adf3764f4889464d3bed2a3ceea221e0.html Nauczyciele chcą strajkować?

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Nauczyciele chcą strajkować?

Email Drukuj
Nie chcą dłużej pracować i boją się utraty swoich przywilejów. Środowisko nauczycieli w całej Polsce szykuje się na protest, bo samorządy chcą zmienić zapisy w Karcie Nauczyciela i zobowiązać nauczycieli do dłuższej pracy.171 tys. nauczycieli i pracowników oświaty, czyli 96 proc. uczestników sondażu przeprowadzonego przez Związek Nauczycielstwa Polskiego w ogniwach związku, jest gotowych poprzeć ewentualną akcję protestacyjną. Sondaż przeprowadzono w związku z propozycjami zmian z prawie oświatowym proponowanych przez stronę samorządową Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu.

38 proc. biorących udział w sondażu, czyli 66 tys. nauczycieli opowiedziało się za ogólnopolską manifestacją w Warszawie, 36 proc. czyli 62 tys. - za strajkiem ostrzegawczym, a 31 proc., czyli za 54 tys. - za strajkiem ciągłym.

Zaczęło się od tego, że Komisja Wspólna Rządu i Samorządu przedstawiła założenia – jej zdaniem – niezbędnych zmian ustawowych w oświacie.

Włodarze gmin i powiatów podkreślają, że nie dążą do likwidacji Karty Nauczyciela. Oczekują jednak na wprowadzenie zmian, które pozwoliłyby na efektywne zarządzanie gminnymi budżetami i - krótko mówiąc - na oszczędności. Ich zdaniem niektóre zapisy KN paraliżują finanse jednostek samorządu terytorialnego.

Samorządy postulują, by zapisami karty objęci byli wyłącznie nauczyciele pracujący przy tablicy w szkołach publicznych i niepublicznych. Poza karcianymi przywilejami znaleźliby się przykładowo: bibliotekarze, pedagodzy czy wychowawcy szkolnych świetlic. Kolejny postulat dotyczy zwiększenia nauczycielskiego pensum. Samorządowy zwracają uwagę, iż jest ono jednym z najniższych w Europie.

Dlatego proponują podwyższenie go z 18 do 20 godzin tygodniowo z dodatkowym zobowiązaniem do prowadzenia tzw. dwóch godzin karcianych. Za anachronizm uchodzi dodatek wiejski. Dostają go nauczyciele pracujący w gminach liczących do 5 tys. mieszkańców. Co dla gminnych budżetów jest dodatkowym obciążeniem.

Na gminnych i powiatowych finansach odciska się także gwarancja wynagrodzenia średniego. Od dwóch lat samorządy muszą nauczycielom, którzy w danej grupie awansu zawodowego nie uzyskali średniej, wypłacić jednorazowy dodatek uzupełniający.

Samorządowcy przyjrzeli się także nauczycielskiemu urlopowi dla poratowania zdrowia. Ich zdaniem powinny zmienić się zasady jego przyznawania.

Przypomnijmy, polscy nauczyciele w porównaniu z zagranicznymi kolegami niemal w całej Europie, ale także w Stanach Zjednoczonych i innych krajach wysoko rozwiniętych, pracują naprawdę w komfortowych warunkach.

Dziesięciu uczniów - tylko taka garstka przypada średnio na jednego belfra. Pedagogów mamy wciąż pół miliona, choć liczba ich wychowanków spadła o milion. Za to wydatki na szkoły rosną.

Polscy nauczyciele pracują najkrócej na świecie. Rocznie spędzają przy tablicy 489 godzin. Daje to dziennie zegarowo dwie godziny i 42 minuty, czyli trzy i pół godziny lekcyjnej. Średnia dla krajów UE to 779 godzin, czyli blisko pięć godzin dziennie. Nawet w słynącej z przywilejów dla sfery budżetowej i bankrutującej Grecji nauczyciele są w pracy o 20 proc. dłużej niż u nas. Nie mówiąc już o USA, gdzie pracują prawie 1100 godzin rocznie.

Sławomir Broniarz szef ZNP poinformował, że po zebraniu pełnych wyników sondażu związek zadecyduje o formie protestu.

(mp)
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (90)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... bobek komentuje +0
Artykuł z pierwszej strony przypomniał mi o tych komentarzach. Problem o którym pisałem dotyczy części nauczycieli. Jeśli ktoś nie postępujący w opisany sposób poczuł się dotknięty to przepraszam.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
21 - 06 - 2012
... bobek komentuje +0
Dwdw. Rozwlekle napisałem. Jednym zdaniem: Masz racje ale nie podniecaj się bo Ameryki nie odkryłeś.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
18 - 06 - 2012
... bobek komentuje +2
Dwdw. Nie obraź się ale gałgan jesteś. PO TO WYMYŚLONO TE TESTY ABY OBIEKTYWNIE OCENIAĆ DZIECI. Zawsze tak było że nauczyciele niektórych tępili za lekceważenie nauczycielskiego autorytetu (czasem urojone, czasem realne). Byli też uczniowie tacy że aż dziw iż dyrektor(ka) nie wyznaczała dyżurnego nauczyciela do podcierania przy każdym mocniejszym pierdnięciu. Wiecie jak to jest. Jak się mocniej pierdnie to można się ze…. A że dzieci nauczycieli to inna bajka? Głupiś i tyle. Zawsze tak było. Dlatego do obiektywnej oceny wiedzy wymyślono testy!!! Dlatego też w niektórych średnich szkołach, zwłaszcza tych z górnej półki, testy z gimnazjum są ważniejsze niż świadectwo bo dyrektorzy szkół są świadomi że taka patologia występuje. (Mam nadzieję że Cię nie obraziłem. Jeśli tak to przepraszam. Chciałem tylko podkreślić twoje dziecinne podejście do problemu)

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
18 - 06 - 2012
... dwdw komentuje +9
Połowa nauczycieli nie nadaje się do tego fachu. W niektórych szkołach dominują dziwne układziki. Istnieje bardzo duża zależność pomiędzy układami pozaszkolnymi i pochodzeniem dziecka, a wynikami uczniów i tym jak są traktowani. Bardzo łatwo to zobaczyć gdy porównamy wyniki testów ocenianych anonimowo poza szkołą. Uczeń wybitny ale z bogatą rodziną albo dziecko nauczyciela nagle staje się na teście przeciętne. Żenujące.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
17 - 06 - 2012
... mma komentuje +3
Niewolnicy rzymscy byli używani do najcięższych prac, niektórzy jako nauczyciele...:))))) cyt.z humoru - zeszytów szkolnych :))))) //////// LUDKOWIE - Ci ludzie zajmują się waszymi kochanymi dzieciaczkami - i z dużym sercem ! Darujcie sobie te wszystkie POMYJE ! --- tak " na marginesie ; nie każdy może być nauczycielem , więc nie zazdrośćcie tej trudnej pracy - trochę szacunku - to też dla Was !

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
11 - 06 - 2012
... Amik komentuje +4
@Mariolka
Jak to dobrze redaktor trafił z tematem: możesz sobie poużywać za wszystkie lata szkolnej katorgi, co? Jesteś anonimową bohaterką stojącą na czele krzyczącego motłochu:
" Minusa im dać!Minusa!" Nauczyciele i tak wiedzą swoje i bardzo ubolewają nad tym ,że ich wysiłki w pracy nad takimi jak ty , poszły na marne...

