3391fb3ded47413675f34c0bd7e3322d.html Uwaga! Zmiany w rekrutacji do przedszkoli i szkół ponadgimnazjalnych

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Uwaga! Zmiany w rekrutacji do przedszkoli i szkół ponadgimnazjalnych

Email Drukuj
To będzie kolejna rewolucja w systemie oświatowym. Zaczęła obowiązywać nowelizacja, według której w rekrutacji do przedszkoli publicznych obowiązywać będzie swego rodzaju rejonizacja. To także zmiany finansowe dla gmin, w których braknie miejsc w przedszkolach.


W sobotę (18.01) weszła w życie nowelizacja ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw, której celem jest określenie na poziomie ustawowym jednolitych i przejrzystych zasad rekrutacji do publicznych przedszkoli i szkół.
Tak zwana ustawa rekrutacyjna wykonuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 8 stycznia 2013 r., w którym za niekonstytucyjne uznano uregulowanie tych kwestii w rozporządzeniu i wewnętrznych przepisach poszczególnych placówek oświatowych- informuje PAP.
W przypadku gdy możemy powiedzieć, że w szkołach podstawowych nie zmienia się praktycznie nic to jeśli chodzi o przedszkola można mówić o kolejnej rewolucji. Co dopiero wprowadzono nowe przepisy dotyczące odpłatności za pobyt dziecka w przedszkolu, a teraz obowiązywać zacznie pewnego rodzaju rejonizacja.

Nowe przepisy wprowadzają bowiem zasadę, że w pierwszej kolejności będą przyjmowane dzieci z terenu gminy. Jeśli na terenie gminy zabraknie miejsc przedszkolnych w publicznych placówkach wówczas brane będą pewne kryteria rekrutacji. Najpierw będą przyjmowane dzieci niepełnosprawne, mające niepełnosprawnego rodzica lub rodzeństwo, pochodzące z rodzin wielodzietnych z minimum trójką dzieci, objęte pieczą zastępczą oraz wychowywane przez samotnych rodziców. Wszystkie te kryteria będą miały jednakową wartość.

Na pozostałe miejsca dzieci będą przyjmowane zgodnie z dodatkowymi kryteriami określanymi przez gminę. Wśród nich musi być pierwszeństwo dla dzieci pracujących zawodowo rodziców lub rodzica. Innym kryterium może być kryterium dochodowe.

Jeśli okaże się, że na terenie gminy zostaną wolne miejsca, wtedy placówka będzie mogła przyjąć dzieci spoza gminy. Tutaj też będą obowiązywać wyżej wymienione kryteria rekrutacji.

Odbije się to też w pewien sposób na budżecie gminy, która nie będzie w stanie zapewnić wszystkim swoim dzieciom miejsc w przedszkolach. Jak poinformowała nas Halina Stuglik z Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych w Wadowicach gmina, w której zabraknie miejsca dla przedszkolaka w publicznej placówce, będzie musiała ponieść koszt jego utrzymania w przedszkolu na terenie innej gminy, jeśli oczywiście rodzic zdecyduje się na taki krok.
Gminy będą musiały wyjaśnić między sobą rodzaj zapłaty. Wiadomo, że opłata ta będzie pomniejszona o kwotę, którą ustawowo refunduje się z budżetu państwa - poinformowała serwis Wadowice24.pl Halina Stuglik.
Co ważne nowelizacja przewiduje także, że w publicznych przedszkolach do prowadzenia zajęć rozwijających zainteresowania, tzw. zajęć dodatkowych, za zgodą kuratora oświaty będą mogły być zatrudniane osoby z przygotowaniem specjalistycznym, ale bez uprawnień pedagogicznych.

Jest też inna, kosmetyczna, zmiana w ustawie oświatowej. Ważną informacją dla uczniów starających się o przyjęcie do szkoły ponadgimnazjalnej jest fakt, iż od teraz w postępowaniu rekrutacyjnym obowiązkowo będą brane pod uwagę oceny nie tylko z języka polskiego, ale też matematyki. Dodatkowo uwzględniane będą wyniki z dwóch wybranych przedmiotów.

(kp)
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (4)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... ronin komentuje +0
A po co w przedszkolach są regulaminy rekrutacji? własnie po to aby regulować uwzględniać lokalne warunki przyjmowania dzieci do przedszkoli, ale w tym kraju trzeba totalnie wszystko poprzewracać do góry nogami. Żałosne że osoby posiadające władzę absolutnie nie maja pojęcia o arkuszach organizacyjnych, obowiązującym czasie ich konstruowania.... żałosne, kto nami rządzi

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
22 - 02 - 2014
... mini komentuje +6
Moim zdaniem.....płacimy wszyscy podatki to dlaczego Moje dziecko....a mam je jedno nie może być przyjęte tak samo jak to z rodziny wielodzietniej.Dziecko nie jest winne temu że jest jedynakiem.Każdy chciał by mieć możliwość posłania dziecka do przedszkola,mało tego,dlaczego jest tak mało miejsc????Mam nadzieję że wkońcu wszystkie dzieci będą mogły być przyjmowane do przedszkola......niech będzie więcej grup.Przecież potem jak już zaczynają dalszą edukację to znajduje się miejsce dla reszty.......pozdrawiam:):):):

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
21 - 01 - 2014
... dżosna komentuje +6
potworzyło się teraz tyle prywatnych i tanich przedszkoli że teraz to se mogą zmieniać prawo!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
21 - 01 - 2014
... dadi komentuje +1
i ok :)

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
21 - 01 - 2014
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był