c3da02b0ae586614b83191f9011f7288.html Józef Łasak umywa ręce. Nie chce sprawdzać umów starosty z radnym SLD

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Józef Łasak umywa ręce. Nie chce sprawdzać umów starosty z radnym SLD

Email Drukuj
Przewodniczący Rady Powiatu Józef Łasak nie zgodził się na przesłanie wniosku do wojewody małopolskiego o zbadanie umów, jakie zawierali starosta Jacek Jończyk i radny SLD Zbigniew Jurczak. Józef Łasak uznał, że to nie jego sprawa.Nie będzie wniosku do wojewody małopolskiego o zbadanie pod kątem zgodności z prawem umów cywilnych, jakie zawierali starosta Jacek Jończyk i radny SLD Zbigniew Jurczak. Przewodniczący Rady Powiatu Józef Łasak nie zgodził się na przesłanie wniosku, z którym wystąpiła Komisja Rewizyjna.

Józef Łasak stwierdził, że nie leży to w jego kompetencji.
Odpowiadając na wniosek komisji rewizyjnej Rady Powiatu (...) uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 14 ust 3 stawy o samorządzie powiatowym zadaniem przewodniczącego jest wyłącznie organizowanie pracy rady oraz prowadzenie obrad rady. Powyższa regulacje zawiera również statut powiatu wadowickiego. Biorąc powyższe pod uwagę nie znajduje podstaw prawnych do realizacji Państwa wniosku - napisał do komisji rewizyjnej Józef Łasak.
Przypomnijmy. Na ostatnim posiedzeniu komisji rewizyjnej samorządu powiatowego pięciu radnych przegłosowało wniosek do przewodniczącego rady Józefa Łasaka, by ten wystąpił do wojewody małopolskiego Jerzego Millera o opinię prawną. Komisja zajmowała się tą sprawą na wniosek radnych Klubu PiS, który złożył radny Bartosz Kaliński. W posiedzeniu komisji brało udział sześciu radnych, jeden z radnych głosował przeciw, nieobecni byli przewodniczący Marek Ciepły i rady Zbigniew Jurczak.

We wniosku chodziło o to, wojewoda zbadał, czy umowy cywilno – prawne zawierane z radnym Zbigniewem Jurczakiem jako prezesem Towarzystwa Miłośników Ziemi Wadowickiej są zgodne z prawem. Umowy dotyczyły zadań publicznych z dziedziny kultury, które TMZW miało realizować na zlecenie starostwa.

W tym roku zawarto dwie takie umowy w kwietniu i czerwcu na łączna sumę 4,5 tys. złotych. Jak wynika z informacji portalu Wadowice24.pl, 3 czerwca starosta Jacek Jończyk i radny Zbigniew Jurczak złożyli podpisy pod umową na organizację pleneru malarsko-fotograficznego. Do 13 czerwca na konto stowarzyszenia starostwo miało przelać 2500 złotych.

Zawieranie umów z radnych przez starostę w samorządzie, w którym radny pełni mandat, budzi poważne wątpliwości natury etycznej, a także prawnej. Ustawa o samorządzie powiatowym wskazuje, że radny nie może świadczyć pracy i zawierać umów cywilno-prawnych ze starostwem.

Jak próbowała wykazać w swoim oświadczeniu wicestarosta Marta Królik, w tym przypadku chodziło o umowę zawartą ze stowarzyszeniem, które wygrało otwarty konkurs i realizuje dla powiatu jedno z zadań z dziedziny kultury. Radny Zbigniew Jurczak jest prezesem tego stowarzyszenia i stąd jego podpis miał znaleźć się na umowie ze starostwem.

Decyzja Józefa Łasaka oznacza, przynajmniej chwilowo, zablokowanie możliwości wyjaśnienia sprawy w oparciu o procedury dostępne w samorządzie. Politycznie Józef Łasak uratował jednocześnie skórę radnemu SLD Zbigniewowi Jurczakowi i staroście Jackowi Jończykowi oraz wicestaroście Marcie Królik, dla których ta sprawa jest niewygodna.
W imieniu klubu radnych PiS poprosiłem przewodniczącego komisji rewizyjnej o zbadanie sprawy umów rzekomo sygnowanych przez radnego Jurczaka, o czym w ostatnim czasie pisała prasa. Sądzę że był to właściwy sposób postępowania, ponieważ komisja rewizyjna jest organem powołanym do czynności kontrolnych i rozpatrywania skarg. Nie mam zamiaru dłużej drążyć tego tematu, ani komentować decyzji przewodniczącego rady. Zrobił co uważał za słuszne - komentuje dla nas Bartosz Kaliński, radny PiS.


