42553bda6257f3da6c87a11f7b8fb5c8.html Polska spłaciła dług Edwarda Gierka

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Polska spłaciła dług Edwarda Gierka

Email Drukuj
To podobno dobra wiadomość. Jak poinformowało Ministerstwo Finansów, po 40 latach Polska spłaciła w końcu dług zaciągnięty za czasów Edwarda Gierka w Klubie Londyńskim. Ostatnia rata wyniosła blisko 300 mln dolarów. Co miały Wadowice z tego długu?


Rząd Donalda Tuska notuje taki sukces. Polska w październiku spłaciła ostatnią ratę długu zaciągniętego za czasów I sekretarza PZPR Edwarda Gierka. Ostatnia rata wynosiła 300 mln zł, choć dług miał być oddawany do 2024 r.

Nasz kraj za czasów Gierka pożyczył od Klubu Londyńskiego (nieformalne stowarzyszenie banków komercyjnych z różnych państw), 8 mld dolarów. Potem dług rosół i rósł aż do porozumienia z 1994 r. ws. redukcji zobowiązań, które wyniosło 49,2 proc. (z kwoty w sumie ok. 14 mld dolarów). Po redukcji dług został zamieniony na dług rynkowy, tzw. obligacje Brady'ego, o wartości nominalnej 8 mld dolarów.

Dodajmy, że obecnie dług Polski wynosi ponad 1 bilion złotych, a w ostatnich pięciu latach wzrósł on o 300 mld zł, czyli mniej więcej tyle ile przez 10 lat zdążył pożyczyć Edward Gierek. Spłata tego długu przy założeniu, że już nie będziemy pożyczać, zajęłaby 25 lat.

Dług Gierka to nic innego jak życie w PRL-u na kredyt. Kiedy na początku lat 70. został on I sekretarzem PZPR postanowił dokonać skoku cywilizacyjnego i poprawić jakości życia Polaków.

Państwowa kasa świeciła pustkami i Gierek pożyczył pieniądze za granicą. Głównie na konsumpcję. Rozpoczęła się budowa rekordowo dużej liczby mieszkań w tzw. wielkiej płycie. Uruchomiono Fabrykę Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej, gdzie rozpoczęła się produkcja jednego z dóbr tamtych czasów - fiatów 126p.

Zaczął się też import żywności m.in. na święta Bożego Narodzenia w polskich domach pojawiły się cytrusy i coca-cola. Za pieniądze z kredytów modernizowano też fabryki. Tyle, że Polska nie stała się konkurencją dla zachodniej produkcji, a dług rósł.

W Wadowicach za czasów Gierka ukończono budowę jednego z największych dziś osiedli w mieście - Kopernika, rozpoczęto też budowę osiedla Pod Skarpą. Dzięki temu do 10- tysięcznego miasta wprowadziło ok. 5 tys. nowych mieszkańców. Stare zakłady zmieniły się w duże fabryki zatrudniające nawet od klikuset do kilku tysięcy pracowników (Fabryka Elementów Obrabiarkowych Ponar, czy zakłady Skawy lub fabryka ceramiki rezystorowej itd.). Po końcówce czasów Gierka mamy też Szkołę Podstawową nr 5 i kilka ulic w mieście.

