Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Awantura o Romów. Winnych nie ma

Email Drukuj
Prokurator Generalny zapowiada, że jeśli doszło do przestępstwa nawoływania do nienawiści, prokuratura zareaguje odpowiednio. Z sieci znikły strony nawołujące do wypędzenia Romów, Bezpieczny Andrychów zwija działalność, a jego przywódca zaprzecza, że miał zamiar robić porządek z Romami.Wezwania do "ostatecznego rozwiązania"

Gorąco zrobiło się się u naszych sąsiadów w Andrychowie po serii publikacji medialnych na temat "wypędzenia Romów z miasta". Akcja skierowana przeciwko Romom miała swój początek pod koniec sierpnia po tym, jak 16-letni członek tej społeczności (tak pisała m.in Gazeta Krakowska) pobił 12-letniego Polaka, któremu chciał ukraść rower. Pobity 12-latek z ciężkimi obrażeniami ciała trafił do szpitala. Informacja ta wywołała duże oburzenie u części mieszkańców.

W Andrychowie zawiązał się komitet społeczny Bezpieczne Miasto, który chciał wpłynąć na burmistrza, aby "przestał zamiatać problem Romów pod dywan". W 20-tysięcznym Andrychowie mieszka 140 Romów i podobno problemów nie było.

Highslide JS Następnie powstały profile na Facebooku wzywające do "ostatecznego rozwiązania". Strony na Facebooku "Antyromski Ruch Andrychowski" oraz "Nie dla Romów w Andrychowie" szybko zyskały ponad 2000 fanów i równie szybko zostały zamknięte jako wzywające do nienawiści etnicznej. Administratorzy są na razie nieznani.

Przytłaczająca liczba komentarzy odnosiła się pozytywnie do zaproponowanego "wypędzenia".
Patrząc na impet, można prognozować, że do końca roku nasze miasto zostanie oczyszczone - pisał jeden z użytkowników Dawid.
Były też komentarze wulgarne porównujące Romów do śmieci i zarazy. Całe zło Andrychowa zyskało twarz Roma.

"Łatwo mówić o tolerancji..."

W środę (4.09) prokurator generalny Andrzej Seremet powiedział w radiowych "Sygnałach Dnia" w Jedynce, że nie ma wątpliwości, iż jeśli w Andrychowie doszło do przestępstwa nawoływania do nienawiści, prokuratura zareaguje odpowiednio. Jak dowiaduje się portal Wadowice24.pl, w tej sprawie prowadzone jest już dochodzenie. Prowadzi je Prokuratura Rejonowa Kraków - Śródmieście.

Prokurator generalny mówił w "Sygnałach dnia", że tego typu zachowanie nie dotyczy tylko Andrychowa i stosunku do Romów. Jego zdaniem, gdyby w Polsce grupy tego rodzaju były liczniejsze, problem byłby poważniejszy. Andrzej Seremet dodał, że często negatywna postawa wynika z braku poznania. Według prokuratora generalnego, prawdziwą weryfikacją postaw Polaków byłaby konieczność zamieszkania obok osób innej narodowości albo o innej orientacji seksualnej.
Łatwo mówić o tolerancji, trudniej ją zastosować w życiu - powiedział Andrzej Seremet.
"To był na początku spontan"

Tymczasem wydarzenia w Andrychowie nabierały w ostatnich godzinach tempa. Władze miasta postawiły w gotowości Straż Miejską, która ma być wyczulona na wszelkie przejawy wzywania do nienawiści rasowej i etnicznej. Swoje robi też policja.
Nie możemy pozwolić sobie na niepokoje w mieście. Ale jak na razie na ulicy jest spokojnie, nie notowaliśmy żadnych incydentów. Więcej szumu jest w sieci - mówi nam Tomasz Żak, burmistrz Andrychowa.
Komitet Bezpieczny Andrychów, który był w sprawie Romów bardzo aktywny nagle się schował. Mniej aktywny jest też Piotr Kucharski, polityk z Andrychowa, który jak donosiła Gazeta Wyborcza był przywódcą komitetu i do pewnego momentu chętnie na temat "problemu romskiego" udzielał wywiadów.

Oto garść cytatów z Piotra Kucharskiego (źródło Gazeta Wyborcza, 3.09):
To był na początku "spontan", a teraz robi się z tego coś dużego. Sześcioosobowy komitet właśnie przekształca się w stowarzyszenie
Nie wyobrażam sobie, że mogłoby dojść do linczu. Ale ludzie w Andrychowie zaczynają mówić bardziej stanowczo niż kiedykolwiek: "Jesteśmy atakowani, to brońmy się''. To jest popularny w mieście trend
W środku dnia kilku Romów weszło do jednego ze sklepów i zaczęło zgarniać towar z półek. A przed tygodniem Rom zbił szybę w drzwiach, próbując się dostać do kościoła. Zakrwawioną rękę umył w wodzie święconej. Ludzie mogą znieść wiele, ale jak ktoś profanuje ich przybytek, zaczynają im puszczać nerwy
Romom w Andrychowie nie jest źle. Funkcjonują normalnie, mają samochody, dostają z gminy pieniądze. Mają nawet swoją ulicę - Taborów Romskich. Wielu uboższych mieszkańców Andrychowa na takie wsparcie nie może liczyć. To także wprowadza stan nerwowości
"Przez jednego głupola Polska usłyszała"

Publikacja Gazety Wyborczej wywołała ferment. Po niej w mieście pojawiły się ekipy telewizyjne. Burmistrz Andrychowa Tomasz Żak negatywnie jednak ocenia przede wszystkim działalność Piotra Kucharskiego.
Przez trzy lata pracowaliśmy nad promocją pozytywnego wizerunku miasta, starając się przekonać i turystów i pielgrzymów, że to przyjazne miejsce, do którego warto przyjeżdżać. A teraz przez jednego głupola Polska usłyszała, że Andrychów to miasto przestępców - mówi nam Tomasz Żak.
Burmistrz nadal wierzy w mądrość swoich mieszkańców i jest przekonany, że ambicje założyciela Bezpiecznego Andrychowa nie wywołają w mieście kolejnego nieszczęścia.
Nie siedzę w głowie pana Kucharskiego i nie wiem, do czego chce doprowadzić - mówi burmistrz.
Kim jest Piotr Kucharski?

Od kilku lat związany jest z partią Marka Jurka - Prawicą Rzeczpospolitej. Był pełnomocnikiem partii w naszym okręgu wyborczym. Piotr Kucharski jest także jednym z członków założycieli inicjatywy Wolne Wadowice. Jego organizacja chce przejąć władzę w Wadowicach. Liderem ruchu jest Mateusz Klinowski.

Kucharski aktywnie działa w stowarzyszeniu i czasami reprezentuje go mediach. Swego czasu Piotr Kucharski pracował w Starostwie Powiatowym w Wadowicach, ale został zwolniony z pracy przez starostę Jacka Jończyka.
Utraciłem do niego zaufanie jako pracownika, ale nie chcę do tego wracać - mówi krótko starosta.
Highslide JS Od tej decyzji starosty odwołał się do sądu.

W 2010 roku wspierał dziennikarza Roberta Szkutnika, który zamierzał kandydować na fotel burmistrza Wadowic konkurując z obecną Ewą Filipiak. Brał udział w organizowaniu kampanii wyborczej. Robert Szkutnik burmistrzem nie został, a dziś pracuje w redakcji lokalnej "Gazety Krakowskiej" i "Dziennika Polskiego", której Kucharski bywa gościem.

