2a3b21f65e0e4c018e1afc5205f069ac.html Kiedy wybory do samorządu?

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Kiedy wybory do samorządu?

Email Drukuj
Państwowa Komisja Wyborcza określiła termin końca obecnej kadencji samorządu. To 21 listopada 2014. Według wstępnych wyliczeń wybory wójtów, burmistrzów i radnych na kolejną kadencję mogłyby się odbyć w niedzielę 16 listopada lub w niedzielę 23 listopada.Jak poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza, jeszcze przez niecałe dwa tygodnie rady gmin mogą podjąć uchwałę o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania wójta lub burmistrza na wniosek radnych.

Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, nie później niż na 9 miesięcy przed zakończeniem kadencji, czyli do 21 lutego 2014 r., rada gminy może podjąć uchwałę o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania wójta z przyczyny innej niż nieudzielenie wójtowi absolutorium (art. 28b ust. 1).

Potrzebny do tego jest wniosek co najmniej 1/4 ustawowego składu rady. Wniosek wymaga formy pisemnej i uzasadnienia przyczyny odwołania, ponadto podlega zaopiniowaniu przez komisję rewizyjną.

Więcej czasu na złożenie wniosku mają mieszkańcy. Zgodnie z ustawą o referendum lokalnym ( art. 5 ust. 2) wnioski mieszkańców o przeprowadzenie referendum lokalnego w sprawie odwołania organu, lub organów, jednostki samorządu terytorialnego przed upływem kadencji mogą być składane nie później niż na 8 miesięcy przed zakończeniem kadencji, czyli jak poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza do dnia 21 marca 2014 r. Referendum przeprowadza się na wniosek co najmniej 10 proc. uprawnionych do głosowania mieszkańców gminy.

Wraz z podaniem przez PKW daty końca obecnej kadencji samorządu (21 listopada 2014), pojawiły się spekulacje na temat możliwego terminu najbliższych wyborów.

Wynikałoby z tego, że wójtów, burmistrzów oraz radnych trzech szczebli samorządowych gminy, powiatu i sejmiku wybierzemy w niedzielę 16 listopada lub w niedzielę 23 listopada. Drugi termin uznawany jest w tej chwili za bardziej prawdopodobny.

(mp)
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (13)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... Krys komentuje +5
PO i PiS to partie wiary i jej ideologii, jak rządziły każdy widzi.
Nam potrzeba logiki działania i to jak najprędzej , dopóki cała młodzież jeszcze nie wyjechała za granicę za chlebem.
Żaden okupant w historii nie wyrządził takiej krzywdy społeczeństwu jak obecny.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
11 - 02 - 2014
... demik komentuje +8
po co wybierac ludiz jak i tak nic nie robią!!!! Miejmy nadzieje ze burmistrz wadowic juz nie wybiorą!!!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
11 - 02 - 2014
Wadowickie PO już wie że przerżnie te wybory dlatego kombinuje jak by tu się przykleić ,,do kogo '' i gdzie . A co będzie jak Tusku nakaże koalicję z SLD hmmmm w tedy brzydkie komentarze o lewakach znikną z archiwum tej strony . A sam Kotarbaty będzie głosił że to najlepsze rozwiązanie dla Polski ,,Koalicja Platformy Obywatelskiej z SLD Millera .

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
11 - 02 - 2014
... j23 komentuje +3
Kampania wyborcza zaczyna się na drugi dzień po wyborach. Powód prosty strach o koryto a rzadko się zdarza wymienić wszystkie świnki. Ta kampania wyborcza zapowiada się ciekawie jak widać nie będzie to merytoryczny plebiscyt lecz walka.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
11 - 02 - 2014
... Dziadek wnuczki komentuje +2
Ja mam pytanie , dlaczego z początkiem roku w PUP (Urząd pracy) w Wadowicach nie ma pieniędzy na staże dla młodych ? Niech się ktoś z PUP wypowie na ten temat! Bo być może jestem już starej daty ale wiem że od młodych wymaga się doświadczenia zawodowego itd .Tyle jest funduszy , projektów europejskich drukowanych na pięknych kolorowych ulotkach poprzypinanych w urzędach pracy na tablicach i nie tylko. Czyżby to była Prl-owska albo Rosyjska PROPAGANDA ? Gdzie są te fundusze? A może tylko dla wybranych znajomków? Proszę o wyjaśnienie.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
10 - 02 - 2014
... Jest dobrze komentuje +5
Lewica jest podzielona.SLD i Twój Ruch nigdy się nie dogadają a IWW uważa się za radykalną prawicę.Dlatego Chocznia obejmie rządy w Wadowicach.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
10 - 02 - 2014
Teraz dzięki jednomandatowym okręgom wyborczym wadowiczanie pozbędą się lewicowych polityków, bo żaden z nich nie ma szans na 50 % .

Obecnie cała lewica, jak połączy siły, to może liczyć zaledwie na około 13 % głosów. Jeżeli się rozdrobni na kilka drobnych lewicowych i niby niepolitycznych komitetów to ich klęska będzie jeszcze większa.

I bardzo dobrze

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
10 - 02 - 2014
... pcc88 komentuje +6
mogły by być w kwietniu na początku inna delegacja by pojechała do WATYKANU

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
10 - 02 - 2014
... fiki24 komentuje +11
Byłoby fajnie gdyby wadowiczanie korzystając z nowej ordynacji wyborczej odrzucili kandydatów Kotarbowego PO i Wspólnego Domu tyle lat przy żłobie DOŚĆ !!!!!!!.
Wadowice w końcu pozbyłyby się kuli u nogi. I TEJ SPOWIJAJĄCEJ OD 25 LAT SITWY !

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
10 - 02 - 2014
... Irena R. komentuje +8
Jednomandatowe okręgi wyborcze to katastrofa dla lewaków i postkomunistów.

W jesiennych wyborach odrzucimy lewicową propagandę oszołomów i bolszewicką mentalność ćpunów.

Precz z lewactwem!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
10 - 02 - 2014
... kałakolczik komentuje +12
W/w pan - obywatel oddaje swój głos w referendum i spełnia podstawowy i obywatelski obowiązek wobec państwa i narodu. Nie waha się w tak doniosłej chwili i nie ulega namowom niektórych niedojrzałych obywatelsko urzędników aby nie iść do urny. Zdjęcie to obiega całą Polskę i znaczą część demokratycznie nastawionych sił europy i świata. Nawet w Korei Północnej i w innych reżimowych państwach świata władze namawiają swoich obywateli aby szli do urn i oddawali swoje głosy. Podczas tego naszego lokalnego referendum tutaj na naszej wadowickiej ziemi mieliśmy do czynienia zgoła z czymś innym i odmiennym. Niektóre siły namawiały swoich obywateli aby nie głosowali a były ponoć przypadki , że niektórzy urzędnicy samorządowi zdzierali plakaty. Tego ostatniego nie znam dokładnie bom nie widział. Były tylko zdjęcia ale to przecież mógł być fotomontaż. Wielki szacun i przewielka chwała dla pana obywatela i dla innych tysięcy ludzi, którzy nie cofnęli się przed strachem i poszli głosować na referendum. Ich czyny będą przez Pana Boga w Niebie zapisane wielkimi zgłoskami.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
10 - 02 - 2014

Byłoby fajnie gdyby wadowiczanie korzystając z nowej ordynacji wyborczej odrzucili kandydatów lewicy i IWW.
Wadowice w końcu pozbyłyby się kuli u nogi. Bez różowych byłoby znacznie lepiej.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
10 - 02 - 2014
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był