555bac19e85c5f194e73de33231f9191.html Niestety nie zdążą z zaporą na czas

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Niestety nie zdążą z zaporą na czas

Email Drukuj
Pesymiści to przewidzieli. Uruchomienie zbiornika wodnego w Świnnej Porębie nie nastąpi, jak zakładał rząd z końcem 2013 roku. Prace przy budowie przedłuży się jeszcze o rok - informuje Ministerstwo Środowiska. Nie mogło być inaczej?Highslide JSGdy w zeszłym roku prezydent Bronisław Komorowski podpisywał ustawę o finansowaniu zbiornika wodnego w Świnnej Porębie nawet najwięksi optymiści ostrożnie podchodzili do deklaracji rządu Donalda Tuska, że inwestycja zostanie ukończona w 2013 roku.

Niedawno wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski przedstawił w Sejmie raport dotyczący prac na zbiorniku i wynika z niego, że rzeczywiście, roboty nie zostaną ukończone w zaplanowanym terminie.

Niby wszystko przebiega zgodnie z planem, w 2011 roku rząd po raz pierwszy od lat wydał na budowę kosmiczną sumę 200 mln zł. Większość tych pieniędzy poszła na prace ziemne przy zbiorniku, przebudowę drogi krajowej nr 28 i niewiele wydano ( tylko 1 mln zł) na przełożenie linii kolejowej. I tu właśnie jest problem. Prace przy nowej trasie kolejowej z Krakowa do Zakopanego wciąż stoją w miejscu.
Budowa nowej linii kolejowej i rozebranie starej stanowi zagrożenie i limituje osiągnięcie efektu przedsięwzięcia na koniec 2013 roku. Zaawansowanie lub przygotowanie pozostałych obiektów nie stanowi w chwili obecnej zagrożenia niedotrzymania terminu końcowego. Opóźnienia w uzyskiwaniu pozwoleń na budowę linii kolejowej powodują konieczność analizy zakończenia przedsięwzięcia w dwóch etapach - podsumowuje w swoim raporcie wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski.
Highslide JSJak wylicza wiceminister, do końca 2013 roku inwestor poradzi sobie z przebudową dróg oraz pracami ziemnymi w obrębie zapory, uraz uzyska decyzje wodnoprawne w sprawie piętrzenia zbiornika do poziomu 290 m n.p.m.

Ale linia kolejowa nie zostanie ukończona, a to oznacza przesunięcie terminu ukończenia inwestycji na kolejny rok.

Przełożenie linii kolejowej oraz uzyskanie pozostałych decyzji w sprawie zbiornika, a także doprowadzenie poziomu zbiornika wodnego do 312 m n.p.m. nastąpi do końca 2014 roku - obiecuje ministerstwo. Wówczas będzie dopiero można mówić o zakończeniu tej trwającej od 1986 roku inwestycji.

Zbiornik usytuowany jest na terenie gmin Mucharz, Stryszów i Zembrzyce. Będzie się rozciągał od miejscowości Świnna Poręba do Zembrzyc na długości ok. 11 km. Ma mieć pojemność ponad 160 mln m³ i powierzchnię 1, 35 tys. ha przy maksymalnym spiętrzeniu.

Wysokość zapory w najwyższym miejscu wynosi 54 m, jej długość to 604 m, a szerokość korony wynosi 8 m. Zbiornik w Świnnej Porębie będzie mieć charakter wielofunkcyjny. Ma nie tylko chronić przed powodzią dolinę Skawy i Wisły (m.in. Kraków), ale też zabezpieczać przed skutkami suszy poprzez wyrównanie przepływu wody w rzece. Retencja wód Skawy obniży kulminacyjną falę powodziową w przekroju Krakowa do 40 cm.

Highslide JSPodczas powodzi w 2010 roku niedokończony zbiornik przyjął ok. 60 mln m³ wody, zmniejszając falę powodziową w Wadowicach i w stolicy Małopolski. Zbiornik będzie oddziaływał na jakość wody i produkcję narybku dla wód regionu. Będzie miał duże znaczenie dla rozwoju regionu oraz zastosowanie energetyczne. Ponadto jak zakłada rząd, okoliczni mieszkańcy zyskają miejsce do aktywnego wypoczynku, uprawiania sportów wodnych i wędkarstwa.