"Gazeta Krakowska" od jakiegoś czasu zamieszcza na swoich łamach artykuły, w których stowarzyszenie Kucharskiego i Klinowskiego oskarża samorządowców z Wadowic o różnie nieprawidłowości. Latem tego roku głośna była sprawa rzekomego podsłuchu podłożonego w redakcji i podobno w stowarzyszeniu, w którym działa Kucharski. Podsłuch miał znaleźć właśnie Robert Szkutnik.

Nieszczęśliwy przekaz informacji
Highslide JS
Piotr Kucharski
organizując Bezpieczny Andrychów powoływał się na informacje o przestępstwach, które mieli rzekomo popełniać Romowie. Co ciekawe, to właśnie "Gazeta Krakowska" w ostatnich dniach w wydaniu lokalnym informowała o tym, że sprawcami przestępstw byli członkowie tej społeczności.

Gdy inne media nie zwracały uwagi na narodowość sprawców, "Krakowska" wybijała słowo "Rom" w tytule.

Co do zasady w postępowaniu karnym nie ma znaczenia jakiej narodowości jest potencjalny sprawca czynu karalnego. Nigdy w naszych komunikatach nie podajemy dziennikarzom, że przestępstwo popełnił Rom, czy Polak. Nie ma dowodów na to, że Romowie popełniają przestępstwa częściej niż Polacy - komentuje dla Wadowice24.pl Jerzy Utrata.
Kucharski: "Nie mam złych relacji z Romami"

Tymczasem po kilku dniach szumu medialnego wokół "wypędzenia Romów z Andrychowa" Piotr Kucharski twierdzi dziś, że sprawa została nieuczciwie rozdmuchana przez media krajowe.
Co innego mówiłem, a co innego napisano. Prawdopodobnie wejdziemy na drogę sądową z Gazetą Wyborczą - zapowiada Piotr Kucharski.
W rozmowie z Wadowice24.pl dodał, że od początku komitet Bezpieczny Andrychów miał zająć się sprawami monitoringu w mieście tak, by ludzie czuli się rzeczywiście bezpiecznie.
Ja nie mam żadnych złych relacji z Romami. Mieszkam 40 lat w Andrychowie. Żaden Rom mi nigdy w życiu krzywdy nie zrobił. Wręcz przeciwnie miałem wielu znajomych Romów. Z drugiej strony jako pracownik ośrodka szkolno-wychowawczego w Radoczy i Jaszczurowej, wielokrotnie ratowałem tych chłopaczków, tych Romów, gdy byli tam przysyłani przed napaściami grup osób, którzy ich nie trawili - dodaje.
Bezpieczny Andrychów kapituluje

Piotr Kucharski
poinformował nas, że komitet Bezpieczny Andrychów nie będzie już funkcjonował, bo jak twierdzi "zrobiono bezsensowną nagonkę" między innymi w mediach i internecie, a ludzie, którzy początkowo go popierali teraz się wycofują. Zresztą on im się nie dziwi, bo mogą bać się odwetu. Kto miałby się mścić? Nie powiedział.

O stronach na Facebooku ("Antyromski Ruch Andrychowski" oraz "Nie dla Romów w Andrychowie")  słyszał i nawet zaglądał, ale zaprzecza, że jego komitet i także on sam mają z tym coś wspólnego.
Nie popieram tego, to jest skandal. Jeżeli prokurator zdecyduje się tą sprawą zająć, to bardzo dobry pomysł. Takie rzeczy są rasistowskie, przypominające stare czasy, do których nigdy w życiu nie powinniśmy wracać - powiedział nam w środę (4.09) Piotr Kucharski.
Ale informacje medialne na temat Piotra Kucharskiego postawiły w kłopotliwej sytuacji  stowarzyszenie Wolne Wadowice, którego jest współzałożycielem. Stowarzyszenie chce bowiem uchodzić za otwarte, tolerancyjne i wolne od wszelkich uprzedzeń. Prośbę o komentarz w tej sprawie wysłaliśmy również do pełnomocnika IWW Zofii Siłkowskiej. Na razie bez odpowiedzi.

Postscriptum: Zofia Siłkowska oświadcza

Niedługo po ukazaniu się naszego artykułu na portalu Wadowice24.pl, otrzymaliśmy oświadczenie  pełnomocnika stowarzyszenia IWW Zofii Siłkowskiej. Publikujemy je w całości, bez żadnych skrótów:
Szanowny Panie,
Stowarzyszenie Inicjatywa Wolne Wadowice, jak Pan wie, promuje rozwój społeczeństwa obywatelskiego i dąży do zmiany władzy w Wadowicach. Piotr Kucharski nie jest członkiem-założycielem naszego stowarzyszenia, a według mojej wiedzy nie prowadzi "akcji społecznej wymierzonej przeciwko społeczności romskiej w Andrychowie", ani nie chce "wypędzać Romów z Andrychowa". Pisząc w ten sposób o niezwiązanej z IWW działalności Piotra Kucharskiego dopuszcza się Pan manipulacji. Aby uzyskać rzetelne informacje o Piotrze Kucharskim radzę Panu skontaktować się z samym zainteresowanym.
Zgodnie z Pana obietnicą oczekujemy publikacji oświadczenia w całości.


Pełnomocnik Stowarzyszenia Inicjatywa Wolne Wadowice
Zofia Siłkowska
W związku z nadesłanym oświadczeniem Czytelnikom należy się jednak krótkie wyjaśnienie.

Informacji o tym, że Piotr Kucharski jest "członkiem założycielem" inicjatywy Wolne Wadowice, nasza redakcja sobie nie wymyśliła. Jest ona powszechnie dostępna. Sprawdziliśmy ją w "najbardziej wiarygodnym źródle" - jak to często podkreślają sami działacze inicjatywy - czyli na stronie internetowej tegoż stowarzyszenia. Poniżej publikujemy zrzut z witryny IWW. Sam zainteresowany w rozmowie z Wadowice24.pl również potwierdził, że działa w stowarzyszeniu, choć przyznał, że ostatnio jest mniej aktywny. Cóż, tytułem końcowego komentarza. Chyba nastał ten czas, by członkowie inicjatywy wyjaśnili sobie pewne rzeczy.

}} Tutaj zrzut ze strony inicjatywy Wolne WadowiceSpotkanie u burmistrza (Atualizacja, piątek 6.09)

W piątek o sytuacji andrychowskich Romów burmistrz Andrychowa Tomasz Żak rozmawiał z ekspertami i stróżami prawa. W spotkaniu uczestniczył pełnomocnik wojewody ds. mniejszości narodowych, pełnomocnik Rzecznika Praw Obywatelskich, prezes Stowarzyszenia Romów w Polsce i szefowie lokalnych stowarzyszeń.

Jednocześnie Stowarzyszenie Romów w Polsce chce zbadania czy na internetowych profilach "Antyromski Ruch Andrychowski" i "Nie dla Romów w Andrychowie" nawoływano do nienawiści na tle rasowym. Zawiadomienie w tej sprawie zostało przesłane do Prokuratury Rejonowej w Wadowicach.
Apelujemy (...) do organów ścigania o zajęcie się sprawą rasistowskich treści i nawoływania do nienawiści przez administratorów i użytkowników wspomnianych wyżej stron na portalu facebook. Nikt nie powinien być bezkarny - bez względu na pochodzenie etniczne - napisali przedstawiciele stowarzyszenia.
Mimo że liderzy romscy z Andrychowa zapewniali, że nie popierają czynu młodego Roma, który stanie zresztą przed sądem rodzinnym w tej sprawie, nie przekonało to twórców profilu. Nawołują m.in. do wyjścia na ulicę, rozwiązania siłowego, bronienia się i oczyszczenia Andrychowa z Romów. Część mieszkańców zawiązała nawet w "realu" komitet społeczny Bezpieczne Miasto, który chce przekonać burmistrza Tomasza Żaka, aby zajął się ich zdaniem największym problemem społecznym, czyli Romami- napisali przedstawiciele Stowarzyszenie Romów w Polsce.


