6bb302937233b0d3ac93396fa503354d.html Eksperci ujawniają mizerię w kasie wadowickiego szpitala

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Eksperci ujawniają mizerię w kasie wadowickiego szpitala

Email Drukuj
Niezależna ekspertyza biegłego rewidenta, który badał sprawozdanie finansowe ZOZ w Wadowicach, potwierdza najgorsze przypuszczenia. Szpital wadowicki notuje z roku na rok ogromne straty, które wynoszą obecnie aż 19 milionów złotych.


Na ostatniej sesji Rady Powiatu radni otrzymali dokumenty od biura audytorskiego Lexton, które badało sprawozdanie finansowe Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wadowicach. Konkluzja tych badań nie jest dobra dla powiatowej lecznicy. Przeczy też zapewnieniom m.in. starosty Jacka Jończyka, że sytuacja ZZOZ się poprawia.

Zadaniem biura audytorskiego było zbadanie i wyrażenie opinii o zgodności z wymaganymi zasadami rachunkowości sprawozdania finansowego przygotowanego przez dyrektorkę Urszulę Lasę za 2013 rok.
Nie zgłaszając zastrzeżeń do prawidłowości i rzetelności zbadanego sprawozdania finansowego, zwracamy uwagę, że straty bilansowe za lata ubiegłe oraz badany rok wynoszą łącznie 19 459 307, 26 zł i nie znajdują własnych źródeł pokrycia. Straty bilansowe przewyższają fundusze własne szpitala o 2 074 869,37 zł, co powoduje, że fundusze własne są ujemne, a zobowiązania obce finansują nie tylko majątek szpitala, ale również ujemną wartość funduszy własnych (2 074 869,37 zł)- piszą w swojej opinii biegli Michał Lekston i Kazimierz Lekston.
Do pełnego obrazu finansowej mizerii, z jaką ma do czynienia powiatowa lecznica, biegli dodają ponadto brak zyskowności placówki, ujemny udział funduszy własnych, starzejący się majątek trwały wymagający dużych nakładów na jego odtworzenie, brak odpowiedniej płynności finansowej.

Wygląda na to, że brak ponad 2 mln zł w funduszach własnych szpitala może stanowić w przyszłości przeszkodę w zaciąganiu kolejnych zobowiązań, a co za tym idzie zaważyć na płynności finansowej lecznicy.
Jednakże aktualna waga tych trudności nie upoważnia do eksponowania poważnego zagrożenia kontynuacji działalności szpitala - uspokajają imo wszystko specjaliści, którzy badali finanse ZZOZ.
Tymczasem radni w Radzie Powiatu, którzy studiowali ekspertyzę nie mieli wesołych min. Dla wielu przedstawiony dokument był całkowitą nowością. Radny Józef Kozioł, który od kilku lat przestrzegał przed takim scenariuszem, tym razem otrzymał potwierdzenie swoich przypuszczeń na piśmie. W łonie koalicji PiS-PO i Wspólny Dom informacja ta też wywołała głębokie zaniepokojenie.
Wiedzieliśmy, że jest źle, ale nie wiedzieliśmy, że jest jeszcze gorzej - mówi nam radny Bartosz Kaliński z Prawa i Sprawiedliwości.
Radny Kaliński  był jedynym w zarządzie powiatowym, który w zeszłym roku wstrzymał się od głosowania nad uchwałą w sprawie przyznania wysokiej nagrody finansowej dla dyrektorki szpitala uznając, że nie ma ona uzasadnienia w faktach. Nagrodę forsował starosta Jacek Jończyk m.in. za to, że dyrektorka Lasa uzyskała "bardzo dobry wynik finansowy". Starosta nagrodził dyrektorkę kwotą 10 tysięcy złotych.

(mp)
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (40)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... bo komentuje +0
artykuł jest tendencyjny. strata narastająco w kwocie ponad 19 mln zł jest wynikiem działalności ekonomicznej od początku SP ZOZ czyli od roku 1999. Podawany poziom straty narastający jest tendencyjnym przedstawianiem stanu finansowego jednostki. Nie ma to nic wspólnego z zadłużeniem ani z bieżącą sytuacją ekonomiczną. Cyfra ta służy wyłącznie do epatowania laików ( nie znających się na ekonomii) i prezentowania tylko w czarnych barwach sytuacji jednostki. Niestety jest to klasyczne nadużycie.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
09 - 07 - 2014
... radar komentuje +8
A JJ skierował list pochwalny do Dyrekcji za przyjęcie sprawozdania finansowego przez Rade Powiatu.Titanic płynie dalej i orkiestra gra......

