7100fb2b4ab633d89ec5c5ba0193f749.html Zdrowy sen daje energię na cały dzień!

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Zdrowy sen daje energię na cały dzień!

Email Drukuj
Wiele ludzi przyzwyczaiło się do porannego ból pleców, krzyża czy karku, drętwienia kończyn, efektu zimnych nóg spowodowanego słabym krążeniem krwi. Na szczęście nie trzeba się godzić z takim stanem rzeczy, jest bardzo proste rozwiązanie tych dolegliwości.


Artykuł sponsorowany

Najczęstszym powodem bólu pleców, karku czy zaburzeń snu jest nieodpowiedni materac, za twardy lub zbyt miękki, dlatego warto poświecić trochę wolnego czasu na wybór tego odpowiedniego. Nawet kupując buty, przymierzamy wiele par, odwiedzamy wiele sklepów zanim znajdziemy te odpowiednie, wygodne. Dlaczego więc nie przykładamy wagi do kupna odpowiedniego materaca? Często dokonujemy zakupu przez internet kierując się jedynie atrakcyjną ceną, a przecież mamy możliwość wypróbowania materacy na ekspozycjach sklepowych, skorzystania z fachowej pomocy specjalistów. Możemy poleżeć, sprawdzić czy odpowiada nam komfort materaca i co najważniejsze – dobrać materac pod względem ortopedycznym. Jak dodaje specjalistka sprzedaży materacy ze Studia Snu Litdrew Sylwia Wcisło „-Tylko odpowiednio dobrany materac zapewni nam spokojny, komfortowy i co najważniejsze zdrowy sen. Biorąc pod uwagę, że w łóżku spędzamy 1/3 życia, wybór materaca staje się jeszcze ważniejszy. Odpowiedni materac powinien więc podpierać zarówno kręgosłup, jak i całe nasze ciało. Jeśli zmagamy się z bólem w odcinku szyjnym kręgosłupa pozwoli się go pozbyć również odpowiednio dobrana poduszka korekcyjna.” Wspólnie stworzyliśmy więc krótki poradnik który pomoże lepiej zrozumieć jak wielki wpływ na nasze zdrowie ma dobry materac.

Zbyt twardy i zbyt miękki materac.

Za twardy materac nie zapewnia nam właściwego wsparcia kręgosłupa, powoduje, że mięśnie pleców są napięte, wypycha nasze barki i biodra ku górze, a kręgosłup w odcinku lędźwiowym nie jest podparty, lecz „wisi” w powietrzu przez co mięśnie nie odpoczywają. W chwili, kiedy zasypiamy dochodzi do rozluźnienia mięśni i automatycznego wygięcia kręgosłupa, ciało „dopasowuje się” do materaca, przestrzenie między dyskami są jednostronnie ściśnięte, nie mogą przyjmować żadnych płynów koniecznych do ich regeneracji po całodziennym obciążeniu. Kolejną wadą materaca zbyt twardego, jest fakt, iż wywiera on duży nacisk na nasze ciało. Krew nie krąży swobodnie w miejscach nacisku, często drętwieją nam kończyny, co z kolei zmusza do częstych zmian pozycji, nasze mięśnie zamiast wypocząć nocą znów muszą wykonać pracę. Rytm snu zostaje zaburzony, poprzez kolejne wybudzanie co w znaczny sposób obniża jakość naszego wypoczynku. W rezultacie budzimy się zmęczeni, rozdrażnieni i wszystko nas boli.

Zbyt miękki materac powoduje, że zapadamy się w niego natychmiast po położeniu, wtedy nasz kręgosłup zamiast przyjąć pozycję linii prostej wygina się w łuk. Nie ma żadnego podparcia, a jakakolwiek zmiana pozycji sprawia trudność, wymaga wysiłku. Mięśnie pracują próbując zrekompensować brak wsparcia kręgosłupa. Jednak gdy zasypiamy mięśnie stają się bierne, ciało wygina się więc bezwładnie, „dopasowuje się” do materaca. Długotrwałe użytkowanie zbyt miękkiego materaca prowadzi do trwałych wad postawy. Rezultat podobny, czyli poranne bóle pleców i karku, zmęczenie, brak energii.

Rys. Najlepiej udać się do sklepu, w którym na przygotowanej ekspozycji szybki test pozwoli ocenić czy materac jest: zbyt miękki, zbyt twardy, czy odpowiedni. Test polega na sprawdzeniu, przy pomocy otwartej dłoni, jak łatwo daje się ją wsunąć pomiędzy materac a nasze ciało w części lędźwiowej w pozycji na wznak. Jeśli udaje się to bez trudu, oznacza to, iż wybrany materac jest za twardy. Jeśli zbyt trudno- materac jest za miękki. Lekki opór, wskazuje na dobrze dobrany materac.