(kp), (mp), (greg)

Artykuł został zaktualizowany (6.09)

NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (79)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... xxxmen komentuje +3
a może SM albo policja zainteresowała by się cyganami, przepraszam romami którzy dzis stali na poprzecznej i lwowskiej w zielonych kamizelkach i wpychali jakieś obrazki licząc na datek. Czy to świete krowy? Tyle się pisze o nich niech się wezną do uczciwej roboty

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
09 - 09 - 2013
... BFT123 komentuje +0
Kubin Kazimierz...ty mądralo skoro wiesz coś więcej to ja ze swej strony zgłaszam prokuraturze żeby ustaliła twoje IP , Skoro wiesz z czego się mam tłumaczyć facet z Andrychowa ... to dawaj. Bo jak do tej pory TO o Romach pisze jedynie W24.
A tak na marginesie to przestań rżnąc głupa ..i politykować kosztem społeczności romskiej . No chyba że za tym idiotycznym pesudo kryje się sam K....O . A to zupełnie zrozumiałe może być .....

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
09 - 09 - 2013
... Kubin Kazimierz komentuje +3

Kompromitacja założyciela IWW Kucharskiego z Andrychowa jest wielka.

A ich błazeńskie tłumaczenia jeszcze bardziej pogrążają lewicę i IWW.

Co na to Grodzka?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
09 - 09 - 2013
... KRISSSSS komentuje +1

@ Robert oj Robert Robert ...coś ty tak naprawdę zrozumiał z tego tekstu .. Czytać się chłopie ucz lepiej!!!!!!!!!!!!!! bo tych braków nie nadrobisz nigdy !!!!!!!.. No chyba ze Robert z LO to rasowy polityk z Wadowic wspierający portal W24 z ochotą .
Dawać tutaj choć jedno zdanie gdzie gość z Andrychowa jest przeciwko Romom .. Ale to mają być jego słowa a nie dziennikarskie plotki pana Płaszczycy ...

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
09 - 09 - 2013
... ktos. komentuje +3
M.Z. policjant?a to nie mowa o Zybku ?On fakt nie pomoże ,dobry jest w wyzywaniu drugiego.A sam dorabia na lewo.Gdzie ta sprawiedliwość?Bez powodu z Wadowic się go nie pozbyli!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
09 - 09 - 2013
Tak IWW zaprasza andrychowskich romów do Wadowic, wykupi się im mieszkania na koszt UM obok Pani Joanny Muchomor i wyremontuje za 40 tysięcy

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
08 - 09 - 2013
... Robert z LO komentuje +5
Ale się Siłkowskie i IWW skompromitowały. Co za wstyd dla Wadowic że ściągają do Wadowic takiego rozparzeńca z Andrychowa, który jest założycielem IWW.
Oni dzielą ludzi i skłócają, szkodzą Wadowicom i Andrychowowi, a w ogóle całej Ziemi Wadowickiej.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
08 - 09 - 2013
... kiniaaa komentuje +8
w wadowicach romowie pracuja w urzędzie miasta spisują się super pracują w zaopatrzeniu.za kierowców i innych brawooo dla pani ani.m pana pawal.p pani burmistrz za zaufanie do romów da się? da pozdrowienia dla romów

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
08 - 09 - 2013
... olga122 komentuje +10
w wadowicach romowie są oky pracują mają domy w centrum miasta i niema z nimi problemów nawet nie boje się im pieniędzy im pożyczać pełna kultura pozdrawiam

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
08 - 09 - 2013
... anita.. komentuje +7
To ja się pytam po co są patrole policji.?człowiek pomaga drugiemu gdy go biją a patrol nie za reaguje.Za co oni taką kase biorą?Ale żeby z panienkami w sklepie czy na bp mają czas bajerować.Wstyd policja.Może jak nazwiskami zaczniemy pisać to wtedy coś sie zmieni.Pan M.Z. policjancik jak nie potrafi pomóc w patrolu to niech za biurkiem siedzi!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
08 - 09 - 2013
... aro komentuje +5
Tak Anita, podobnie jest w Krakowie (policja czy straż miejska): zgłosiłem patrolowi straży miejskiej zdarzenie, to kazali mi dzwonić pod wskazany numer, bo muszą mieć zgłoszenie, aby interweniować.
Nie zrobili w sprawie nic,
zamiast od razu w zdarzeniu reagować, aby go zażegnać natychmiast.
Zadzwoniłem i przyszli
ci sami, na interwencję,
ale już po dłuższym czasie, bo mieli z centrali zgłoszenie.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
08 - 09 - 2013
... anita.. komentuje +8
A co robi policja??nic wczoraj wieczór poprosiłam policjanta na służbie o pomoc i rade bo pobito młodego chopaka to wiecie co mi powiedzia?997ze mam sobie na ten numer zadzwonić .Jaki wniosek z tego policjant Ci nie pomoże na służbie!To po co oni mają te patrole???????????????????Tak właśnie postępuję Andrychowska policja!Się dziwić potem czemu Wadowice się go do Andrychowa pozbyli!Zakatują Cie a policja Ci nie pomoże!Może jak zaczniemy nazwiskami pisać żę taki czy taki policjant odmówił pomocy coś sie zmieni.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
07 - 09 - 2013
... do Zdzisława komentuje +2
ty zdzisław @
powiedz albo znajdź choć jedną wypowiedź Pana Kucharskiego negatywną w sprawie społeczności romskiej .....i powiem tak pamiętam jak Pan Kucharski pracował w Radoczy w Domu Dziecka . Jak pomagał niejednokrotnie chłopakom pochodzenia romskiego . Dlatego Zdzisław proszę przestań opowiadać głupoty tylko podaj przykład ,. No chyba ze się nazywasz nie ,,zdzisław'' a np ,,kocicho'' i nie o Romów ci CHODZI tylko o politykę. To co zrobił Płaszyca to na pewno będzie miało finał w sądzie bo mimo wszystko rzetelny dziennikarz to on nie jest .....

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
07 - 09 - 2013
... zbyslaw komentuje +2
Kucharski jest jak dobra miotła! Wymiótł już wszystkie kąty od prawa do lewa na lokalnej scenie politycznej, czego się nie chwycił to się rozleciało - patrz choćby TTR, a teraz na uprzedzeniach narodowościowych próbuje zgromadzić kapitał polityczny. Żal jak się na to patrzy.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
06 - 09 - 2013
... ..... komentuje +4
"Zdzisław" na własną prośbę , zaliczył gwóźdź do trumny na następną kadencję.
Chyba , ze jego "męczarnie" zostaną skrócone , jak rasiści podstawia taczki pod budynek ...... ale rasistami trudno będzie ich nazwac ..... i oskarzyc .... bo przecież "Zdzisław" to nie mniejszość narodowa .....