(mp)
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (30)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... Krys komentuje +10
Och ta podwójna "moralność" prawicy.
Tak bardzo żal każdego grosza choćby to 4,5 tys. dla Towarzystwa Miłośników Ziemi Wadowickiej, natomiast jak dla Radosnych Wycieczek śladem JP II to nie ma ograniczeń i poszło aż 19 tys.
Czy będzie kolejny wniosek o sprawdzenie ???


Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
08 - 07 - 2014
... olle komentuje +4
Lasak jak piskorz , ale tym razem się już nie wywinie , koniec kariery Panie Józefie.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
08 - 07 - 2014
... sasiad komentuje +7
Pozdrawiam Serdecznie Pana Lasaka jestem Panu wierny reszta nie wypisuje jakies bzdury pozdrawiam raz jeszcze serdecznie trzymam za Pana kciuki -troche sie tam cuda dzieja

Wierny sasiad .

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
06 - 07 - 2014
... po ile czereśnie? komentuje +3
Lubię Jończyka i Kalińskiego. Oni są inteligentnymi i skutecznymi politykami. Nie lubię natomiast Łasaka. Ludzie czy ktoś z was słyszał go na żywo? Przecież ten człowiek po polsku poprawnie mówić nie umie!!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
06 - 07 - 2014
... eh... komentuje +4
Jaka "piękna" przyjaźń... Osobliwy ekumenizm Josepha Ł

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
06 - 07 - 2014
nic nie pasuje tej wadowickiej sitwie , wszystkiego sie czepiają , zeby mogli do by zajrzeli w gacie kazdemu starcowi

prosze podac kto taki wniosek napisał

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
06 - 07 - 2014
... goła baba komentuje +3
No to ładnie Łasak się podłożył przed wyborami.
nie wybaczymy mu tego.
On chyba będzie startował z komitetu Jończyka
No to już przepadnie.
proszę się opowiedzieć panie Łasak a nie lawirować jak te panie we mgle

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
06 - 07 - 2014
... nie dla lewizny komentuje +3
dokładnie - precz z czerwonymi, platfusami i takimi przebierańcami jak ten na zdjęciu powyżej!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 07 - 2014
... giru55 komentuje +7
@ precz z lewicą .
Klub PiS chłepcze z jednego koryta razem z komuchami Jończykiem i Królikową. Wniosek z tego taki że d...y nie rusza i dla dietki dociągną do końca kadencji.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 07 - 2014
... kałakolczik komentuje +9
Szanowni Radni - gdybyście zgłosili chęć obniżenia sobie diet to uznałbym to za szczere i patriotyczne intencje. Prawicy nie ufam.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 07 - 2014
... Precz z lewicą komentuje +4
PiS i zjednoczona prawica powinna rozprawić się z lewicą różnej maści. Klub PiS jest nadzieją dla mieszkańców powiatu wadowickiego. Głosujmy tylko na prawicowych patriotów.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 07 - 2014
... akegan komentuje +2
Dlaczego dajecie zdjęcie Korwina mikke?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 07 - 2014
... Obserwatorka komentuje +7
Zrozumcie państwo że nazwiska nie odgrywają żadnej roli i jak zwykle personalizujecie spór. Daliście się zwieść, a o prawdziwym winnym się nie pisze (nie jest nim żaden z 3 panów opisanych w artykule). Jest nim starosta, bo jeśli jest to prawdą co napisano w artykule to można to uznać za kupowanie głosów radnych i faktycznie jest to nie etyczne.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 07 - 2014
... filemon komentuje +2
Znowu "Scyzoryk " na pierwszej stronie komuch.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 07 - 2014
... korektor komentuje +4
@ tawarisze mają się dobrze
Jeżeli już to "tawariszcze" bracie pseudokatoliku.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 07 - 2014
... Krys komentuje +15
"Józef Łasak umywa ręce ..." i ma racje.
Kaliński niech pieniaczy i ośmiesza się sam.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 07 - 2014
... Nie wiedziałem komentuje +14
@Alinka1
Nie wiedziałem, ze Łasak to człowiek lewicy? A że zna prawo to się mu chwali. Nie chciał zbłaźnić ani siebie ani rady. I co z tym wszystkim ma wspólnego lewica? Ty Alinka może skorzystaj z mózgu? No chyba, że nie masz, to przepraszam za sugestię?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 07 - 2014
... Alinka1 komentuje +5
Wielka mobilizacja w obozie lewicy. Wszystkie ręce na klawiaturę, układ się sypie- jak apelował kiedyś poseł Oleksy. Ależ was wszystkich to wierci, jak ktoś na jaw wyłoni wasze brudne interesiki.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 07 - 2014
... m1 komentuje +24
@były uczeń
Coś ci się pokręciło komuch zemnie żaden, o genderowym ludziku od zawsze mam złe zdanie, bo facet nic nie prezentuje, a na dodatek ciągle się ośmiesza, sam jest w zarządzie powiatu vice, a zwraca się teraz do przewodniczącego, no cóż tuzem intelektu on ci nie jest ;)
A, jeszcze jedno J.Jończyka na burmistrza nie popieram, bo to zamiana mówiąc kolokwialnie "z papucia na lać" czyli żadna.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 07 - 2014
... były uczeń komentuje +1
Proszę o nie podszywanie się pod mój nick i adres!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 07 - 2014
... dziadunio komentuje +21
Aż się prosi żeby zacytować - "historia opowiedziana w środku sezonu ogórkowego trąci myszką" :)

