Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Komu przeszkadza ten pomnik?

Email Drukuj
Jeden człowiek chce w swoim miasteczku zmieniać tablicę na pomnikach oraz pisać historię na nowo. Nazwisko generała Armii Krajowej musi zostać zapomniane, bo jego zdaniem generał dopuszczał się niecnych rzeczy. Słuszna walka, czy po prostu paranoja?


Highslide JS Jerzy Rojek, działacz pierwszej Solidarności, a dziś niepokorny mieszkaniec Kalwarii Zebrzydowskiej i samozwańczy szef Obywatelskiej Organizacji Strażniczej Watch Dog domaga się od samorządu swojego miasta wykreślenia nazwiska generała Brunona Olbrychta ps. Olza z pomnika "Wolności i Niepodległości".

Pomnik autorstwa uznanego polskiego artysty, rzeźbiarza prof. Bronisława Chromego od ponad dwóch lat stoi na skwerze przy ul. Mickiewicza, w sąsiedztwie miejskiego stadionu. I dotąd nikomu nie przeszkadzał.

Zdaniem Jerzego Rojka generał Olbrycht nie zasługuje na to, by jego nazwisko znajdowało się na pomniku. Dlaczego?

Bruno Olbrycht (1895-1951) to niewątpliwie postać związana z naszym regionem, w Wadowicach uczył się między innymi w gimnazjum. W czasie I wojny światowej walczył w Legionach Polskich, potem zasłużył się na froncie wschodnim podczas walk z Ukraińcami, a następnie w wojnie z bolszewikami. W czasach II Rzeczpospolitej był m.in. komendantem Centrum Wyszkolenia Piechoty w Rembertowie. W trakcie kampanii wrześniowej był dowódcą 39 Dywizji Piechoty, dostał się do niemieckiej niewoli, przebywał w oflagach. W 1941 roku został zwolniony z niewoli.

Szybko też odnalazł się w szeregach Armii Krajowej. W sierpniu 1944 w czasie akcji "Burza” był dowódcą Grupy Operacyjnej AK „Śląsk Cieszyński”. Był wówczas jednym z głównych dowódców AK na południu Polski, który miał organizować walki powstańcze w naszym regionie.

Highslide JSWe wrześniu Niemcy aresztowali generała i umieścili w areszcie sądu w Kalwarii Zebrzydowskiej. Hitlerowcy nie zdawali sobie jednak sprawy, kogo mają w ręku. Na drugi dzień po aresztowaniu, 28 września 1944 roku, odziały partyzanckie Setka, Szczerba i Limba 12 pułku piechoty AK pod dowództwem porucznika Alojzego Piekarza ps. Lep uwolniły z aresztu gen. Olbrychta i aresztowanych innych Polaków.

To właśnie to wydarzenie upamiętnia pomnik "Wolności i Niepodległości" w Kalwarii Zebrzydowskiej. Sam pomnik według twórcy Bronisława Chromego jest formą złożenia hołdu partyzantom AK. Według jednak Jerzego Rojka nazwisko Olbrychta nie powinno się tutaj znaleźć.
Oczywiście mieszkańcy Kalwarii i okolic powinni być dumni z akcji przeprowadzonej przez partyzantów AK, ale sam generał Bruno Olbrycht jest postacią niezwykle kontrowersyjną- powiedział Kronice Małopolskiej Jerzy Rojek, który złożył oficjalne pismo do Rady Miasta w Kalwarii, by zajęła się sprawą pomnika.
Jak dodaje w życiu "Olzy" odnalazł niechlubne fragmenty. Chodzi między innymi o to, że Olbrycht po wojnie służył w Ludowym Wojsku Polskim, był dowódcą Warszawskiego Oddziału Wojskowego i organizował walkę z żołnierzami podziemia niepodległościowego, głównie zgrupowania Orlika, a więc zdaniem Rojka występował przeciwko niedawnym kolegom i podwładnym. Ponadto Rojek wypomina generałowi, że w czasie II Rzeczpospolitej kierował akcją pacyfikacji wsi ukraińskich na Kresach i jest odpowiedzialny za spalenie cerkwi prawosławnej podczas jednej z takich akcji. O spełnieniu postulatu Jerzego Rojka na razie nie ma mowy. Rada Miasta nie zamierza poprawiać dzieła artysty.
Zresztą, jak miałoby to wyglądać? Przecież bez zgody artysty nie będziemy skuwać nazwiska generała z tablicy. Tym bardziej, że sam pomnik jest poświęcony partyzantom, którzy przeprowadzili udaną akcję odbicia więźniów - przekonuje radny Robert Mikołajek.
Highslide JSJak dodaje, podobna tablica znajduje się od lat na Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika i nikomu do tej pory nie przeszkadzała. Czy ją też trzeba będzie zmienić.

Jak pisze z kolei "Dziennik Polski" o postaci generała debatują też członkowie towarzystw, społecznych, kulturalnych i historycznych Przyjaciół Kalwarii, Ziemi Wadowickiej oraz Przyjaciół Lanckorony, kombatanci, byli więźniowie. Gazeta zapowiada, że do batalii o pomnik szykują się także lokalni politycy różnych opcji.

