4f04e52c1236d4c7fc0dffc36e99b796.html Podsłuchu w Gazecie Krakowskiej nie było. To mógł być... taki żart

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Podsłuchu w Gazecie Krakowskiej nie było. To mógł być... taki żart

Email Drukuj
Prokuratura w Wadowicach umorzyła śledztwo w sprawie rzekomego założenia podsłuchu w redakcji Gazety Krakowskiej. Jak stwierdzono, w praktyce nie było możliwe podsłuchiwanie dziennikarzy przez urządzenie znalezione w redakcji. Prawdopodobnie był to tylko... taki żart.


Po prawie rocznym śledztwie prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie rzekomego podsłuchu w redakcji Gazety Krakowskiej w Wadowicach. Sama gazeta podała ten fakt w weekendowym wydaniu. Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Krakowie Elżbieta Hanusiak-Babińska poinformowała, że brak jest danych uzasadniających podejrzenie popełnienia przestępstwa.

Śledztwo prowadzono w związku ze znalezieniem podczas przeprowadzki wadowickiej redakcji małego urządzenia, które dziennikarzom Krakowskiej skojarzyło się z podsłuchem. Małe pudełko znaleziono wśród sterty starych gazet. Redakcja powiadomiła o tym prokuraturę w lipcu 2013 r. Śledczy przesłuchali dziennikarzy, zlecili również biegłym ekspertyzę DNA i odcisków palców na urządzeniu.

Po analizie materiału dowodowego okazało się, że nie było na nim wyraźnych, umożliwiających identyfikację śladów. Biegły technik po zbadaniu urządzenia stwierdził, że "efektywne korzystanie z tego urządzenia było praktycznie niemożliwe. Obsługujący to urządzenie musiałby je fizycznie dostrajać".

Tymczasem według ustaleń prokuratury nikt postronny do pomieszczeń gazety raczej nie wchodził. Jak stwierdziła prokurator Elżbieta Hanusiak-Babińska, bardziej prawdopodobna wydaje się wersja, że ktoś chciał podłożyć podsłuch dziennikarzowi w innym celu - na przykład dla żartu lub spowodowania zamieszania. Ot i cała afera!

Tymczasem w Wadowicach przez wiele miesięcy „na podsłuchu” próbowano zbijać polityczne kokosy. W mediach ukazało się sporo publikacji, w których autorzy przekonywali, że nie tylko podsłuch w Krakowskiej to sprawa śmiertelnie poważna, ale również wskazywali, kto mógłby Krakowską podsłuchiwać. Oczywiście w domniemaniu „znawców podsłuchiwania” tropy wiodły do wadowickiego ratusza.

Opozycyjny radny z Wadowic Mateusz Klinowski poszedł nawet dalej i twierdził, że taki sam podsłuch znalazł w domu Zofii Siłkowskiej, w siedzibie stowarzyszenia IWW. "Ekspertem", który miał oglądać ten kolejny podsłuch być niejaki Marcin Guzik, sprzedawca komórek i właściciel lokalnego portalu. Krzysztof Sitko, były prezes OSP Koziniec, a dziś dziennikarz internetowy, publikował wywiady z Cezarym Gmyzem, byłym dziennikarzem śledczym Rzeczpospolitej, który swego czasu na wraku tupolewa ze Smoleńska doszukiwał się śladów trotylu.
Podsłuchiwanie dziennikarzy z Wadowic jest skandalem i nie można tego bagatelizować - grzmiał na poważnie Cezary Gmyz.
Jedynym, który w podsłuch nie uwierzył był wieloletni dziennikarz wadowickiego oddziału Gazety Krakowskiej, a obecnie właściciel lokalnego portalu informacyjnego Wadowice24.pl, Marcin Płaszczyca.
Widziałem zdjęcie urządzenia. Choć nie jestem ekspertem, to jednak w moim przekonaniu jest to zwykły mikroport, który prawdopodobnie zostawił w redakcji któryś z dziennikarzy telewizyjnych lub radiowych w 2005 roku - mówił Polskiej Agencji Prasowej Marcin Płaszczyca i twierdził, że cała ta historia została raczej zmyślona w środku sezonu ogórkowego.
Za te słowa spotkał go ostracyzm części mediów i oskarżenia o sprzyjanie wyimaginowanemu układowi. Właścicielowi Wadowice24.pl nie wybaczyła jego była redakcja Gazety Krakowskiej.
Przykrą sprawą jest to, że ktoś wpadł na pomysł podsłuchiwania dziennikarzy. Jeszcze bardziej smuci jednak brak solidarności ze strony innych mediów – mówił dla portalu Pogotowiedziennikarskie.pl redaktor naczelny wydawnictwa Prasa Krakowska Tomasz Lachowicz.
Jak dziś, po finale sprawy, gdy rzekomy podsłuch okazał się zwykłą lipą, muszą się czuć Klinowski, Sitko, Guzik, Gmyz i Lachowicz, a także inni podsłuchowi mądrale?

