843d7a13c79e3c67cc723b18c668406b.html Antyromska gorączka w Andrychowie. Komu zależy na podsycaniu konfliktów?

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Antyromska gorączka w Andrychowie. Komu zależy na podsycaniu konfliktów?

Email Drukuj
Narasta konflikt z romską społecznością w Andrychowie. Sprawą interesują się już zagraniczne media. Brytyjski dziennik The Independent sugeruje, że polskie ugrupowania nacjonalistyczne mogą sprawie współpracować z węgierską partią Ruch na Rzecz Lepszych Węgier (Jobbik).


W ostatnich dniach znów dużo w mediach, nie tylko polskich, o Andrychowie, a tak naprawdę o rzekomym konflikcie polsko-romskim. Kolejne incydenty podgrzewają tylko atmosferę.

Jak poinformował prokurator rejonowy Jerzy Utrata, śledczy sprawdzają doniesienia o przestępstwie na tle rasistowskim. Chodzi o incydent, w którym jeden z właścicieli cukierni wyprosił z lokalu mieszkankę Andrychowa narodowości Romskiej ze względu na jej przynależność narodową.

Ale nie to jest w tej sprawie najważniejsze. Za Andrychów wzięły się poważne organizacje i media. Brytysjki dziennik The Independent sugeruje, że polskie ugrupowania nacjonalistyczne mieszające się w spór mogą sprawie współpracować z węgierską partią Ruch na Rzecz Lepszych Węgier (Jobbik).

Na opiniach obrońców praw człowieka, sugerujących, że antyromscy aktywiści są wspierani bądź inspirowani przez Węgrów, opiera się opinia "The Independent". Jobbik to węgierska narodowa partia polityczna, która określana jest jako "neofaszystowska".

Niektórzy działacze głoszą poglądy antysemickie i atakują inne mniejszości narodowe, głównie Romów. Aktywiści Jobbika - będącej drugą siłą polityczną na Węgrzech - przy okazji wystąpień antyromskich działali zwykle według schematu, blokując wystąpienia publiczne Romów, oskarżając ich o przestępstwa czy powoływali młodzieżówki do rzekomej ochrony przed Romami.

W ostatnim czasie spór w Andrychowie się zaostrzył. Zmusiło to władze miasta do podjęcia kroków mających na celu pogodzenie zwaśnionych stron, m.in. zwiększenia liczby kamer monitoringu miejskiego, czy nawiązania współpracy z wojewódzką komendą policji. Jednym z powodów podjęcia takich środków było zdarzenie z ubiegłego miesiąca, kiedy kilku mężczyzn poturbowało romską kobietę z dziećmi.

W odwecie grupa Romów pobiła dwóch mieszkańców Andrychowa. Policja powołała specjalną grupę śledczą, która ma wyjaśnić te zdarzenia.

Przedstawiciele Jobbika i Ruchu Narodowego - cytowani przez "The Independent" - twierdzą, że wydarzenia w Andrychowie były "efektem spontanicznego wybuchu gniewu mieszkańców, a nie politycznej inspiracji".

Ich zdaniem, politycy byli tam tylko po to, by "pomóc". Tamas Fodor związany z Jobbikiem zaprzecza, by jakkolwiek wspierał polskie prawicowe ugrupowania, ale nie wyklucza, że polscy narodowcy mogą inspirować się działaniami, które "na Węgrzech zadziałały".

Brytyjska gazeta pisze, że "wydarzenia z Andrychowa pokazują, iż Jobbik może rozszerzać swoją ideologię poza granice Węgier, w tym przypadku na Polskę".

(wp)
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (18)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... ps komentuje +0
@ja1111

O.K. stary Nur für Deutsche

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
17 - 07 - 2014
... praktyczny pan komentuje +1
Wszystkie lokale publiczne w Andrychowie powinny zostać przekształcone w Kluby.
Może wtedy Cyganie zaczęliby kumać,że albo pewne standarty zachowań albo cisza i spokój w mysiej dziurze albo wyjazd gdzie "woda błękitna i trawa zielona"
Szef Cattabrigi przetarł szlak...

