28bfea10210b80173b8a1f25e40a61fa.html Najwięcej na kampanię wydadzą w Andrychowie. PKW określiła limity

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Najwięcej na kampanię wydadzą w Andrychowie. PKW określiła limity

Email Drukuj
Wybory samorządowe już jesienią. Państwowa Komisja Wyborcza przypomina o limitach wydatków, które obowiązują potencjalnych radnych czy burmistrzów i wójtów. Komitety Wyborcze nie mogą wydać więcej pieniędzy na agitację niż określa to prawo.


Państwowa Komisja Wyborcza dokonała stosownych wyliczeń dla wszystkich gmin oraz miast na prawach powiatu publikując tabelę zatytułowaną "Limity wydatków na agitację wyborczą w wyborach do rad gmin/miast oraz miast na prawach powiatu oraz w wyborach wójta, burmistrza i prezydenta miasta".

To oznacza, że komitety wyborcze mogą wydatkować na kampanię wyborczą swoich kandydatów wyłącznie kwoty ograniczone wyżej wymienionymi limitami.

Jak powstały te wielkości? Otóż w przypadku wyborów samorządowych, m.in. do rad gmin i rad powiatów, limit wydatków na agitację wyborczą ustala się, mnożąc kwotę przypadającą na jeden mandat radnego przez liczbę mandatów przypadających na okręg lub okręgi, w których komitet zarejestrował kandydatów. Natomiast limit wydatków na kampanię wyborczą szefa gminy (wójta, burmistrza, prezydenta miasta) w jednostkach liczących do 500 tys. mieszkańców oblicza się, mnożąc liczbę mieszkańców przez kwotę 60 groszy.

Z przepisów prawa wyborczego wynika, że w wyborach do rady gminy w gminach liczących do 40 000 mieszkańców, kwota przypadająca na jeden mandat radnego wynosi 1000 zł, dla większych 1200 zł. W wyborach do rady powiatu to 2400 złotych. Natomiast w wyborach do sejmiku województwa 6000 złotych.

W naszym powiecie najwięcej na kampanię będą mogli wydać kandydaci startujący w gminie Andrychów. Przy 43748 mieszkańcach i 21 mandatach kandydat może wydać 1200 zł na agitację, podczas gdy w Wadowicach , gdzie mieszka 37761 osób , potencjalny radny może wydać na kampanię 1000 zł. Podobnie jest w pozostałych gminach naszego powiatu.

Jeśli chodzi o limity komitetów wyborczych w wyborach na włodarzy miast to kandydat danego komitetu w wyborach na burmistrza w Andrychowie nie może wydać więcej niż 26 248,80zł, w Wadowicach 22 656,60zł, a w Kalwarii Zebrzydowskiej 11 808,00zł.

W pozostałych gminach komitety mogą wydać na agitację potencjalnej głowy samorządu od 2420, 20 zł w Mucharzu do 7239,60zł w Wieprzu.

Pełna lista limitów w tabelce poniżej.


(kp)

Źródło: PAP , PKW

NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (3)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... OOOBBEEEIII komentuje +1
ok. może i kasa nie z naszych podatków tylko z nieba spadająca , ale można by ja przeznaczyć na inny cel a nie na obklejenie plakatami wszystkiego co sie da potem nie ma tego kto posprzątać wciskanie nam wyborcom ciemnoty

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
20 - 08 - 2014
... do OOOBBEEEIII komentuje +3
to nie sa pieniążki z naszych podatków osiołku

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
20 - 08 - 2014
... OOOBBEEEIII komentuje +12
Głupota zamiast te pieniądze przeznaczyć na inny cel , a nie na kampanie reklamowa juz każdy człowiek wie ze przed wyborami wszyscy obiecuja gruszki na wierzbie a potem po wyborach ludzie sie nie liczą wiec moze pomyślec na co kasa idzie z naszych podatków

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
18 - 08 - 2014
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był