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 06 - 2014
... obiektywny komentuje +6
Burdel macie w tych Wadowicach .mam wrazenie ze mieszkaja tam same nieudaczniki i przekrety .AFERA za AFERA !!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
22 - 06 - 2014
... Monikazwadowic komentuje +8
DLACZEGO PIS NIGDY NIE POPRZE EWY FILIPIAK?
BO PARTIA JAROSŁAWA KACZYŃSKIEGO SKOMPROMITOWAŁA BY SIĘ SAMA RĘKAMI PREZES BEATY SZYDŁO I KRZYSZTOFA SZCZERSKIEGO.
CYT. Z NAJNOWSZEGO PROGRAMU PIS NA 2014 R. ZDROWIE PRACA RODZINA: (...) Dążąc do poprawy jakości demokracji lokalnej, spełnimy coraz powszechniejszy postulat ustawowego ograniczenia w czasie – do dwóch kadencji – nieprzerwanego pełnienia tej samej funkcji przez wójtów, burmistrzów i prezydentów miast; po przerwie trwającej co najmniej jedną kadencję zainteresowana osoba będzie mogła kandydować na to samo stanowisko ponownie. Rozwiązanie to
będzie reakcją na powstawanie w wielu miastach i gminach wiejskich spetryfikowanych układów władzy, sprzyjających różnym nieprawidłowościom. Zakres kompetencji organów wykonawczych samorządu na poziomie gminy jest przy tym ogromny, a niesymetrycznie słaba jest pozycja organów uchwałodawczych i kontrolnych, nikłe jest znaczenie mechanizmów demokracji bezpośredniej (referenda lokalne), brakuje też rzeczywistej kontroli ze strony opinii publicznej, ponieważ dość powszechne jest uzależnienie lokalnych mediów od miejscowej władzy." (...)

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
20 - 06 - 2014
... SUKCES STAROSTY? komentuje +22
Teraz starosta Jończyk zaproponuje dyrektor ZZOZ nagrodę za wytrwałość na stanowisku nagrodę a sobie pewnie sowitą odprawę. Przecież podwoić dług szpitala z 10 mln do 20 mln to naprawdę jest sukces.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
20 - 06 - 2014
... lalka komentuje +12
no to są Himalaje hipokryzji
powinni się podać do dymisji, JJ i dyrektorka szpitala

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
19 - 06 - 2014
... mosiek komentuje +10
Jakże łatwo oceniano innych..... Nadszedł czas by ich ocenić. Czy nie zasłużono na dyscyplinarkę? pytam o dyrekcję i starostę?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
19 - 06 - 2014
... jarema komentuje +1
do jestem w szoku I O TO CHODZI

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
19 - 06 - 2014
... MariaNowak komentuje +9
Jak dlugo bedzia Marta Krolik odpowiedzialna za Szpital , tak dlugo pozostanie on w dlugach.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
19 - 06 - 2014
... wyborca komentuje +18
Medialny ten Jończyk. Robi wszytskich w H albo C. I wszyscy mu wierzą.

Wyborcy czas go rozliczyć ......i radnych też.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
18 - 06 - 2014
Czegoś tak miękkiego nie da się rozjechać na miazgę.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
18 - 06 - 2014
... oby komentuje +17
Mam nadzieję, że gdy kiedyś trzeba będzie opuścić statek, opuszczą go z dyrekcją lojalnie wszyscy z kadry zarządzającej plus kadrowa, specjaliści od akredytacji i spraw medycznych i wszyscy przytakujący. Życie generalnie pokazuje, że miana jakiejkolwiek dyrekcji, bez doradców nic nie daje.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
18 - 06 - 2014
Każdego innego Starostę opozycja by rozjechała na miazgę ale nie Jończyka.Można sobie zadać pytanie co jest tego powodem.
Sympatia?
Pochodzenie?
Poglądy polityczne?
Rzekome kłopoty ze zdrowiem?
Kto odpowie?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
18 - 06 - 2014
... fidel komentuje +13
nie ma problemu. Czyli królikowa wpłaci te brakujące miliony, rozumiem?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
18 - 06 - 2014
... camaara komentuje +6
Lasa jest nietykalna bo ma wsparcie Królikowej..