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
14 - 07 - 2014
... gam komentuje +1
Taka informacja z innego portalu od człowieka popierającego ostro urzędującego burmistrza Andrychowa. Niektórzy twierdzą że w "realu" wysokiego urzędnika Żaka. Czy ktoś może potwierdzić czy w Wadowicach faktycznie jest tak źle?
asquit:
w 45 tysięcznej gminie był jeden rozbój w ostatnich 3 tygodniach -ten na legionów.oczywiście przykra sprawa,sprawcy zatrzymani.
w Wadowicach były w tym czasie bodaj trzy. gdzie jest niebezpieczniej?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
14 - 07 - 2014
... gps komentuje +3
Ja tam do Romów nic nie mam, tylko że mieszkam w Wadowicach.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
14 - 07 - 2014
... dd komentuje +12
i znowu cygany i andrychów pan gerard sie myli w andrychowie są same czarne owce czemu w wadowicach umieją pracować żyć na poziomie som normalni ciągle tylko andrychów i andrychów masakra.uczcie sie od cyganów z wadowic

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
13 - 07 - 2014
... rokita komentuje +0
Cracovia Andrychow-Wisla Wadowice tyle w temacie.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
12 - 07 - 2014
... bin komentuje +10
1. Pierdnij na dłoń.
2. powąchaj.
3. GRATULACJE, właśnie odwiedziłeś Andrychów!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
12 - 07 - 2014
... malcolmx komentuje +2
....do wora i do jeziora....!!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
12 - 07 - 2014
... RADOMX komentuje +14
osobiście uważam, że Andrychów powinno się zaorać, ciapatych wysiedlić. .
wyłapać, zapakowac do autobusów i wywalić jak najdalej.
Potem zabronić osiedlać się ciapatym zarówno w mieście jak i okolicy..
Jeśli trzeba by użyć przemocy cóż to za problem?
powołać jednostki do zwalczania ciapatych.
Brutalną o jednoznacznym celu i poglądach.
Andrychów może być całkiem fajnym miasteczkiem o ile wywali się tą ciapatą zarazę...

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
12 - 07 - 2014
... jam komentuje +12
właśnie co to ma być przecież to cyganie są prowokatorami !!!
media już łapią byle jaki materiał

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
12 - 07 - 2014
... szasze komentuje +19
sratypaty karty niewidy, nie wiem po co się jeszcze dodatkowo chować za jakimiś kartami, przyszli zachowywali się wulgarnie to dziękujemy dowidzenia i już, proste, gdyby Polak przyszedł na lody z rodziną zaczął robić syf a następnie zlazłoby się do lodziarni 20 polaków robiących syf, wulgarnych nic nie zamawiających tez wtedy byśmy mówili że to Polacy przyszli i wynocha bo to Polacy, że rasizm????????????????????????????????/ nie przyszli i zrobili bydło dlatego ich wyproszono !!!!!!!! rzygać się chce od tej poprawności !!!! pomieszkajcie w Andrychowie i sami ludzie z Polski zobaczcie jak to naprawdę wygląda.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
11 - 07 - 2014
... Zorientowany komentuje +46
Opisana cukiernia w Andrychowie "cattabriga club.pl " na pl. Mickiewicza jak sama nazwa wskazuje jest KLUBEM.
Mają do niego wstęp konsumenci spełniający określone warunki ustalone przez Dyrekcję Firmy Cattabriga w Suchej Beskidzkiej.
Warunki te NIE MAJĄ absolutnie związku z kolorem skóry,narodowością, poglądami politycznymi jak również orientacją seksualną.
Mają natomiast związek z zapewnieniem spokojnej i bezpiecznej atmosfery dla wszystkich konsumentów klubu.
Jest to normalna selekcja jaka obowiązuje we wszystkich lokalach z takim statusem prawnym. Na całym świecie.
Natomiast Pan Redaktor podaje jednoznaczną informację,że przyczyną wyproszenia konsumentki była jej przynależność narodowa.
Wierzę,że posiada na to stosowne i mocne dowody, które zapewne będzie chciała poznać Kancelaria Adwokacka reprezentująca firmę Cattabriga.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
11 - 07 - 2014
... yanek komentuje +14
aha i przepraszam bardzo, pisząc komentarz po przeczytanym artykule troszkę się zapomniałem,
Polacy w Chicago są mniejszością narodową ale romowie w Polsce sa mniejszością etniczną i nic tego nie zmieni.