(wp)
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (30)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... korbol komentuje +0
Niech mi ktoś przypomni,skąd się wzięli dzisiejsi fachowcy,którzy do 1989 r.posiadali legitymacje partyjne,kończyli studia/dostawali punkty za pochodzenie/.Dzisiaj zachłysnęli się kapitalizmem, na podstawach minionej gospodarki!!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
15 - 11 - 2012
... korbol komentuje +5
Ludzie,którzy mają dzisiaj ponad 40 lat dobrze pamiętają czasy Gierka.Ślady jego działalności /częściowo / widać do dzisiaj.W tamtych czasach wymyślono bezkrwawy sposób likwidacji socjalizmu .Kto był tego gorącym orędownikiem w Europie i Świecie dobrze wiemy.Sposób ten polegał na udzielaniu wysokich pożyczek, które miały być spłacane sukcesywnie przez wyroby wyprodukowane w zakładach zbudowanych z funduszy zaciągniętego długu.A rzeczywistość była taka,że odbiorcy z krajów zachodnich nie kwapili się do ich zakupu.Brak dewiz powodował niedobór art.spoż.np.bananów,pomarańczy itp.Brak nowoczesnych maszyn i technologi powodował słabej jakości wyroby maszyny i urządzenia.Mimo niespotykanej migracji ludności wiejskiej do miast,tu otrzymywali mieszkania,pracę i zasmakowywali życia innego jak na wsi.Wprowadzenie,choć częściowe podstawowych zasad ekonomicznych,podwyżka niektórych art.mięsnych o 17% spowodowała niezadowolwenie zakończeniem działalności Gierka.Propaganda ZACHODU/patrz NRD i NRF/,braki zaopatrzeniowe,zbyt dużo pieniędzy na rynku.Zwiększył się popyt na dobra życia codziennego,na wsi zostali staruszkowie, prawie niezdolni do produkcji.W mieście/dawni chłopi/pracowali "czy się stoi czy się leży to i tak się należy.Nie było bezrobocia bo powstawały zakłady pracy dające zatrudnienie masom przybyłym ze wsi.W dzisiejszej dobie korzystano z tzw.PRYWATYZACJI,sprzedaży tego co Gierek wybudował,w ramach zaciągniętych pożyczek.Mimo tego obecne zadłużenie rośnie i przerosło już 10 krotny poziom Gierka.Wielce zasłużeni w tym demontażu dzisiaj mają pomniki a ludziom żyje się gorzej,zresztą jak w całej ponad 1000 letniej historii,mimo tylu boskich patronów.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
15 - 11 - 2012
... Kros komentuje +6
Jest jedna zasadnicza różnica : za Edwarda Gierka konkretne prace wykonywali fachowcy, natomiast po 1989 roku fachowców zastąpili politycy jako trofeum traktując swoje posady.
Dobrze po prostu być nie może, ale takie były nasze wybory.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 11 - 2012
... Olek komentuje +5
@madison
Wtedy to jeszcze z przekory , przebicia , szybkiego awansu , a dzisiaj z musu spowodowanego ""tym dobrobytem""zafundowanym nam przez POpaplańców.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
02 - 11 - 2012
... madison komentuje +3
z chwila wejscia Polski do UNII 2004r zaczeli wyjezdzac zagranice czyli juz za czasow gdy lewica rzadzila w Polsce a nie ze dopiero za czasow Tuska bo to nieprawda.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
31 - 10 - 2012
... alojz komentuje +13
za Gierka dzieci się rodziły a za Tuska musiały za chlebem uciekać

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
31 - 10 - 2012
... polska komentuje +8
cieszę się że żyje w tym kraju, nie wyjechałem do pracy za granicę bo chciałem tu czegoś dokonać tutaj realizować swoje plany i serio w to wierzę i wierzyłem, okazuje się jednak że ten kraj to jakaś żenująca wegetacja. dziękuję pozdrawiam

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
31 - 10 - 2012
... soso komentuje +14
To nawet szkoda porównywać bo dług Gierka odnosząc do tego co zrobił to wyjdzie kiedyś w historii na władcę odnowiciela (oczywiście wiele było inwestycji nietrafionych ale ludziom żyło się lepiej jak na tamte czasy) a ruda pała to największy oszust i złodziej.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
30 - 10 - 2012
... mg komentuje +28
Gierek pożyczał pieniądze i coś robił a nasz rząd pożycza na pensje dla siebie

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
30 - 10 - 2012
... rudolf komentuje +22
GIEREK BYŁ PORZadnym czlowiekiem ,takie tuski czy kaczynskie[ o innym badziewiu po 1989 nie wspomne] mogli bu mu co najwyzej buty czyscic [ jak by sie edward gierek zgodzil]

