1551676fba247e8d368ddd4c4d1ba404.html Członkowie komisji wyborczych dostaną podwyżki. Popracują godzinę dłużej

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Członkowie komisji wyborczych dostaną podwyżki. Popracują godzinę dłużej

Email Drukuj
Państwowa Komisja Wyborcza uznała, że trzeba podwyższyć diety dla członków swoich komisji. W tym roku stawki wzrosną nawet o 200 procent. Wynagrodzenie szeregowego członka komisji obwodowej zwiększy się ze 135 zł do 300 zł. Pozostali też nie będą mogli narzekać.


Wybory samorządowe w 2014 roku odbędą się prawdopodobnie 16 listopada. Na terenie gminy Wadowice głosować będzie można w prawie 30 komisjach wyborczych, a w każdej zasiądzie od 7 do 9 członków. Do ich zadań należeć będzie m.in. wydawanie kart do głosowania, notowanie list obecności oraz skrupulatne obliczanie wyniku wyborczego.

Kandydaci muszą spełniać absolutnie minimalne wymagania – mieć ukończone 18 lat, posiadać prawa publiczne oraz czynne prawo wyborcze. Od ośmiu lat ich wynagrodzenie za tę pracę, czyli dieta, nie zmieniała się.

W tym roku Państwowa Komisja Wyborcza postanowiła zrobić coś z tym fantem, niejako zachęcając większą liczbę osób do zasiadania w komisjach. W okręgowych komisjach wyborczych przewodniczący komisji otrzyma 380 zł to podwyżkę o 215 zł ze 165 zł. Jego zastępca zarobi 330 zł (wcześniej było to 150 zł), a szeregowy członek 300 zł (wcześniej 135 zł).

Podobna sytuacja ma się w terytorialnych komisjach wyborczych. Zgodnie z uchwałą PKW przewodniczący terytorialnych komisji wyborczych za pracę podczas wyborów samorządowych otrzymają 650 zł (wcześniej było to 245 zł). Zastępcom przewodniczących terytorialnych komisji wyborczych będzie przysługiwać dieta w wysokości 600 zł (wcześniej było to 225 zł). Członkowie terytorialnych komisji wyborczych otrzymają 550 zł (poprzednia stawka to 200 zł).

Dodatkowo członkom komisji, w związku z udziałem w pracach tych komisji, i komisarzom wyborczym przysługuje też zwrot kosztów przejazdów lub dojazdu publicznymi środkami komunikacji. W uzasadnionych przypadkach członkom komisji przysługuje również zwrot kosztów przejazdu własnym samochodem osobowym, motocyklem lub motorowerem. Musi jednak wyrazić na to zgodę przewodniczący komisji.

Przedstawiciele PKW mówią, że oprócz kwestii zachęcającej wzrost diety jest też dyktowany tym, iż od tego roku komisje będą czynne o godzinę dłużej, czyli do 21:00. I za tę godzinę też trzeba dopłacić, a  jak mówi sekretarz PKW Kazimierz Czaplicki, "wybory samorządowe to najbardziej pracochłonne wybory ze wszystkich, bo wyborcy wypełniają aż cztery karty do głosowania".

(kp)
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (8)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... m1 komentuje +14
Od 20 lat widzę tego samego przewodniczącego komisji, jakim cudem zawsze ta sama osoba, a takim iż to rodzina rodzin
Czy nie można dać zarobić osobom szukającym pracy? a nie bogaczom, którzy nie tylko siedzą na gminnych stołkach i w radach nadzorczych

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
12 - 08 - 2014
... gryzol komentuje +11
No to juz komisje wyborcze będą obstawione przez krewnych i rodzinke pracowników urzędu bo normalny obywatel sie nie dostanie a i czy będą oficjalne listy kto zasiadać będzie w komisjach wyborczych , tak jak to miało miejsce przed referendum, a podwyżki z czyich pieniędzy - naszych podatników

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
12 - 08 - 2014
... Obywatel Wadowic komentuje +4
Słusznie. Nie zabraknie chętnych do pracy w komisji. No i może nareszcie zapracowani członkowie komisji za całodzienną pracę dostaną więcej kasy od urzędowych "informatyków" którzy dostawali więcej kasy za tylko 2-3 godziny pracy.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
12 - 08 - 2014
... lol256 komentuje +11
Ciekawe czy taki normalny obywatel bez żadnych układów czy pleców dostanie się do komisji wyborczych.A nie co wybory widzę w komisjach jedne i te same osoby , dla mnie każdy powinien mieć taka same szanse aby choć raz być w komisji wyborczej . Jeżeli ktoś coś wie na temat gdzie można się zapisać do komisji niech napisze tutaj

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
12 - 08 - 2014
... yf8bb komentuje +17
zgadzam się na podwyżke tylko niech w komisji siedzą nowe osoby a nie wredna klika
sitwa polska zgnilizna

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
12 - 08 - 2014
... Furiat. komentuje +10
Podwyższyli sobie bo przewidują (zawsze te same twarze) że ostatni raz będą zasiadać .
Dobre i parę stówek na koniec jeszcze wydusić z publicznej kasy.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
12 - 08 - 2014
i na żadne wybory nie idę . Na darmozjadów głosować nie będę. Precz z obłudą i zakłamaniem!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
12 - 08 - 2014
... kałakolczik komentuje +11
Pierwszy lepszy z brzegu ksiądz za pogrzeb lub wesele bierze dobrych parę stówek i nie ponosi przy tym żadnej odpowiedzialności. Nadgorliwcy płacą tysiącami. Podwyżki dla członków tych komisji chyba są do zaakceptowania. Tutaj jest dużo większa odpowiedzialność niż na przykład wspomnianego księdza.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
12 - 08 - 2014
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był