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
11 - 06 - 2012
... &^%$# komentuje +0
a ciekawe jakie sa dzieci nauczycieli ??skoro tak obrażacie nasze dzieci zwykłych obywateli - gdyby nie nasze dzieci które nazywacie tak na portalu że aż szkoda powtarzać to byście pracy nie mieli najpierw patrzcie na swoje dzieci jakie są a potem mówcie o innych

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
10 - 06 - 2012
... To wy komentuje +5
gonicie za forsa,kupujecie bryki ktorymi dowozicie dzieci do szkol i przedszkoli.W więszkosci nauczyciele dojezdzaja busami lub chodza pieszo do szkoly. To wasze złe wychowanie swojej latorosli ,/ bo przedewszystkim do was rodzicow nalezy wychowanie swoich dzieci/ nie daje nam najmniejszej mozliwosci aby poprowadzic lekcje w ciszy i spokoju.A program nauczania to nie jest wymysl nauczyciela lecz p. minister,ktorego musimy sie scisle trzymac.Nie rozumiecie w czym rzecz,wiec nie miejscie pretensji do nauczyciela.Nauczyciel to nie tylko naucza,lecz jest biurokrata,programista,sprawozdawca i wiele innych rzeczy musi wykonywac. do 2-giej godz. w nocy.Pretensje miejcie do minister,ktora zarzadza zza biurka.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
10 - 06 - 2012
... Do rodzicow komentuje +6
Po pierwsze " bryki" pod szkolami to wszystkie sa nauczycieli, lecz wasze też.Następnie wychowujcie swoje dzieci w pełnej kulturze to nie będą musieli nauczyciele zrzerać swoje zdrowie na chamstwo waszych dzieci Bo jak do tej pory to nie wolno sie nawet na nich popatrzec..KONIEC.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
10 - 06 - 2012
... ed edi komentuje +4
To już staje się nudne,pracujecie 18 godzin tygodniowo na sprawdzenie sprawdzianów , kartkówek ma cie okienka ,do lekcji nie przygotowywujecie się codziennie bo chyba matematyka, polski ,biologia nie zmieniają się z dnia na dzień , ma cie urlopy zdrowotne moja żona haruje po 10 godzin dziennie w sklepie i wysila gardło do klientów , po pracy musi jeszcze z dziećmi odrobić zadania , ja też pracuję na trzy zmiany i jeszcze do pracy muszę dojechać 50 km . więc nie wypisujcie naprawdę bzdur o waszym zawodzie jaki to on nie jest ciężki, a czy tak solidnie wywiązujecie się ze swoich obowiązków ??chyba nie!!! bo nie sztuka dzieciom nazadawać do domu ,krytykować dzieci , wytykać im słabe strony przecież nikt z nas nie jest idealny a przede wszystkim dzieci nie wszystkie są uzdolnione muzycznie , plastycznie ale wy wtedy ma cie pole do popisu jak któreś dziecko jest słabsze to wytykacie mu ile sie tylko da (ciekawe czy wy nauczyciele byliście zdolni w szkole ze wszystkich przedmiotów ??) jesteście jedyna najbardziej uprzywilejowaną grupą zawodową w naszym kraju i jeszcze wam żle . Ludzie pracują w cięższych warunkach za minimalna pensję i to po 8-10 godzin dziennie.Najpierw zacznijcie porządnie uczyć , wykładać lekcje , a nie to co do tej pory robicie bo szkoła w dzisiejszych czasach wygląda jak ,, cyrk ,, .

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
10 - 06 - 2012
... Kimi44 komentuje +12
Propaganda sukcesu w wykonaniu Samego pana premiera!
Czy przystoi panu premierowi uprawiać propagandę na własny temat?
Przecież codzienna rzeczywistość jest PO-rażająca i nie przykryje jej nawet propaganda w jego wydaniu.

Nie bójmy się ciągle przypominać decydentom o ich roli w pełnieniu funkcji dla dobra państwa i godnego życia obywateli. Polska to piękny kraj ale bardzo biedny i pechowy, ciągle dobijany przez grupy trzymające władzę. Wszyscy rządzący od chwili zrywu Solidarności, zafundowali Polakom kilkadziesiąt lat ciągłych wyrzeczeń. Władza nie liczy się z naszymi oczekiwaniami a przecież to bieda rodzi frustrację, patologię zachowania i agresję.

Wszędzie króluje tylko potworne złodziejstwo, kłamstwo, fałsz, obłuda, arogancja, hipokryzja, cwaniactwo i prywata. Słyszymy puste, wyjątkowo perfidne w wydaniu zakłamanych polityków slogany typu Bóg, honor, ojczyzna, w sytuacji kiedy żyją luksusowo w oderwaniu od rzeczywistości. Tworzą uchwały tylko pod siebie, manipulując socjotechniką odpowiednich zachowań Polaków. Obiecywali wprowadzenie oszczędności od swoich rządowych resortów a teraz ogromne pieniądze musimy fundować na rozrastający się aparat władzy na ich premie i nagrody. Zaciskanie pętli na szyi Polaków, rządzący zaczęli od najbiedniejszych, często uczciwych, schorowanych ale bezsilnych emerytów i rencistów, którzy walczyli o Polskę, którzy odbudowywali kraj ze zniszczeń wojennych i całe życie ciężko harowali na kawałek chleba. Obecnie robią wszystko aby nikt nie popsuł im czerpania korzyści ze sprawowania władzy. Tylko ściemniają proste sprawy i jak ognia boją się tematu rozpoczęcia oszczędności od siebie. Idiotyczne tłumaczenie o konieczności wydłużenia czasu pracy dla naszego dobra w sytuacji kiedy bezrobocie w Polsce wynosi ponad 14%. Dobrze to oni cały czas robią tylko sobie, gardząc zwykłym plebsem, który ich utrzymuje.

Teraz bezczelne i podłe złodzieje manipulują przy głodowych emeryturach, wiedząc że biedni, schorowani i niedołężni Polacy już nie mają siły aby walczyć o swoje ciężko wypracowane grosze. Ci hipokryci każą kobietom rodzić dzieci w sytuacji likwidacji przez nich żłobków, przedszkoli, szkół, zniesienia ulg i dotacji, przy braku opieki zdrowotnej i codziennemu wprowadzaniu ogromnych podwyżek świadczeń na życie. To już świadczy o patologii sprawowania władzy przez obecnych całkowicie nieodpowiedzialnych i bezkarnych decydentów, o chorym systemie politycznym w Polsce. Nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za przekręty i uprawianie swojej prywaty. W dodatku patologicznie karmią miliardami rocznie administratorów obcego państwa z pieniędzy wszystkich podatników, aby tylko zapewnić sobie trwanie przy korycie. I to w czasie potwornej biedy i ciągłego zaciskania pasa przez ogromną część naszego społeczeństwa. Cynicznie finansują karuzelowych prezesów spółek skarbu państwa ogromnymi miliardami. Obecnie dla tych bezczelnych, niekompetentnych, aroganckich parlamentarzystów, władza i koryto jest najważniejsze, mądrych i normalnych się tępi a z motłochem i biednym ogłupionym plebsem nikt się nie liczy. Jest kasta uprzywilejowana bogaczy trzymających władzę, zwykłych roboli ich utrzymujących i reszta wieśniaków wegetujących za pańskie ochłapy.