(mp)
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (22)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... gawron komentuje +0
im dłuzej beda budowac tym dłuzej ludzie beda mieli prace a inni beda mieli co krasc

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
11 - 08 - 2012
... A121. komentuje +0
Jezioro będzie górskie. NIE DOPUŚCIĆ nawet na milimetr motorowodniaków. Będzie rumor ,hałas ,krzyki,kłótnie z wędkarzami, warkot silników spalinowych. Będzie to sprzyjało kłusownictwu jak bywa na innych akwenach(można szybko np.uciekać). Zbiornik ma być dla wszystkich od dzieci poprzez rodziców do starców. To natura, cisza , wypoczynek , a nie rumor i spaliny. To jest w centrach miast w spalinach i na dyskotekach. Można na żaglach i innych kajakach, deskach itp . Nie dopuszczać do pojawienia się nowobogackich grubasów z kolczykami w nosie bo to nie Floryda , ani Mazury . Tacy to niby sporty motorowodne , a piłki w życiu dobrze nie odbili. Będą plamy po paliwie na wodzie i syf z benzyną . Na zawodach to nie wygrywają ci co mają lepsze umiejętności , ale który bogatszy i tata kupił mu lepszy skuter wodny. Druga sprawa to będzie wszystko w możliwym pierwszym terminie bo nie ważne czy to Donald czy inna Kaczka , ale ważne kto odbiera medal w imieniu grupy. Teraz jest końcówka tej zapory i Donald nie wypuści tego splendoru z ręki. A zaporę robią chyba w Polsce , a nie w Skandynawii. Przecież to u nas 8 patrzy,siedzi ,dłubie w nosie , coś tam je i pije i patrzy jak 1 kopie trochę na koparce .KAŻDY TO WIDZI. Każdy ma rodzinę znajomych jak nie ty to inni , ale to my wszyscy Polacy . Ten co wydaje zezwolenie na budowe czy pozwolenie wodnoprawne to też jest NASZ nie z marsa . On siedzi w naszym budunku w Polsce, śpi ,je i opowiada też innym ,że ONI. Kto wyrzuca te śmieci obok drzew -no tak też oni , a te w miastach na skrzyżowaniach w nocy ,NO tez oni. A kto idzie do kościoła i klęka , a potem wpycha się do jakiejś kolejki i kłoci się ,że był pierwszy. Kto załatwia prywatę w pracy , nie my , a ONI , Dwa pokolenia minie i wypolaryzuje się cwaniactwo , a cechy ludzi wschodnich zastąpi kultura zachodnia. To zresztą nie nasza wina tylko uwarunkowania genetyczne które ukształtowały Polaków przez ostatnie wieki do kombinowania by przetrwać od zaborów do końca lat 80-tych . A dlaczego u nas każdy jest odgrodzony i ogrodzony, a w Skandynawii nie. ? No co? bo jesteśmy od nich bogatsi i mamy wszyscy na płoty , czy może więcej złodziei i cwaniaków. Sam sobie odpowiedz jeden z drugim i dalej gadaj,że wolno budują.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
24 - 07 - 2012
... TO ONI-Nie Ja. komentuje +1
Tyle budowali i kto marsjanie czy kto? . A właśnie wasi ,nasi ,moi ojcowie Polacy (w tym sensie w którym cymbał tylko nie zrozumie przekazu) . To jest Polska i Polacy , to są worki ze śmieciami przy drzewach , na skwerach i w centrach miast ok.3,oo podrzucane. To sa ogrodzenia , płoty to jest u nas , a nie w Skandynawii bez takich ogrodzeń . To jest gadanie jednych na drugich ,że nie zrobili , a potem w swojej pracy przy remoncie drogi(Tylko oczywiście w dzień jak jeżdżą wszystkie pojazdy) opieranie się i siedzenie w 6-8 i patrzenie jak czasem ten na kopar4ce coś kopie .WSZYSCY TO WIDZICIE i co ten kto wydaje pozwolenie na budowę ma być jakiś inny on tylko jeden , a też jest właśnie taki jak większość z nas(nie wszyscy). A ci co piszą te teksty wyżej to nie wyskakują w pracy na zakupy , nie załatwiają prywaty w pracy, nie naciągają ludzi na pożyczki ,telefony , abonamenty itd,itp. To po PIERWSZE. Po DRUGIE różni ludzie budują tą zaporę i różne ekipy i różne opcje polityczne ., Czy Donald , czy inna Kaczka i bez względu na to kto to teraz też utyskiwalibyśmy na tego co byłby , a to strzał kulą w płot. Trzecie logiczne to zawsze ten który reprezentuje , albo za grupę odbiera medal ma splendor. Taki medal patrząc na czas odbierze Donald i NIKT ROZSĄDNY nie wypuści takiej okazji odbioru TO JA zrobiłem. Tak,że spoko bo będzie . Ostatnia ważna sprawa -jak chcecie mieć ludzie rekreację WSZYSCY ,WSZYSCY , a nie tylko część osób to NIGDY nawet na milimetr nie dopuszczać (PRIORYTET) sportów motorowodnych. Wówczas zjadą sie nowobogaccy właściciele interesów i będzie rumor , huk silników spalinowych , dużych łodzi motorowodnych i starych małych silników. Będą awantury na wodzie ,krzyki ,bójki z wędkarzami , KŁOSOWNICTWO - wymienione temu sprzyja i ogólnie syf z benzyną. Na wodzie będa kolorowe plamy jak na ładnym kiedyś jeziorze Rożnów . Tacy mają pole do popisu na dużych (nie-GÓRSKICH) akwenach. Teraz są duże silniki elektryczne i to wystarczy a nad wodą chcą przebywać dzieci ,rodzice ,osoby starsze i wypoczywać nie w hałasie tylko w przyrodzie. Hałas silników wystarczy na ulicy. Nie zgodza sie ze mną tylko łepki i te grubasy z kółkiem w nosie którzy są straszni sportowcy motorowcy , a przeważnie piłki dobrze nie odbił. Pojechać na zawody, GWARANTUJĘ ,że na zawodach wygrywa TYLKO TEN KTO BOGATSZY (bo ma lepszy skuter ), a nie kto ma lepsze umiejętności. To tyle , a teraz możecie nadal narzekać ,potem do kościoła na msze , a potem podchodzić gdzieś bez kolejki i kłocić sie to ja byłem pierwszy. Jeszcze jakieś 2 pokolenia do spolaryzowania się cwaniactwa i ze wschodniego człowieka nabierzemy cech zachowań kultury zachodniej.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
24 - 07 - 2012
... Baripal komentuje +5
Hymn PO !

