia nie poddawaj się !!! jesteś wielki

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
15 - 06 - 2014
... kolega komentuje +2
Trzymaj sie Tomasz.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
15 - 06 - 2014
... terapeuta komentuje +41
Niesamowita historia. Życzę dużo sukcesów w życiu panie Tomku.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
15 - 06 - 2014
... miki2 komentuje +31
wielki szacunek i podziw dla tych ludzi. Pomimo tragedii jaka ich w życiu spotkała potrafią walczyć o swoje marzenia i z ogromnym zapałem dążą do ich realizacji. Szkoda tylko że w naszym kraju nie pokazują paraolimpiady w tv i bardzo mało się mówi o tego typu zawodach

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
15 - 06 - 2014
... akurat komentuje +19
sam jestes zmora tego kraju Ferdek

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
15 - 06 - 2014
... Ferdek komentuje +22
Pielgrzymki to zmora Polski.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
15 - 06 - 2014
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był