7201cdf38593b57e2d05c957da126368.html Posłowie PiS pytają rząd: Co zrobiliście z szynami kolejowymi dla Wadowic?

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Posłowie PiS pytają rząd: Co zrobiliście z szynami kolejowymi dla Wadowic?

Email Drukuj
Co się stało z nowymi szynami i 1100 podkładami kolejowymi, które zakład PKP PLK SA w Nowym Sączu kupił na przebudowę linii kolejowej nr 117 do Wadowic i dlaczego nie ma zapowiadanego remontu? Posłowie PiS żądają wyjaśnień od rządu.Posłowie Prawa i Sprawiedliwości z naszego regionu Beata Szydło, Krzysztof Szczerski, Marek Łatas oraz Marek Polak nie mogą doczekać się wyjaśnień Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie planowanego od zeszłego roku remontu linii kolejowej z Wadowic do Bielska – Białej.

Podobno PKP kupiło już nawet nowe szyny i 1100 podkładów kolejowych. Ale decyzja o remoncie zostało wstrzymana. Powody są nieznane. Szkoda, bo ten remont mógł uratować linię 117 prowadzącą do Wadowic.

Jak twierdzą posłowie PiS, w zeszłym roku Zarząd PKP PLK SA podjął uchwałę o warunkowym kontynuowaniu ruchu kolejowego na linii nr 117, czyli Wadowice – Bielsko Biała, przez najbliższe dwa lata, a następnie bezterminowo, o ile przewoźnicy kolejowi będą chcieli z niej korzystać.
Obaj operatorzy, którzy aktualnie prowadzą pociągi po linii, a więc spółka Koleje Śląskie oraz Przewozy Regionalne, wyrazili gotowość kontynuacji przewozów pasażerskich na linii nr 117, co znalazło odzwierciedlenie w rozkładzie jazdy. Przedstawiciele samorządów lokalnych, gmin i powiatów, przez które przebiega wspomniana linia, wyrazili gotowość przystąpienia do prac w zakresie opracowania studium wykonalności rewitalizacji linii nr 117 ze środków budżetowych na rok 2014, mając nadzieję, że remont kapitalny tejże linii będzie możliwy przy wsparciu ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego ˝Infrastruktura i środowisko˝ w latach 2014-2020- informują posłowie.
Aktualnie maksymalna dopuszczalna prędkość pociągów na linii nr 117 na odcinku Wadowice - Bielsko-Biała wynosi 50 km/godz., z licznymi ograniczeniami do 20-30 km/godz., ze względu na stale pogarszający się stan torowiska, co skutkuje wydłużeniem czasu przejazdu pociągów z Wadowic do Bielska do 1 godz. 15 min. Natomiast dane do rozkładu jazdy 2013-2014 przewidują zmniejszenie tej prędkości (w tym na szlaku Wadowice -Andrychów) do 40 km/godz.

W tej sytuacji zdaniem posłów do czasu przeprowadzenia remontu kapitalnego jedynie doraźny remont zachowawczy może zapobiec dalszej degradacji linii nr 117.
Biorąc pod uwagę zaistniałą sytuację, zarządca tejże linii - Zakład Linii Kolejowych PKP PLK SA z siedzibą w Nowym Sączu, zaplanował na jesień 2013 roku (przed wejściem w życie nowego rozkładu jazdy) przeprowadzenie bieżącego remontu szlaku kolejowego od Wadowic do granicy województwa małopolskiego, za Kętami). Wyłoniono już w drodze przetargu wykonawcę remontu, a także przeznaczono na ten cel nowe szyny i około 1100 sztuk nowych impregnowanych podkładów kolejowych, które częściowo zwieziono w wyznaczone miejsca. Miała zostać również przeprowadzona wymiana przejazdów kolejowych w Wadowicach. Te inwestycje, jak dotąd, nie zostały zrealizowane- alarmują parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości z naszego regionu.
Co stało się się zatem z nowymi szynami i podkładami kolejowymi? To na razie wielka zagadka.
Jak wynika z doniesień osób zainteresowanych, jakie docierają do naszych biur poselskich, Zakład Linii Kolejowych w Nowym Sączu na wyraźne polecenie centrali PKP PLK SA w Warszawie wstrzymał bezterminowo, bez podania przyczyn, doraźny remont linii kolejowej nr 117 od Wadowic do granicy województwa małopolskiego - ujawnili posłowie Beata Szydło, Marek Polak, Marek Łatas i Krzysztof Szczerski.
Marysia Reuter
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (20)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... Papieżowo City komentuje +1
Do GOŚĆ1...a co ludzie zrobią jak busiarze podniosą ceny, albo zlikwidują promocję? Oni z tymi cenami chcą wykończyć się nawzajem a jak kolej zwiną to dopiero będą jaja. A z tymi cenami to jest też ciekawie bo także jeżdżę busem i widzę że z Wadowic owszem za 5zeta mogę zajechać do Krakowa ale jak ktoś jedzie już z Andrychowa lub Inwałdu to płaci 11 zeta...I niech mi kto powie że to jest mądra polityka. Jakos tu nie widzę mądrej polityki busiarskiej...Pozdrawiam