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
06 - 09 - 2013
... jola1980 komentuje +10
dobrze mówic o tolerancji w warszawce tym wszystkim BIAŁYM KOŁNIERZYKOM!,
NICH POMIESZKAJA W ANDRYCHOWIE!
ALE JAK TO W POLSCE MUSI DOJŚĆ DO TRAGEDII , MUSI ZGINĄĆ JAKIS POLAK ŻEBY ZROBIĆ PORZĄDEK .....
oczywiście nikt za nic nie będzie odpowiedzialny, nikt nie będzie winny, to POLSKA WŁAŚNIE!!!!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
06 - 09 - 2013
... jam komentuje +9
jak dla mnie strzał w stope w24 bo jeżeli Mateusz jest za wypedzeniem ciapatych to zobaczycie ile teraz bedzie miał zwolenników :)

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
06 - 09 - 2013
... kozanostra komentuje +2
@ Założyciel - zobacz mój komentarz dla Leona, ciebie też to się tyczy. i dodam - każda interpretacja jest zła oprócz waszej własnej towarzyszu!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
06 - 09 - 2013
... kozanostra komentuje +5
Leonie - piszesz problemy z prawdą - wskaż w którym miejscu tekst jest nieprawdziwy. Na prawde ja rozumiem, ze możecie wy wraz z tpwarzystwem nienawidziec autora tekstu, ale nawyraźniej niezagalopowujecie się z interpretacja tesktu sami! Otóż interpretacja powyższych cytetów wziętych wprost z mediów jest taka sama jak każdego zwykłego człowieka. Uwierz mi każdy, kto nie jest zamieszany w politykę, interpretował wypowiedzi Kucharskiego jako przejaw nienawiści do Romów. Ja rozumiem, że romowie często są sobie sami winni słysząc ich wypowiedzi na temat Polaków, ale skoro już tak mówił w gazetach i innych mediach to powinien się liczyć z odzewem. I tak to media podchwyciły tę nienawiść!!! I to wszystkie~~!!! Tylko tutaj dali się Kucharskiemu wypowiedzieć i sprostować niektóre informacje i plotki. Moim zdaniem ten teks jest bardzo ważny bo wyjaśnia wiele!!! I to nie jest uderzenie w Kucharskiego czy ciebie Leonie tylko tekst PUENTA! Przecież równie dobrze, patrząć waszymi oczami, mogli tutaj napisać jaki to Kucharski jest beee i w ogóle, ale tak nie zrobili! Popadacie kochani w paranoję z której nawet po przegranym referendum nie wyjdziecie!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
06 - 09 - 2013
... katrinka komentuje +35
proponuję tym wszystkim ludziom, którzy uważają, że Romowie mieszkający w Andrychowie są nieszkodliwi pomieszkać trochę w tym mieście, wyjść na rynek wieczorem i spróbować posiedzieć w parku na ławce, a gwarantuję że zmienią zdanie, nie jestem rasistką, ale pozytywnie się o ich nie wypowiem. Sama kilka razy miałąm z nimi problem. nic nie robią, wyłudzają groźbami pieniądze, papierosy, wyzywają bogu ducha winnych, zastraszają i to oni mają być niby ofiarami?????? NIGDY!!!!!! kto nie pomieszka w tym mieście to nie ma prawa się na ich temat wypowiadać, bo nie wie jak się żyje z nimi na jednym podwórku!!!!!!!! SAMI SĄ SOBIE WINNI, bo gdyby traktowali innych z szacunkiem, sami by byli tak traktowani. Jak mówi polskie przysłowie: "jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubie"!!!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 09 - 2013
... janos komentuje +5
Czy to prawda, że kudłaty jest żydem albo romem