Liczą się tylko układy, ściemnianie prostych spraw, pranie mózgów sondażami, cwaniactwo, znajomości, gierki polityczne i igrzyska codziennie fundowane Polakom w mediach. Reszta plebsu ma zaciskać pasa, potulnie wychwalać władzę, zgadzać się na wszelkie upodlenia, płacić coraz większe haracze i się modlić o lepszą przyszłość po swojej śmierci.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
09 - 06 - 2012
... tylkokasa komentuje +6
Tu chodzi TYLKO o pieniądze. Nie o "sprawiedliwość" i "idee". Przez bardzo prosty zabieg, czyli podwyższenia pensum do 20 godzin tygodniowo będzie można zwolnić kolejnych nauczycieli. Dlaczego? Bo nikt im tych dodatkowych 2 godzin nie zapewni - na przykład nauczyciel, który dostał 18 godzin lekcyjnych na rok 2012/2012 (a godziny są już rozdane) nie będzie miał pełnego etatu. TO prowadzi do tego, że jeden nauczyciel będzie musiał pracować w kilku szkołach żeby mieć etat, a "zbędnych" się zwolni. Jak zwykle rządzący szukają oszczędności na edukacji. Nie dawajcie się ponieść głupim emocjom tylko pomyślcie logicznie.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
08 - 06 - 2012
... zzzz komentuje +4
do Mariolka@
Twoje stwierdzenie "Zajęcia pozalekcyjne kolonie i obozy harcerskie z Waszym dozorem-to nagroda nie kara bo darmocha " - totalna bzdura

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
08 - 06 - 2012
... kOKO EURO komentuje +1
@Też za
I mają odmienne zdanie o młodym pokoleniu, niż niejaki XYZ II !

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
08 - 06 - 2012
... Też za komentuje +9
Gdyby nauczyciele wykonywali swój zawód z pasją, to potrafiliby bakcylem zarazić i młodych. Tak to ciągle muszą patrzeć na ich niezadowolenie i co nam wyrasta ? Pokolenie smutasów i ludzi pracujacych za karę. Szacun dla tych, którzy POMIMO umieją sprostać oczekiwaniom i rozumieją młodzież !!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
08 - 06 - 2012
... Wkurzona komentuje +0
@Mariolka
Masz zupełną rację, Mariolka. Ci, co tutaj piszą peany na temat ciężkiej pracy z gównarzerią, to albo sami zainteresowani albo ich mężusiowie. Innym wytykają, a przecież żadna inna klasa społeczeństwa nie zapowiada tak częstych strajków jak oni.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
08 - 06 - 2012
... Mariolka@ komentuje +8
I bardzo dobrze ,bo jak dotąd maja labę,ale piszczą jak trzeba dłużej popracować. Tak panie i panowie nauczyciele: 26 dni urlopu jak każdy ,którego obowiązuje kodeks pracy, Zajęcia pozalekcyjne kolonie i obozy harcerskie z Waszym dozorem-to nagroda nie kara bo darmocha . 8 godzin pracy dziennie przez 5 dni w tygodniu. A jak się nie podoba to ustąpić proszę miejsca osobom do tego powołanym,dla których jest to pasja a nie uciązliwy obowiązek. A wasze minusiki poświadczą Wasze lenistwo i cwaniactwo. No - do dzieła

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
08 - 06 - 2012
... alibaba_80@tlen komentuje +1
o ile się orientuję to chodzi o kronikę

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
08 - 06 - 2012
... alibaba_80@tlen komentuje +1
pewnie chcą ściągnąć i będą udawać, że to ich opracowanie:)

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
08 - 06 - 2012
... kaz_zik_80 komentuje +1
Nie rozumiem dlaczego wycinana jest informacja, że w jednym z tygodników jest informacja o punktach jakie zdobyli szóstoklasiści. Czyżby ten tygodnik był nieprawomyślny dla naszych panujących?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
08 - 06 - 2012
... kaz_zik_80 komentuje +0
hmmmmmm o co w tym wszystkim chodzi?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
08 - 06 - 2012
... XYZ II komentuje +2
A umiesz czytać ze zrozumieniem? No chyba nie skoro wyrywasz słowa z całości kontekstu! Sam skuczysz że źle "budowlańcowi", z tym że sprecyzuj - chodzi o robotnika budowlanego. Tak, uważam ze ze względu na CHARAKTER pracy, zawód nauczyciela jest lepszym zawodem i lepszym od każdej pracy FIZYCZNEJ. Tak łopatologicznego tłumaczenia potrzebujesz?

Życzę powodzenia w dalszym poszukiwaniu "niesprawiedliwości" i porównywaniu pracy o charakterze FIZYCZNYM do zawodu nauczyciela. Spróbuj także do zawodu lekarza, adwokata i architekta, czy kogo tam jeszcze chcesz.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
08 - 06 - 2012
... @ XYZ II komentuje +4
Brawo ! Musiałeś nieźle się stuknąć, że zatrybiłeś. Sam stwierdziłeś- mają trochę lepiej. I tu właśnie sens. Mają lepiej, ale jeszcze im mało ! Ciągle i ciągle. A ten ktoś, kto pisał o studiach, zapewne zapomniał dopisać- byle jakie-

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
08 - 06 - 2012
... @XYZII komentuje +1
Nawet nie rozumiesz przenośni,więc czego ty możesz nauczyć,wyśmiewasz budowlańców i kreujesz się na kogoś ponad ,jakim to ty możesz być geniuszem ,jak ty nie masz dystansu do siebie.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
08 - 06 - 2012
... XYZ II komentuje +2
@Bogdan J.

Podziwiam z jaką cierpliwością przybliżyłeś nauczycielskie "realia". Sam wiem jak to wygląda bo "u mnie" podobnie... Nie można liczyć jednak na zrozumienie wśród frustratów, którzy radzą że jeżeli "nauczycielom się nie podoba to niech zmienią pracę na inną". Sami od radzenia są pierwsi, natomiast swojej pracy w której siedzą za wspomniane 1200 czy 1500 nie zmienią - śmieszne... Pogardliwy stosunek do nauczycieli przekazują też swoim dzieciom. A później mają żal że nauczyciele źli dla ich jakże zdolnych (inaczej) pociech.

Do tego co napisał "lepiej zdobyć dobry zawód, niż skończyć studia i oczekiwać przywilejów a w razie oporu grozić strajkiem" mam komentarz taki, stuknij ty się w głowę a jak tam zatrybi to wtedy się odzywaj, byle z sensem.

A do autora tegoż "zmień prace idż na budowę będziesz pracował od 6 aż do zmroku i cieszył się jak dostaniesz w terminie pobory" - tak samo jak pisałem wcześniej, było trzeba się uczyć kiedy był na to czas a nie mieć teraz za złe komuś kto ma ciut lepiej.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
08 - 06 - 2012
... do @ Bogdan J komentuje +15
Zmień prace idż na budowę będziesz pracował od 6 aż do zmroku i cieszył się jak dostaniesz w terminie pobory,wynika z tego ,iz nie umiesz sobie zorganizować pracy,taki niezadowolony nauczyciel to pożytku dla uczniów nie przyniesie.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
08 - 06 - 2012
... @ Bogdan J komentuje +2
Już tak nie narzekaj bo całe dwa miesiące latem, dwa tygodnie w zimie i w każde święto masz żonę w domu. Nikt w Polsce tyle wolnego nie ma i to płatnego. A co do zarobków to nie ma co porównywać wynagrodzeń z U.K. do naszych bo zarobki na wyspach, począwszy od sprzątaczki są o niebo lepsze. Gardzisz ludźmi, którzy z różnych przyczyn nie mają wyższego wykształcenia, a prawda jest taka, że lepiej zdobyć dobry zawód, niż skończyć studia i oczekiwać przywilejów a w razie oporu grozić strajkiem. W głowach się przewraca

