dcbc79fd96ff134c5baaf6e2966a0201.html Inspektorat budowlany w Wadowicach ukarany grzywną. Sensacja?

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Inspektorat budowlany w Wadowicach ukarany grzywną. Sensacja?

Email Drukuj
Sąd Administracyjny w Krakowie uznał, że Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Wadowicach rażąco naruszył prawo, opieszale prowadząc postępowanie w sprawie rozbudowy ośrodka narciarskiego Czarny Groń. Inspektorat ma zapłacić 6 tysięcy złotych grzywny.

Ekolodzy tryumfują, ośrodek narciarski Czarny Groń czekają poważne kłopoty po tym jak obnażono w sądzie działania urzędników Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Wadowicach. Sprawa ma też charakter precedensowy, bo nie przypominamy sobie, by w ostatnich latach którykolwiek urząd w Wadowicach zaliczył taką wpadkę.

Przypomnijmy. W 2009 r. w Rzykach dokonano rozbudowy ośrodka narciarskiego Czarny Groń. Powstała kolej krzesełkowa oraz zainstalowano armatki śnieżne i sztuczne oświetlenie. Obiekty były używane, choć nie zostały zalegalizowane. O naruszeniu prawa przy rozbudowie ośrodka alarmowali ekolodzy z organizacji Pracownia na rzecz Wszystkich Istot. z Bielska - Białej.

Pracownia skierowała w tej sprawie pozew do sądu administracyjnego. Tymczasem Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Wadowicach wstrzymał roboty dopiero rok po otrzymaniu zgłoszenia o nielegalnej rozbudowie, w momencie, kiedy budowlańcy zakończyli już prace w terenie. Urzędnicy PINB wydali decyzję o nałożeniu opłaty legalizacyjnej, choć inwestor wciąż nie posiadał pozwoleń na budowę.

Zdaniem prezesa Pracowni Radosława Ślusarczyka to było bezprawne działanie. Dziś ekolodzy, którzy chcą powstrzymać inwestycję która ich zdaniem zagraża środowisku mają powody, by tryumfować.

W zeszłym tygodniu Naczelny Sąd Administracyjny w Krakowie orzekł bowiem, że urzędnicy prowadząc sprawę Czarnego Gronia w rażący sposób przekroczyli wszelkie ustawowe terminy postępowania, które trwa już blisko pięć lat. W tego typu sprawach decyzja powinna zostać wydana w ciągu dwóch miesięcy.

Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Wadowicach ma zapłacić grzywnę w wysokości 6 tys. zł, został także zobowiązany do wydania wiążącej decyzji w sprawie legalności robót budowlanych w terminie dwóch miesięcy.

Przed właścicielami Czarnego Gronia przyszłość też nie rysuje się zbyt różowo. Teraz aby inwestor mógł zalegalizować samowolę budowlaną, musi ją doprowadzić do stanu zgodnego z prawem. Zdaniem ekologów w przypadku Czarnego Gronia jest to niemożliwe, przede wszystkim na brak możliwości uzyskania decyzji środowiskowej dla już zrealizowanej inwestycji w Beskidzie Małym.
Brak możliwości legalizacji samowoli w świetle prawa jest równoznaczny z nakazem jej rozbiórki. Stowarzyszenie będzie dążyć do wyciągnięcia konsekwencji wobec osób, które dopuściły się zaniedbań- zapowiedział w rozmowie z Gazetą Wyborczą Radosław Ślusarczyk.
Mimo wszystko właściciele Czarnego Gronia zapowiadają, że nadal będą walczyć o to, by ośrodek narciarski działał i został w przyszłości rozbudowany.

Dodajmy, że od niedawna PINB w Wadowicach ma nowego szefa. To powołany na to stanowisko przez starostę Władysław Gwiazdowski. Rozpoczyna on urzędowanie trochę w trudnym czasie, kiedy to trzeba przełknąć „żabę' w postaci grzywny sądowej za pracę PINB za czasów jego poprzednika Tomasza Raka.

Karol Wieczorek
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (21)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... obiektywny komentuje +0
to jakis chyba ZART! PINB ma zaplacic kare ? Czyli kasa z naszych podatkow idzie na oplacenie ich fuszery! Moim zdaniem kare musi zaplacic z wlasnej kieszeni powiatowy inspektor NB .Za zwloke w Rzykach ,ktora celowo opoznial ,pewno nie robil tego za marne 5 tysiakow .Wylac ta cholote z urzedow ,nam potrzeba madrych i uczciwych urzednikow !