A teraz o konkretach - znamienny jest tytuł - dla autora tego wpisu fakt że Łasak postąpił zgodnie z prawem to "umycie rąk"- jeżeli to nie świadczy o stosunku tegoż autora do prawa to o czym?

Rzecz zaś najważniejsza - jeżeli ktoś ma blade pojęcie o samorządzie to wie że organem w powiecie nie jest starosta (jest nim w gminie burmistrz), tylko zarząd powiatu. Więc nie ma mocnych - członek zarządu, Kaliński musiał nie tylko wiedzieć ale i akceptować umowę zawartą - i znowu, nie pomiędzy panami Jończykiem a Jurczakiem, tylko pomiędzy Starostwem a TMZW. Gdybym miał coś sugerować Zbyszkowi Jurczakowi, to właśnie sprawdzenie jak na zarządzie głosował radny Kaliński w przedmiotowej sprawie. Dla większego efektu- od początku kadencji :)

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 07 - 2014
... były uczeń komentuje +1
hahaha po nickach widać, że komuchy bronią przewodniczącego "m1" "Obywatel Wadowic" zobaczcie tylko na ich wcześniejsze komentarze pod innymi artykułami. Widzę że nieoczekiwana zamiana ról stala się faktem panie J.Ł.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 07 - 2014
... z Góralskiej komentuje +17
Pan radny Kaliński zajął by się może powazniejszymi sprawami min. remontem ul. karmelickiej i ulic przyległych np. ul Jagielońską gdzie kostka sie sypie może przeszedł ,albo lepiej przejechał się na wózku inwalidzkim koło dawnego ZUSU gdzie sprzedawcy tzw. "pamiątek z Wadowic" praktycznie zastawili swobodny przejazd /ciekawe że straż miejska tego nie widzi/ może zainteresowałby się organizacją ruchu samochodowego na pl. Jana Pawła II ,objazd przez pl. Kościuszki czasami to horror, i zadba ochrona środowiska, bo raz trzeba stać by włączyć się na ul.Sobieskiego a drugi skręt w lewo i następny w lewo, paranoja, trzeba o tym pamiętać przed wyborami

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 07 - 2014
... były uczeń komentuje +3
Jaki z niego katolik jeśli tuszuje szachrajstwa ludzi o takiej proweniencji jak Jurczak. Nic z tego nie rozumiem, to skandal. Jestem mocno Panem rozczarowany.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 07 - 2014
... ZŁY komentuje +1
POSZUKIWANI , ŻYWI LUB MARTW I!!!!!!!!!!!!!!!!
KTO ZNISZCZYŁ KABLE INTERNETOWE W SPYTKOWICACH!?
CZEKAM NA INFORMACJE O TYCH GNOJKACH .
GWARANTUJE ANONIMOWOŚĆ .

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 07 - 2014
... Obywatel Wadowic komentuje +23
Przyznam, przewodniczący Łasak pozytywnie zaskoczył mnie tą decyzją. To dmuchana afera. Imć Kalinski jak chce dalej pieniaczyć to niech osobiście uda się do prokuratury, a nie zasłania się zbiorową odpowiedzialnością klubu i etykietką PIS.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 07 - 2014
... tawarisze mają się dobrze komentuje +3
Jurczak - Łasak dwa bratanki.... Ech kto by pomyślał że pseudo "prawicowy" i "konserwatywny" polityk będzie ratował czerwonoskórych. Ot taki polityczny misz masz w naszym powiecie. Dobrze, że ktoś wreszcie powiedział SPRAWDZAM i prawa wyszła na jaw. Pozdrawiam tawarisze.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 07 - 2014
... m1 komentuje +26
No to genderowy ludzik z PIS -u przegrał, pozostało mu tylko wystawianie oszołomskich gazetek pisowskich na swojej stronie internetowej, gazetki dla inteligentnych inaczej :D

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 07 - 2014
... alibaba komentuje +16
Pan Łasak postąpił zgodnie z prawem - co od początku było oczywiste. I tyle w tym temacie.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 07 - 2014
... lump komentuje +32
NIE PISZ O ŁASAKU NAPISZ JAK EWA PRZEGRAŁA W SPRAWIE REFERENDUM CHYBA ŻE SIĘ BOISZ I MASZ PEŁNE PORY ZE STRACHU A TERAZ KASUJ

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 07 - 2014
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był