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
30 - 10 - 2012
... O Le komentuje +17
Ja Panie Szczepański oddałem legitymację w 1977 , a do stanu wojennego dostałem tak w dupę że były chwilę całkowitego załamania .Stan wojenny przyniósł ulgę , ale tylko na chwilę , bo jak się zorientowałem że debili dopuścili do władzy , miałem od razu tego dość.Nie robię z siebie kombatanta , jak to czynią inni , Gierek w/g nieźle kombinował , no ale mu przeszkodzono , a szkoda.Mamy debilną , fanatyczne władzę której rodowód nie do końca jest jasny.Zastanawiam się już jakiś czas czy aby nie nadchodzi pora żeby się swoją wiedzą podzielić , a naprawdę boję się tylko jednego , żeby czasem nie dolać oliwy do ognia.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
30 - 10 - 2012
... Filip44 komentuje +13
Kiedy spłacimy długi Donalda Tuska ?
Niestety Polską rządzi ekipa nieudaczników !
Mamy w Polsce rząd celebrytów politycznych zamiast gabinetu ekspertów.
Panuje w Polsce całkowity brak odpowiedzialności decydentów za rządzenie krajem, i całkowita bezkarność za ich poczynania w parlamencie, za złodziejstwo, korupcje, przewały w armii, autostradach, budownictwie, sprzedaży majątku narodowego i gruntów, w instytucjach pomocy społecznej i innych złodziejskich praktykach. Przecież Tusk i ludzie z PO, mieli być najlepsi, mieli się na wszystkim znać, okazuje się jednak, że ministrowie w rządzie Tuska są niekompetentni z partyjnego nadania, bez dostatecznej i podstawowej wiedzy na temat resortu którym kierują.
Tusk i PO, to nieustanne dążenie do ograniczenia wolności obywateli, inwigilacja, kłamstwo oraz nakładanie na Polaków coraz to nowych podatków, innych danin i ich podwyższanie. Teraz chcą kontrolować Polaków ,media i internet, chcą pełnej cenzury aby nikt im nie mieszał w ich prywacie i korycie, które sami sobie przyznali.
A miało być tak pięknie, mieli się na wszystkim znać. PO, to po prostu nieudolna partia władzy, która używa tylko samych prostackich technik , czyli propaganda sukcesu, wróg i konflikt.
Rząd PO, od 5-ciu lat opowiada Polakom bajki.
Zamiast obiecywanych pakietów ustaw usprawniających gospodarkę i reformujących finanse państwa, od kilku lat mamy medialną szopkę, propagandę i zapowiedzi zapowiadające kolejne zapowiedzi oraz ofensywy legislacyjne, których nie ma.
Mamy tylko buble, rozwaloną służbę zdrowia i pseudo reformę emerytalną, a raczej tylko prosty zabieg podnoszący wiek emerytalny, nazywany reformą i dług publiczny, który dzięki PO, przekroczył już bilion.
Zobacz te dane:
http://www.bankier.pl/wiadomosc/Firmy-bankrutuja-tysiace-ludzi-na-bruku-2590962.html

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
30 - 10 - 2012
... zokko komentuje +29
Gdy Gierek wziął dług to było widać że wiele za to zrobiono. Nie zawsze mądrze ale i współczesne projekty jak Stadion Narodowy też nie zawsze są genialne. Obecnie wszyscy się zadłużają na dużo większe kwoty a pieniądze jakoś tak bez szczególnie widocznych efektów znikają, do tego wyprzedany majątek państwowy itd. Gdzieś tak kasa umyka miedzy palcami.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
30 - 10 - 2012
... dziadunio komentuje +18
Nie wiem kto jest podpisany pod tym artykulikiem, nie wiem też skąd przepisał te banialuki - ale zdanie że Gierek pożyczył i przeznaczył kasę na konsumpcje - poparte przykładami budowania mieszkań( przypominam - w normalnie działającej gospodarce budownictwo to jedno z największych kół zamachowych gospodarki), budowę fabryk i dróg to, łagodnie mówiąc - monstrualne nieporozumienie.