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
18 - 06 - 2014
... dociekliwy komentuje +28
Strata szpitala na koniec 2011 roku wyniosła około 10 mln zł. Czyli pani Lasa poprzez wzorowe zarządzanie przez okres 2 lat dołożyła kolejne 9 mln zł . Brawo !!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
18 - 06 - 2014
... cichy wielbiciel komentuje +18
po wyborze Jończyka pisałem, że to jeszcze gorszy wybór jak Kramarczykowa. Choć wydawało się to niemożliwe. A jednak

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
18 - 06 - 2014
... ABCD komentuje +16
"To nie dostanę nagrody w tym roku. Jak ja będę żyć za 15 tys. miesięcznie"

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
18 - 06 - 2014
... Fidel komentuje +10
czemu szpital ma przynosić dochody?w jaki sposób?przecież to nie hipermarket lub fabryka.wszyscy płacimy składki zdrowotne,dużo ludzi przeklina na ich wysokość prawda jest taka,że są ironicznie małe w porównaniu do cen za leczenia.to już nie stare lata a emeryci mieli leki za darmo i wszystko wszystkim się należało.tylko hipokryci klną na te 45lat po wojnie kiedy to masa polaków wypracowała wiek emerytalny pracując w jednym zakładzie nie myśląc o leczeniu a szpital był jak Kościół-po prostu był ,jest i miał być. w gospodarce rynkowej nic nie musi.może gdyby więcej rodaków miało do czynienia ze służbą zdrowia np. w USA nie posiadając ubezpieczenia lub takiego które nie wystarcza na poważniejsze zabiegi to może nie krzyczało by na kolejki do lekarza .nie jedna osoba aby się leczyć na coś co tu jest refundowane pozbyła się domu nie mówiąc o aucie.moim zdaniem mówiąc o szpitalu myślimy jak socjaliści,szkoda ,że jesteśmy tylko jedną nogą na zachodzie

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
17 - 06 - 2014
... muchaa komentuje +4
jest jeszcze 3 dyrektor- nie zapominajcie.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
17 - 06 - 2014
... Kura komentuje +16
Kolego nie czytasz ze zrozumieniem tekstu, ponieważ autor napisał, że dług z roku na rok wrasta, i dlatego chciałbym dowiedzieć się o ile wzrósł dług za rządów Jończyka, Królik, Lasy i Ponikło !

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
17 - 06 - 2014
... Krys komentuje +10
Wygląda na przedwyborczą agitkę na nowego burmistrza z PiS , jaki dobry i przewidujący.
Niestety władze nie dają sobie rady z rządzeniem , a tak krytykowano poprzednią dyrekcję.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
17 - 06 - 2014
... Kura komentuje +10
Ciekawe z jakimi długami zostawiła wadowicki ZZOZ pani Teresa Kramarczyk ?


Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
17 - 06 - 2014
... kałakolczik komentuje +1
Gdyby ludzie zaczęli szybciej umierać to wtedy byłby zysk ?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
17 - 06 - 2014
... alibaba komentuje +5
Jestem pewien, że gdyby dyrektorem szpitala był Pan Bóg, też by nie dał rady. Bo na NFZ nie ma rady. To oczywiste. Po drugie - jbrynkus ma rację - ktoś tu zaczyna na nowo układać przedwyborcze klocki...

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
17 - 06 - 2014
... na szczęcie niepacjent komentuje +22
Kto miał "przyjemność" trafić do tej instytucji,lub ktoś z rodziny tam pracuje w innym charakterze niż lekarz, ten dobrze wie, jak jest w szpitalu. Nie trzeba brać koncelarii za ciężkie pieniądze aby stwierdzić to, co wiedzą prawie wszyscy.../sucha,oświęcim, kraków są niestety blisko -albo naszczęście

