5ee606a7818273da2d52a61fd82c82d2.html Odsłonili głaz pamięci na Groniu

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Odsłonili głaz pamięci na Groniu

Email Drukuj
Dziesiątki ludzi zgromadziła uroczystość odsłonięcia kamienia katyńskiego na Groniu Jana Pawła II. To głaz poświęcony ofiarom Katynia i Smoleńska. Wymyślił go radny powiatowy Stefan Jakubowski.Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS
Grupa modlitewna Gronia Jana Pawła II oraz rodzinne koło PTTK ”Szarotka” wraz z radnym powiatowym Stefanem Jakubowskim zorganizowały wspólne uroczystości poświęcenia i odsłonięcia obelisku katyńskiego oraz 15-lecia sanktuarium górskiego na Groniu Jana Pawła II.

Głaz stanął nieopodal kaplicy przy szczycie Leskowca. Uroczystość odsłonięcia obelisku  zgromadziła sporą rzeszę ludzi, którzy wyszli na Groń w niedzielne przedpołudnie (22.08). Wymagało to od nich dużego wysiłku w upalną niedzielę.

Na Groniu pojawiło się też sporo lokalnych polityków: burmistrz Andrychowa Jan Pietras, wicestarosta Zbigniew Janosz, radni powiatowi z przewodniczącym Zbigniewem Mieszczakiem na czele i anonsowany przez organizatorów jako "poseł ziem wadowickiej" Andrzej Kramarczyk, czyli tak naprawdę radny sejmiku.

Highslide JS Obelisk, którego wystawienie przy kaplicy wymyślił radny powiatowy Stefan Jakubowski, to lity kamień z wykutym krzyżem i inskrypcją: „KATYŃ 1940-2010. Smoleńsk. Pamiętamy”. W ostatnich dniach na głazie dodano nazwę "Smoleńska" odnoszącą się do miejsca katastrofy samolotu rządowego, na pokładzie którego zginął prezydent Lech Kaczyńki wraz z 95 innymi osobami.

Przypomnijmy, że pierwotna inskrypcja nie wspominała nic o Smoleńsku, a uroczystość zaplanowana była jako odsłonięcie "obelisku dawnych i współczesnych ofiar Katynia". Po protestach rodzin pomordowanych w Katyniu oficerów, które nie zgadzają się na łączenie dosłowne dwóch narodowych tragedii, organizatorzy uroczystości na Groniu mądrze wycofali się z tego pomysłu i dodali na kamieniu "Smoleńsk". W niedzielę (22.08) odsłonięcia obelisku dokonał po mszy świętej biskup Tadeusz Rakoczy.

Przy tym głazie zostawiono świece, znicze, kwiaty, była też szczypta poezji w wykonaniu poety Węgrzyna, zaproszonego przez Stefana Jakubowskiego.

>> Poezje P. Węgrzyna na Groniu Jana Pawła II 22.08 (nadesłał Antoni Kramarcz)(mp)
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (0)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był