0f4b72cf606318eb5586fcf1fba23ef4.html Dla ochrony środowiska sprawdzą w jakim piecu i czym palisz

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Dla ochrony środowiska sprawdzą w jakim piecu i czym palisz

Email Drukuj
Od wielu lat niczym mantrę powtarza się słowa o bardzo złej jakości powietrza nad polskimi miastami. Niestety aby coś zmienić niewiele się działa. Nie ma na przykład obecnie żadnych uregulowań, które mówią o jakości sprzedawanego węgla. Małopolanie chcą to zmienić.


W poniedziałek ( 10.03) w Urzędzie Marszałkowskim w Krakowie odbyło się spotkanie, w którym udział wzięli przedstawiciele lokalnych władz oraz organizacji pozarządowych.
Konferencja dotyczyła propozycji zmian w przepisach prawnych, które umożliwią samorządom skuteczną walkę o czyste powietrze. Jak się okazuje bowiem, jest coraz gorzej.

Jak poinformowała Karolina Laszczak, Dyrektor Departamentu Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, przed 2004 rokiem obowiązywała w Polsce norma dla jakości sprzedawanego węgla, natomiast obecnie nie ma żadnych uregulowań w tym zakresie. Powszechnie sprzedawane są muły i miały węglowe oraz węgiel brunatny. Tutaj zaproponowano wprowadzenie kontroli jakości, tak samo jak dotyczy to paliw płynnych - chociażby na stacjach benzynowych.

Wszyscy zebrani na spotkaniu potwierdzali, że głównym problemem jest jednak brak kontroli nad sposobami ogrzewania domów osób prywatnych.
Stosowane są urządzenia o niskiej sprawności, umożliwiające spalanie odpadów powodujące wysoką emisję pyłów, benzoapirenu i innych zanieczyszczeń- referowała urzędniczka.
Jedyną formą walki z realiami wydają się regularnie powstające stacje pomiaru powietrza. To jednak tylko narzędzie, którego powinno się używać do ustalenia konkretnych przepisów. Dlatego w województwie stwierdzili, że potrzebna jest większa władza w rękach lokalnych samorządowców.

To gmina, na przykład, powinna zorganizować sezonowy monitoring pieców na swoim terenie. Taką swoistą inwentaryzację, którą prawnie zapewnią jej nowe przepisy. Taka akcja powinna być poprzedzona obszerną informacją dla mieszkańców, ponieważ nie od dzisiaj wiadomo, że każdy chroni swojego dobytku i niechętnie wpuszcza urzędników. Następnie powinno się wytypować piece zanieczyszczające w największym stopniu środowisko, które warto wymienić. Uczestnicy konferencji zasugerowali też aby wprowadzić rutynową kontrolę rodzajów spalanych paliw przez wszystkich użytkowników pieców.

Jak to osiągnąć bez dużego uszczerbku na budżecie gminy i osób prywatnych? Jak podkreślił Ryszard Listwan z Małopolskiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, gminom powinno zapewnić się środki finansowe na pomoc osobom prywatnym w wymianie wadliwych lub starych pieców. Tak aby zachęcić dużą ilość mieszkańców do dbania o swoje najbliższe środowisko jak i sąsiadów.

Rozwiązanie wydaje się genialne i proste, ale do tego potrzebna jest efektywna współpraca pomiędzy samorządami wojewódzkimi a resortami ochrony środowiska, która , swoją drogą,  prowadzona jest już od 3 lat. "Wąchając" wieczorne powietrze miast i wsi naszego regionu można mieć tylko nadzieję, że pozytywne wyniki tej współpracy zaczną wchodzić w życie już niebawem.

(kp)
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (32)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... security komentuje +1
Niech zrownaja zarobki przecietnego kowalskiego z zarobkami tych bezmyslnych biurw to bedziemy uzywac paliw ekologicznych do ogrzewania domow. Na chwile obecna niech trzymaja swoje wymalowane pazury i rozplaszczone tylki od siedzenia z dala od mojej kotlowni i pieca.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
26 - 03 - 2014
... WI. komentuje +1
w spytkowicach WSZYSCY palą śmieciami.
W RYNKU DECH ZATYKA!
OTYM SKLEPIE BUDOWLANYM PRZY GŁOWNEJ DRODZE NAWE NIE WSPOMINAM BO TO JEST SMOG I "RAK" W CZYSTEJ POSTACI