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
17 - 06 - 2014
... niezależna komentuje +4
Do obserwatora: To zawsze była wina systemu - mam na myśli, że ktokolwiek nie byłby starostą czy dyrektorem to i tak będzie za mało pieniędzy szpital. I nie można zwalać winy na obecnych starostów/ dyrektorów, bo na pewno akurat oni robią co mogą, aby szpital istniał, każdy próbuje, z rożnym skutkiem. Póki ci na najwyższej górze nie dadzą więcej pieniędzy na służbę zdrowia to nie ma co liczyć na to, że ktokolwiek podniesie wadowicki i inne szpitale z dna.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
17 - 06 - 2014
... obserwator 22 komentuje +15
do niezależna - proszę proszę - teraz to wina systemu. Zapewne pamiętasz sesje "z Titanikiem" w tle oraz śmiechy i kpiny z tych co rządzili i pracowali w szpitalu- i jak to się ma do komentarza jednego z dyrektorów - "paliwo do żuka kosztuje więcej niż on sam" -minął kolejny rok, żuk jest starszy a długi większe.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
17 - 06 - 2014
... niezależna komentuje +11
W całej Polsce szpitale są w kiepskiej sytuacji, porównajcie sobie analizy finansowe innych szpitali. To wina systemu, chorego NFZ, wszędzie szuka się oszczędności, tną kasę jak mogą, cierpią na tym pacjenci, personel. Wszyscy wiedzą, że w całym kraju jest kicha ze szpitalami, i to nie jest wina starostów/ wojewodów/ dyr. szpitali, tylko MZ i NFZ!!! W Wadowicach starosta i vice robią co mogą, szukają wszędzie kasy,żeby ten szpital ratować, ale ludzie i tak mają myśleć, że to ich wina! Ten portal jest chory !!!!! A moze gdyby E. F. i S. K. byli starostami/dyrektorami szpitala to by było jak w Lesnej Górze?!?!?! No na bank!!!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
17 - 06 - 2014
... Zofia tercijarka komentuje +14
A gdzie podział się artykuł o proboszczu gwałconym przez ministranta/lektora/ Toż to atak na kościół !!!!1

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
17 - 06 - 2014
... radar komentuje +7
W tych dniach ma do szpitala przybyć niezależny mediator.Ciekawe czy artykuł jest "sponsorowany".Po drugie praktycznie jedynym źródłem dochodu jest kontrakt z NFZ.Ktoś kiedyś wymyślił by zmniejszyć ilość łóżek-to przełożyło się na mniejszy kontrakt z NFZ(dużo mniejszy) .Na koniec czy audytorzy są naprawdę niezależni,bo nazwisko brzmi znajomo.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
17 - 06 - 2014
... Fyderyk komentuje +32
No tak.Narobić bałaganu a potem kandydować na burmistrza i kolejny burdel.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
17 - 06 - 2014
... mniuhinyg komentuje +31
to teraz ujawnijcie jak w wadowickiej lecznicy odbywa się zarządzanie przez zastraszanie i będzie komplet.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
17 - 06 - 2014
... jbrynkus komentuje +25
ten artykuł dowodzi, że kocicho rozpoczął nowa układankę i że miesci się w niej Kaliński ze swoim klubem PiS. Czy bartoszek, jako członek Zarządu Powiatu (łatny członek, bo nie inny), nie miał pojęcia o stanie kasy w powiecie. To za co ten laik bierze pieniądze. Za przyklaskiwanie kociochowi, czy podnoszenie mu ogona

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
17 - 06 - 2014
... bronx komentuje +35
Ile wam trzeba jeszcze dowodów aby stwierdzić że płatny zarząd w osobach JJ v Królik jest nieudolny i trzeba go jak najszybciej zmienić! podczas przyznawania nagrody dla Dyrektor Szpitala mówiło się że ten dodatkowy grosz się ewidentnie pani Dyr. należy oczywiście za świetne zarządzanie ZOZZem .Co do Kalińskiego co powiedzieć kiepska sprawa dopiero teraz koleś odkrył że przez prawie 4 lata robili go w bu...a ...powinien honorowo zrezygnować z członkostwa w Zarządzie Powiatu. A jeżeli nie. To przynajmniej niech już nie udaje że się z nimi identyfikuje.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
17 - 06 - 2014
... olle komentuje +9
Titanic zatonął - cała prawda całą dobę.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
17 - 06 - 2014
... pielęgniarki komentuje +7

19 459 307 zł to przerażająca kwota.


Z takiego długu będzie ciężko wyjść.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
17 - 06 - 2014
Kocur kazał to i napisał ale sam nie wie o czym.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
17 - 06 - 2014
... Jestem w szoku komentuje +13
Do tej pory ukrywano w starostwie takie żaby. Ale widać sprawy idą w złym kierunku.
Tak duże zadłużenie grozić może prywatyzacją szpitala.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
17 - 06 - 2014
... Fryderyk. komentuje +39
Kolejna sitwa usadziła się na wygodnych stołkach i pompuje kasę do własnych kieszeni.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
17 - 06 - 2014
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był