dlatego proszę szanownego redaktora o poprawkę w zdaniu: "Niektórzy działacze głoszą poglądy antysemickie i atakują inne mniejszości narodowe, głównie Romów"

Romowie nie są mniejszością narodową tylko etniczną, a to różnica.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
11 - 07 - 2014
... WOK komentuje +18
Śmieszne to wszystko niby romowie nie winni a pierwsze zaczęli jak laskę w parku pobili to o tym nikt nie mówi ! A strasznie dyskryminowani - niech się zachowują jak należy.
Robią w Andrychowie syf i złą opinię o tym mieście ale jak zwykle są niczemu nie winni - już nie wspomnę o kradzieżach. Moim zdaniem dobrze im tak niech sobie nie myślą że będą rządzic Andrychowie i każdy będzie się ich bał !

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
11 - 07 - 2014
... wadowidz komentuje +27
Niech nikt nie mówi że Romowie są bez winy.90% żyje z różnych zasiłków i mieszkają w lokalach socjalnych. Wszystko na koszt państwa (czytaj obywateli). Pan Linder powiedział że w każdej nacji zdarzają się czarne owce , tu raczej zdarzają się czasem nieliczne białe , bo reszta to czarne raczej,Popatrzcie do jakiej ruiny doprowadzili kamienicę w centrum miasta ,gdzie przez lata mieszkali. Potrafili wyrwać ze ścian wszystko co nadawało się do palenia łącznie z więźbą dachową.Teraz budynek grozi zawaleniem ,koszt uratowania to teraz straszne pieniądze.Kto za to zapłaci? Ludzie to widzą i nie ma się co dziwić że nie chcą mieć takich sąsiadów.Ci Romowie którzy uważają się za porządnych sami powinni zrobić porządek ze swoimi ziomalami żeby innym nie psuli marki.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
11 - 07 - 2014
... yanek komentuje +26
"właścicieli cukierni wyprosił z lokalu mieszkankę Andrychowa narodowości Romskiej ze względu na jej przynależność narodową"

wyprosił bo mu nie pasowała i tyle, jego lokal, jego biznes, obsługuje kogo chce.
Jak mu wcześniej narobiła dziadostwa to już nie ważne,
ważne że "mieszkankę Andrychowa narodowości Romskiej" wyprosił i już jest najgorszym rasistą jakiego świat widział.

dla przykładu: Polacy w Chicago, prawie milion osób, czy ktoś płacze przed amerykańskim sądem że jest mniejszością narodową? nie.
a u nas jakieś 17 tys romów w całym kraju i nie ma na to rady.
siąść i beczeć


czy ja w swoim kraju za chwilę będę

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
11 - 07 - 2014
... etok komentuje +3
Krol zachodu malopolski Beskid Andrychowski wladcy powiatu hej Beskid wladcy powiatu

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
11 - 07 - 2014
... ja1111 komentuje +48
Niech ktoś napisze jakie zachowanie towarzyszy "wizytom" romskich "klientów". Często jest to zwykłe chamstwo, połączone z krzykami i obelgami. To odstrasza innych klientów i w rezultacie przedsiębiorca ponosi wymierne straty. Jeśli lokal jest czyjąś własnością, to on ma prawo decydować kto będzie przebywał w jego lokalu, ma prawo wyprosić z lokalu roma, skina, kibola, stara wrzeszczącą babę, wrzeszczących gimbusów, dziadka awanturującego się o to , że sprzedawca jest UB-kiem ;), klientów w krawatach (akurat klient w krawacie jest mniej awanturujący się). Jak mu się nie podoba to może zakazać wstępu blondynkom, facetom w dżinsowych spodniach, albo tych co się nie myją. I od razy wielkie halo, że ktoś jest rasistą. A tu chodzi o to , że jak ktoś wrzeszczy, krzyczy, robi syf to się go po prostu wydala z terenu firmy. Jakoś nikomu nie przeszkadza z zachodnich mediów jak w ich kraju przyjezdni z krajów arabskich, biją kupujących alkohol, bija i znieważają seksownie ubrane dziewczyny...to im nie przeszkadza....tłumaczą to poprawnością polityczną. Dajcie im rękę to wam ją odgryzą przy samej szyi .

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
11 - 07 - 2014
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był