Zanim jednak dojdzie do ostrych sporów i polemik wszystkim gorącym głową chcącym poprawiać naszą historię radzimy jednak przeczytać tablicę umieszczoną przez Chromego na pomniku. Radzimy ją przeczytać po polsku i z pełnym zrozumieniem, by uniknąc kompromitacji.
Można zrozumieć niechęć i kontrowersje wokół niektórych postaci historycznych, ale historii nie zmienimy wykreślając nazwiska z tablic i pomników. Partyzanci w 1944 roku uwalniali swojego dowódcę i nie mieli przecież pojęcia, co będzie robił za kilka lat. Ich czyn na pewno zasługuje na pamięć potomnych - ocenia Michał Siwiec - Cielebon, który zajmuje się historią 12 pułku piechoty Ziemi Wadowickiej.
(mp)
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (19)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... barak komentuje +3
Jeszcze jedno-w Wadowicach jest ulica Olbrychta.Też do zmiany?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
02 - 02 - 2013
... barak komentuje +2
Rojek-facet,który chce zaistnieć-najpierw nie miał gdzie mieszkać-sprawę nagłośnił- tego co pamiętam bezdomny z wyboru.Wie jak sie promować.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
02 - 02 - 2013
... Kros komentuje +2
Jak można poważnie traktować kogoś z takim wyglądem ?
Gdzie fryzjer. Obowiązują chyba jakieś wzorce wyglądu.
Bransoletka na ręku faceta też budzi różne skojarzenia ???
Wiek - niestary, cóż on może wiedzieć o tamtych czasach ?
Teraz na zamęcie chce mu się do władzy.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
02 - 02 - 2013
... Ks komentuje +3
Ten Rojek to porażka. Niech zostawi pomniki w spokoju. Chce mu się zaistnieć to niech kombinuje w innych tematach.
A w ogóle ktoś wie co to za facio ? Całkiem niepoważny.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
02 - 02 - 2013
... xd komentuje +12
Najpierw śmietnik a teraz pomnik Rojek musi być ciągle w centrum uwagi .Co za typ.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
25 - 01 - 2013
... czart komentuje +21
A komu przeszkadzał pomnik młodych żołnierzy radzieckich którzy zginęli walcząc o Wadowice ???

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
25 - 01 - 2013
... xd komentuje +18
No tak za niedługo Rojek na burmistrza Kalwarii

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
24 - 01 - 2013
... mjr.Zamek komentuje +14
I dobrze.wyczyścili Polskę od wszystkich zdrajców i sprzedawczyków.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
24 - 01 - 2013
... kpt.Dworakowski komentuje +10
Nie.Fidelusów zamordowała banda oprawców od Wądolnego.Ja mam na myśli morderców T.Lorenza,Bielawskiego i Marciniaka.Niektórzy jeszcze żyją i mają się całkiem dobrze.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
24 - 01 - 2013
... @kpt. Dworakowski komentuje +12
Czy mówi pan o tym, który ze swoją bandą zamordował małżeństwo Fidelusów?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
24 - 01 - 2013
... xd komentuje +17
Panie Rojek nie mieszaj pan ,czy zawsze pan musi robić zadymę

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 01 - 2013
... Blee komentuje +19
Panie redaktorze:-)z pelnym szacunkiem, ale coz interesuje internautow p. Rojek i jego malo istotne bzdury.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 01 - 2013
... Blee komentuje +9
Brunon Olbrych walczyl o wolna Polske miedzy innymi po to zeby p. Rojek mogl opowiadac swoje bajki.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 01 - 2013
to dobrze, że po wojnie ścigał bandytów którzy napadali na bezbronne wioski. To tak jak teraz nasi żołnierze pilnują porządku w Afganistanie i Iraku.

Z drugiej strony nie wszystkich którzy po wojnie walczyli z władzą należy uznać za bandytów, bo wielu się tylko broniło. Natomiast ci którzy okradali ludność w imię walki to moim zdaniem na szacunek nie zasługują. Działali tacy w rejonie Wadowic i ludziom nawet pierzyny zabierali, a teraz niektórzy robią z nich patriotów. Zwykli złodzieje to byli i tyle.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 01 - 2013
... j23 komentuje +25
Walką z pomnikami historii nie zmienimy. Nikt i nic naszego kochanego Kraju nie oszczędzał raz byli ci bohaterami innym razem ktoś inny. W tamtych czasach raczej myślano o końcu wojny i nikt nie wiedział co go czeka po jej zakończeniu. Miała miejsce taka akcja jest to udokumentowane a więc chwała tym co pamiętają i chronią taką pamięć. Co do komentarza że walczy z PiS - kto mu przyznał rentę ,, zapomnianemu bohaterowi" - w kwietniu 2007 roku premier Jarosław Kaczyński. A więc są bohaterowie tamtych i obecnych czasów którzy zasługują na pamięć i szacunek.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 01 - 2013
... Ornament komentuje +11
Ten Rojek od Ornamenta chyba jest. Porażka facet.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 01 - 2013
... iritt komentuje +1
pewno jakiś POkemon lub z RP tylko tacy walczą z Bohaterami Polski Podziemnej

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 01 - 2013
... Rojek to ten walczy z PiS? komentuje +10
Nie znam gościa, ale coś słyszałem że on walczy z PiS?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 01 - 2013
... kpt.Dworakowski komentuje +3
Panie Rojek.Lepiej niech się pan zajmie zbrodniarzami z oddziały "Limba".Szczególnie tym co występował w TV obok pana Ziobry!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 01 - 2013
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był

0.51499509811401