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
20 - 03 - 2014
... Michałek34 komentuje +3
Soso co Ty Francje do Polski porównujesz weż się otrząśnij z emocji takie bogaty europejski kraj porównujesz do Polski gdzie ludzie z biedy meblami ,szyszakami w piecach palą ,a dzieci głodne chodzą do szkoły bez śniadania i odpowiedniej opieki a wy nie chce was obrażać gadacie o bredniach i szukacie problemów .Jak kraj będzie na tyle bogaty że ludzie będą miec za co żyć to wtedy o ekologi i kopiujcie UE a teraz dajcie ludzią PRACY I CHLEBA solidarnościowe służąlce ,co już ktoś chce się dorwać jakiś prywaciaż Lobby robicie i znów na piecach na biednych ludziach chce ktoś w rządzie zarobić???????????????

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
17 - 03 - 2014
... soso komentuje +1
No i co okazało się we Francji, że to nie palenie w piecach jest przyczyną smogu w Paryżu tylko komunikacja.We Francji nie palą w piecach CO co najwyżej to w kominkach.Tam grzeją tanią energią.I co wy na to urzędnicy.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
17 - 03 - 2014
... znaffza komentuje +1
Palę w piecu banknotami 100zł, trochę drogo wychodzi ale za to ekologicznie.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
16 - 03 - 2014
... Słowianin komentuje +22
Dlaczego problem śmieci jest problemem szarego obywatela?
Wmawia się nam, że to My produkujemy śmieci i musimy za nie płacić. Ale to nie my je wytwarzamy ale wielkie koncerny- bo mleko, śmietana nie może być w butelce szklanej, a inne produkty w opakowaniach papierowych lub metalowych. Ktoś napisze, że wtedy produkt kosztowałby nas więcej - pytanie o ile więcej- czy nie właśnie o tą utylizację śmieci. Kolejne pytanie co się dzieje dalej z "naszymi śmieciami" tymi nie przetworzonymi - utleniają się na jakimś wysypisku- a utlenianie to wolne spalanie. Dlaczego producenci pakują jedzenie do przyszłych śmieciowych opakowań? Odpowiecie żeby miały dłuższy okres przydatności do spożycia dzięki konserwantom i ulepszaczom. A nie lepiej mieć produkty na prawdę świeże i zdrowsze.
Będą nam sprawdzać czy mamy piece ekologiczne - a który to piec ekologiczny? To piec robiony przez wujka tegoż urzędnika?
Co ich interesuje jaką ma sprawność mój piec - mama prawo wrzucić do pieca 2 łopaty węgla więcej jeśli mnie stać.
Jesteśmy okradani i ogłupiani każdego dnia w imię durnych przepisów.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
15 - 03 - 2014
... palacz komentuje +11
ja pale listami od filipiakowej

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
15 - 03 - 2014
... dd komentuje +3
Eko opał tylko nieco droższy?
Zwykły miał 340-400zł/t eko groszki 600-750zł/t ładnie mi nieco

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
15 - 03 - 2014
... zupa komentuje +5
do jkm
To czym palisz w piecu to będzie Twoja sprawa jak sobie wylot z pieca puścisz na mieszkanie i szczelnie pozamykasz okna. gdy trujesz mnie i moje dziecko to jest zabójstwo na raty.
Jeżeli chodzi o stronę finansową, to faktycznie ekologiczny opał jest nieco droższy (ale wcale nie tak dużo jak tutaj się piszę). A patrzę na moich smrodzących sąsiadów- stać ich na papierosy, na alkohol. a przecież to nie są konieczne wydatki a pochłaniają naprawdę dużo miesięcznie. To chyba z finansami nie jest tak źle?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
15 - 03 - 2014
... smiech na sali komentuje +5
Zapraszam chetnych urzedasow do mnie! Niech wachaja czym pale w piecu ALE tez zapraszam ich do sraczyka, niech powachaja zapachy produktow, tego co jem i pije - a nastepnie niech sprawdza to tez ze swoimi normam!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
15 - 03 - 2014
... jkm komentuje +16
Nie chcę , żeby mi urzędnik zaglądał do pieca i sprawdzał czym palę. Biurokracja jest wszędzie obecna i chce się rozszerzać!
To czym palę w piecu to moja sprawa.
Dlatego ludzie palą tanimi opałami w piecach, bo pieniędzy nie mają, bo państwo ściąga duże podtki na utrzymanie machiny biurokratycznej.
Połowa pensji idzie na składki a jak człowiek idzie do sklepu to jeszcze VAT i akcyze płaci.
Dzień wolności podatkowej wypada końcem czerwca! Pół roku pracujemy na darmozjadów w rządzie, sejmie i urzędach!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
14 - 03 - 2014
... soso komentuje +2
Nie przesadzajcie z tym paleniem śmieciami w piecu.Przy obecnej segregacji i odbiorze śmieci to w piecach muszą palić butelki i plastiki tylko jednostki osobowe zarejestrowane w zakładach psychiatrycznych.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
14 - 03 - 2014
... Pan Ogniomistrz komentuje +7
Moi drodzy przypominam:
1) w Polsce w zeszłym roku struktura wytarzania energii elektrycznej: według różnych danych nawet 89 % z węgla (55% - kamienny, 34% - brunatny). Ponadto doliczenie kosztów transportu energii, opłaty z racji podatku etc.