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
08 - 06 - 2012
... Bogdan J. komentuje +9
@obiektywny - no widzisz, Ty idziesz do pracy, a 'bryki już stoją'. Czyli ktoś wcześniej zaczyna pracę niż Ty. Nie dziw się więc, że ktoś ją wcześniej kończy.
Nikt nie pomyśli o tym, że nauczyciele muszą ślęczeć na konferencjach, na maturach (czy innych egzaminach), na szkoleniach, muszą być wcześniej by coś kserować, w weekend muszą przygotować lekcje, po zajęciach uzupełniać dzienniki (liczyć obecności/nieobecności/spoźnienia), muszą zostawać by spotykać się z rodzicami czy to indywidualnie czy zbiorowo.... Tak każdy pieprzy, a nie wie jak jest naprawdę. Mam żonę nauczycielkę, a mam wrażenie, że żyję jak z kierowcą transportowym - dwie godziny wieczorem, reszta spanie, godzinka rano, i tyle... Bo albo jej nie ma, albo jak jest, to coś robi - poprawia kartkówki, sprawdziany, egzaminy próbne, pisze kolejne, itp...
W Polsce młody nauczyciel w szkole średniej zarabia 1.500 złotych, w Anglii... 3,500 funtów!
Przeliczanie godzin to nieporozumienie. Gdyby każdy nauczyciel miał dostęp do komputera w szkole, swoją salkę, biurko i szafę, tak każdy wolałby siedzieć 8 godzin dziennie w szkole i od razu wszystko zrobić! A nie robotę brać do domu, kosztem rodziny.
Każdy kraj europejski płaci jednak wielokrotnie więcej za taką robotę, bo każdy kraj wie, że w ludziach wykształconych siła. W Polsce z ludzi chce się zrobić kretynów zostawiając w szkołach nauczycieli jak najstarszych, nie mających pojęcia o nowoczesnym uczeniu, i oferując młodym 1.500 złotych, tworząc klasy ponad 30-to osobowe.
Na Zachodzie tak jest - kto się uczy za młodu, ten godziwie zarabia. I każdy to rozumie. Kto chciał szumieć i olewać za młodu, ten skazany jest na byle co za byle pieniądze. Na Zachodzie jednak nikt nie zazdrości lepszych zarobków (czy przywilejów jak w Polsce, bo zarobki nauczycieli są mniejsze niż jakiegoś robotnika), a Polak jak zawsze - zawistny i zionący jadem.
A prawda jest taka, że nikt do szkoły nie musi dziecka posyłać. Można je uczyć w domu - dlaczego więc nikt z Was, mający tak pogardliwy stosunek do nauczycieli, nie wyuczy dziecka w domu?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
07 - 06 - 2012
... bel komentuje +10
Do mki właśnie skończyłem poprawiać jedna klasę... jeszcze jeden sprawdzian został w świąteczne "okienko"
ja też mam różnych znajomych...

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
07 - 06 - 2012
... obiektywny komentuje +11
Każdego dnia rano przechodzę obok szkoły na busika ( mieszkam na wsi ). Jedno co mogę powiedzieć, to naprawdę parking przed szkołą zapełniony samymi brykami. I nie fantazjuję. Pamiętam, gdy jakieś naście lat temu stały tu same złomy. Teraz nie ma o czym mówić i marzyć. Widocznie pedagogowie wzięli kredyty. P.S. Gdy wracam po pracy nie ma już ani jednego autka. Nie piszę tego z nienawiści, czy zazdrości, tylko kto ma dużo to jeszcze mu mało. Pozdrawiam

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
07 - 06 - 2012
... mki komentuje +6
Do bel nie wypisuj głupot na poprawę sprawdzianów ma cie okienka, mam w rodzinie kilku nauczycieli więc wiem jak wasza praca wygląda przestańcie w końcu ludzi okłamywać nie uczycie dzieci umiecie tylko do domu zadawać krytykować poniżać ,a wy jesteście bez skazy jak zwykle biedni zapracowani tylko nauczyciele nikt inny bo z waszego toku myślenia wynika że tylko nauczyciele ciężko pracują nikt inny w naszym kraju

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
07 - 06 - 2012
... m1 komentuje +25
@bel
Proszę nie narzekać ,nauczyciel który lubi swoją pracę i jest nauczycielem z powołania ,a nie z przypadku ,bo skończył jakieś zaoczne tajne komplety i po znajomości dostał prace (takich orłów mamy w Wadowicach i okolicy wielu) wcale nie jest zmęczony,wybierając ten zawód świetnie wie co będzie robił,pensje też są już bardzo godziwe ,wiem to od pedagogów ,którzy uczą,mimo tego uważam ,że ten a.r.ty.k.u.ł nie powinien się ukazać ,ponieważ napuszcza jednego na drugiego.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
07 - 06 - 2012
... bel komentuje +15
Ja mam jutro 7 lekcji, ciekawe kto by się zamienił (7 godzin koncentracji, mówienia, do których trzeba się jeszcze wcześniej przygotować), Ty (mki) masz dziś wolne a ja muszę poprawić sprawdziany dwóch klas (jakieś 3 godz.).... kij ma zawsze dwa końce, nasza praca ma rzeczywiście pewne przywileje ale też wiele minusów- jak każda! Nie rozumiem skąd tyle jadu w naszą stronę, w ten sposób można było by mówić o każdym zawodzie... a czemu to służy?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
07 - 06 - 2012
... mki komentuje +8
dzisiejsza szkoła to już nie jest szkoła tylko jakiś cyrk,dzieci uczą sie wszystkiego i niczego , kiedyś w pierwszej klasie dzieci uczyły sie liter czytania a teraz już sprawdziany piszą , burzą sie na forum nauczyciele jak ktoś ich skrytykuje -jak widać słów krytyki środowisko nauczycieli nie toleruje !!!ale krytykowanie uczniów rodziców to jest dla nich standart ,na dzieciach sie wożą ile wlezie że rodzice potem na korepetycje muszą wysłać dzieci bo inaczej nie przejdą dzieci do następnej klasy , a korepetycje tez sobie cenią godzina od 30 zł w górę ,rodzice na muszą ciężko pracować na korki dla dzieci ,książki jedzenie niejednokrotnie po 10 -12 godzin dziennie takich czasów doczekaliśmy się, a wy tylko 18 godzin tygodniowo pracujecie ,dziś jest święto a jutro nauczyciele maja wolne a reszta ludzi pracuje ile takich dni wolnych macie?dużo, wiem że do razu mnie tu zbluzgają za słowa prawdy bo nauczycieli prawda boli jak nauczyciele uczą widać to po tegorocznych egzaminach szóstoklasistów .

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
07 - 06 - 2012
... Firtek komentuje +14
JAK WAM NIE PASUJE TO SIĘ ZWOLNIJCIE, a nie strajkujcie. Jest dużo nauczycieli którzy za was mogą uczyć,

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
06 - 06 - 2012
... Ruch Palikota komentuje +16
Tak dla nauczycieli.Nie dla katechetów!!!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
06 - 06 - 2012
... lidka komentuje +17
Brac to by umieli ale dzieciaki porzadnie uczyc to nie!!!!!!jak ktoremu co nie pasuje to niech sobie zmieni prace na ich miejsce jest wielu chetnych!!!!Wkurza mnie sposob w jaki nauczyciele traktuja dzieci faworyzuja tym co nauka lepiej idzie a słabszych omijaja tlumaczac ze to wina rodzicow!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
06 - 06 - 2012
... OJEJ komentuje +20
Tak strajkujecie !! tylko to potraficie porządnie uczyć nie!!! tylko zwalać wszystko na dzieci że złe nie dobre nie uczą się ,że co drugi ma ADHD w waszym mniemaniu i krytykować rodziców umiecie że żle wychowują ,a wy jacy jesteście?? święci solidnie wywiązujecie się ze swoich obowiązków NIE!!! rodzice waszych uczniów zap..ją po ile godzin tygodniowo aby móc zarobić na jedzenie ,książki, zeszyty a wy 18 godzin ,ferie wolne wakacje wolne sobota niedziela wolne , przerwy świąteczne wolne czego wy jeszcze chcecie ??jesteście jedną z najbardziej uprzywilejowanych grup zawodowych w kraju a wszystko wam nie pasuje czas z tym skończyć teraz jest koniec roku jak traktujecie uczniów nagle opamiętaliście się że nie ma ocen i wyścig z czasem tak wygląda nauka, to jakiś cyrk!!dzieci nie mają wolnego czasu dla siebie

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
06 - 06 - 2012
... XYZ II komentuje +6
@ależ to miłe

Powiem tyle - ubawiłem się:) Papa!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
06 - 06 - 2012
... @ XYZ II komentuje +9
Nie, nie rozczarowałeś mnie. Jeśli takie masz zdanie, to jeszcze raz gratuluję. Co przekazałeś swoim dzieciom, to powielają, no chyba, że jesteś bezpłodny i tu masz problem. Cześć !