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 09 - 2013
... ja1111 komentuje +14
Jak widać w naszym kraju nie jest to , że grupa ludzi ( a że chodzi o społeczność romską, to co to ma do rzeczy) zaczepia obywateli, próbuje sprzedawać im jakieś podrabiane towary wątpliwego pochodzenia (telefony, perfumy, zegarki, odzież), wymusza haracze, żebrze żerując na własnych malych dzieciach i ubezwłasnowolnionych kobietach, wszczyna bójki, kradnie, obrzuca obelgami innych obywateli.... A DLA TEGO CHOREGO PAŃSTWA JAKIM JEST POLSKA problemem jest to , że ktoś próbuje poruszyć problem kryminalnych zachowań wielu ludzi ze społeczności romskiej ????? No to jak to jest, z kogoś zrobi się przestępcę bo nazywa rzeczy po imieniu?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 09 - 2013
... Leon Jamrożek IWW komentuje +32
Jak zawsze pan redaktor Płaszczyca ma kłopoty z prawdą.Nie widzę nic złego w tym, ze Piotr Kucharski widząc niemoc policji, prokuratury i władz samorządowych postanowił bronic mieszkańców Andrychowa przed przemocą. Problem nie jest w Andrychowie nowy. Kontekst rasistowski nadały sprawie media, ( w tym niestety pan reaktor) oraz internauci.Tak gwałtowny odzew dowodzi, że władza sprawę od lat lekceważy. Samo lokowanie Romów w centrum wygląda na prowokację. I problem czy Kucharski jest członkiem IWW nie ma tutaj żadnego znaczenia. Rozumując jak pan redaktor mogę przypuszczać, że na Wadowice24 kiedyś przeczytam, iż odpowiadam za alkoholizm sąsiada.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 09 - 2013
... aro komentuje +10
Większość Romów zamieszkuje kraje europejskie, głównie Półwysep Bałkański, Europę Wschodnią i Centralną.
W Polsce mieszka 12-35 tys. Romów, najwięcej w województwach małopolskim i dolnośląskim.
Pomimo silnego poczucia wspólnoty naród romski dzieli się na szereg mniejszych grup subetnicznych, do których należą np. Kełderasze, Manusze, Polska Roma, Romungrzy.
Istniejące w wielu europejskich społeczeństwach antycygańskie uprzedzenia sprawiły, iż Romowie często stawali się ofiarami represji i krwawych prześladowań. W czasie II wojny światowej miała miejsce planowana, masowa eksterminacja Romów, przeprowadzana zarówno w niemieckich obozach koncentracyjnych, jak również w gettach oraz podczas licznych egzekucji. Szacuje się, iż w jej wyniku życie mogło stracić od 200 tys. do 2 mln osób.
Od połowy XX wieku w państwach Europy Zachodniej następuje jednak stopniowe równouprawnienie mniejszości romskich. W niektórych z nich (np. we Francji) tradycyjny styl życia i wykonywania zawodu przez tamtejszych Romów jest nawet objęty ochroną prawa, które gwarantuje im oraz innym półkoczowniczym społecznościom osobne miejsca parkingowe, przeznaczone na postój podczas wędrówek, a także możliwość edukacji w oddzielnym trybie.
W państwach byłego bloku wschodniego Romowie byli jednak zmuszani do porzucenia tradycji koczowniczych, czego przykładem była przeprowadzana stopniowo od 1964 w Polsce tzw. akcja produktywizacyjna. Liczne obostrzenia tego typu, brutalnie ingerując w tradycyjny styl życia, wyeliminowały niemal doszczętnie zjawisko koczownictwa w krajach Europy Wschodniej oraz wystawiły Romów na wszelkiego rodzaju negatywne skutki przemian społeczno-ekonomicznych późniejszego okresu transformacji ustrojowej. W ich wyniku większość mieszkających dziś w państwach postkomunistycznych osób narodowości romskiej żyje poniżej granicy ubóstwa, będąc szczególnie dotkniętych biedą i bezrobociem. Do tego dochodzą liczne przejawy dyskryminacji ze strony władz oraz pozostałych członków społeczeństwa (zob. np. pogrom mławski), często o podłożu rasistowskim, co wywołuje silne poczucie marginalizacji.
W 1978 w Genewie powołano do życia Międzynarodową Unię Romów (IRU). Romowie są nieterytorialnym narodem i nie roszczą sobie prawa do żadnego terytorium. Językiem ojczystym większości Romów jest język romski, zwany też romani. Ogół romskiej tradycji określają zasady nazywane zbiorczym mianem romanipen. Dotyczą one w głównej mierze idei rytualnej czystości-nieczystości (mageripen), a także związków społecznych, ze szczególnym uwzględnieniem relacji rodzinnych, wewnątrz- i międzygrupowych oraz relacji z obcymi (gadziami). Kultura Romów jest ściśle związana z wewnątrzgrupowym ustnym przekazem tych zasad, odbywającym się dzięki rozbudowanym związkom pokrewieństwa oraz uznawaniu autorytetu tradycyjnych przywódców. Rolę tych ostatnich odgrywają zarówno poszczególne osoby, stojące na czele rodów lub lokalnych społeczności (zwani baro rom, bulibaša, čhibalo, vajda, vujto itd.), jak i powszechnie szanowana starszyzna. Autorytety te stojąc na straży tradycyjnych wartości, sprawują często rolę zwyczajowego sądu, rozstrzygającego wszelkie wątpliwości w tej dziedzinie, a także inne spory pomiędzy stronami. Poza uznawaniem zasad romanipen oraz posłuszeństwem wobec starszych jedną z głównych wartości kultury romskiej są związki rodzinne. Bardzo uroczyście świętuje się więc różnego rodzaju okazje związane z przyjściem na świat nowego członka społeczności, nawiązywaniem związków partnerskich oraz śmiercią. Wiele romskich zwyczajów oraz tradycyjnych wartości jest często nierozumianych lub niewłaściwie interpretowanych przez ludzi z zewnątrz, toteż są one w niektórych grupach objęte zwyczajowym tabu. Np. idea rytualnej czystości jest zupełnie obca większości europejskich społeczeństw, podobnie jak liczne obostrzenia wiążące się z ludzką seksualnością, porodem. Do takich należy niewątpliwie szczególna cześć, jaką tradycyjni Romowie żywią dla swoich przodków, lub liczne zwyczaje związane z zawieraniem małżeństw, jak ich aranżowanie, porwanie panny młodej, okup za nią. Jedną z charakterystycznych cech kultury romskiej jest tradycyjnie określony i ograniczony zakres możliwych do wykonywania zawodów. Spektrum tradycyjnych zajęć można ogólnie poklasyfikować w 3 kategorie: rzemiosła, handlu i rozrywki. W pierwszym przypadku w grę wchodzą przede wszystkim rozmaite zawody związane z metalurgią, jak np. kowalstwo (oraz pochodzące od niego, popularne dawniej ludwisarstwo, rusznikarstwo, płatnerstwo), ślusarstwo, wyrób naczyń metalowych i ich cynowanie (wraz z rozmaitymi formami naprawy, np. drutowaniem), złotnictwo (i pozostałe formy kowalstwa artystycznego), a także praca w hucie. Z drugiej strony kategoria ta obejmuje wyrób mebli, rozmaitych narzędzi i przyborów z drewna oraz pochodnych materiałów (np. łyżek, mis, koryt, żłobów, sit, koszy itd.), a także stolarstwo artystyczne. Do zbiorczej kategorii handlu zaliczyć można zarówno obrót własnymi wyrobami rzemieślniczymi (najczęściej kobiety sprzedają to, co wyprodukowali mężczyźni), jak i pośrednictwo w wymianie innych dóbr. Co do formy, w wielu okolicach spotyka się zarówno handel bazarowy, jak i wykonywany przez domokrążców. Do trzeciej kategorii tradycyjnych romskich profesji, ogólnie nazwanej rozrywką, zaliczyć należy przede wszystkim wykonywanie muzyki. Bogata tradycja muzyczna Romów sprawia, iż ze społeczności tej pochodziło wiele powszechnie uznanych osobistości tej dziedziny (np. J. Bihari, G. Cziffra, D. Reinhardt), zaś wielu współczesnych artystów i zespołów jest także dziś obecnych zarówno w nurcie muzyki poważnej, jak również popularnej, folku, jazzie, gatunku rock itd. W wielu wiejskich społecznościach wysoko ceni się romskie orkiestry grywające na weselach, chrzcinach itp., zaś w miastach często zdarza się spotkać romskiego muzykanta, zarabiającego na ulicy. Innym powszechnie kojarzonym z Romami zajęciem jest wróżbiarstwo, głównie z ręki, kart czy szklanej kuli, uprawiane wyłącznie przez kobiety. Poza tym w wielu grupach powszechne jest także uprawianie innych form ulicznej rozrywki (żonglerki, sztuki iluzji, akrobacji na linie, koniu itd.), utrzymywanie wędrownego cyrku czy lunaparku. Dziś jest też praktykowane żebractwo, które pewne grupy Romów uważają za wymagające kontaktu z nieczystym, inne zaś traktują jako pełnoprawną profesję, wykonywaną w większości przez kobiety (np. wśród Kełderaszy). Niezależnie od tego wiele osób zostało zmuszonych do uprawnia tego typu zajęć przez ciężkie warunki ekonomiczno-bytowe, szczególnie w krajach postkomunistycznych.
Zwyczajowa obrzędowość romska nie zawiera się w ścisłych ramach jakiejkolwiek tradycji religijnej. Mimo iż znaczna część idei i praktyk, określanych zbiorczym mianem romanipen, wywodzi się z kultury hinduistycznych Indii, większość Romów zamieszkałych w krajach tradycyjnie muzułmańskich jest wyznawcami dominującej tam wersji islamu, zaś w chrześcijańskich – chrześcijaństwa.
Analizy kryminologiczne wykonywane na potrzeby polskiej policji stanowią kontrprzykład dla stereotypu, że Romowie są zaangażowani bardziej w działania o charakterze przestępczym. Mimo bowiem obowiązującej w Polsce zasady nierejestrowania danych o pochodzeniu etnicznym sprawców przestępstw oraz osób skazanych, przedstawiciele organów ścigania jednoznacznie przyznają, iż ich odsetek jest podobny wśród Romów oraz nie-Romów.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 09 - 2013
... politolog komentuje +7
No i jak ktoś może utożsamiać skrajnie prawicowe IWW z lewicowym Ruchem Palikota.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 09 - 2013
... ..... komentuje +7
Na temat"Zdzisława" szkoda czasu i miejsca.
"Zdzisławem" był , jest i będzie.
W swoim czasie oliwa wypłynie ........
Caryca może być dumna , ze się otoczyła takim towarzystwem .....

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 09 - 2013
... ciawa komentuje +24
Dopadli politycy temat,nie odwracajcie kota ogonem!W tej historii z cyganami nie chodzi o rasizm tylko o to że w samym środku pięknego miasta ich ulokowano a ich styl życia różni się od cywilizowanych standardów przez co są i będą konflikty ,cygan zawsze będzie cyganem i tego nikt nie zmieni . Będzie się zachowywał zgodnie ze swoimi tradycjami i dobrymi i złymi.Ludziom w Andrychowie chodzi o to by gmina zadbała o to by nie zajmowali miejsca zamieszkania w samym centrum miasta bo to rodzi właśnie sytuacje w której się znajdujemy ,tylko zmiana lokalizacji ich mieszkań zmieni sytuację w mieście i w naturalny sposób ureguluje równowagę w relacjach miedzy nimi i pozostałą częścią mieszkańców Andrychowa. Tutaj nie chodzi o wypędzenie czy inne aspekty rasizmu czy nacjonalizmu,tylko o zachowanie równowagi w rozważnym podejściu do tych spraw.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 09 - 2013
... Założyciel komentuje +31
@Zonk

Chcesz przykłady nierzetelności autora tekstu? Proszę bardzo.

