4f3e20a965260259dde141f78615907b.html Zarabiają krocie i nie płacą w Polsce podatków. Kto to taki?

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Zarabiają krocie i nie płacą w Polsce podatków. Kto to taki?

Email Drukuj
Jest w Polsce niewielka grupa ludzi, którzy utrzymywani z pieniędzy podatnika w jeden dzień potrafią zarobić nawet 26 tysięcy złotych. Dodatkowo cieszą się między innymi tak niecodziennymi przywilejami, jak całkowite zwolnienie z płacenia podatku dochodowego.

Jeśli chodzi o pensje, europosłowie cieszą się w Polsce przywilejami, a o jakich zwykły śmiertelnik może tylko pomarzyć. I nie chodzi tylko o wysokość diet. Zarobki europosłów od dawna budzą kontrowersje wśród wyborców. I trudno się dziwić. Ich pobory są nadzwyczaj wysokie.

Miesięczne zarobki europosła (mogą przekroczyć nawet 70 tys. zł) to więcej niż roczne dochody ponad 90 procent Polaków. Ale co ciekawsze, europosłowie nie płacą w Polsce ani grosza podatku, mimo że pozwalają na to unijne przepisy.

Według prawa każde państwo Unii Europejskiej może na własną rękę opodatkować pensję europosła do wysokości stawki podatkowej obowiązującej w danym kraju. Jednak Polska tego nie robi. Dlaczego? Rząd, a także Sejm woli tej sprawy nie ruszać.

Z obowiązku dopłacenia podatku zwalnia ich ustawa z 2004 r. To nie koniec. W 2009 r. minister finansów Jacek Rostowski zwolnił ich z płacenia podatku od 4 tys. euro miesięcznie przysługujących na tzw. wykonywanie mandatu. W praktyce więc europosłowie podatków w Poslce od swoich poborów nie płacą.

Natomiast każdy poseł Parlamentu Europejskiego płaci do budżetu Unii Europejskiej 19 proc. podatku. W Polsce przy takich zarobkach musieliby zapłacić najwyższą 32-proc. stawkę. Przepisy unijne nie pozwalają również na opodatkowanie diet. Te są przeznaczone na hotel lub wynajem mieszkania. Europoseł, który będzie w Brukseli lub Strasburgu od poniedziałku do piątku dostaje na rękę 1,5 tys. euro tygodniowo. Musi tylko podpisać listę obecności.

Bardzo ciekawie przedstawia się również sytuacja europosłów, którzy właśnie przegrali wybory. Oni też nie muszą się martwić, że umrą z głodu. Na osłodę dostaną bardzo tłustą odprawę. Na początek ponad 6 tysięcy euro za jeden dzień pracy. Jak to możliwe? Otóż wystarczy, że 1 lipca podpiszą listę podczas sesji plenarnej Parlamentu w Strasburgu i otrzymają całe miesięczne wynagrodzenie. Przewiduje to porozumienie między Europarlamentem a Radą Europy.

Mało tego, oprócz miesięcznej pensji w jeden dzień przegrani  w wyborach dostaną też... pięć miesięcznych pensji odprawy czyli 40 tysięcy Euro (ponad 160 tys. zł).

}} Ile zarabia europoseł?
6,2 tys. euro pensji miesięcznie netto (26 tys. złotych)
306 euro diety za każdy dzień pracy. Nawet 6 tys. euro m-sc, (25,5 tys. zł)
4 tys. euro na wykonywanie mandatu (17 tys. złotych)
4,4 tys. euro na podróże
do 18 tys. euro na zatrudnienie potrzebnych mu pracowników (72 tys. zł)
5 tys. euro rocznie na kursy językowe
2 tys. euro na kursy komputerowe

Karol Wieczorek
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (9)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... mysiara komentuje +4
dokładnie.. Ruch Narodowy miał jeden z lepszych programów politycznych, do tego fakt, że zrzekają się części wynagrodzenia - i co ? I nie było zbyt dużego poparcia? Czemu? Bo niektórzy "inteligentni" nie widzieli w tv reklam, spotów (czyli wsadzonej kupy kasy), nie znali nazwisk (a wystarczyło poszukać i poczytać). Sami chcieliście. Mało tego - zdecydowaliście tak za wszytskich , bo głos "nieuka" liczy się tak samo jak głos tego, co poczytał i wiedział na kogo nie głosować.

Dziękujemy WAM! I teraz nie narzekajcie.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
31 - 05 - 2014
... nieznajomy komentuje +4
Czytałem, że niektórzy z tych biedaków są bardzo zadłużeni na koniec kadencji.
Ci, którzy nie uzyskali reelekcji są wręcz załamani, bo dochody się urwały, a kredyty do spłacenia.
Jak żyć panie premierze, jak żyć?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
29 - 05 - 2014
... kałakolczik komentuje +5
W znaczącej części to wszystko dzięki polskiemu papieżowi, który w dużym stopniu doprowadził do " Europejskiej Wiosny Ludów Wolności ". Jedni stali się arcybogaczami a inni nędzarzami. Jedni zostali obdarowani złotem i okadzeni pachnidłami a drudzy ostali się w portkach i nawet w gaciach. Ośmielę się postawić nawet oto taką tezę, że według dotychczas panujących prawideł na tym świecie to nic ważnego nie zaszło. Zwykli ludzie i zwykłe ich sprawy. To wszystko. Dziękuję za wysłuchanie pogawędki.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
28 - 05 - 2014
... szasze komentuje +4
ja bardzo żałuję że do europarlamentu nie weszli piłkarze i pływacy jeden ręczarz , powinni tam poslac zwykłych ludzi , panią Halinę z warzywniaka, mechanika samochodowego Pana Kazimierza, ekspedientkę z super samu; tyleże tacy zwykli ludzie nie pchali by się na siłę za wszelką cenę do koryta, stwierdzili by pewnie "gdzie ja tam do tego świata" no to idą takie fircyki polityczne...

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
28 - 05 - 2014
... elo pierwszy komentuje +4
Kandydaci Ruchu Narodowego zrzekli się połowy pensji europosła na cele społeczne, a mieli 1,5% poparcia. i tak spoleczenstwo samo wybralo, teraz bedziemy wypasac owieczki w stadzie za bezsensowne glosy. wszedzie wszystko sie zmienia tylko u nas komuna.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
28 - 05 - 2014
... 5 zł na godzine komentuje +10
A w Polsce 5 zł za zlecenie...

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
28 - 05 - 2014
... Zelek komentuje +12
I to jest bandytyzm w biały dzień. Brak skrupułów i wstydu. Nie dziwota, że ludzie nie chcą głosować.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
28 - 05 - 2014
... saygon72 komentuje +8
ale zwykłego robola który zarobi kilka groszy za granicą to skarbówka będzie ścigać aż go złupią do ostatniego grosza,to jest Polska sprawiedliwość ;-)

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
28 - 05 - 2014
... yo komentuje +5
"306 euro diety za każdy dzień pracy."- mam taką samą dietę tylko z tą różnicą, że na mc ;)

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
28 - 05 - 2014
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był