34cce0e1df228d1e2fa0119f52dda245.html Jak naprawić wybory samorządowe?

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Jak naprawić wybory samorządowe?

Email Drukuj
Ruszyła kolejna - trzynasta już - edycja akcji Masz Głos, Masz Wybór. Weźmie w niej udział 190 formalnych i nieformalnych organizacji z 144 gmin w całej Polsce. W tym roku Województwo Małopolskie reprezentowane jest przez 16 zespołów. Chętni nadal mogą się zgłaszać.W listopadzie czekają nas wybory samorządowe - do władz gmin, powiatów i województw. Ale w debacie publicznej temat niemal nie funkcjonuje, skryty w cieniu Eurowyborów i bieżących wydarzeń politycznych. Tymczasem dla tak zwanych „zwykłych mieszkańców” to wybory samorządowe są najważniejsze.
To przecież samorządom powierzamy dużą część naszych podatków, komfort życia, czy jakość edukacji i bezpieczeństwo naszych dzieci - zauważa Joanna Załuska, dyrektor programu Masz Głos, Masz Wybór Fundacji im. Stefana Batorego.
To dlatego w tym roku wszystkie przygotowane przez Fundację Batorego i jej partnerów działania skupione są wokół tematyki wyborów samorządowych. Wystarczy wejść na stronę www.maszglos.pl, wybrać jedno z działań i zacząć…

Na przykład, Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego z Krakowa zrealizuje scenariusz „Wybory dla każdego” – Przy okazji majowych Eurowyborów zbada m.in., czy wszyscy mieszkańcy mają szansę oddać swój głos; czy osoby chore, starsze lub niepełnosprawne mogły dotrzeć do lokalu lub zagłosować korespondencyjnie; czy były o tym odpowiednio informowane.

Na podstawie obserwacji, latem Stowarzyszenie przedstawi rekomendacje usprawnień, które urząd gminy będzie mógł wprowadzić jeszcze przed jesiennymi wyborami samorządowymi.

Z kolei portal "Info Skawina" (pow. krakowski) – w ramach zadania „Głosuj świadomie” - pomoże mieszkańcom podejmować w pełni dojrzałe decyzje wyborcze. Wypyta wszystkich kandydatów o ich programy, poglądy, kompetencje i dotychczasowe doświadczenia, a zebrane informacje z dużym wyprzedzeniem rozpowszechni. Chodzi o to, żeby wybory wygrywali kandydaci najlepsi merytorycznie, a nie ci, którzy rozdadzą najwięcej ulotek lub wydrukują najbardziej kolorowe plakaty.

Działań w sumie jest sześć. Część dotyczy logistyki wyborczej, część - odpowiedniej selekcji kandydatów, a jeszcze inne polegają na diagnozie lokalnych problemów i wspólnym wypracowywaniu recept.
Wierzymy, że każdy znajdzie coś dla siebie, że tegoroczne wybory samorządowe, w lokalnej świadomości, rozpoczną się już teraz – zachęca Joanna Załuska.


Olga Skarżyńska
NAPISZDO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (2)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
W sumie wybory samorządowe są najbardziej demokratyczne i uczciwe. To samorządy, nie rząd poprawiają nasze życie. Startować może każdy. Ostatnio widać, że wśród emerytów mundurowych, których finansuje nasze biedne społeczeństwo jest najwięcej chętnych do dorabiania do wysokich emerytur na funkcjach rajców.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
24 - 06 - 2014
... lalka komentuje +2
ale heca ciotka Hela spadła z pieca

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
24 - 06 - 2014
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był