1. Dowolna interpretacja słów Kucharskiego cytowanych z Gazety Wyborczej (!) w oderwaniu od kontekstu (!!!). Powinno być tak: prosimy o wypowiedź na temat komitetu Bezpieczny Andrychów samego Kucharskiego i dopiero wówczas coś piszemy.

Ale wtedy z sensacji byłby nici, prawda?

2. Wypowiedzi opisywanego Kucharskiego pojawiają się tylko jako dementujące wcześniejsze, wyssane z palca ataki redakcji. Ale smród pozostanie. Udało się schlapać kolejną osobę.

3. Przy okazji chlapiemy Klinowskiego (każda okazja dobra), więc dajemy zdjęcie z Kucharskim i taczkami. Niech czytelnicy się domyślają - pewnie Klinowski wywiezie Romów na taczkach... jak śmieci. Poziom Faktu.

Na zdjęciu Kucharski w roli chyba fotografa, może nawet Gazety Krakowskiej. Ale o tym sza! Po co pisać takie rzeczy czytelnikom, jak można nimi manipulować.

4. Wikłanie w to IWW i Zofii Siłkowskiej - co ma wspólnego IWW z działalnością Kucharskiego w Andrychowie? Ale jak się zmanipuluje czytelnika i przekona, że Kucharski wypędza Romów, to już wiele.

5. Idiotyczny komentarz do oświadczenia Siłkowskiej, choć tekst powstał bez sięgania po jej opinię najwyraźniej. Czy też może nie czekano na oświadczenie, o które poproszono? Nie zdziwiłbym się, znając standardy redakcji.

Gdyby redakcja była łaskawa umieścić link do cytowanej strony IWW, każdy bez trudu dostrzegłby adnotację, że strona nie jest prowadzona przez członków stowarzyszenia. Trudno więc zarzucać Siłkowskiej jakąś niekonsekwencję.

ITD.

Jednym słowem - artykuł jest BARDZO NIERZETELNY, właśnie poprzez wybiórczo cytowane wypowiedzi i wybiórcze sięganie do źródeł. Napisano go pod gotową tezę i bez zachowania podstawowych standardów dziennikarskich. Jak zwykle zrobiono to, żeby posiać zamęt, poszczuć ludzi na siebie i zacierać rączki.

Kolejne dno, do którego "dziennikarska" para małżonków już nas - swoich czytelników - przyzwyczaiła.

I na koniec - proszę nie pisać o mnie "my", ani uważać za członka IWW. Napisałem "Założyciel", bo chciałem zwrócić uwagę na temat komentarza, a nie podpisać się. Z IWW nie mam nic wspólnego, a W24 czytam od bardzo dawna i ubolewam nad poziomem dziennikarstwa, jaki ta strona reprezentuję. Kiedyś ktoś na tym będzie się doktoryzował. Warto zasłużyć sobie na taką sławę za (zdaje się) pół etatu w urzędzie?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 09 - 2013
... zonk komentuje +4
kur... bo już mi ręce opadają! Założycielu - jakiej nierzetelności? Wszystko ma źródło, cytat, wypowiedzi, suche informacje, jak tak czytam te wasze komenatrze to zaczynam myśleć , ze paranoja i nadużywanie słowa "nierzetelność" macie już opanowane w każdym kontekście waszego życia. Człowiek pomaluje mur - nierzetelnie wykorzystał farby, posprzątają grządkę - nierzetelnie używał kopaczki...ku... aż brak słów!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 09 - 2013
... Założyciel komentuje +7
Nie widzę sprzeczności w oświadczeniu Siłkowskiej - widocznie Kucharski nie figuruje w dokumentach stowarzyszenia jako założyciel i z perspektywy stowarzyszenia nim nie jest. Natomiast za takiego uważają go autorzy strony Inicjatywy. W czym problem?

Może redakcja odniesie się do zarzutu nierzetelności tekstu i zarzutów wobec Kucharskiego, bo jakoś on tutaj jest zasadniczym? Znów zrobiono z igły widły.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 09 - 2013
... Robson da Silva komentuje +2
Dla mnie to banda idiotów.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 09 - 2013
... pcc88 komentuje +11
z tego zdjęcia wnioskuję że wywożą magistrat na taczkach na śmietnik czuję że idzie nowe

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 09 - 2013
... Andr7 komentuje +8
cytat ,,Przez trzy lata pracowaliśmy nad promocją pozytywnego wizerunku miasta, starając się przekonać i turystów i pielgrzymów, że to przyjazne miejsce, do którego warto przyjeżdżać. A teraz przez jednego .....(pan żak pewnie pamięta co powiedział) Polska usłyszała, że Andrychów to miasto przestępców - mówi nam Tomasz Żak.''
Pan Burmistrz Żak miał na myśli chyba budujący się od 3 lat most i zamkniętą ulice Krakowską .. O pątnikach nie wspominam bo tu akurat z nimi temu Panu nie po drodze . Z drugiej strony coś mi się zdaje że Panu Żakowi puszczają nerwy jak go do roboty gonią . Nieważne co się stało nikt pewnie nie chciał źle dla Miasta Pan tego nie sprawdził pewnie . Ale tak wypowiadać się nie można o rodowitym MIESZKAŃCU ANDRYCHOWA ...i KTO TU SIEJE nienawiść i poniża . Panie Burmistrzu ŻAk . Coś mi się zdaje że takie zagrywki znajdą finał w sądzie .