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
28 - 01 - 2014
... Gosc 1 komentuje +1
Drogi Panie Papieżowo City nie każdy ma dobrą prace np na PKP aby było nas wydać prawie raz tyle na bilet 9 zł jak można za 5 zł dojechać do Krakowa i mamy średnio co godzinę połączenie.Frekwencja w pociągu jest tylko w te dni jak studenci jadą na uczelnie nie tylko jest niedziela o 17:25 i 19:30, są tez pozostałe dni tygodnia.
Tak naprawdę to lepiej zapłacić tym pracownikom którzy pracują na nierentownych liniach i niech siedzą do emerytury w domach to koszt około 500 tys zł czyli 30 razy mniejszy.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
28 - 01 - 2014
... Krys komentuje +2
A jak się wyznano że cokolwiek brakuje w tej olbrzymiej ilości spółek PKP i coraz to nowych powstających dla zapewnienia pracy dla związkowców i ich rodzin ?
Kolejne klerykalno-solidarnościowe rządy nie radzą sobie z niczym.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
27 - 01 - 2014
... Gosc 1 komentuje +2
Niechże PKP na czele z panem Kogutem w końcu podadzą do publicznej wiadomości: ilu pasażerów korzysta z połączeń Przewozów Regionalnych Bo jeśli się okaże, że są to faktycznie "pociągi widma" to dlaczego związkowcy na czele z Kogutem tak krzyczą, by dać nasze pieniądze na utrzymanie takich nie rentownych połączeń? Tylko po to, by 250 związkowców miało dalej pracę? I woziło powietrze ? Chyba sobie jaja robicie.
bardzo dobrze! Ludzie, przecież te pociągi jeżdżą puściuteńkie! I wy to utrzymujecie! Nie lepiej, żeby dotacja poszła dla bursiarzy? Byłby nowy tabor, większa częstotliwość kursów i może nawet obniżka cen biletów.
http://www.tvp.pl/krakow/aktualnosci/spoleczenstwo/pogotowie-strajkowe-malopolskich-kolejarzy/13736145

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
27 - 01 - 2014
... Papieżowo City komentuje +2
A Obserwator jechał kiedyś tym busem za 5 pln do krakowa. By widział jakby dojeżdżał do centrum Krakowa ile w korku postoi.Od Wadowic do Zakopianki niby szybko a potem to żałośnie ta jazda tego busa wygląda,o smrodzie, zaduchu i ciasnocie nie wspomnę. I niech OBSERWATOR zobaczy ile ludzi jedzie w niedziele o 17:25 i 19:30 z Wadowic pociągiem na Kraków to by zdziwił że tak dużo studentów chętnych jest na pociąg. A to że o 13-14 godzinie pusto to co się dziwi ,wtedy nawet busy luźne jadą...Taka godzina

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
27 - 01 - 2014
... dżołk komentuje +2
gdyby te rozkłady były "pod ludzi" a przejazd trwał krócej to moze i by ludzie jeździli. A tak, czy do KR czy do B-B jedzie pociąg widmo. No ale chyba o to chodzi aby teraz się nie opłacało aby później prywatnemu kasę przynosiło ;)