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
22 - 06 - 2014
... NIE DAJMY SIĘ !!!!! komentuje +3
Najlepiej rządzić się na cudzym. Niech ekolodzy wykupią wszystkie tereny i nie będzie problemu. Albo zróbmy jak górnicy, demonstracja w Warszawie i zaraz ustawy odpowiednio pozmieniano. Ja się przyłącze

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
17 - 06 - 2014
... st.referent komentuje +3
A gdzie był pan starosta przez cztery lata.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
17 - 06 - 2014
... Budowlaniiec komentuje +8

Nie chcę tu pisać o moich problemach z powiatowym inspektorem nadzoru, ale zapytajcie ludzi o powiatowy wydział budownictwa przy Batorego, jakie tam są problemy? Kiedyś ktoś pisał o likwidacji powiatów i co dalej z tym pomysłem?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
17 - 06 - 2014
... Fyderyk komentuje +1
A takiemu Natankowi nikt nie może dobrać się do d...y.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
17 - 06 - 2014
... kkkkkkkkkk komentuje +5
Szkoda, że kara taka niska. A Wy ludzie zastanówcie się co wolicie, czy przyrodę czy beton. Idioci z Was i tyle, nart się zachciewa, ile w tym roku śniegu było? Ruszcie dupy i zobaczcie jaka przyroda jest piękna, może wtedy Wam frustracja przejdzie

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
17 - 06 - 2014
... olle komentuje +1
@dino di
żal dupę ściska KAPUSIU

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
17 - 06 - 2014
... dociekliwy komentuje +5
Ekoterroryści z Bystrej powinni zostać wyłapani i deportowanie do puszczy amazońskiej dla bezpieczeństwa społeczności lokalnej.


Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
17 - 06 - 2014
... dino di komentuje +3
Za Czarny Gron się zabrali zamiast za prywatne bezpańskie budowy , a takich w Rzykach jest mnóstwo ,tam by mieli żniwo

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
17 - 06 - 2014
... Hanka Hanna komentuje +1
No to powiatowy inspektor zrobił powiatowi...

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
17 - 06 - 2014
... dd komentuje +13
no to teraz brać za tyłek pana tomasza raka. tak sie wyżywał tyle ludzie pieniędzy przez jego działalność stracili - to niech teraz poczuje jak trzeba sięgnąć do własnej kieszeni. skoro rażąco naruszył prawo to niech odpowiada

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
16 - 06 - 2014
... aass komentuje +19
Oczywiście, nie pozwolić na budowę obiektów sportowo-wypoczynkowych, nie Ci, którym się nudzi idą na ulicę, trochę porozrabiają, a ekolodzy ich naprowadzą na właściwą drogę. Natomiast Ci, którzy i tak muszą pozjeżdżać ze stoku, pojadą do innego powiatu, województwa i tam przyczynią się do wzrostu zatrudnienia itd.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
16 - 06 - 2014
... Krys komentuje +15
Jak coś dla ludzi to się ciągnie, to się nie da , to ekolodzy.
Mnóstwo powodów na NIE.
Jak szpetną kaplicę na Leskowcu to szybko i jak najbardziej na tak.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
16 - 06 - 2014
... ps komentuje +13
Niech ci pseudo ekolodzy nie przesadzają. Taka inwestycja nie emituje zanieczyszczeń i nie degraduje środowiska, bo nie wylewa się substancji toksycznych. Jak inwestor porzuci kiedyś ten obszar to szybko przyroda go "wchłonie". Moim zdaniem większym problemem jest zasypywanie naturalnych niecek gruzem, bo to zmienia stosunki wodne na danym terenie. Kiedyś całe góry pozbawiano drzew, a mimo to dzisiaj większość jest pokryta drzewostanem.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
16 - 06 - 2014
... Fyderyk komentuje +21
Stoku w Rzykach nie wolno budować natomiast olbrzymią kaplicę na Leskowcu tak.W każdą niedzielę odbywają się wycia ,które straszą zwierzynę w całej okolicy.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
16 - 06 - 2014
... xyz. komentuje +21
ekologom mówimy NIE

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
16 - 06 - 2014
... lubię Czarny Groń komentuje +10
a ja wolałabym korzystać ze stoku w Rzykach niż jeździć po 100km dalej;(

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
16 - 06 - 2014
... groń komentuje +17
Starosta do dymisji.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
16 - 06 - 2014
... ifi komentuje +11
kawior komentuje
A kto sprawuje nadzór nad tym burdelem?

Sprawuje WINB. Powiatowy to on tylko z nazwy jest.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
16 - 06 - 2014
... kawior komentuje +3
A kto sprawuje nadzór nad tym burdelem?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
16 - 06 - 2014
... lEBRON komentuje +9
No i pięknie ..Płatna część zarządu powiatu ma w tej sprawie jak zwykle niewiele dopowiedzenia. A te sześć klocków hmmmmm no cóż drobnica. Jednym strzałem się zapłaci i po problemie/. Co ciekawe wybitnie tu brzmi zdanie Sąd Administracyjny w Krakowie uznał, że Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Wadowicach rażąco naruszył prawo,. Oczywiście dla ekipy z Batorego to żaden powód aby zainteresować się sprawą.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
16 - 06 - 2014
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był