2) Niech posiadający piece CO palą tylko i wyłącznie węglem dobrej jakości, drewnem, trocinami, nie śmieciami, jak niestety często się zdarza. Poprawa będzie widoczna bardzo szybko.
Polska węglem stoi, przynajmniej według prognoz LZG ma duże zasoby węgla, GZW jest na wyczerpaniu, ale jak dobrze pójdzie to chociażby w nieodległym Przeciszowie powstanie kopalnia węgla kamiennego. Czy naprawdę musimy w każdym przypadku przerzucać się na EKO?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
14 - 03 - 2014
... ROCKI komentuje +6
ŚMIAĆ MI SIĘ CHCE JAK SŁYSZĘ ŻE KTOŚ MÓWI ŻE MA SWÓJ PRZYDOMOWY OGRÓDEK CHWALĄC SIĘ ŻE MA SWOJE ZDROWE WARZYWA I OWOCE"NIE KUPUJĘ TYLKO SAM UPRAWIAM BO WTEDY WIEM CO JEM"TYLKO ŻE PALI W PIECU PLASTIKI CZY INNE SWIŃSTWA BO FAJNIE SIĘ TYM ROZPALA -TO JEST PO PROSTU CHORE.SAMI SIĘ TRUJEMY A POTEM CHORUJEMY.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
13 - 03 - 2014
... Krys komentuje +3
To nie chodzi o żadną biedę i że nie mamy czym palić.
To po prostu nasze być albo nie być.
Albo żyć i nie umierać i nie chorować.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
13 - 03 - 2014
... patologia komentuje +4
Polska to jest PATOLOGIA !! W Anglii nikt by nawet nie wpadł na taki pomysł żeby się bawić w jakiś piec węgiel popiół ! Masz piec na prąd lub ewentualnie gaz. Płacisz STAŁY (bez względu na zużycie) rachunek za prąd i gaz razem. Polak musi kombinować bo inaczej zginie. Mieszkańcy bloków mogą narzekać że śmierdzi a sami kombinują z miernikami ciepła na grzejnikach, teraz gdzieniegdzie pozakładali nowe to się wielkie halo zrobiło bo okazało się że faktyczne zużycie było dużo większe.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
13 - 03 - 2014
... olila komentuje +14
czyli kontrola piekarni wadowickich czym palą tam dopiero jest eldorado ale pewnie chlebek z dodatkiem ulepszaczy bo prawdziwego chleba w wadowicach juz sie nie kupi dadza komu trzeba i piekarnie dalej będa palić czym popadnie a biednych mieszkańców będą sie trzepiać

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
13 - 03 - 2014
... j23 komentuje +21
Państwo pomoże biednemu społeczeństwu a cenę Ruskiego gazu będziemy mieli jak Niemcy to i gazem będą wszyscy palić. O tym gdzie czym ogrzewają decyduje zasobność portfela zwykłego Kowalskiego. Dajcie pracy dobrej płacy normalnej władzy spokojnego życia tak aby było każdego stać na wszystko to i środowisko odczuje poprawę.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
13 - 03 - 2014
... soso komentuje +15
Dlaczego w krajach zachodnich nie ma problemu, trzeba kontrolować nasz rząd żeby stworzył warunki finansowe do opalania domów ekologicznymi paliwami.Jak na razie to Tusk idzie w kierunku odwrotnym.Jak nam ruskie przykręcą paliwa to przestaniecie się martwić środowiskiem tylko będziecie martwić się żeby czymkolwiek palić.Na razie tylko świń nie przyjmują i już są dymisje.A tak na marginesie to sama władza nam funduje smród organizując ruch kołowy w koło rynku ,jednokierunkowymi ulicami ,brak kontr pasów i ścieżek rowerowych,tworzą rozwiązania komunikacyjne które emitują więcej spalin.Bo piece były zawsze a to co powoduje zanieczyszczenie to przede wszystkim spaliny samochodowe.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
13 - 03 - 2014
... piecyk komentuje +16
najwiekszy truciciel to piekarnia na krakowsiej u zgudy , kopci cały rok ,,, do czego to podobne w samym centrum gosciu palił wenglem , jak piekarnia powstała kiedyś dawno to palili drewnem w piecu w piekarni , a tera przerobił , kto mu dał zgode na budowe komina i chajcowanie weglem w centrum miasta , gdzie jest ochrona srodowiska , gdzie jest inspekcja ,,, co to za rzady w tym wadowickim grajdole ,,, taka piekarnia powinna sie wyprowadzic z miasta na obrzeza