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
27 - 01 - 2014
... obserwator... komentuje +4
i znów... politycy (zwłaszcza ci bez dostępu do żłoba) przed wyborami złote góry obiecują, rozliczają swoich przeciwników... potem, po wyborach... cisza. Jak się dorwą do władzy... amnezja... zapominają co obiecali...
a tak realnie... obrazek z wczoraj: trasa Wadowice - Kalwaria, około godziny 13:30 (nie pamiętam dokładnie) - przejazd kolejowy koło "Biedronki", Badury - zamknięty, czas oczekiwania około 3 minuty... wreszcie jedzie!!! szynobus (zwany popularnie "jelonkiem")... w środku - UWAGA! JEDEN PASAŻER!!!, ale ponieważ w kabinie maszynisty była tylko jedna osoba, można podejrzewać, że był to konduktor (nie wiem, nie jeżdżę pociągami, może mają kasowniki jak tramwaje, czy autobusy)... jadę dalej, w Barwałdzie na przejeździe kolejne stanie tym razem jakieś 5 min, aż się Pani dróżniczka niecierpliwiła i poszła do budki na chwilę /zimno było - 13,5 stopnia/... jedzie!!! tym razem, nawet tego jednego "pasażera" w środku nie widziałem... stałem trzeci od toru... kolejka samochodów w obie strony jakieś 300 metrów, może więcej...
a najlepsze, że wśród stojących był bus z naklejką o treści: " WADOWICE - KRAKÓW - 5 zł"!!!! - dodam, że w środku było kilka osób...
...to tak o pociągach pasażerskich, bo towarowych na tej trasie nie widziałem już kilkanaście lat... lepiej TIR'ami wozić, bo kolei się nie opłaca... a ci szukają kilku podkładów i szyn... dobre!!! wybory "idą" będzie więcej cyrków...

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
26 - 01 - 2014
... Krys komentuje +5
Na co ładować pieniądze na remont czegoś co jest nieużywane i nie będzie. Bo niby gdzie mieliby pasażerowie jeździć. Miejsca pracy dawno zlikwidowane, bogatsi mają samochody.
Niestety niepotrzebna "sensacja" bo remont ma być.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
25 - 01 - 2014
... Papieżowo City komentuje +5
No na pewno zobaczymy na tej linii kompleksową modernizacje jak świnia niebo..A ona na to zasługuje!!!.A to jest 40km bo od Kalwarii już jest ekstra więc pociągnąć temat i zmodernizować do Bielska...I byłoby cud,miód,malina a i prędkości by były konkretne. I gwarantuje że część ludzi by przeskoczyła na pociągi ze względu na wszędobylskie korki. Bo na syfiaty tabor na tej lini to już chyba nie mogą narzekać. Koleje Śląskie podsyłają już czyściutkie szynobusy, i oby tak dalej było...:-)

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
25 - 01 - 2014
... soso komentuje +8
Oni wszyscy,ci tzw. politycy-oszuści z lewa i prawa zrobili dużo nie tylko dla Wadowic,ale całej Polski.Systematycznie od ponad 20 lat grabią i niszczą każdą dziedzinę,począwszy od gospodarki aż po sport.Już nie ma nic, ani miejsc pracy ani drużyny narodowej (przepraszam, jest na 78 miejscu za wyspami Togo).Teraz przenoszą się na Ukrainę,bo tam jest jeszcze potencjał do złodziejstwa i niszczenia.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
25 - 01 - 2014
... rząd odpowiada komentuje +5
zrobiliśmy słupki na budowę ogrodzenia swoich posesji