W przypadku źle dobranego, niewygodnego materaca jesteśmy zmuszani do ciągłej zmiany pozycji przez co śpimy bardzo płytko i na krótko zapadamy w fazę REM, która jest niezwykle ważna dla regeneracji ludzkiego organizmu. To w tej właśnie fazie - zwanej również snem paradoksalnym - występują szybkie ruchy gałek ocznych, zwiększa się aktywność mózgu, oddech staje się nieregularny i pojawiają się marzenia senne. Faza REM powinna występować cyklicznie, co 90 minut i trwać maksymalnie 30 min. jednak przez ciągłe przewracanie się „ z boku na bok” cykl ten jest zaburzony, przez co organizm nie może się w pełni zregenerować.

Pojawia się pytanie: Jaki materac jest odpowiedni ??
Odpowiedni materac to taki, który dopasuje się do krzywizn ciała i właściwie je podeprze.
Po pierwsze materac powinien być każdorazowo dobrany do budowy ciała (wagi, wzrostu), tak by było ono właściwie podparte. Nasz kręgosłup gdy leżymy na boku powinien przyjąć pozycję linii prostej, zaś gdy położymy się na plecach pozycję naturalnej krzywizny.
Co ważne leżenie nie powinno wymagać od nas wysiłku mięśni, powinny one być w pełni rozluźnione.


Warto poprosić sprzedawcę, by ocenił jaką pozycję przyjmuje nasz kręgosłup w pozycji leżenia na plecach, jak i na boku.

Drugim bardzo ważnym aspektem jest zwrócenie uwagi na pozycje we śnie, ponieważ determinuje ona dobór odpowiedniej twardości materaca. Osoby śpiące na boku powinny wybierać materace bardziej elastyczne, tak by najbardziej wystające części ciała tj. ramiona i biodra mogły się zagłębić w materacu. Śpiącym na brzuchu, lub plecach poleca się wybierać nieco twardsze modele.
Trzeci aspekt to osobiste preferencje i przyzwyczajenia, które często mają istotny wpływ na wybór materaca, jednak warto pamiętać, że zdrowym snem możemy cieszyć się jedynie na materacu odpowiednio podpierającym kręgosłup i całe ciało. A czas adaptacji nowego materaca wynosi około miesiąca.

Co stanowi najlepsze podparcie? Sprężyna, lateks czy pianka ??


Zasadniczą różnicą pomiędzy materacami sprężynowymi i piankowymi jest sposób ich pracy. Materace o budowie sprężynowej podpierają nasze ciało punktowo, czyli w miejscu gdzie umieszczona jest sprężyna, dlatego im więcej sprężyn w materacu tym lepiej dla naszego kręgosłupa, najlepiej wybierać materace kieszeniowe na sprężynie multipocketowej, w takim materacu sprężyny mają mniejszą średnicę, jest ich więcej, materac posiada więc więcej punktów podparcia, lepiej rozkłada ciężar ciała i stwarza lepsze warunki podparcia. Jednak materace o budowie sprężynowej nie do końca spełniają swoje zadanie, ponieważ wywierają tzw. nacisk zwrotny, czyli pod wpływem ucisku (wywołanego naszym ciężarem ciała) dążą do tego by powrócić do swojego pierwotnego kształtu, często więc możemy czuć ucisk, dyskomfort, wyczuwać sprężyny. Lepszym rozwiązaniem są materace piankowe, i te z pianki lateksowej, mają one nieskończenie wiele punktów podparcia, podpierają nasze ciało całościowo.


Zaletą materacy z pianki lateksowej jest głównie fakt, iż nie pozwala ona na rozwój w nim bakterii, grzybów i pleśni, jest elastyczny,sprężysty i poddaje się naciskowi jedynie w miejscu ucisku.

Pianka termo-elastyczna- rozwiązanie, które pozwoli pozbyć się porannego bólu.