a co na to CHACAP ????????Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
13 - 03 - 2014
... ciepło komentuje +18
zaniedługo będzie ciepło i nie będziemy musieli palić w piecu. Mądrzy ci którzy siedzą w bloku i mają cieplutko. nawet w piecu nie umieją palić. Myślicie że da się palić w piecu żeby się nie kopciło ?? nie trzeba palić śmieciami. Najlepszy węgiel kopci jak smok jak się dorzuca do pieca. Kiedyś wszyscy ogrzewali w ten sposób a teraz kto ma kase to grzeje gazem. Niestety jest to dużo droższe rozwiązanie i nie każdego stać na taką wygodę wieć kupuję się najtańszy opał i zimę opala za 800-900 zł :-)

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
13 - 03 - 2014
... Mariolka@ komentuje +11
Miasto małe ,bedą łapówki, znajomości i wcześniejsze telefony z ostrzeżeniem przed kontrola. To pozostałości po komunie i realia wadowickie. Co tu dużo mówić. Polska to kraj kombinatorów , złodziei,oszustów i kretynów. Wystarczy pryjżec sie poosłom. Mamy cały przekrój narodu. szkoda ,że Polaków tak mało.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
13 - 03 - 2014
... saygon_72 komentuje +13
Tylko jak podniosą cenę za ogrzewanie to mieszczuchy będą beczeć,już przykręcają grzejniki,a teraz to podskakują...Myślicie że kotłownie zostawią w spokoju ;-)...
Sama wymiana pieców to koszt do którego zrobią jednorazową dopłatę albo i nie, a jak będziecie płacić słono za paliwo do tych pieców,to kto będzie dopłacał???
Ale nam wywietrzy portfele!!!
Urzędnicy całe zło tego świata na nas zrzucają,bo wierzą że pieniądze na drzewach rosną!!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
13 - 03 - 2014
Podobna kotłownia dymiła na Wetsrplatte.

Zastanawia mnie dlaczego ćpuny za komuny siedziały cicho, a teraz są takie wrażliwe.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
13 - 03 - 2014
... Targosz Monika komentuje +6

Nie trzeba wieszać ubrania żeby prześmierdło wystarczy pospacerować trochę po mieście i smrodek mamy .A nasze płuca i naszych bliskich to o pomste za parę lat będą wołać.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
13 - 03 - 2014
... zonki donk komentuje +10
no jasne odezwały się mularze którzy pracują na raka krtani i płuc dla siebie, swoich dzieci i sąsiadów. Byście się wstydzili. Mam nadzieję, ze w końcu zrobią z wami porządek. Cieszę się na te przepisy niemiłosiernie!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
13 - 03 - 2014
... dd komentuje +3
Jak tak ci śpieszno do skandynawskiej komuny to prania też nie będziesz mógł suszyć na balkonie bo to zaburza ład i porządek.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
13 - 03 - 2014
... do zonki donk komentuje +5
to susz sobie pranie w domu!!!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
13 - 03 - 2014
... fafik komentuje +6
spadaj blokersie ogrzewany przez pisowskie piece które kopca gorzej niż cale osiedla na wadowickiej ziemi

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
13 - 03 - 2014
... zonki donk komentuje +8
no i brawo, tak powinno być już dawno. Daleko nam do skandynawskiej samokontroli, po komunie jesteśmy przzwyczajeni że to nas trzeba kontrolować więc takie rozwiązania byłyby odpowiednie. Mam już dość prześmierdłego od wyziewów kominów prania po suszeniu na balkonie

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
13 - 03 - 2014
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był