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
06 - 06 - 2012
... XYZ II komentuje +26
@ależ to miłe

Chociaż już to pisałem to powtórzę (i tym samym cię rozczaruję) - nie jestem nauczycielem i nim nigdy nie byłem. A moje zdanie co do gimnazjalnej gówniarzerii podtrzymuję.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
06 - 06 - 2012
... Ależ to miłe komentuje +8
No nie powiem. Ładnie ta "inteligencja" określa dzieci, z których notabene żyje. Pomioty szatana, gimnazjalna hołota, banda przeżywająca burzę hormonów, którą trzeba trzymać na łańcuchu. Tylko pogratulować umiejętnego dopasowania epitetów !

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
06 - 06 - 2012
... demokracja komentuje +16
niech strajkują najlepiej od września do końca czerwca następnego roku wolno im

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
06 - 06 - 2012
... XYZ II komentuje +20
@Toczący Kule - Jeżeli dla Ciebie własny papier, własna drukarka, własne książki, własne pieniądze wydane dokształcanie to nic, to prawdziwy filantrop z ciebie, gratuluję. Owszem, dziś wielu ludzi pracuje po godzinach w domu, ale jak chodzi o nauczycieli to nie upraszczaj, bo to o czym piszesz to może dotyczyć co najwyżej nauczania początkowego. A co do szacunku do nauczycieli, to dziś, kiedy nauczyciel nie może ani krzyczeć, ani straszyć ani nawet dotknąć dzieci (w zasadzie to niewiele może poza wpisaniem uwagi) to radzę spróbować zapanować nad 30 osobową gimnazjalną hołotą, z której część miała już do czynienia z policją, kuratorem, itp.

@ Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. i @omg - widać że nauczyciele musieli wam kiedyś zaleźć za skórę. Tyle co sobie teraz "odreagujecie", to wasze.

@Frabek łowca i Piotr1991
Po co tak akcentować swoją przynależność do klasy robotniczej? Nie mam zamiaru się pastwić nad wami, ale... było trzeba się uczyć kiedy był na to czas, potem było trzeba zostać nauczycielem i mieć ten "raj na ziemi".

Pozdrawiam

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
06 - 06 - 2012
... Frabek łowca komentuje +14
Piszecie bzdury. JAK wam nie pasuje praca TO SIĘ ZWOLNIJ z pracy, a nie pisz bzdur (cytat) "Dlaczego nie zostałeś nauczycielem

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
06 - 06 - 2012
... eskaka komentuje +18
BIEDACTWO!!!! A trzeba było się w szkole uczyć, kiedy była pora !

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
06 - 06 - 2012
... Skandal! komentuje +22
Przecież to co Pan tutaj wypisuje to stek bzdur! Ludzie nie zdają sobie sprawy jak ciężka jest praca nauczyciela - to nie jest praca w redakcji jakieś marnej stronniczyny, gdzie przychodzi się do pracy, zaczyna od kawki, zapewne papieroska. Cały dzień upływa na pisaniu jakiś durnych, niepoprawnych gramatycznie, stylistycznie, ortograficznie, a w dodatku nielogicznych wypowiedzi, które potem czytają niektórzy durni ludzie i dodają durne komentarze! Dopóki nie zrozumiecie, że nauczyciel nie pracuje 18 godzin - poza poprawą prac, sprawdzianów organizuje ZA DARMO różne kółka, przygotowuje się do zajęć. Poza tym jest PEDAGOGIEM - jego praca nie ogranicza się (a przynajmniej nie powinna) tylko do przekazywania wiedzy. W tej chwili w domach dzieci dzieją się takie rzeczy o których Pan redaktor nawet nie słyszał - i kto im pomoże jeśli nie nauczyciel? Ciocia? Wujek? Sąsiad? Ludzie musicie sobie uświadomić, że to na nauczycielu spoczywa ciężar za wychowanie Waszego dziecka, za ukształtowanie jego osobowości.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
06 - 06 - 2012
... Draconisss komentuje +16
@illuniu średnia pensja to pensja z wszystkimi dodatkami jakbyś niewiedziala:/!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
06 - 06 - 2012
... Frabek łowca komentuje +14
EJ KOLOROWO dolicz sobie trzynastkę i wakacje Jeżeli zlikwiduje się trzynastki i doda do pensji będzie ok. To co za wakacje dostanie nauczyciel powinni rozłożyć na 10 pozostałych miesięcy i będzie całkiem dobra pensja. A przez wakacjie do Niemec na ogórki tak jak ja jadę

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 06 - 2012
... Frabek łowca komentuje +15
To niech się zwolnią i do Supermarketu na kase, lub na budowe i się dowiedzą co to jest ciężka praca. LUDZIE CIĘŻKO PRACUJĄ NA 1000 zł I CO MAJĄ POWIEDZIEĆ. A pedagogów powinni wszystkich zwolnić i zostawić dwóch na całą gmine i wystarczy.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 06 - 2012
... ToczcyKule komentuje +14
Do XYZ2
No proszę, ale mi argument, własna drukarka własny papier, haha jeszcze czego, przygotować sprawdzian też mi coś, rzeczywiście przygotowanie sprawdzianów zobowiązuje do wielkiego myślenia, nauczycielom o 20-letnim stażu trudno sklecić pare pytanek które ja robię w minutę a raczej robiłem w minutę, już pomijam fakt że większość nauczycieli kseruje prace z książek. Już o sprawdzaniu nie mówcie nawet, to żałosne. Każdy prawie zawód wymaga pracy w domu, to normalka tyle że nauczyciele mają na to czas, nie piszcie też że trzeba się było uczyć i zostać nauczycielem, bo to żenada, żeby teraz zostać nauczycielem, to wystarczy zdać maturę na 40/50 procent (oczywiście odpowiedni przedmiot) i skończyć proste studia, które nie wymagają wielu poświęceń. Jak nauczyciel nie umie zapanować nad klasą to jest marny, dobry nauczyciel budzi szacunek i jego potrafią uczniowie uszanować, niestety takich jest bardzo mało, to tyle, trochę w swojej wypowiedzi napisałem więcej niż chcialem.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 06 - 2012
... Kolorowo komentuje +10
nie brzmi, ale co z tymi dodatkami i przywilejami ?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 06 - 2012
... lilunia komentuje +18
Średnie wynagrodzenie nauczyciela jest tak samo prawdziwe jak średnie wynagrodzenie Polaka, czyli dużo mniejsze. Nauczyciel stażysta z tytułem magistra i przygotowaniem pedagogicznym to na dzień dzisiejszy 2182zł brutto czyli jakieś 1600 na rękę, a to już nie brzmi tak kolorowo prawda?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 06 - 2012
... anett komentuje +19
Rozumiem strajk pielęgniarek, ale nauczycieli? za dobrze im i tyle...a urlop dla podratowania zdrowia to może brać pracownik fizyczny pracujący w szkodliwych warunkach!!! Brak podejścia do dzieci to nagminne zjawisko w szkołach, a potem się mówi, że dzieci źle wychowane, że z domu wynoszą. Kiedyś się mówiło, że SZKOŁA UCZY, BAWI I WYCHOWUJE.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 06 - 2012
... @rodzic gimnazjalistów komentuje +3
Wybacz, ale do kogo masz pretensje ? Toż to rodzice powinni zadbac o wrażliwość swych pociech, zaszczepić w tworzących się charakterach wzorce i zarazić jakąkolwiek pasją. To rodzice są autorytetem i kierunkowskazem do naśladowania. Mogę Ci tylko współczuć takich dzieci, które jak sam twierdzisz -należy trzymać na łańcuchu. Gdzie byłeś, kiedy zagubieni między wirtualnym światem, a realem potrzebowali oparcia i akceptacji ? Też mam gimnazjalistów i to troje, ale łacuch mi jak do tej pory nie był potrzebny. A co do nauczycieli, to fakt. Są z tacy prawdziwi z powołania i inniejsi więc nie uogólniaj.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 06 - 2012
... omg komentuje +30
HAHA, JESTEŚ NAUCZYCIELEM? ŚMIERĆ FRAJEROM XD

