fad9a150cf9e1aceda4ade8d7073fec8.html Trzy patriotyczne rocznice, jedno święto

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Trzy patriotyczne rocznice, jedno święto

Email Drukuj
Komenda Hufca Ziemi Wadowickiej ZHP wraz z Urzędem Miejskim upamiętniła trzy ważne rocznice patriotyczne. 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, święto 12 Pułku Piechoty, a także 100-lecie wkroczenia Pierwszej Kompanii Kadrowej do zaboru rosyjskiego.Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS
Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS
W piątek (1.08) pod tablicą pamiątkową, znajdującą się na ścianie zewnętrznej bazyliki Ofiarowania NMP, przez godzinę harcerze pełnili wartę honorową. Z kolei ich koledzy w tym czasie rozdawali na rynku okolicznościowe kartki z kalendarza z piosenkami powstańczymi, naklejki lub pocztówki nawiązujące do historycznych rocznic.

Wadowiczanie oprócz rocznicy Powstania Warszawskiego przypomnieli również o dwóch innych ważnych wydarzeniach, rocznicy krwawej bitwy „dwunastaków” z bolszewikami pod Leszniowem 1 sierpnia 1920 roku, która uznawana jest za święto wadowickiego pułku oraz 100-lecia wkroczenia Pierwszej Kompanii Kadrowej do zaboru rosyjskiego.

Tablica umieszczona na froncie bazyliki poświęcona jest żołnierzom 12 pułku piechoty poległym, pomordowanym i zaginionym w latach 1918-1945. Pod tablicą swoje wieńce wraz z harcerzami Hufca ZHP Ziemi Wadowickiej złożyli burmistrz Ewa Filipiak, radni miejscy, przedstawiciele służb mundurowych i kombatanci.

Swoją akcją skierowaną do mieszkańców Wadowic harcerze chcą też przypomnieć o udziale w Powstaniu, w 1944 roku, dzieci i młodzieży, harcerzy Szarych Szeregów. Szczególnym celem jest zainteresowanie dzieci i młodzieży historią Polski oraz przekazanie młodemu pokoleniu etosu i idei czynu niepodległościowego Armii Krajowej, Szarych Szeregów i innych organizacji niepodległościowych.

W tym roku, wzorem propozycji programowej Muzeum Powstania Warszawskiego, młodzi druhowie zachęcają drużyny i indywidualnych uczestników do zabawy pod nazwą „Klisza z powstania”.  Polega ona na wykonaniu fotografii na wadowickim rynku, która przypominać ma o powstaniu i przypadającej rocznicy (może to być zdjęcie reportażowe, obiekt w ruchu, portret, detal itp.).

Zdjęcia w ilości maksymalnie 6 sztuk należy następnie przesyłać do 4.08.2014 r. na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. . Zostaną one umieszczone na stronie internetowej hufca, a najlepsze, wyłonione przez Komendę Hufca, zostanie nagrodzone nagrodą rzeczową.

(wp)
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (11)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... ololop komentuje +6
A w Wadowicach...
A gdzie muzeum 12 pp .??
Gdzie ich cmentarz??


Tak dbacie o pamięć władzo....

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
01 - 08 - 2014
... .... komentuje +0
@kibol Te race robiły flagę z dymu.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
01 - 08 - 2014
... żniwo brzydali komentuje +2
a co ten łysy paździerz robi pod pomnikiem? Wstydziłby się z domu wychodzić z taką aparycją! O i nie mam tu na myśli tego przy mikrofonie. Ten to przynajmniej krawat założył

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
01 - 08 - 2014
... kibol komentuje +0
na meczach za odpalenie rac są kary a na rynku wolno :-)

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
01 - 08 - 2014
... wrzód komentuje +7
jak widzę tą władze na rynku to żygne

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
01 - 08 - 2014
... @Obywatel Wadowic komentuje +3
Ty patrz na starostę i zobacz jak ulewa pokazała, że olewa wszystko, a tylko promuje się na szpitalu.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
01 - 08 - 2014
... Prawda obiektzwna komentuje +15
Ta Pani Burmistrz to taki skarb.. ta jasne bardzo śmieszne i żałosne za razem. Najlepiej to schować taki skarb aby się nie ośmieszać. Oddalić ją od władzy gdyż pogrąża się sama i w dodatku ciągnie całe miasto na dno.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
01 - 08 - 2014
... Starostwo na walizkach komentuje +7
Widać nerwowość w starostwie po ostatnich ulewach. W Wieprzu i Frydrychowicach oraz w Woźnikach jest katastrofa jakiej nie było.
Starostwo dopiero dzisiaj pojawiło się w Graboszycach, a w Wadowicach już wszystko posprzątane. Błyskawiczna akcja służb porządkowych przyniosła efekty. Brawa dla naszej burmistrz.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
01 - 08 - 2014
... m1 komentuje +11
@wspaniały gospodarz
Taki skarb to tylko wysłać na księżyc, współczuję ludziom mieszkającym koło Wadomu, ten co tam robił instalacje powinien natychmiast byc zwolniony

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
01 - 08 - 2014
... Wspaniały gospodarz komentuje +6
Pani Burmistrz Ewa Filipiak była razem ze strażakami przy moście na obwodnicy i w pozostałych zalanych miejscach.

Taka gospodarz to skarb!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
01 - 08 - 2014
... Obywatel Wadowic komentuje +19
Godzina próby dla wadowickich władz wybiła wczoraj o 22. Zapamiętamy.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
01 - 08 - 2014
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był