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
25 - 01 - 2014
... Jacek2 komentuje +14
CZyżby PiS-owscy (p)osłowie zauważyli że w 2015 r. wybory i trzeba o sobie przypomnieć? TO JA ZAPYTAM, CO WY ZROBILIŚCIE DLA WADOWIC PRZEZ PONAD 2 LATA?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
24 - 01 - 2014
... soso komentuje +7
Jak ktoś jest przyzwyczajony do jazdy samochodem i będzie chciał spróbować przejechać się na trasie Bielsko-Wadowice to polecam.Ja tak zrobiłem, bardzo dobra psychoterapia,zapomnieć o wszystkich sprawach i jeszcze żeby jakieś panie robiły masaż relaksacyjny,sukces murowany.Tylko jeden warunek, wbić sobie do głowy że nie musisz się spieszyć.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
24 - 01 - 2014
... JJJ komentuje +21
Może lepiej, żeby p. Szydło, WIELKA ETNOGRAFKA I EKONOMISTKA zostawiła Wadowice w spokoju, dobrze wie, że remonty na kolei rozpoczną się wiosną tego roku. I nie chodzi o naprawy doraźne, jak "ujawnili posłowie", bo taki nic na tej linii nie da, remont będzie generalny i to z pieniędzy ze starej unijnej perspektywy budżetowej, czyli do końca 2015 roku. Po prostu od tego roku więcej pieniędzy będzie przeznaczonych na kolej, mniej na drogi, na które do tej pory wydawano większość z uwagi na Mistrzostwa Europy w 2012, ale pomącić zawsze można PIS takim sposobem walczy o wyborców, bo tragedia smoleńska to już za mało.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
24 - 01 - 2014
... Marinex komentuje +17
NA REMONT LINII KOLEJOWE Z KALWARII DO WADOWIC WPIEPRZONO OKOŁO 20 MLN ,BO POCIĄG PAPIESKI BĘDZIE JEŻDŻIŁ Z PIELGRZYMAMI (Kr-ów----W-ce).
I CO DALEJ ,POCIĄG ZROBIŁ PARĘ KURSÓW I STOI GDZIEŚ I GNIJE !!!
TERAZ PISOWCY ZNOWU WYMYŚLILI COŚ GŁUPIEGO ,TRASA NA BIELSKO,BO SZYNY I PODKŁADY ZGINĘŁY .
TO GDZIEŚ WSZYSTKO JEST,TYLKO ZMIENIŁO WŁAŚCICIELA !!!Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
24 - 01 - 2014
... Ja. komentuje +5
Ktoś mi kiedyś powiedział, że Polacy to bardzo zdolny naród. Wyjaśnił mi to w ten sposób:
Za granicę pojechało dwóch facetów. Mieli malować płot u gospodarza. Po pierwszej godzinie pracy zachciało im się wódki, więc wpadli na pomysł że sprzedadzą farbę i przepiją kasę. Kiedy już sprzedali i wypili zobaczyli że jedzie ich szef. Załapali stresa, wyprowadzili konia z boksu, wysmarowali mu pysk resztką farby i uwiązali koło płotu. Kiedy gospodarz zauważył że płot nie pomalowany wkurzył się i zaczął wydzierać na robotników. Oni wtedy powiedzieli że to koń wypił całą farbę. Wtedy szef wyjął pistolet i konia chciał zastrzelić. Faceci w krzyk że co jest, szkoda zwierzaka itd. Szef na to:
Farba to małe miki, ale w zeszłym miesiącu byli tu polacy i mieli robić podmurówkę pod płot - a ta franc@ zeżarła im dwie tony cementu...
A wy? Dalej się martwicie o szyny?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
24 - 01 - 2014
... Papieżowo City komentuje +18
Zamiast zadbać o linie Wadowice-Bielsko to wszyscy robią wszystko żeby ją zwinąć. A potem będzie jak z linią na Spytkowice że ją rozkradną i tyle jak po nie jeszcze pociąg będzie jeździć. A na Bielsko o 5 rano z Wadowic to tylko mułami albo z buta wypada iść. A wspaniałe władze wychwalają tylko pieprzoną busiarnie a oni mają to gdzieś żeby jeździć o tak wczesnej porze. A kolejarze pracują i przez to że nikt sie tymi dojazdami nie przejmuje to zlikwidowali połączenie na Bielsko o 3:45. A ludzie jeździli i do Bielska i Czechowic a nawet na Katowice. Kolej się rozwinęła w Wadowicach w 1888r a teraz nikt o nią z władz miasta nie chce zadbać. Andrychów i Kęty o nią zawsze walczą a Wadowice nie bo po co! Z Busiarni mają podatki,a ze strach tymi pojazdami jeździć to co tam...Wstyd bo widać jak na dłoni za czym włodarze papieskiego miasta lobbują!!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
24 - 01 - 2014
... demik komentuje +6
Może Rostowski wziął i na złom oddal bo mu mało było!!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
24 - 01 - 2014
... albert komentuje +7
W normalnym kraju jazda pociągiem w cenie busa bez tłoku i smrodu!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
24 - 01 - 2014
... Papieżowo komentuje +17
bo burmistrzyni tylko za busiarzami jest a kolej ma w d...

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
24 - 01 - 2014
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był