NIE RZUCIM ŻŁOBU to nasz cel, wykurzyć się nie damy

Z udziałem naszych rąk i nóg, tych żłobów się trzymamy

Niech się nie łudzi polski lud, tak nam dopomóż Bóg

Do krwi ostatniej kropli z żył, bronimy apanaży

By jak najdłużej zostać tu, każdy z nas o tym marzy

By nie przeszkodził nam w tym lud, tak nam dopomóż Bóg

A gdy wyborów przyjdzie czas, to wszystkim obiecamy

Każdy robotę znajdzie z was, no i POdwyżki damy

Niechaj się cieszy ciemny lud, tak nam dopomóż Bóg

A po wyborach, kiedy znów zajmiemy swe fotele

To POmyślimy, jakby tu POwiększyć nam POrtfele

Bo w nosie mamy głupi lud, tak nam dopomóż Bóg

Przesłanie takie damy wam, ludziska me kochane

Co obiecuje POseł wam, na wodzie jest pisane

Nie zmieni tego żaden cud, tak nam dopomóż Bóg (Tusk ).

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
28 - 06 - 2012
... rudolf komentuje +3
ZAWSZE TO WIECEJ 1 ROK PRZEKRECANIA przez tzw. popisowcow .czytaj bolszewie

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
21 - 06 - 2012
... Mariolka@ komentuje +3
A czego się spodziewaliście? Co W Polsce jest ukończone na czas? Tak solidnie -bez poprawek. Jak zaczęli budować na EURO2012 zastanawiałam się ile kantów i bandytyzmu tzw. biznesowego będzie miało miejsce. O nie których już wiadomo ,inne dopiero wyjdą na jaw , jeszcze inne nie wyjdą nigdy. To ci z najwyższego szczebla-oszuści i złodzieje, którzy kazują nam pracować do śmierci ,a oni- (politycy)- już wkrótce zmęczeni będą dorabiać tzw. doradztwem,żeby w domu się nie nudzić i to za solidną kasę,w zaciszu gabinecików ogrzanych z herbatka i ciasteczkami. Raz do roku jakieś odznaczonko i premia za nie wiadomo co. Tak będzie. Zauważyliście od lat nic sie nie zmienioło poza tym,że generałów sie zabija ,a innych niewygodnych polityków zmusza do samobójstwa. Ile osób wysoko postawionych nie żyje od kilkunastu lat i o jakim to kalibrze były osoby? A co ze swiadkami smierci gen . Papały?? Leppera?? I ostatnio pana gen . Petelickiego??

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
20 - 06 - 2012
... Pimpek komentuje +3
A budowa :ZAPORY" to nie tylko zbudowanie tamy w poprzek rzeki,jak i również utwardzenie brzegów ,budowa nowych dróg i mostów.
Ale rzeczywiście długo to trwa.....bardzo długo.
Pamiętam w latach 60-tych już mówiono o zaporze,a już jest następny wiek i co,dalej budowa trwa,oby jak najdłużej,bo kilkaset osób ma prace .
Ja już chyba nie doczekam,bo tak zwodzą z tą budową ,ale mam nadzieję że dotrwam i będę pływał jakąś łódką,od ;ogórcorzy (Zembrzyce), aż do ;flacorzy " (dziadowice)..ha,ha,ha,ha !