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 06 - 2012
... Tylko i wyłącznie! komentuje +22
Na temat pracy nauczycieli i obecnych rzadow moglbym porozmawiac z takimi goscmi jak XYZ II i Soso.Jedyni ludzie ktorzy wg mnie logicznie i ze znajomoscia problemu dyskutują.Reszta wypowiedzi to szajs,nie wart funta kłakow.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 06 - 2012
... rodzic gimnazjalistów komentuje +32
Jak zwykle (mp) wkłada kij w mrowisko - i się zaczyna bluzganie inteligentnego społeczeństwa. W Polsce wszyscy są najlepszymi lekarzami, nauczycielami, fachowcami.
Sam mam dwóch gimnazjalistów, których można trzymać tylko na łańcuchu. Dzisiejsza młodzież nie ma autorytetów, żyją w świecie wirtualnym do tego dojdzie jakiś "mądry" rodzic, który bezstresowo wychowuje swoje pociechy (lub wychowuje je podwórko, TV, komputer) i nieszczęście gotowe.
Naprawdę współczuję nauczycielom uczących w gimnazjach pracujących z młodym gniewnymi, u których zabito jakąkolwiek wrażliwość, czucie o kulturze wyniesionej z domu to już nawet nie ma co wspominać. Kochani rodzice kiedyś ten jad skierowany przeciwko szkole obróci się przeciwko wam, ale wtedy będzie już za późno

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 06 - 2012
... soso komentuje +41
To jest właśnie rządzenie socjotechniką w stylu Tuska i PO.Jak się bierze do rządzenia państwem to trzeba to umieć robić a nie tylko rządzić za pomocą skłócania grup zawodowych i społecznych i wszechobecnej propagandy sukcesu w "reżimowych" mediach, to nie wystarczy aby ludziom żyło się jako tako.Manipulacja informacją jest na porządku dziennym,półprawdy ,fałszowanie danych statystycznych dla przepchnięcia różnego rodzaju pseudo reform jest na porządku dziennym.Podawano np.dla uzasadnienia podniesienia wieku emerytalnego, że w całej UE podniesiono wiek tylko nie podawano do jakiej wysokości,to było przemilczane np.we Francji z 60 lat na 62(Zresztą Holland to ma cofnąć z powrotem na 60),w Grecji z 57 na 61,we Włoszech z 60 na 62.Wszędzie zachowano tzw.cząstkową emeryturę w wieku 55 lat.Jak zabierano przywileje mundurowcom podawano Przykład agenta Tomka który po 15 latach dostał 4 tys.zł ale nie dodano że to było 40% uposażenia z dodatkami to ma gdzieś koło 2,5 tys.zł.I nie podawano np.przy porównaniu z zachodnimi służbami jakie warunki pracy i jakie zarobki mają tamtejsi f-sze.Np.w Niemczech na jednego "klawisza przypada 8 osadzonych a w Polsce 35.To samo z nauczycielami,ile w USA zarabiają nauczyciele i ile uczniów liczy klasa.I wtedy możemy robić zmiany nawet do 30 godz.pensum tak jak w USA jak będą zarabiać nauczyciele 2500 $ i w klasie będzie nie więcej jak 20 uczniów.Jak jest państwowa kasa pusta to sztucznie doprowadza się do upadku firmy budowlane żeby nie płacić podwykonawcom,żeby odwrócić uwagę od braku pieniędzy w służbie zdrowia ogłasza się dymisję szefa NFZ,teraz znowu są igrzyska czyli EURO 2012 i tak leci.Ale to jest tylko do pierwszego, następnego zakrętu w historii tylko że teraz jak tąpnie to bez kontroli,spontanicznie i nie będzie już wtyki Wałęsy który poprowadzi i posteruje ruchem tak jak mu zagrają opozycjoniści z lat 1968 i KOR-u który pierwsze co zrobił po dojściu do władzy to rozwalił robotnicze miejsca pracy,urealnił zemstę na robolach za marzec 1968.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 06 - 2012
... m1 komentuje +5
@M&S
Świetnie wszyscy wiedzą iż jest niż demograficzny więc logiczne,że wielu nauczycieli zarówno w podstawówkach jak i liceach jest zbytecznych,zresztą i tak w Wadowicach do jednego przedmiotu jest np.6 nauczycieli kompletnie niepotrzebnie.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 06 - 2012
... @lilunia komentuje +19
Średnie wynagrodzenie nauczyciela stażysty od 1 września 2012 r. ma wynieść 2718 zł brutto, nauczyciela kontraktowego - 3017 zł brutto, dla nauczyciela mianowanego - 3913 zł brutto, nauczyciela dyplomowanego - 5000 zł brutto. O ile dobrze pamiętam, to są jeszcze dodatki, w sumie jest ich 14. Lilunia, na zaocznych, większość "puszcza" IQ, a zazdrość oczywiście ! Wszyscy wiedzą jak trudno dostać taką posadę.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 06 - 2012
... lilunia komentuje +32
Wszystkim zazdrosnym o posady nauczycielskie, wakacje itd proponuję dokształcić się i spróbować jak to jest być nauczycielem, ktoś Wam tego zabronił czy IQ nie puszcza?
Zamknij się z 20tką gimnazjalistów w klasie, ogarnij ich spraw żeby zaczęli Cię szanować słuchać i jeszcze ich czegoś naucz to zobaczymy jak szybko zmienisz zdanie.
Powiedzenie "Bodajbyś cudze dzieci uczył" nie wzięło się z powietrza, warto to przemyśleć.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 06 - 2012
... gonzo komentuje +13
nie czarujmy się dzisiejsza szkoła to szajs mydło i powidło co klasa i miasto to inne książki i można dużo o tym pisać jak komu z nauczycieli się niepodoba niech się zwolni jak pisze były uczeń ja go popieram ja musze pracować 40 godz za 1600 zł jako spawacz mechanik ślusarz i siedze cicho nie mam długich wakacji ferji urlopu na podratowania zdrowia itp

