93ac0b403198dba27b7b6462d9fc4c48.html W rocznicę Smoleńska i Katynia wadowiczanie pod pomnikiem

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

W rocznicę Smoleńska i Katynia wadowiczanie pod pomnikiem

Email Drukuj
Uczniowie wadowickich szkół spotkali się pod Pomnikiem Katyński, by upamiętnić rocznicę dwóch tragedii - zbrodni na polskich oficerach dokonanych przez sowieckich katów oraz katastrofę rządowego samolotu w Smoleńsku.Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS
W czwartą rocznicę (10.04) tragicznej katastrofy samolotu rządowego  uczniowie wadowickich szkół oraz przedstawiciele samorządów miejskiego i powiatowego z burmistrz Ewa Filipiak na czele spotkali się pod pomnikiem katyńskim na plantach.

W towarzystwie pocztów sztandarowych i w uroczystej oprawie złożono tutaj kwiaty i znicze. Wadowiczanie upamiętnili w ten sposób dwie tragiczne rocznice. Oddano hołd tym, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 w katastrofie lotniczej w Smoleńsku , a także polskim oficerom, którzy zginęli w lasach katyńskich i innych miejscach sowieckiej kaźni w 1940 roku.

Krzyż Katyński w Wadowicach odsłonięto na Placu Solidarności 22 kwietnia 2010 roku. Na pomniku umieszczono listę żołnierzy w porządku alfabetycznym (250 nazwisk). Zbiór nazwisk żołnierzy związanych z Wadowicami i pomordowanych przez sowietów przygotował historyk Michał Siwiec-Cielebon. Pomnik został pomyślany nie tylko dla upamiętnienia ofiar, ale jako miejsce, które bliscy zabitych będą mogli odwiedzać, gdy nie będą mogli być na cmentarzach, na których spoczywają ofiary zbrodni katyńskiej.
Pomnik zaprojektował Marek Brzeźniak. Został wykonany ze stali nierdzewnej i brązu w pracowni artystycznej Michała Batkiewicza. Jednocześnie w 2012 roku obok pomnika wmontowano tablicę upamiętniającą śmierć 96 osób z prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele, ofiar tragedii smoleńskiej katastrofy.

W środę (9.04) miejsce przy pomniku zyskało kolejny symbol. Rośnie tutaj Dąb Wolności posadzony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego podczas jego wizyty w Wadowicach. Dąb z kolei upamiętnia 25 -lecie odzyskania przez Polskę suwerenności po przemianach 1989 roku.

(mp)
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (15)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... gość002 komentuje +0
Dobrze, że to nie brzoza została tam posadzona ...

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
13 - 04 - 2014
... arik komentuje +0
ja zasadziłem deba wolności o wygranej PiS!!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
13 - 04 - 2014
... Krys komentuje +3
Wadowiczan to raczej nie widać, za to na pierwszym planie panienki zgrabne tylko jakby ubrane niegodnie do charakteru uroczystości. Odpowiednia oprawa uroczystości wiele znaczy.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
11 - 04 - 2014
... arik komentuje +1
a mogl sobie gdzie indziej sadzić deba,,m kpina i tyle!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
11 - 04 - 2014
... kolka komentuje +2
a ten kudłaty z krakowskiej i jezuickiej już całkiem oszalał pisze głupoty i bez sensu tak kończą pajace

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
11 - 04 - 2014
... Jacek2 komentuje +7
Wadowiczan nie było pod pomnikiem. Byli tylko urzędnicy i przedstawiciele szkół, którym zapewne kazano się stawić. Gdyby kogokolwiek to interesowało, obchodziło, to byłyby tłumy. Tłumów nie było, bo tez i nie było powodu...

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
11 - 04 - 2014
... termik komentuje +6
Wczesniej sadzilem ze tupolew faktycznie rozbil sie o ziemie i stanol w ogniu,ale wobec nowych doniesien mediow mam watpliwosci i coraz mocniej utwierdzam sie w przekonaniu ze moglo dojsc do wybuchu jeszcze w powietrzu.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
11 - 04 - 2014
... myszak komentuje +8
dziewczynki składające znicze i kwiaty pod pomnikiem, dziewczynki z pocztów sztandarowych, tudzież opiekunowie szkolni tych dziewczynek. Ja rozumiem, że to jest ten wiek, żeby wszystko pokazywać a nie ukrywać, ale przy tego rodzaju akcjach wymagany jest godny a nie modny strój. Odpowiednia długość spódnicy, niestety nie mini, jest dowodem szacunku dla poległych. Szkoda, że w dzisiejszych czasach nie zwraca się uwagi na odpowiedni do okoliczności strój.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
11 - 04 - 2014
... Jajko komentuje +4
No a gdzie Jończyk???????????
Dalej go marginalizują?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
11 - 04 - 2014
... zsc komentuje +0
Wie ktoś może dla kogo robi zdjęcia ta pani w niebieskim płaszczu na drugim zdjęciu?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
10 - 04 - 2014
... digitaki . komentuje +10
Kolejny odcinek albo jak kto woli nowa seria horroru pt. ,,Wspólny Dom 3''

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
10 - 04 - 2014
... elo pierwszy komentuje +0
co bedzie w listopadzie tego roku?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
10 - 04 - 2014
... digitaki . komentuje +15
Wczoraj migdalenie z Platfusami dzisiaj hołd Prezydentowi któremu te platfusy zgotowały ciężki los . Wszyscy pamiętamy jak było przed 10 kwietnia 2010r
Widać wadowickiej władzy nie przeszkadza ta obłuda. Ludzie widzą i doskonale wiedzą co zrobią w listopadzie 2014 . Panie Prezydencie twoja pamięć pozostanie wśród nas wszystkich na zawsze . Zwykłym Polakom żadne huczne obchody nie są potrzebne wystarczy chwila zadumy i modlitwa za dusze wszystkich poległych w katastrofie smoleńskiej . A te całe oprawy i obłudne przemówienia pozostawmy miejscowym ,,kacykom'' na pohybel.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
10 - 04 - 2014
... Jankes Socjalista komentuje +10
niezłe nogi....

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
10 - 04 - 2014
... kałakolczik komentuje +10
Nie sposób zrozumieć na chłopski i uczony rozum dlaczego tak znikoma ilość obywateli bierze udział w tego typu uroczystościach. Mówią niektórzy, że my mamy wolność, demokrację i społeczeństwo obywatelskie. Mówią niektórzy, ze jesteśmy demokratycznym państwem prawnym. Mnoga let tamu nazad nie byliśmy państwem demokratycznym. Mówią niektórzy, że byliśmy państwem zniewolonym. Przy każdej nieomal uroczystości przy pomnikach były prawie tak jakby tłumy ludzi. Nie mogę pojąć tamtego fenomenu sprzed lat i tego dzisiejszego. Dwa fenomeny. Dwa teatry. Dziękuję za wysłuchanie popołudniowej pogadanki.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
10 - 04 - 2014
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był