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 09 - 2013
... Nicon komentuje +4
Ludzie czytajcie co zostało napisane w artykule. Kucharski zaprzeczył, Siłkowska też. Nikt nikogo nie oskarża. Romowie są okey.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 09 - 2013
... Rafał. komentuje +2
@dcr120 @alik nie kot
Skoro jest, to mimo wszystko jest to informacja ważna. Skoro stowarzyszenie chce przejąć władzę w mieście, a jeden z założycieli ma kłopoty z "problemem romskim", to ja chciałbym wiedzieć, jaki jest ich stosunek do tego i czy też będą organizować akcję wypędzenia. Siłkowska wyjaśnia to w swoim oświadczeniu i dobrze, że nie popiera Kucharskiego. To mi wystarczy.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 09 - 2013
... dcr120 komentuje +10
@Rafał no i chyba o to tylko chodziło autorowi tekstu . Zamysłem było tylko uderzyć w szeregi IWW.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 09 - 2013
... Alik nie kot. komentuje +5
@Rafał
Oczywiście, że jest, a raczej był do czasu ukazania się tego artykułu:) Siłkowska po prostu kłamie.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 09 - 2013
... Rafał. komentuje +3
Zostawmy Romów. sprawa się wyjaśniła. Mnie interesuje, czy Pan Kucharski jest członkiem tego stowarzyszenia, czy nie jest?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 09 - 2013
... Jolka z A. komentuje +8
"Piotr Kucharski nie jest członkiem-założycielem naszego stowarzyszenia" - pisze Zofia Siłkowska. A gdy był potrzebny, to się nim wysługiwaliście. Jesteście żałośni. Nawet nie zdążyliście sobie poprawić wpisu na własnej stronie internetowej tak wam było spieszno JUDASZE. Ładnie tak kłamać? Zamiast chłopaka bronić, umywacie teraz ręce.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 09 - 2013
... Żylisgara komentuje +6
Piotrek dużo zrobił dla stowarzyszenia i Siłkowska nie powinna się go teraz wypierać. To jest bardzo nie fair.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 09 - 2013
... Teodor komentuje +4
Nieco kuchni politycznej zostało ujawnione. To fakt. Dla mnie te informacje są ciekawe. Interesująca jest ta sprawa Krakowskiej. To by dużo wyjaśniało. Ostatnie ich teksty są bardzo tendencyjne i polityczne. Widać kogo stronę trzymają. Z tymi podsłuchami też jakaś podejrzana sprawa. Kucharskiego nie znam, ale skoro wpakowano go w tę historię, to dementi w takiej formie jest jak najbardziej na miejscu. Nie wiem, kto odpowiada za bałagan informacyjny. Mam wrażenie że po troszku sami dziennikarze, po troszku pan Kucharski. Na pewno to bałaganiarstwo nie służy z kolei stowarzyszeniu w Wadowicach. Tym bardziej, że jak pisze pani Siłkowska to nie te ideały. Przy okazji. Z tą stroną internetową to trochę taka wtopa. Dziennikarze w24 pięknie Panią ustrzelili. Z publicznego złapania na kłamstwie trudno się wycofać. Co do Romów, to wszyscy wiemy, że czasami niektórzy z nich psują opinię pozostałym. Ale tak samo jak Polaków nie można ich wrzucić do jednego worka. Taka próba była wysoce nieuczciwa. Mam wrażenie, że ktoś nie wiedział w co się bawi i wyszedł z tego taki... spontan. W rezultacie konsekwencje opłakane.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 09 - 2013
@Victor, to jest zdjęcie Kucharskiego, Klinowski idzie tylko obok ;)

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 09 - 2013
... figo komentuje +3
cyt,,zgadzam się Tekst dużo wyjaśnia. Kucharski jest niewinny i sam mówi, że go wrobiono. Wyborcza już niejednemu krzywdę zrobiła.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 09 - 2013
... victor komentuje +0
@"taczkę"

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 09 - 2013
... victor komentuje +14
"Awantura o Romów. Winnych nie ma".
Tytuł artykułu i zdjęcie pana Klinowskiego wywożącego taczką wypełnioną czarnymi workami foliowymi (!!!!!) z nieznaną zawartością to przypadkowy zbieg okoliczności, zabieg socjotechniczny, prowokacja dziennikarska czy też może pewna wizja artystyczna autora????

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 09 - 2013
... Tyz Kucharski komentuje +5
Teraz moze Piotr Kucharski moze znajdzie troszkę czasu na refleksje i przemysli na swoim przykładzie jak to jest miło gdy media czepiaja sie słowek i szukają dziury w całym. W oczach innych widział zdźbło to teraz niech wyciągnie ze swego belkę !!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 09 - 2013
... g123 komentuje +5
Tekst dużo wyjaśnia. Kucharski jest niewinny i sam mówi, że go wrobiono. Wyborcza już niejednemu krzywdę zrobiła.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 09 - 2013
... jamA11 komentuje +8
Czytać z uwago do końca .......Nie oceniam źle Piotra Kucharskiego. Największe świństwo zrobiła mu Gazeta Wyborcza i Gazeta Krakowska, które być może wyolbrzymiły jego słowa. Dobrze, ze na tym portalu zdecydował się wyjaśnić całą sprawę. Komentatorom polecam cały tekst przeczytać, a nie tylko jeden akapit. W tekście jest powiedziane, ze Kucharski z akcją wypędzenia Romów nie miał nic wspólnego.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 09 - 2013
... Wujek Dobra Rada komentuje +2
Teraz wychodzi że wolni wadowiczanie chcieli zorganizować pogrom w Andrychowie. Prowokacja niczym z najlepszego okresu działalności Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. Boże, gdzie my żyjemy. Niby wszystko się zmieniło, a metody te same. Ludzie zastanówcie się co robicie i trochę mniej nienawiści do innych, bo kiedyś to może do was wrócić.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 09 - 2013
... banda czworga komentuje +7
Jacy tu wszyscy piękni i poprawni politycznie.Cud tolerancji i miłości.
Po warunkiem,że się mieszka w Wadogrodzie i nie ma się na co dzień kontaktu ze społecznością wiadomej proweniencji.Spróbujcie pomieszkać w Andrychowie a zwłaszcza w TYCH rejonach.A później dorabiajcie polityczne podteksty.
Chociaż jak mówią górale "co głupiemu po rozumie jak go nie ma"

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 09 - 2013
... opyrchałek komentuje +6
Kucharski zbierał podpisy pod referendum i gonił za Klinowskim. Sam widziałem. A teraz się go wypierają. Ot, koledzy. Masakra jakaś. Skoro chłop nic złego nie zrobił, to dlaczego się już wypierają. Wszystko to takie małe i zakłamane. Nie podoba mi się to.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 09 - 2013
... Roma, ale nie Romka komentuje +5
I teraz wyszło szydło z worka, kto w Wadowicach kłamie. Siłkowska jesteś trochę żałosna. Jak można tak kłamać! Skończysz jak Pinokio.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 09 - 2013
... Basia Zwierz komentuje +5
Pani Siłkowska tym swoim oświadczeniem się nieco kompromituje. Nie wie co pisze na swojej stronie i kogo ma w szeregach? To przecież niepoważne jest i śmieszne. Żenada.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 09 - 2013
... Gienka komentuje +3
To był taki wadowicki najazd na Andrychów. W Andrychowie ludzie się podniecili, a tymczasem okazało się że "wolnościowcy" chcieli przećwiczyć to, co robili dotychczas w Wadowicach. Ehh, polityka.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 09 - 2013
... Maurycy Kolasa komentuje +4
Nie oceniam źle Piotra Kucharskiego. Największe świństwo zrobiła mu Gazeta Wyborcza i Gazeta Krakowska, które być może wyolbrzymiły jego słowa. Dobrze, ze na tym portalu zdecydował się wyjaśnić całą sprawę. Komentatorom polecam cały tekst przeczytać, a nie tylko jeden akapit. W tekście jest powiedziane, ze Kucharski z akcją wypędzenia Romów nie miał nic wspólnego.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 09 - 2013
... Wik komentuje +3
"TO BYŁ SPONTAN"
- dobre.
Aż strach się bać przed kolejną ich rozróbą.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 09 - 2013
... ogar komentuje +4
Ale bebechy, niezła miazga. Wstyd dla inicjatywy. Wolne Wadowice, hehehe.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 09 - 2013
... yrek komentuje +5
@Klementyna
Taki zajebisty tekst tutaj wysmarowali, a ty się zdjęcia czepiasz. to jest dopiero żenada.
Kurcze niezła jazda. Fajne towarzystwo się zebrało w tej inicjatywie.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 09 - 2013
... Black sheep komentuje +4
O boże boże bożenko, jak mogłaś to robić z cyganem...