Nie bardzo rozumiem jaki był cel tego wpisu - odnotowanie ciekawostki? Uderzenie w Gierka? Wychwalenie go? Nie wiem - ale co gorsza, mam pewność ze autor także nie ma pojęcia:D

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
30 - 10 - 2012
... dudu komentuje +7
@ Kros
Czyżby to pisał Pierdoła z Baru U Wiktora?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
30 - 10 - 2012
... no komentuje +7
a co? zabronisz mi pisac co mysle? :) nikogo nie oskarzam, nikomu nie ublizam, nie osmieszam... tylko spekuluje :) chcialbym poznac opinie spoleczenstwa wadowickiego a nie beszty z lewicy :)
uscislajac. nie mam partii ktorej jestem zwolennikiem, mam swoje wlasne poglady, a to ze pokrywaja sie z innymi to juz jest inna speawa. od poczatku takie byly :)
wg mojego sumienia najwazniejsze jest dobro Polski, inni nie doceniaja tego typu pogladow od razu wyciagajac wnioski, ze pewnie jestem (cytuje.) "szurnietym pisowcem" czy cos, NIE! ale to co sie dzieje w Polsce to jedno wielkie klamstwo, a Polskie spoleczenstwo slepo za nim podaza (nie kazdy ale ogol spoleczniakow).


Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
29 - 10 - 2012
... Jozef Karol komentuje +4
do "no".
A może tak na spotkanie z Macierewiczem, a nie zwracać głowę na naszym forum .
A takie fajne było spotkanie naukowe u OO Karmelitów. Trzeba tam było iść.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
29 - 10 - 2012
... no komentuje +8
niewiem czemu ale sprawa ta kojarzy mi sie z Rosyjskimi ukladami, a zatem i wspolczesnie moze cos takiego istniec :)
na ten moment jedno skojarzenie - Smolensk. nie jestem fanatykiem teorii spiskowych czy cos ale boli mnie rozwiazywanie tej sprawy (czyt. kombiniowanie i ukrywanie prawdy!) spotkalem sie dzis z ciekawym komentarzem na jednej ze stron. zaintrygowalo mnie to.
zatem milej lektury! :)

