Rozpoczyna się okres wzmożonych kontroli realizacji projektów unijnych. Zdaniem ekspertów w praktyce każdy beneficjent może spodziewać się przynajmniej jednej kontroli w toku realizacji dofinansowanego przedsięwzięcia.

Okres realizacji projektów i kwalifikowania wydatków w ramach starego budżetu UE 2007 – 2013 upływa z końcem 2015 roku, stąd dla beneficjentów dotacji rozpoczyna się okres wzmożonych kontroli realizacji projektów. Wszyscy beneficjenci projektów realizowanych ze wsparciem funduszy UE muszą być przygotowani na kontrole planowe i doraźne.
Przeprowadzanie kontroli ma na celu przede wszystkim weryfikację, czy zadeklarowane wydatki zostały faktycznie poniesione, a roboty budowlane wykonane. Kontrola może zakończyć się nałożeniem na beneficjenta korekt finansowych.
W razie wykrycia nieprawidłowości trzeba się liczyć z decyzją o zwrocie części dofinansowania wraz z odsetkami liczonymi jak dla zaległości podatkowych. Gorszym scenariuszem będzie rozwiązanie umowy o dofinansowanie przez instytucję finansującą i konieczność zwrotu całości dofinansowania wraz z odsetkami. Istnieje też groźba wykluczenia na 3 lata z możliwości korzystania z programów pomocowych finansowanych ze środków europejskich.
W przypadku poświadczenia nieprawdy, przedłożenia poświadczającej nieprawdę dokumentacji lub niepoinformowania, mimo obowiązku, właściwego podmiotu o sytuacji mogącej mieć wpływ na wstrzymanie albo ograniczenie wysokości udzielonego wsparcia, beneficjentom grozi odpowiedzialność karna.
Kontrole wdrażania programu operacyjnego prowadzone są przez Instytucję Zarządzającą (Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju w programach centralnych, urzędy marszałkowskie w programach regionalnych), która deleguje swoje uprawnienia na m.in. Instytucje Pośredniczące i Wdrażające oraz Regionalne Instytucje Finansujące.
Do kontroli uprawnionych jest jednak dużo więcej podmiotów. Kontrole mogą być prowadzone także przez: Komisję Europejską (KE), Europejski Trybunał Obrachunkowy (ETO), Urząd Kontroli Skarbowej (UKS), Najwyższą Izbę Kontroli (NIK), Regionalną Instytucję Obrachunkową (RIO).
(wp)
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
Czytaj:
Komentarze
(3)
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.

...
kałakolczik komentuje +3
Piszcie dla mnie o poważnych sprawach a nie o głupstewkach, które nie dotyczą większości z nas i również mnie. Sprawy działania gminy mnie interesują . W tym szczególnie chyba najbardziej aktywnego radnego obywatela Mateusza Klinowskiego. On jest niezwykle bardzo aktywnym radnym i zgłasza dużo interpelacji, zapytań, wniosków i innych spraw. Piszcie w pozytywnym kontekście o panu radnym. To interesuje wielu waszych czytelników. Piszcie również o innych radnych znanych nam z dobrego czy może czasem negatywnego obrazu działania na niwie samorządowej. Pozostaję w głębokim szacunku.
Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
...
Elemele komentuje +12
Na "pierwszy ogień" powinien iść UM,"drugi, Muzeum JP II,no i "Starostwo......... !!!!!!!!!!!
Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane
< Poprzednia | Następna > |
---|
Działanie „Ostatnia mila” wg strony rządowej poświęconej funduszom europejskim to „możliwość dostarczenia szerokopasmowego Internetu do takich miejsc, gdzie nie było to opłacalne.” Projekt ma przynieść korzyść społeczności lokalnej, która „uzyska lepszy dostęp do Internetu.”
http://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/poradnikbeneficjenta/poig/strony/8.4-zapewnienie-dostepu-do-internetu-na-etapie-os.aspx
Zatem projekt ma na celu nie tylko „zapobieganie wykluczeniu cyfrowego”, ale także umożliwienie „lepszego” dostępu do Internetu. Priorytety niestety nie zostały określone, a nierówności w dostępie do Internetu nadal pozostają mimo prawidłowo realizowanym projektom.
Dla Beskid Media doprowadzenie światłowodów na osiedlu Pod Skarpą jest bardziej rentowne, niż pod lasem w Gminie Zator, gdzie są gospodarstwa pozbawione nawet radiowego Internetu.
A projekt zakładał „wsparcie mikro- małych i średnich przedsiębiorców zamierzających dostarczać tę usługę na obszarach, na których prowadzenie tej działalności na zasadach rynkowych jest nieopłacalne finansowo.”