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 09 - 2013
... klementyna komentuje +16
Co wspólnego artykuł ma z dołączonym do niego zdjęciem?
Żenada!!!!!!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 09 - 2013
... ADNRA komentuje +7
To co miało powstać nigdy nie było skierowane przeciw społeczności Romskiej !!!!!!!!!!!!!!!!..AUTOR TEKSTU PO prostu kłamie !!!!!! nigdy rzetelnie nie zapoznał się z treścią postulatów .Dlaczego się nie zapoznał ? otóż dlatego że ich nikt nie zdążył napisać w całości . Poza oczywiście wspomnianym monitoringiem .

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 09 - 2013
... 123456 komentuje +3
Odpowiem chociaż niechetnie i juz nie bede sie wiecej wypowiadał.Przeczytałem to co jest napisanie i prosze kolego abys nie byl w przekonaniu że to co czytam to nie rozumie.Prosze zobaczyc zdjecie to co jest napisane ze wskazaniem danej osoby,nastepnie przeczytac caly materiał i do jakeigo wniosku dojdziemy.Natomiast obowiazek ochrony obywateli spoczywa na instytucjach praworzadnych do tego powołanych.Policja,Prokuratura itd.Wyobrazcie sobie internauci sytuacje w ktorej kazdy z nas chcialby brac sprawy tego typu w swoje rece.Byłby dziki zachod.Tak nie mozna,uważam ze chronic obywateli,mieszkancow RZECZYPOSPOLITEJ sa odpowiednie organy.Możesz kolego nie zgadzac sie z moim nastawieniem do takich spraw gdyż ja popieram tylko POKOJOWE I PRAWORZADNE ROZWIAZANIA.Trzeba usznowac kazdego ktory ma swoje zdanie w danym temacie.Konczac życze dużo zdrowia i pogody ducha,z całym szcunkiem JA.BOBRANOC.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 09 - 2013
... Krs komentuje +20
Dlaczego Romowie są lepiej traktowani i dostają pieniądze z Gminy.
Czyli mają większe przywileje.
Gdzie równość obywateli wobec prawa. ?
Jest demokracja , należy i można nazywać rzeczy po imieniu.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 09 - 2013
... Młody_skinhead komentuje +2
Biali przeciwko białym dziś. Brat przeciw bratu i ksenofobiczny szantaż. Opluta hańbą narodu twarz , skur***ona sprawiedliwość pozostaną wspomnieniem mych młodzienczych lat...

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 09 - 2013
... Roma, ale nie Romka komentuje +6
Myślę, że nienawiść do ludzi, inności przejawia się w różnych aspektach. Moim zdaniem na naszym lokalnym podwórku jest ostatnio zbyt dużo nienawiści. Teraz mamy Romów, ale wcześniej też mieliśmy tego przykłady. Myślę też że pan Klinowski i pan Kucharski oraz cała ta IWW zabrnęła za daleko w swych ostrych postulatach, polemice i oskarżeniach. Żałuję, ze tak jest. Wadowice i może nasz powiat potrzebują jakiejś świeżości, ale tak napastliwa nienawiść nie jest mnie w stanie przekonać do tych ludzi. Zbyt dużo tego jest. Ja się ich zaczynam bać.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 09 - 2013
... bhw22 komentuje +1
123456
A co takiego przeczytałeś w tym artykule ?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 09 - 2013
... 123456 komentuje +4
Musze zabrac głos w tej sprawie gdyż mieszkam w Wadowicach i ze strony ROMSKIEJ nie spotkały mnie żadne przykrosci,wrecz jestesmy w doskonałych kontaktach.Nie wiem dlaczego tak bezwzglednie do ROMOW podchodzi czesc społeczenstwa.Jezeli prawda jest to co przeczytałem w tym artykule to prosze mi wierzyc że IWW straciło osobe ktora ich w wielu tematach popierała.To znaczy mnie.Ja zacytuje LECHA WAŁESE NIE O TAKOM POLSKE WALCZYŁEM.Dla mnie każdy kto nawołuje do agresji przeciwko drugiemu nie jest moim nawet znajomym.NIE WOLNO TAK POSTEPOWAC.Kto popełnia przestepstwo ponosi za to kare.I nie ważne jest czy to jest polak,żyd,czy ktos innej narodowosci.Zazwyczaj dodaje ALE JAJA lecz dzisiaj tego nie uczynie gdyż artykuł jest bardzo powaźny i bulwersujacy.ZAKONCZE STARYM POWIEDZENIEM NIE ROB KRZYWDY BLIZNIEMU SWEMU.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 09 - 2013
... * kałakolczik * komentuje +4
Niech żyje demokracja i wolność zesłana nam przez Pana Boga za wstawiennictwem postępowych ludzi tamtej i teraźniejszej epoki. Niech się święci referendum. Demokracja nade wszystko. Róbcież w końcu to referendum. Niechżesz Szanowna Redakcja służy swoją pomocą i radą dla obywatela.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 09 - 2013
... Robert z Niemiec komentuje +3
Zapytajcie redaktora naczelnego Gazety Krakowskiej o linię programową wobec Romów i o powiązania polityczne Szkutnika byłego kandydata na kandydata na burmistrza. W 2010 Kucharski mu zbierał podpisy i im zabrakło. Kompromitacja i chore ambicje polityczne. Czy teraz polityka jest w Gazecie Krakowskiej?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 09 - 2013
... Doni@ komentuje +5
Stygmatyzowanie ludzi ze względu na ich pochodzenie, narodowość, religię i rasę to zwykły faszyzm. I tyle. Bardzo dobrze, że ten tekst się pojawił. I bardzo dobrze, ze pan Kucharski wycofuje się ze swojej akcji. To pachniało bardzo brzydko.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 09 - 2013
... polk komentuje +2
Kucharski startuje na burmistrza?

czy taki burmistrz jest potrzebny?

tu sa zbierane propozycje na kandydatów na radnych i burmistrza w kolejnych wyborach!

moje-ankiety.pl/respond-51135.html

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 09 - 2013
... Renata I. komentuje +4

Ale towarzystwo: Kucharski z Andrychowa, Klinowski, Siłkowską, Jamrożek, Jurczak SLD, Kamińska SLD, Petek SLD, Wyroba antyklerykalna Racja Lewicy...

Już się gubię w tych politycznych wyścigach.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 09 - 2013
... jklhjerof komentuje +10
masakra to już nie można nic złego na Romów powiedzieć ciekawe...

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 09 - 2013
... Wasyl komentuje +11
Gazeta Krakowska pod rządami Szkutnika daje ciała na całego. Stała się forpocztą Kucharskiego, Klinowskiego i tej szemranej inicjatywy. Już dawno straciła wiarygodność. A teraz ta sprawa z Romami bardzo kompromitująca dla całego towarzystwa. Ludziom zrobili wodę z mózgu i próbują grać na emocjach. Źle się to skończy.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 09 - 2013
... Lepszy komentuje +8
Ciekawe jest to czemu Guzik o tym nie pisze. Czyżby niewygodna informacja, która moze zaszkodzić jego pryncypałowi.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 09 - 2013
... Dyrektor komentuje +8
Powiązania, układziki. Mieli walczyć z układem a sami stworzyli własny.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 09 - 2013
... fan wadzy komentuje +22
każdy sposób dobry, by dokopać Klinowskiemu.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 09 - 2013
... Fryderyk. komentuje +5
Chcieli zamieszać, to zamieszali. Na tym się znają i tylko na tym. Kolejna rozróba w powiecie za którą stoją te same osoby. Szkoda gadać. Dla mnie skandal.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 09 - 2013
... Alexandra komentuje +6
Masakra. Jak to wszystko jest ze sobą powiązane. Niezła klika.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 09 - 2013
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był

0.54842710494995