"Dlaczego samobójca nie zostawia pożegnalnego listu?Nie ułatwia najbliższym uporania się z własną tak tragiczną decyzją? Odpowiedź jest tylko jedna...Zapewne dlatego, że sam o tym samobójstwie nic nie wie. 1. Grzegorz Michniewicz – dyrektor generalny Kancelarii Donalda Tuska. Powiesił się 23 grudnia 2009 roku ‌czas Świąt Bożego Narodzeniana kablu od odkurzacza, w dniu, w którym z remontu w Samarze wrócił samolot TU-154, który potem rozsypał się w drobny mak na Siewiernym. 2. Chorąży Stefan Zielonka - szyfrant w kancelarii premiera. Zielonka dysponował wiedzą o tajnikach łączności w NATO oraz miał dostęp do najściślejszych danych, m.in. wiadomości nadawanych z placówek zagranicznych do centrali.Przy rozkładających się zwłokach szyfranta znaleziono sznur wskazujący na samobójstwo. Jednak na ciele były rany kłute wskazujące na morderstwo. 3, Prof.Stefan Grocholewski- ekspert od odczytywania nośników cyfrowych, wykrył manipulacje w nagraniach cz. skrzynek z CASY. "Zmarł" 31.03.2010r. 4. Mieczysław Cieślar, biskup Diecezji Warszawskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, zginął w wypadku samochodowym 18.04.2010 r, miał być następcą Adama Pilcha, który zginął w Smoleńsku. Podobno otrzymał telefon ze Smoleńska od A.Pilcha już po katastrofie. 5. Krzysztof Knyż, operator "Faktów",10 kwietnia 2010 był w Smoleńsku. Zmarł w Moskwie 2 czerwca 2010r. Śmierć całkowicie przemilczana. 6. Profesor Marek Dulinicz, szef grupy archeologicznej, zginął 6 czerwca 2010 w wypadku samochodowym, w trakcie oczekiwania na wyjazd do Smoleńska. 7. Doktor Eugeniusz Wróbel, wykładowca na Politechnice Śląskiej, specjalista od komputerowych systemów sterowania samolotem, poddawał w wątpliwość, że wrak na Siewiernym to TU-154 o nr 101. Zabity za pomocą piły mechanicznej 16.10.2010 r, przez swego syna, który zdołał usunąć ślady krwi, zawieźć pocięte zwłoki do jeziora, wrócić i zapomnieć wszystko. Złego stanu swego "chorego psychicznie" syna przez ponad 20 lat nie zauważyła matka, która jest psychiatrą. 8. W 2011 roku samobójstwo przez powieszenie popełnił oficer Służby Kontrwywiadu Wojskowego, służący w Centrum Wsparcia Teleinformatycznego i Dowodzenia Marynarki Wojennej w Wejherowie. Żołnierz posiadał najwyższą klauzulę dostępu do materiałów niejawnych. 9. Dariusz Szpineta - zawodowy pilot i instruktor pilotażu, ekspert i prezes spółki lotniczej, został znaleziony martwy w łazience ośrodka wczasowego w Indiach. Wcześniej parokrotnie wypowiadał się w mediach w sprawie Smoleńska, kwestionując oficjalne ustalenia. 10. Generał Sławomir Petelicki, były dowódca jednostki "Grom". Znaleziony martwy 16 czerwca 2012 roku. Ostro krytykował ustalenia Komisji Badania Wypadków Lotniczych i opieszałość polskiego rządu przy wyjaśnianiu przyczyn katastrofy w Smoleńsku. Zmarł na skutek ran postrzałowych. 11. Technik pokładowy Jaka-40 chorąży Remigiusz Muś (wylądował godzinę przed "katastrofą" rządowego TU-154) – jedyny świadek rozmowy wieży na Siewiernym z Prezydenckim Tupolewem. NARODZIE POLSKI OTRZĄŚNIJ SIĘ Z LETARGU."

wiem ze nie do tematu ale na wszelki wypadek screen.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
29 - 10 - 2012
... O Le komentuje +7
Co Pan dyrektor wstydzi się przynależności do PZPR

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
29 - 10 - 2012
... Kros komentuje +21
To były dobre czasy w przeciwieństwie do obecnych, praca i mieszkania. Obecnie mamy niekończące się modły, brak pracy i perspektyw. Dla spłaty długów solidarnościowych kolejnych rządów nie starczy i 200 lat.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
29 - 10 - 2012
... j23 komentuje +23
Stare hasło - za Gierka masz cukierka. Ale w tych czasach których nie jestem zwolennikiem budowano drogi, szkoły zakłady pracy, kościoły, płacono ubezpieczenia księżą itd. - coś zostawało dla ludu a to że Stasia podróżowała do fryzjera we Francji rządowymi samolotami to i w tym czasie bawią się podobnie ale dla ludu nie zostaje nic. Porównajmy sobie tamten dług gdzie do dnia dzisiejszego ludzie i rodziny z tego się utrzymują a co mamy teraz? Zegar tika a za zabawę rządzących zapłacimy my - ci co najwięcej cierpią na zielonej wyspie Tuska.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
29 - 10 - 2012
... radrik komentuje +28
za komuny kazdy mial prace i kase choc w kolejce stal potem a dzis mlodzi na bezrobociu nie pracuja,cpaja,krasc musza zeby zyc