Dziennikarze, którzy jeszcze niedawno poświęcali setki słów na opisanie afery podsłuchowejw Wadowicach,  dziś dyplomatycznie milczą. Jedynie Gazeta Krakowska o umorzeniu śledztwa poinformowała w krótkim tekście w weekendowym wydaniu.
Na miejscu tych, którzy przez rok starali się nam wmówić aferę podsłuchową spaliłbym się ze wstydu. Jak się okazuje, wiarygodność tych informacji była żadna. W mojej opinii podsłuch okazał się zwykłym kłamstwem, które jak podejrzewam zostało sprytnie ułożone przed gorącym okresem referendalnym w Wadowicach. Szkoda, że Gazeta Krakowska dała się wpuścić w tak głębokie maliny. Redaktorowi naczelnemu wydawnictwa radziłbym, by zanim zacznie ronić krokodyle łzy nad brakiem solidarności mediów, lepiej sprawdzał swoje informacje - mówi Marcin Płaszczyca.
Karol Wieczorek
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (12)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
emerytowani ormowcy załozyli tez podsłuch kilka lat tem w magistracie i wiedza wszystko co tam sie dzieje i kto z kim .

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
02 - 06 - 2014
Jako wybitny znawca pluskiew chcę wyjaśnić, że dobra japońska pluskwa ma 8 nóżek i jest bez skrzydełek, ale to musiała być ruska pchła z czterema nogami i parą skrzydełek.
Sowieckie pchły są nierasowe i czerwone.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
02 - 06 - 2014
... Ktosik Tam komentuje +3
Guziczek ekspert od podsłuchów! Nie rozśmieszajcie mnie.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
02 - 06 - 2014
... wersal komentuje +1
@prymicje - to żaden temat. Ło! czy teraz pójdę do piekła?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
02 - 06 - 2014
... Donald komentuje +4
Postanowienie prokuratury jest prawomocne. Gazeta się nie będzie odwoływać bo wyszłaby jeszcze bardziej na śmieszną. To koniec całej tej głupiej historii. Stracili tylko ci, którzy się napinali, rysowali mapki i wmawiali ludziom kłamstwa. Klinowski jest skończony a z nim cała ta jego guziczarnia.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
02 - 06 - 2014
... Bartek KK komentuje +4
Moja opinia jest taka! Zrobiona na polityczne zamówienie Klinowskiego i Guzika afera okazała się zwykłym kłamstwem. Skompromitowani politycy lokalni powinni teraz wszystkich przeprosić za cygaństwa, które serwowali mieszkańcom przez wiele miesięcy. Po prostu wstyd Panowie.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
02 - 06 - 2014
... 123 komentuje +13
:...Prokuratura w Wadowicach umorzyła śledztwo...
'i to wszystko w tym temacie. Może Kraków będzie bardziej dociekliwy. Panie Płoszczyca a jak z wyrokami Sądu w Krakowie przegranymi przez Magistrat? Chłopie nie daj sie tak manipulować bo za chwilę nikt cie z "rodziny " nie będzie znał.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
02 - 06 - 2014
... Czy komentuje +1
No to żartownisie ....... : NA. START !

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
02 - 06 - 2014
... ZYX komentuje +4
Klinowski w Wadowicach jest już od dawna skończony. Facet zająłby się jakąś jedną konkretną robotą.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
02 - 06 - 2014
... prymicje komentuje +2
dlaczego panie marcinie nie napisał pan o prymicjach nowego ksiedza. lewicowcy na swojej stronie juz dawno napisali. Zawsze myslalem ze to w24 sa katolickim portalem tymczasem to lewica "błysnęła przykładem".

zawiedziony

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
02 - 06 - 2014
... yrek komentuje +2
Dramat! Kłamali rano, w południe i wieczorem. Wystawili się na śmieszność. Prawda wyszła na jaw. Żenujące postępowanie pseudodziennikarzy.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
02 - 06 - 2014
... Dmuchany balon pękł komentuje +2
Ale jajca szkodnik namieszał, a teraz śmiech.
Kto nadmuchał ten balon?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
02 - 06 - 2014
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był