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
20 - 06 - 2012
... soso komentuje +6
Nie wierzcie w 2014 ani 2015 rok inflacja galopująca ,koszty materiału od początku wygrania przetargu rosną do kwadratu i firmy, które tego nie wkalkulują padają przy kontraktach z rządem.A trudno to realnie skalkulować kiedy na świecie gospodarka pada,bank europejski drukuje euro żeby finansować upadające państwa tej strefy.Już wydrukowali 150 mld euro,a jeszcze trzeba conajmniej 100 mld dla Hiszpanii,100mld dla Cypru i jeszcze dofinansowanie dla Grecji w wysokości 300mld.A nikt nie wie ile zawołają Włosi czy Portugalia.A my frajerzy będziemy za........ć do końca życia.A inni jak Francja czy południowcy do 60 lat.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
19 - 06 - 2012
... bolec stolec komentuje +3
Mam pytanie: czy będzie można uprawiać na tym zbiorniku sporty motorowodne?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
19 - 06 - 2012
... Ktosik komentuje +6
Podobno w obrębie budowy nowej linii kolejowej, budynki zaczynają się osuwać. Jeśli to prawda ,to muszą ich wykupić, a to dodatkowo zwiększy nakłady, przez co opóźni termin zakończenia budowy. Wie ktoś coś na ten temat ?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
18 - 06 - 2012
... iritt komentuje +3
jest jeszcze jakiś ciemniak co TUSKOWI wierzy????

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
18 - 06 - 2012
... Greg0.75 komentuje +3
No proszę, a ja konsekwentnie jestem za mianem "Zalew Świński" (od Świnnej Poręby rzecz jasna, ale że do zbiornika w Porąbce całkiem blisko, to drugi człon proponuję uciąć coby się nie myliło)

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
18 - 06 - 2012
... Miłośnik magistratu komentuje +12
@ dziadunio @ m1

Można by się pokusić o inne nazwy:
"Pałacowy zalew"
"Kocichowe rozlewisko"
"Rezerwuar strażacki"

lub z wielką pompą

"JEZIORO PAPIESKIE"

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
18 - 06 - 2012
... hehehe komentuje +11
no i w czym problem? przynajmniej ludzie mają robotę a jak skończą to połowa na bezrobocie pójdzie bo się nie zgodzą wyjechać w delegacje poza powiat....więc niech robią jeszcze kilka dobrych lat

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
18 - 06 - 2012
... j23 komentuje +11
Tyle lat już budują i co cztery lata przed wyborami zlatują się wszyscy możni tego okręgu wyborczego z obietnicami dokończenia budowy - i co nadal nic. Ale już za dwa lata samorządowe, potem europarlament i parlamentarne i wtedy to dopiero ukończą budowę. Gdzie by im wychodziły takie piękne zdjęcia jak nie na tle budowy zbiornika retencyjnego który po powodziach w 2010 roku wydawało się że będzie ukończony w kilka miesięcy aby ratować Kraków bo jak nie to będą musieli w przyszłości wysadzać wały zalewając miejscowości położone przed Krakowem. A co tam?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
18 - 06 - 2012
... m1 komentuje +20
@dziadunio
Ty nie wywołuj wilka z lasu, o budowie zapory w Mucharzu mówiono już w latach pięćdziesiątych, stały nawet w drodze na Suchą fundamenty domów , którym zabroniono dalszej budowy ze względu na w/w budowę, zapora winna się nazywać Zbiornik Świnna Poręba lub Jezioro Mucharskie, a Wadowice niech sobie zostaną przy kiczu, który nam fundują, ta sława niech im wystarczy.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
18 - 06 - 2012
... dziadunio komentuje +13
Zauważyliście ze ani razu nie padła, obmierzła dla tak wielu nazwa "Jezioro Wadowickie"?
Oj, co jak co, ale premii za wykonanie za ten artykuł nie będzie. W najlepszym wypadku groszowa wierszówka :D :D :D

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
18 - 06 - 2012
... wid100 komentuje +3
nie martwcie się i tak nie skończą przed rokiem 2020!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
18 - 06 - 2012
... et komentuje +8
A to Ci niespodzianka!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
18 - 06 - 2012
... "niedowiarek" komentuje +8
Pewnie w 2014 też nie skończą! Zawsze znajdzie się jakiś powód lub przeszkoda. Za chwile okaże się że musimy dopłacić do euro 2012 lub na kolejnego europejskiego bankruta kasę wyłożyć. Przy tej inwestycji to trzeba być jak "niewierny Tomasz" do puki nie zamoczę ręki w wodzie (w zalewie) nie uwierzę.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
18 - 06 - 2012
... Atram89 komentuje +7
ja nie wiem, kto normalny uwierzył, że skończą to w 2013?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
18 - 06 - 2012
... xx komentuje +6
to jeszcze nie skonczyli ? :O

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
18 - 06 - 2012
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był