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 06 - 2012
... Ilona2 komentuje +35
Co wy pieprzycie? Młody nauczyciel jak zarobi 1500 zł na rękę, to ma wrażenie, że Pana Boga za nogi złapał. A użerać się musi, jak pisze M&S, z bandą 35 głupków.
Ktoś się może przyjrzy polityce starostwa, które do ruiny doprowadza okoliczne szkoły średnie?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 06 - 2012
... M$S. komentuje +2
W szkołach ponadgimnazjalnych w powiecie i tak od września poleci po 6/7 młodych nauczycieli dzięki m.in. polityce starostwa, która w obliczu niżu i tak każe otwierać klasy na min.28 osób. Klasy łączy się i powstają 35 osobowe molochy. Teraz to dopiero poświęci się uwagę uczniowi jako jednostce - ho! ho! Zastanówcie się, czy chcielibyście posłać swoje dziecko do bandy 35 rozkrzyczanych młodych ludzi!!! Minusem takiej polityki jest to, że aby utworzyć klasę, trzeba do niej przyjmować kogo popadnie! Stąd też coraz więcej klas LO to już tylko śmiech i kpina!
Prawdą jest też, że w pracy zostaną nauczyciele mający po 25-30 godzin, zamiast ściąć im te kilka by zrównać z pensum, i wpuścić świeżą krew! I tak przy kawce, olewając system, bandę 35 przeżywajacych burzę homormonów osób, będzie uczyć nauczyciel ok. 50-tki, mający wszystko w nosie, bo zrobić mu i tak nic nie można.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 06 - 2012
... 31337 komentuje +16
teraz prawdziwych nauczycieli z podejsciem do uczniow juz nie ma
jest banda studenciakow ktora tylko "leci z programem", scenariusze lekcji, sprawdziany i inne takie maja w pomocach i poradnikach dydaktycznych ktore zamawiaja z podrecznikami, oczywiscie kazdy inny dla innego programu nauczania.
pracuja po 18 godzin i jeszcze maja czelnosc narzekac ze musi godzine czy 2 dziennie kartkowki poprawiac. jeszcze im zle....

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 06 - 2012
... szasze komentuje +0
Biedni nauczyciele. To skandal. Powinni zarabiać około 4000zł na miesiąc z jednego prostego powodu. Są nauczycielami. To że mają wakacje, ferie, święta i okazjonalne szkolne dni to nic nie znaczy, praca jest ciężka i taki stres. Oni najpierw kończą specjalistyczne studia a potem nikt im nie bije pokłonów w szkołach że zdobyły mgr. Gdy chodziłem do liceum Panie w liceum zażyczyły sobie aby zwracać się do nich per PROFESOR. To było zabawne. Przed wojną w szkołach zwracano się do nauczycieli Panie Profesorze bo bardzo często zdarzało się że uczył Akademicki PROFESOR. Na ulice powinni wyjść pracownicy każdego resortu gospodarki, wszyscy i strajk ogólno polski, sklepikarze, terminatorzy, szwaczki, ekspedientki, górnicy, kolejarze, przedstawiciele handlowii, acount menadzezy, dyrektorzy, spawacze, hutnicy, dekarze , ratownicy gopru topru, wszyscy.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 06 - 2012
... Draconisss komentuje +19
Zazdrośnicy:D do nauki się brać nie chcialo to zazdrościcie:D narzekacie zamiast się cieszyć że ktoś ma w miarę dobrze! typowo polskie myślenie:/ Ludzie chcielibyście uczyć te wymienione tu już "pomioty szatana"? Wątpię... chociaż za tą ulgą pkp i dodatkiem wiejskim też nie jestem:)

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 06 - 2012
... XYZ II komentuje +2
@Edmund
Jak chodzi o zniżkę 37% na prywatne przejazdy - tu masz absolutną rację.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 06 - 2012
... XYZ II komentuje +39
@były uczeń

Po pierwsze to szkoła wcale "cudów" nie uczy - nauczyciel NIE WYMYŚLA sobie lekcji, ani programu nauczania - on go REALIZUJE (to czy lepiej czy gorzej to już inna sprawa), bo program nauczania to rzecz "odgórna" a nie sobie-widzi-mi-się.
Po drugie - jeżeli szkoła ma uczyć tylko podstaw to kiepsko widzę przyszłą edukację i karierę zawodową, bo chociaż mawia się że żadna praca nie hańbi, to czy sprzątanie powierzchni poziomych to "kariera"? Po trzecie - jeżeli nauczyciele to "pajace" i uczą "debilizmu" to trudno, odczucia zawsze mogą być subiektywne, ale czytając Pana/Pani komentarz odnoszę wrażenie że z nauką to kiepsko było, chociażby dlatego że deklinacja słowa "nauczyciel" w celowniku liczby mnogiej pisze się NAUCZYCIELOM a nie nauczycielą... i choć wcale nie chcę być złośliwy to pewnie te 1200 to Pan/Pani zarabia w związku z powyższym.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 06 - 2012
... Piotr1991 komentuje +19
a co ma powiedziec najzwyklejszy robotnik ktory pracuje po 10 godzin codziennie i zarabia ok 1000 zlotych do reki noi nie narzeka ? a taki nauczyciel wymaga nie wiadomo czego i ile a malo mu 1500 do reki! a praktycznie wszystkie wekendy maja wolne !

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 06 - 2012
... były uczeń komentuje +24
90 procent nauczycieli to pajace a szkoły uczą dzieci debiliżmu panie xyz szkoła podstawowa powinna uczyć podstaw a nie wymagać cudów od dzieci i rodziców a nauczycielą jak źle to niech idą do innej pracy nikt ich nie trzyma na łańcuchu niech robą po 10 godz za 1200 zł

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 06 - 2012
... Edmund komentuje +3
Jakieś dwa tygodnie temu stałem w Krakowie na dworcu w kolejce po bilet. Przede mną stała pewna pani. Kiedy nadeszła jej kolej, podeszła do kasy i mówi - Do Tarnowa poproszę. Na co kasjerka -Zwykły? - Nie, nie. Ten "NAUCZYCIELSKI", 37% zniżki..... I kiedy to usłyszałem to myślałem, że mnie krew zaleje. Nie dość, że mają ponad dwumiesięczne wakacje, pracują może po 20 godz tygodniowo, udzielają bardzo drogich korepetycji, od których nie płacą żadnego podatku, mają dzień nauczyciela i są najbardziej uprzywilejowaną grupą zawodową w Polsce, to jeszcze przysługuje mi 37% zniżki na PKP.... "Bilet NAUCZYCIELSKI" i człowiek, który pracuje ciężko i musi z własnej pensji opłacić dojazd do pracy ma ochotę rzucić wszystko... szkoda gadać

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 06 - 2012
... XYZ II komentuje +41
Nie mogę czytać tych idiotycznych komentarzy...@ghtr - to popracuj jako nauczyciel chociaż miesiąc, to pogadamy. @ToczącyKule - a wiesz czemu nauczyciel szybko zmyka do domu o 14?Żeby zdążył przygotować sprawdzian na następny dzień, drukując go na SWOJEJ drukarce, na SWOIM papierze bo w szkole z papierem i kserem jest odwieczny problem.@szwagier - jak masz taką szwagierkę przyjmij wyrazy ubolewania, masz w rodzinie najwyraźniej kretynkę, ale jak uważasz że 2000 starczy to ze szwagierką masz "wspólny mianownik".@obiektywnyy - masz częściowo rację, ale gdyby nauczyciel miał poprawiać i przygotowywać sprawdziany w szkole plus przygotowanie lekcji to prace kończyłby o 21, przy czym znów byłoby ciekawie porównując nauczyciela WF i np. matematyka. @eh - chwalić owszem, ale pod warunkiem że jest za co. Dzisiejsze dzieci to raczej pomioty szatana a nie dzieci, widać co które z domu "wynosi"...a za wychowaniem stoją rodzice a nie szkoła!

