6bdae96a5e990582cc48ee61e748505d.html Ten zbiornik uratuje Polskę przed suszą

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Ten zbiornik uratuje Polskę przed suszą

Email Drukuj
Nie da się ukryć - Polska stepowieje. A wszystko przez ogromne zaniedbania finansowe i inwestycyjne w obszarze tzw. dużej gospodarki wodnej. W resorcie środowiska wielką nadzieję na poprawę sytuacji widzą w zakończeniu budowy zbiornika w Świnnej Porębie.


Przy okazji Światowego Dnia Wody władze państwowe podsumowały dane związane ze stanem wód w naszym kraju. I okazuje się, że nie jest dobrze. Mamy mniej wody niż Hiszpania , która w Europie postrzegana jest za kraj, który praktycznie nie ma wody. Ilość tego ważnego dla człowieka płynu w Polsce jest porównywalna z tą w Egipcie.

Według danych GUS w minionym roku w przeliczeniu na 1 mieszkańca najwięcej wykorzystali mieszkańcy Mazowsza (36,1 m3) i Wielkopolski (35,4 m3). Najmniejsze zużycie wody na osobę notuje się w woj. podkarpackim (22,4 m3) i małopolskim (26,6 m3).

Co jest przyczyną kurczących się zasobów wody? Specjaliści mówią, że to lata melioracji, osuszania bagien i wycinania lasów w nieodpowiednich miejscach. Aby sytuacja zaczęła się polepszać Ministerstwo Środowiska dużą nadzieję pokłada w projektach, które mają na celu zatrzymanie wody. Przez lata przetrzymywana ona była w sposób naturalny, chociażby w bagniskach.

Teraz , oprócz drobnych prac odtworzeniowych np. oczek wodnych czy stawów, buduje się także sztuczne zbiorniki wodne, które zgromadzą wodę w czasie powodzi , a w czasie suszy może być ona wykorzystywana do celów społecznych. Ministerstwo Środowiska w osobie wiceministra Stanisława Gawłowskiego, wskazuje za sztandarową inwestycję w Świnnej Porębie.

Budowa zbiornika wodnego w tej miejscowości to jedna z największych tego typu inwestycji ostatnich lat w naszym kraju. Łącznie ma kosztować 2 mld zł , aby prace mogły się ukończyć inwestor musi wydać jeszcze 321 mln zł. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ma nadzieję, że napełnianie zbiornika rozpocznie się w połowie 2015 roku.

W Wadowicach także nawiązano do Światowego Dnia Wody. W nowo otwartym Centrum Edukacji Ekologicznej działającym na terenie Stacji Uzdatniania Wody w Wadowicach odbyło się spotkanie z tej okazji. Zorganizowało je Wadowickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. wraz z Instytutem Badań Energii Wodnej Sp. z o.o.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie szkół ponadgimnazjalnych powiatu wadowickiego oraz zaproszeni goście. Mieli oni okazję zapoznania się z działalnością ekologiczną WPWiK oraz z programem realizowanym w ramach struktur Klastra Wodnego Polski Południowej, którego wadowickie przedsiębiorstwo jest członkiem od 6 marca tego roku.

Karina Płaszczyca
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (10)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... Dr. No komentuje +5
Ratują tą Polskę zbiornikiem w Świnnej od około 30 lat. A podpis pod zdjęciem mnie rozwalił, cytuję:
"Żeby ukończyć całą inwestycję w Świnnej Porębie potrzebne jest jeszcze 321 mln zł. Nowy zbiornik wodny to oczko w głowie resortu środowiska, które upatruje w nim inwestycji mającej ratować region przed suszą."
Oczko w... mózgu chyba. Tak im zależy że co jakiś czas roboty wstrzymują bo brak kasy.
Powodzenia życzę wójcie z zamknięciem prac przed 2030 rokiem, bo właśnie tego się spodziewam.
Cześć.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
27 - 03 - 2014
... @meme komentuje +1
jaka kontrola pieców ?? bez nakazu nikt nie ma prawa wejść do mnie nawet przez bramkę. Jak ktoś płaci to za głupotę, a komin wszytko przyjmie

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
27 - 03 - 2014
... Karina komentuje +2
@Koń Rafał - normalnie poryczałam się ze śmiechu! Nie ! "Zarżałam" - tak by lepiej dotarło ;)

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
27 - 03 - 2014
... dezerter komentuje +3
to że najwięcej wody z użyli mieszkańcy mazowsza to nieznaczy że mają jej najwięcej może ludzie z małopolski i podkarpacia po prostu umieją szanować a co za tym idzie oszczędzać wodę nie wiem z kąd takie dane

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
27 - 03 - 2014
... Koń Rafał komentuje +11
Tytuł artykułu na poziomie "Faktu" pokazuje inteligencje autorki. Jeden zbiornik i uratuje Polskę :)

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
27 - 03 - 2014
... meme komentuje +2
@ oko - tak, jonizator. podobnie jak w kalwarii czy zawadce po zmroku rozpoczyna sie proces "oczyszczania" powietrza. Mam pytanie : kiedy w końcu ruszą kontrole pieców w tych rejonach? Bo słyszałem ze we wsiach w okolicach Skawiny już się posypały mandaty rzedu 5 tys.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
27 - 03 - 2014
... oko komentuje +4
najbardziej podoba mi się na zdjęciu ten ''ekologiczny dymek'' w oddali to chyba jonizator powietrza

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
26 - 03 - 2014
... maxim komentuje +13
Zbiornik wodny w Świnnej Porębie nie jest zbiornikiem wody pitnej tylko zbiornikiem rekreacyjnym ! Gdyby woda miała być gromadzona do celów spożywczych zbiornik by był odgrodzony i zamknięty dla turystów - tak jak w Dobczycach !
Zbiornik ma być rekreacyjny i tylko takim - kiedyś miała być brana woda dla przemysłu śląskiego, ale to już tylko dawne czasy!
Także należy oszczędzać wodę i nie liczyć na cud!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
26 - 03 - 2014
... muniek komentuje +3
Hiszpania lezy w strefie podzwrotnikowej tam susze i cieple powietrze wyniszcza wody zrodlane,w Polsce nie jest najgorzej choc lekkie zimy sprawiaja ze jest coraz mniej tej wody.Tylko patrzec jak za dwadziesta lat bedziemy miec klimat zblizony jak dzis maja chorwaci i wlosi z trentino.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
26 - 03 - 2014
... kałakolczik komentuje +12
Jak dokonają być może " poświęcenia " tego zbiornika to chyba znajdą się tacy co uznają tę wodę za " cudowną ". No bo ta woda to przecież z Wadowic. Już ponoć zjeżdżają na rowerach z Wielunia ludziska po wodę. Na razie nie mamy jej za dużo i nie przyjeżdżajcie tak hurmem z tymi butlami i kanistrami. Poczekajcie jak napełnią zbiornik i wtedy dla każdego starczy być może. Oczami wyobraźni już widzę te tłumy przyjeżdżające pod Wadowice po wodę. Spoko - wystarczy dla wszystkich. Jeszcze te głupie tylko 321 milionów i już można napełniać naczynia. Dziękuję za wysłuchanie wieczornej pogadanki o wodzie. Inszym razem porozmawiamy sobie o gwiazdach. Dobrze ?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
26 - 03 - 2014
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był