be000f60e88a8409ce382c0dca913546.html Zlecenia w urzędach pod kontrolą NIK

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Zlecenia w urzędach pod kontrolą NIK

Email Drukuj
Zlecając realizację zadań urzędu osobom wykonującym umowy zlecenia faktycznie wyłącza się je spod regulacji mających na celu zapewnienie rzetelnego i bezstronnego wykonywania zadań publicznych przez samorząd terytorialny - przestrzega Najwyższa Izba Kontroli.Pracownicy urzędu nie ponoszą odpowiedzialności karnej za niedochowanie tajemnicy służbowej, poświadczenie nieprawdy czy działanie na szkodę interesu publicznego, jeśli są zatrudnieni na umowę zlecenie. 

Zlecając realizację zadań urzędu osobom wykonującym umowy zlecenia faktycznie wyłącza się je spod regulacji mających na celu zapewnienie rzetelnego i bezstronnego wykonywania zadań publicznych przez samorząd terytorialny - przestrzega Najwyższa Izba Kontroli.

Przedstawiciele NIK zwracają uwagę, że osoby realizujące zadania na podstawie umowy zlecenia, w odróżnieniu od osób pracujących jako urzędnicy samorządowi, nie mają statusu funkcjonariusza publicznego i w związku z tym nie ponoszą odpowiedzialności karnej m. in. za niedochowanie tajemnicy służbowej, poświadczenie nieprawdy czy działanie na szkodę interesu publicznego.

Tymczasem podczas swoich kontroli w samorządach NIK stwierdziła przypadki zawierania umów cywilnoprawnych, które posiadały cechy umów o pracę, na zadania istotne z punktu widzenia kontrolowanych placówek.  Jednocześnie odkryto inne nieprawidłowości, np. uchylanie się od stosowania przepisów w zakresie zamówień publicznych mających zastosowanie do części z tych umów. 

Jak zauważa NIK, podczas kontroli w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu, która miała miejsce przed dwoma laty, okazało się, że system wyłaniania zleceniobiorców był w rozsypce. Według ustaleń Izby, informacje o możliwości świadczenia usług rozpowszechniano za pośrednictwem pracowników urzędu, wykorzystywano też dokumenty składane w sekretariatach departamentów przez osoby poszukujące pracy. W rezultacie występowały przypadki wyłaniania zleceniobiorców spośród jednej złożonej oferty.
Do realizacji umowy m. in. na (...) prowadzenie spraw związanych z procedurą odwoławczą w ramach RPO, wyłoniono wykonawcę będącego studentem II roku studiów stacjonarnych prawa- wskazuje Delegatura NIK w Bydgoszczy.
Jak podaje, w notatce z wyboru wykonawcy stwierdzono, że „posiada (on) największą wiedzę, doświadczenie i kwalifikacje niezbędne do wykonania powierzonego zadania i nie istnieją żadne przeszkody prawne oraz faktyczne uniemożliwiające lub utrudniające wykonanie jej pracy zleconej".

NIK ostrzega, że zawieranie umów zleceń noszących znamiona umów o pracę może skutkować występowaniem przez zleceniobiorców z powództwem o ustalenie istnienia stosunku pracy. Izba opublikowała przegląd ważniejszych nieprawidłowości, będący rezultatem kontroli przeprowadzonych w jednostkach samorządu terytorialnego w ostatnich latach.

(wp)
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.


Komentarze (3)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... cichy wielbiciel komentuje +2
by "Równać szanse", postanowili "Dać szansę" Jończykowi

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
24 - 06 - 2014
... @a propo Jurczaka komentuje +2
jak dostaje to powinien stracić mandat radnego, a jak starosta Jończyk daje to też powinien polecieć bo łamie prawo

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 06 - 2014
... lewy do lewego komentuje +1
Niech sprawdzą zlecenia dla Jurczaka radnego z SLD ze starostwem powiatowym.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 06 - 2014
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był