Nie jestem i nie byłem nigdy nauczycielem, ale tematem się interesuję. Tak jak napisał analityk - spróbujcie, zobaczymy i wtedy komentarze piszcie!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 06 - 2012
... obiektywnyy komentuje +14
Dzisiejsza szkoła już nie uczy, a tylko zadaje zadania i je sprawdza. O edukację własnych pociech dbają rodzice, którzy często w domach się z nimi uczą. Dzisiejszy nauczyciel jest wygodny i zadaje zadania domowe z internetu. Jak najszybciej powinni zlikwidować Kartę Nauczyciela. Urlop na poratowanie zdrowia to już jest kpina. Jak źle ze zdrowiem to na rentę lub L4. Mądrzy Burmistrzowie i Prezydenci już dawno wykorzystują lukę w prawie i zgodnie z kodeksem pracy wymagają aby nauczyciel siedział w szkole. Zasłaniają się pracą w domu sprawdzanie kartkówek i sprawdzianów, itp. Niech to robią w szkole, a nie wynoszą prace uczniów poza budynki szkół. W ramach solidarności zlikwidować im wszelkie przywileje. Urlop maksymalnie zgodnie z prawem pracy i tyle.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 06 - 2012
... Będzie odzew komentuje +2
Poczekajcie tylko. Oberwie się wam wszystkim krytykującym, ale tak po 13-ej. Jak zapracowani wrócą do domów i odpalą laptopy. A tak nawiasem, ciekawe skąd dodatek wiejski ? W jednej właśnie wiejskiej szkole naszego powiatu ,w klasach jest po 4- 9 uczniów.O przemęczeniu nauczycieli więc raczej nie można mówić. I nie jest to wiadomość wyssana z palca.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 06 - 2012
... eh komentuje +8
No tak najbardziej uprzywilejowana grupa zawodowa chce strajkować jak zawsze im żle!! swoje żale będą odbijać na uczniach !!!18 godzin tygodniowo pracują ściemniają potem ile to po pracy w domu pracują bujda na resorach, potrafią tylko dzieci krytykować wytykać słabe strony a słów pochwały nigdy!!mało który nauczyciel lekcje wykłada tylko sterte zadań domowych zadają dzieciaki czasu wolnego nie mają , plecaki ile im ważą ponad 13 kg.powinni wszystkie przywileje odebrać nauczycielom rodzice dzieci pracują nieraz po 8-10 godzin dziennie żeby było za co żyć, a oni co 18 godzin tygodniowo!!a sami sobie zawód taki wybrali więc niech nie narzekają

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 06 - 2012
... żart? komentuje +5
Pół roku urlopu w roku to mało jeszcze? Niech obniżają! A jak chcą strajkować stare purkwy to zwalniać i przyjmować młodych.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 06 - 2012
... yyy komentuje +4
przecież wszędzie ludzie zarabiają więcej niż w Polsce. Czego się spodziewacie ? Nauczyciele strajkują, a co mają powiedzieć ludzie którzy pracują przy produkcjach i harują non stop za marne 1000 zł. To jest po prostu śmieszne!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 06 - 2012
... analityk komentuje +34
Pięknie Pan mp tutaj wszystko policzył. Szkoda tylko, że porównując sytuację nauczycieli z Polski, UE i USA nie porównał ich wynagrodzeń. I nie chodzi tylko o to, że nauczyciele w UE zarabiają więcej niż nauczyciele w Polsce, ale też o to, że w swoich krajach są grupami lepiej wynagradzanymi w stosunku do innych.

Na marginesie, zgadzam się, że niektóre przywileje, jak dodatki wiejskie czy urlopy na poratowanie zdrowia w obecnej sytuacji nie powinny być utrzymane, ale wszystkim, dla których 18 godz. tygodniowo wydaje się mało, życzyłbym, by przez tydzień pouczyli w szkole, najlepiej w gimnazjum (wliczając w to dyżury na przerwach). Ja kiedyś spróbowałem i teraz cieszę się z moich 8-10 godz. dziennie...

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 06 - 2012
... j23 komentuje +5
Ci to naprawdę są przepracowani. Dodatki za nauczanie na terenach wiejskich, nadgodziny i ponadprogramowe nauczanie które rzadko gdzie jest prowadzone i wiele innych przywilejów które zwykłemu śmiertelnikowi nigdy się nie śniły. Wiedza z poprzedniej epoki bo młodzi wykształceni ludzie bez pleców nie mają szans dostać się do pracy w naszych szkołach. Dyrektorzy służący wiernie swoim pracodawcą przeważnie nominowani i czasami PO - ,, pełniący obowiązki " bo pewnie brak wymaganych uprawnień na takie stanowisko jest przeszkodą itp. Dwie karty nauczyciela które o wszystko zadbała nie tak jak w innych grupach pracowniczych. A jakie osiągnięcia po egzaminach? Aż głupio zazdrościć takiej pracy - każdy mógł być nauczycielem?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 06 - 2012
... szwagier komentuje +13
mam szwagierke nauczycielke o BOŻE jaka zapracowana uczy biologi a niewie jak wygląda zaskroniec ale krowe od żyrafy rozpozna do roboty a niestrajkować nieroby po studiach a 2000 tys wam wystarczy

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 06 - 2012
... Zofia tercjarka komentuje +26
Wraz z siostrami modlimy się aby poza "kartą nauczyciela"nie znależli się katecheci.Mamy propozycję aby zwiększyć nauczanie religii do ośmiu godzin w tygodniu.Niech będzie pozdrowiony Jezus Chrystus i Maryja zawsze dziewica.Teraz i zawsze.Amen!!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 06 - 2012
... Miłośnik magistratu komentuje +6
Kij jak zwykle ma dwa końce. Z jednej strony jest racja wkurzonych ludzi, którzy rypią po 12 h/dobę, nie mają urlopu na poratowanie zdrowia itp. itd. Z drugiej strony jest racja nauczycieli, odpowiedzialność, "wykształcenie" (specjalnie wziąłem w cudzysłowie), "powołanie", "idea".

Dziś niestety prawdziwego nauczyciela ciężko znaleźć. Szkoła stała się - podobnie jak każdy urząd, czy ogólnie budżetówka - przyjemną oazą spokoju. Sytuacji tej sprzyja dewaluacja wyższego wykształcenia, zidiocenie społeczeństwa, sytuacja gospodarcza oraz czynniki demograficzne.

Z autopsji niestety wiem, że wielu dzisiejszych przyszłych nauczycieli studiuje wyłącznie z pobudek czysto finansowo-przywilejowych. Mają gdzieś idee, powołanie, pasję. Dlatego nie ma się co dziwić oburzonym innym grupom zawodowym.

Należy sobie także w tym miejscu zadać pytanie o upadek autorytetu nauczyciela.

Pozdrawiam,
Gej, ćpun, komuch... nieponiżający mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz niesączący jadu. Lubiący Wadowice i wszystko, co jest z nimi związane.

PS dla naczelnego
Jak zwykle robię screena każdego swojego komentarza.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 06 - 2012
... Majja komentuje +19
oczywiście że karta powinna obejmować jedynie nauczycieli "przy tablicy", taka sama reguła musi obowiązywać wobec wszystkich grup zawodowych uprzywilejowanych - to jest skandal, że np pani pracująca w biurze straży pożarnej dostaje prawa do emerytury po 15 latach !!! podobnie jest z górnikami, może 1/4 z nich widziała kiedyś jak wygląda przodek !

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 06 - 2012
... hgfghfh komentuje +9
18 godzin tygodniowo to jest ,,smiech na sali''.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 06 - 2012
... ToczącyKule komentuje +5
I bardzo dobrze obcinać im pensje, i więcej pracy dać bo nieroby nic nie robią, premie niech dostają tylko Ci co naprawdę na to zasługują, a nie wszyscy jak idzie bo większość to ludzie którzy nic nie robią może 5% się stara. Nauczyciele DO ROBOTY w końcu!!!!!!!!!!!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 06 - 2012
... ghtr komentuje +12
Banda darmozjadów 3miesiące wakacji i jedna wielka ściema...............

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 06 - 2012
... Pytalska komentuje +13
Czy to nie aby Dzień Nauczyciela ?Takie prezenty dla belfrów, jeden po drugim te artykuły?
No, przeciwnicy pedagogów: do boju!!!!!!!!!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 06 - 2012
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był