a58c1e6df41251589b71419fb6dd800f.html Sprawdź, czy możesz zostać radnym, wójtem lub burmistrzem

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Sprawdź, czy możesz zostać radnym, wójtem lub burmistrzem

Email Drukuj
Państwowa Komisja Wyborcza już szykuje się do wyborów samorządowych, Kandydatów na wójtów i burmistrzów można zgłosić nie później niż do godz. 24.00 w dniu 17 października 2014 r. – przypomina PKW. Do 7 października można natomiast zgłaszać listy kandydatów na radnych.Choć oficjalnie premier jeszcze nie zarządził wyborów to już wiadomo, że odbędą się one 16 listopada. Państwowa Komisja Wyborcza przedstawiła obecnie obowiązujące zasady i terminy zgłaszania kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, a także radnych gmin, powiatów i województw.

PKW wyjaśnia, że kandydat na wójta może kandydować w wyborach na wójta tylko w jednej gminie. Kodeks wyborczy nie zakazuje natomiast jednoczesnego kandydowania na radnego i na wójta w tej samej lub innej gminie. Dopuszczalne jest także jednoczesne kandydowanie na radnego powiatu lub radnego województwa i na wójta. W przypadku jednoczesnego wyboru tego samego kandydata na radnego i na wójta, jego mandat radnego wygasa z mocy prawa.

PKW przypomina, że kandydatem na wójta lub burmistrza może być obywatel polski mający prawo wybierania w tych wyborach, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 25 lat, jest wpisany do stałego rejestru wyborców w jednej z gmin na obszarze Polski. Z przepisów kodeksu wyborczego nie wynika natomiast obowiązek zamieszkiwania na obszarze gminy, w której kandydat zostanie zgłoszony. PKW zaznacza, że kandydata na wójta zgłasza się do właściwej gminnej komisji wyborczej nie później niż do godz. 24.00 w dniu 17 października 2014 r.

Z kolei kandydatem na radnego może być osoba (obywatel polski i obywatel Unii Europejskiej niebędący obywatelem polskim) mająca prawo wybierania w tych wyborach i która najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat, stale zamieszkuje na obszarze gminy, w której kandyduje. Z przepisów Kodeksu wyborczego nie wynika natomiast obowiązek zamieszkiwania na obszarze okręgu wyborczego, w którym kandydat zostanie zgłoszony.

PKW wskazuje, że kandydat na radnego gminy może jednocześnie kandydować w wyborach tylko do jednego organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego i może być zgłoszony tylko w jednym okręgu i tylko z jednej listy kandydatów. Kodeks wyborczy nie zakazuje natomiast jednoczesnego kandydowania na radnego i na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta w tej samej lub innej gminie. W przypadku jednoczesnego wyboru tego samego kandydata na radnego i na wójta, jego mandat radnego wygasa z mocy prawa.

Listy kandydatów na radnych zgłasza się do właściwej gminnej komisji wyborczej nie później niż do godz. 24.00 w dniu 7 października 2014 r. Lista kandydatów powinna być poparta podpisami co najmniej 25 wyborców stale zamieszkałych w danej gminie.

Wyborcy udzielający poparcia nie muszą natomiast stale zamieszkiwać na obszarze okręgu wyborczego, w którym zgłaszana jest lista kandydatów na radnych. Wyborca może udzielić poparcia dowolnej liczbie list kandydatów, a udzielonego poparcia nie może wycofać.

PKW zaznacza, że wszystkie czynności wyborcze, w tym związane z utworzeniem komitetu wyborczego i zgłoszeniem kandydatów, mogą być wykonywane dopiero po zarządzeniu wyborów przez Prezesa Rady Ministrów. Premier powinien to uczynić nie wcześniej niż na cztery miesiące i nie później niż trzy miesiące przed upływem kadencji rad, czyli między 21 lipca a 21 sierpnia, jeśli rzeczywiście wybory mają się odbyć 16 listopada.

(wp)
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (7)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... idol Dziadunia komentuje +1
A ja zakładam na facebooku komitet poparcia Idola Kocicha -Pana Dziadunia vel Papużka
Bo on go kocha, bo tylko o nim pisze, w czwartek puszcze linka,
pzdr, tyż dziadek

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
15 - 07 - 2014
... m1 komentuje +8
A ja na przekór wszystkim zakładam komitet poparcia dla naszego wspaniałego rzecznika, jedynego w całym świecie niepowtarzalnego Kocicha, wyćwiczonego w dygach powitalnych wyższych sfer duchownych, a to jest potencjał olbrzymi :D :D :D

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
14 - 07 - 2014
... wyborowy wyborca komentuje +5
Proponuję by Filipiakowa założyła komitet popracia dla Jończyka.
Jończyk już go założył więc jest i krok dalej...


Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
14 - 07 - 2014
... binek komentuje +20
Burmistrz wadowic pożegnamy w listopadzie.. Pamiętajmy o tym młodzi i starsi!!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
14 - 07 - 2014
... ryf komentuje +4
wiem kogo Pani burmistrz nie powinna na nowo przygarniać. Tych którzy sami nie potrafili sobie poradzić, pomogła im a teraz obrabiają nam du.... Zapominają co się zrobiło dla nich 4 lata temtu, zapominają dzięki komu mają środki z Vadowiany, zapominają o wielu ustaleniach.

"Taka informacja z innego portalu od człowieka popierającego ostro urzędującego burmistrza Andrychowa. Niektórzy twierdzą że w "realu" wysokiego urzędnika Żaka. Czy ktoś może potwierdzić czy w Wadowicach faktycznie jest tak źle?
asquit:
w 45 tysięcznej gminie był jeden rozbój w ostatnich 3 tygodniach -ten na legionów.oczywiście przykra sprawa,sprawcy zatrzymani.
w Wadowicach były w tym czasie bodaj trzy. gdzie jest niebezpieczniej?"

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
14 - 07 - 2014
... Mundurowi do polityki komentuje +10
Startować może każdy głupi.

Sam z siebie.

Wystarczy zebrać 25 podpisów wśród sąsiadów i już można zostać rajcą.

Nie ważne czyś mundurowy czy emeryt funkcjonariusz. Startujesz i masz, a reszta społeczeństwa dyma do roboty do 67 roku życia lub do śmierci.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
14 - 07 - 2014
... NO NO NO komentuje +15
I znowu zacznie się nachodzenie po domach ludzi byle by podpisać kartki , tak jak to robili obecni radni łazić po chałupach wiedzieli jak ale żeby cos zrobić dla mieszkańców to nic , zapewne znow wejdzie do rady miasta stara klika brak słów na to jak żle się dzieje w tym mieście brak pracy pomoc tylko dla pseudo samotnych matek i rodzin wielodzietnych a dla innych już nie choć pracują za najniższą pensje a przyszli radni potrafią obiecywać złote góry tak jak obiecywali ci obecni

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
14 - 07 - 2014
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był