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
29 - 10 - 2012
W Krakowie mają przesrane, bo dopiero przestali spłacać długi po Gierku, a jeszcze nie zaczęli spłacać długów po lewicowym prezydencie Majchrowskim.
Podobno Kraków zbankrutował i będzie spłacał długi przez następne 50 lat.
W naszym powiecie najbardziej zadłużone gminy to: Mucharz, Lackorona, Tomice i Stryszów. Wadowice są w najlepszej sytuacji dzięki polityce prawicowych władz miasta. I to najbardziej boli miejscowych postkomunistów. Dlatego nie dziwmy się że szlag ich trafia i na ulice wypuszczają swe wściekłe czerwone psy, które brudzą i świnią naokoło.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
29 - 10 - 2012
... Dziadek komentuje +54
Gierek wział kredyty a to co wybudował miało służyć ludziom - ile bloków do dzisiaj stoi, wtedy każdy miał szansę na mieszkanie i wielu do dzisiaj w nich mieszka. A fabryki miały dać ludziom pracę i pozwolić spłacić te długi - to do dzisiaj w książkach piszą : "polski towar nie mógł konkurować z zachodnim więc produkcja była nieopłacalna' SRATY TATY! Bo jak w latach 70. zrobili ciągnik w ursusie to jezdzi do dziś, motocykle, samochody też jak na tamte czasy nie były złe - no kto się wtedy nie modlił i nie ciułał żeby mieć na malucha ? czyż nie tak było? znane w całym świecie andrychowskie silniki, polskie okręty do których de facto silniki składano w wadowicach. I co? gdzie to wszystko? to upadło bo musiało - wtedy miałeś robotę i miałeś jakieś prawa jako pracownik 0- teraz idziesz do prywaciarza i robisz po 12 godzin za 6, 7 zł nieopłacony i nieubezpieczony . Jak mnie wnuk zapytał : dziadku, jakie były te drastyczne podwyżki cen żywności w epoce późnego Gierka, bo tak nam mówili na historii, co mu miałem powiedzieć? wtedy podwyżki były nieznaczne, i był strajki protesty zamieszki. Dzisiaj codziennie coś drożeje, nikt na ulicę nie wyjdzie, nikt kamieniem nie rzuci...

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
29 - 10 - 2012
... ps komentuje +37
Przynajmniej coś zbudował i to trwałego co służy ludziom do dzisiaj, choć wiele z zakładów pozamykali, ale bloki stoją.
A współczesne zadłużenie - Basen Narodowy w Warszawie, autostrady które przejęły prywatne spółki i to im płacimy, pensje prezesów i polityków. I tyle.

Tylko, że przy tym długu nie ma jednego który go brał, tylko odpowiedzialność rozkłada się na wielu, czyli na nikogo.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
29 - 10 - 2012
... Banialuka komentuje +15
ZA GOMÓŁKI SUCHE BUŁKI....
A ZA GIERKA,CHOĆ LEBERKA ( pasztetowa po śląsku ).

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
29 - 10 - 2012
... afa komentuje +22
no i za rządów Gierka polak został papieżem

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
29 - 10 - 2012
... Młody skinhead komentuje +21
Tak ku ciekawostce. Mało kto wie , że w tych podłych czasach tow. Gierek dążył do zbudowania polskiej bomby atomowej i to w tajemnicy przed Rosjanami (!) zaangażowano w to sporo polskich naukowców i środki (próby chcieli przeprowadzać chyba u Gierka w piwnicy przy kiszonym i czystej) plan ten był kosztowny i całkowicie nierealny, atomowym mocarstwem nie zostaliśmy , no ale to nie jedyna groteskowa scena z historii PRL-u.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
29 - 10 - 2012
... takiowaki komentuje +4
olać to. oni olali nas to my ich

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
29 - 10 - 2012
... Jja1111111 komentuje +43
teraz mnie ciekawi ile lat będziemy splacać długi zaciągnięte przez wszystkie (powtarzam) wszystkie rządy po 1989 roku........

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
29 - 10 - 2012
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był