ea1544692c39ff293733842ca6f5838d.html Prezydent odznaczył wadowiczanina

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Prezydent odznaczył wadowiczanina

Email Drukuj
Prezydent Rzeczpospolitej Bronisław Komorowski odznaczył Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski pochodzącego z Wadowic naukowca profesora Janusza Bujnickiego (39 l). Naukowiec otrzymał odznaczenie podczas uroczystości na Zamku Królewskim.


Tę miłą informację warto odnotować również. 20 lat po maturze w Liceum im. Marcina Wadowity pochodzący z miasta nad Skawą Janusz Bujnicki ma już tytuł profesorski, 250 opublikowanych prac naukowych i bardzo ważne odznaczenie prezydenckie.

Podczas uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie z okazji Święta Narodowego 3 Maja prezydent Bronisław Komorowski odznaczył prof. Janusza Bujnickiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski
. Odznaczenie  uzyskał za wybitne zasługi w pracy badawczej i naukowo-dydaktycznej.

Highslide JS To jeden z trzech najmłodszych profesorów w Polsce. Tytuł profesora zwyczajnego otrzymał od Ś. P. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w 2009 roku. Wadowiczanin jest profesorem nauk biologicznych, kierownikiem Laboratorium Bioinformatyki i Inżynierii Białka w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie, ponadto prowadzi grupę badawczą w Laboratorium Bioinformatyki Wydziału Biologii UAM w Poznaniu.

Oprócz tego ma na swoim koncie całą masę wyróżnień, nagród oraz wiele dodatkowych funkcji w świecie polskiej nauki. Jest zwycięzcą pierwszej edycji plebiscytu "Polacy z Werwą" w kategorii Nauka. Był pierwszym polskim laureat grantu w dziedzinie nauk biologicznych przyznawanego przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych (ERC).

Maturę zdawał w 1994 roku w Liceum im. Marcina Wadowity w Wadowicach, jest również absolwentem Szkoły Podstawowej nr 4. Po wadowickim liceum w cztery lata skończył pięcioletnie Międzywydziałowe Studia Matematyczno-Przyrodnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Zaliczył też kilka staży naukowych w amerykańskich instytutach badawczych z zakresu biologii molekularnej, a później nowej dziedziny - bioinformatyki.

Doktorat zrobił błyskawicznie w 2001 roku na Uniwersytecie Warszawskim. Rok później został kierownikiem Laboratorium Bioinformatyki i Inżynierii Białka w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie. Od 2004 roku Bujnicki tworzy unikalną w skali kraju specjalizację na Wydziale Biologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, czyli "bioinformatykę".

Dla zwykłego zjadacza chleba, to, czym zajmuje się profesor Bujnicki jest ogólnie czarną magią, chociaż ma też znaczenie praktyczne.
Za pomocą metod modelowania komputerowego, projektujemy cząsteczki chemiczne, które mogą stać się punktem wyjścia do stworzenia leków przeciwko wirusowi grypy - wyznaje Janusz Bujnicki.

(mp)

NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (3)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... Milenka komentuje +3
Pan Janusz powinien popracować nad lekiem zwalczającym PIS,PO i Wspólny Dom.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
06 - 05 - 2014
... mariaaaa komentuje +2
A może Pan Bujnicki zajmie się badaniami nad lekarstwem które powstrzyma wstrętne raczysko, które tak dominuje w obecnych czasach i nie ma na niego mocnych. Grypa to choroba do wyleczenia, a rak..niestety nie...

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 05 - 2014
... arik komentuje +2
Janusz jak Palikot!!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 05 - 2014
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był