Najlepszym rozwiązaniem w dziedzinie materaców są obecnie materace z pianki termo-elastycznej i posiadają one szereg właściwości zapewniających nam zdrowy sen. Materace z pianki termo-elastycznej odznaczają się wysoką elastycznością i posiadają właściwości ortopedyczne, a niektóre modele rekomendowane są jako wyroby medyczne. Pianka termo-elastyczna ma znaczny wpływ na profilaktykę bólu pleców. Materiał tej pianki wykonany jest z milionów maleńkich komórek, które dopasowują się do kształtu naszego ciała pod wpływem temperatury. Po nagrzaniu pianka przylega do niego idealnie, tłumiąc w ten sposób nacisk jaki wywieramy naszym ciałem na materac i stabilizując ciało w optymalnej dla niego pozycji. Dzięki odpowiedniemu podparciu poprawione zostaje krążenie krwi, efekt zimnych dłoni,czy stóp zostaje zminimalizowany, kręgosłup przyjmuje odpowiednią pozycję co pozwala wypocząć mięśniom. Podczas snu na materacu termo-elastycznym przewracamy się „z boku na bok” o kilkadziesiąt razy mniej, ponieważ nic nie blokuje krążenia krwi w organizmie, nic nas nie gniecie i to materac dopasowuje się do kształtu naszego ciała,a nie my dostosowujemy się do niego.
Spanie na materacu z pianki termo-elastycznej znacznie poprawia jakość naszego snu, pozwala nam zdrowo wypocząć i uwalnia od bólu pleców, karku, czy stawów.

Sen odnawia siły organizmu, jest źródłem energii niezbędnej do codziennego funkcjonowania. Wpływa również na naszą kondycje, samopoczucie oraz zdrowie, śpiąc relaksujemy się i regenerujemy. Dlatego tak ważne jest by sen odbywał się w idealnym otoczeniu, przede wszystkim na właściwym, dobrze dobranym, zdrowym dla nas materacu.
Jak dowiedzieliśmy się w salonie Studio Snu Litdrew w Wadowicach należy zwracać uwagę i wybierać materace wysokiej jakości, doświadczonych firm, które bazując na kilkudziesięcioletnim doświadczeniu - ciągle dążą do ulepszania swoich produktów i poszerzają oferty, po to by zapewnić nam zdrowy, wydajny sen. Warto inwestować w sprawdzone produkty, które pozwolą nam cieszyć się komfortem snu przez długi czas.
Należy brać pod uwagę firmy, które nie są tylko biernymi producentami, ale te, które ciągle wdrażają nowe pomysły i lepsze rozwiązania, mają duże doświadczenie w produkcji materacy i działają na rynku branżowym wiele wiele lat.
Wybór ciągle rozwijającej się marki daje nam przede wszystkim pewność, iż taka firma jest firmą solidną i godną zaufania.


Specjalista Zdrowego Snu
Sylwia Wcisło Studio Snu
Litdrew ul. Nadbrzeżna 69 (przy obwodnicy)
34-100 Wadowice
www.materace-wadowice.pl
tel. 530 799 007
Artykuł sponsorowany

 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Wieści z kraju

 

Dziś rozpoczyna się kampania wyborcza

Po opublikowani...

 

Radni wzywają do pomocy dla Kurdystanu

Władze Małopo...

}} Praca

 

W Wadowicach ponad 4000 osób zdecydowało się na OFE

Liczba osób, które chciałyby zostawić swoje składki ubezpieczeniowe w OFE nie miała przekroczyć pół miliona. Tymczasem już teraz wiadomo, że może być ich nawet 2 miliony. W Wadowicach do piątku (1.08) aż 4000 osób zdecydowało, że nie oddadzą całości swoich składek ZUS-owi.

 

Pensje w szpitalu za niskie?

Jest możliwe, że niektórzy pracownicy wadowickiego szpitala nie dostawali nawet minimalnej wypłaty. -  W tym momencie pracownicy szpitala podpisują aneksy, by przeskoczyć granicę najniższej krajowej pensji. Teraz będzie o 20, 30 zł więcej – informuje jeden z naszych Czytelników.

}} Muzyka

 

Wielki finał koncertów w Ogrodowej

Za nami już osiem czwartków, które dla wielu były stałym elementem na kulturalnej mapie Wadowic. Po wspaniałym koncercie Angeliki Kot i Kasi Kołodziejczyk w Ogrodowej czeka nas uczta muzyczna serwowana przez Krystynę Prońko przy akompaniamencie Big Bandu Małopolskiego.

 

Angelika i Kasia zapraszają na koncert

To już przedostatni koncert w Ogrodowej tego lata. Cykl muzyczny, tak bardzo ceniony przez wielu mieszkańców miasta, zakończy się 28 sierpnia. Tymczasem w czwartek (21.08) na scenie pojawią się Angelika Kot i Kasia Kołodziejczyk, które dały się poznać w The Voice of Poland.
Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był