856b3fba1d8c40df6fb24afe645e07c1.html Referenda lokalne mogą prowadzić do anarchii

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Referenda lokalne mogą prowadzić do anarchii

Email Drukuj
Prezydent RP Bronisław Komorowski proponuje zmiany w przepisach o referendach lokalnych. Chce, by wprowadzono możliwość zwoływania referendum w gminach w sprawie ważnych spraw. Samorządowcy mają wątpliwości.


W Pałacu Prezydenckim, podczas seminarium na temat „Rola i miejsce referendów lokalnych w demokracji bezpośredniej Szwajcarii”, samorządowcy rozmawiali o referendach w Polsce w kontekście prezydenckiego projektu ustawy samorządowej. Prezydent Bronisław Komorowski proponuje wprowadzenie w samorządach referendum lokalnych tematycznych.
Dla samorządowców nie jest problemem próg referendalny - ważne czy wynik jest wiążący dla rady, czy nie. Jeśli w referendum zagłosują 4 osoby i wynik takiego referendum będzie wiążący, spowoduje to paraliż w samorządzie. Albo niech będzie próg referendalny rozsądny i referendum wiążące, a jeśli bez progu to niech nie wiąże, bo będzie anarchia– uważa Marek Miros, burmistrz Gołdapi.
Sylwester Lewicki, burmistrz Olesna również uważa, że ustawowy wątek dotyczący referendum może wywołać chaos i anarchię. Poddaje też w wątpliwość celowość lokalnych referendów tematycznych.
Referenda tematyczne nie są konieczne, kiedy reprezentacja radnych jest w radzie spora – na przykład 15 radnych w miejscowości 5- tysięcznej. Po co zmieniać system, który działa? – mówi Sylwster Lewicki.
Samorządowcy uważają też, że czasem referendum to metoda szalona dla grup, które umieją tylko protestować, a brak progu frekwencji w referendum merytorycznym może powodować anarchię.

Kazimierz Barczyk, przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego zauważa, że istnieje deficyt współdziałania samorządów i trzeba to współdziałanie pobudzać – a to ma na celu m.in. projekt prezydencki. Drugi cel ustawy to według niego zmniejszenie deficytu demokracji
W Polsce dopiero kształtują się środowiska i lobby, bywają referenda o odwołanie władzy, bo ludzie są niecierpliwi i czasem referendum to metoda szalona dla grup, które się nie pozbierały, albo umieją tylko protestować – powiedział.
Według Kazimierza Barczyka panuje powszechny pogląd, żeby referendów tematycznych nie czynić zupełnie otwartymi, bo to może otworzyć pole do pewnej anarchii.
Rozumiem, że ideą projektu jest włączenie obywateli do działania, ale proponowanych instytucji jest wiele, a zdjęcie całkiem bariery byłoby szansą, że wiele grup doraźnych dla rozrabiania za bardzo by tego instrumentu używało i ośmieszyło - dodał.
Dziennikarze PAP zapytali Olgierda Dziekońskiego, ministra w kancelarii Prezydenta RP, czy widzi szansę zawarcia w projekcie ustawy zapisów przeciwdziałających wspomnianej przez samorządowców anarchii.
Jedną z kwestii jest tu swoisty dramatyzm podziału pomiędzy obywatelami a władzą na „my i oni” i pytanie, na ile referenda bezprogowe mogą ten podział usunąć – powiedział PAP minister.
Jego zdaniem wydaje się, że nie da się prowadzić działania na poziomie wspólnoty samorządowej bez zlikwidowania tego podziału, który narasta w wielu instytucjach publicznych i w życiu wspólnotowym. Teraz parlament będzie proponował kształt dalszego procesu legislacyjnego.

Większość samorządowców obecnych podczas seminarium w Pałacu Prezydenckim wskazywała na potrzebę dalszych prac nad projektem ustawy.
Zastanówmy się więc, jakie kwestie znajdują się wśród tych 5 proc., które budzą wątpliwości i przeprowadźmy dyskusję w parlamencie właśnie nad tymi 5 proc., kwestia progowości i wiązania referendum jest wśród tych, które budzą niepokój – dodał prezydencki minister.
(wp), źródło PAP
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (5)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... demik komentuje +4
Niech że sobie w swojej parti wproawdzają zmiany, !!! nie mają już czego sprzedać to jakies brednie tworza!!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
20 - 01 - 2014
... Krys komentuje +6
Samorządowcy mają wątpliwości choć są przyspawani do władzy i tak, nawet jak ich nie wybierzemy w kolejnych wyborach to okazuje się że w spółkach etaty są sprecyzowane z takim odszkodowaniem że ruszyć nieroba nie da rady.
Nasze lokalne referendum pokazało że zmian żadnych nie chcemy, akceptujemy szastanie pieniędzmi i lubimy być krótko trzymani.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
20 - 01 - 2014
... j23 komentuje +7
Komorowski myśli co zrobić aby nie oderwać od koryta jego kolesiów z PO. Ta władz wszystko zrobi żeby tylko przetrwać. Tu nie liczy się zwykły obywatel jego potrzeby czy pomysł jak pomóż tym co nie maja pracy wpadli w kredytowe pułapki. Tu liczy się tylko układ który potrafi dzielić i brać nic w zamian nie dając. Kto w tych czasach nie popełnia przestępstwa - ten co lub jest z PO? Kiedyś to byli sekretarze towarzysze z PZPR a teraz mamy ferajnę z PO. Które czasy były lepsze dla zwykłych ludzi?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
20 - 01 - 2014
... referendarz komentuje +22
Próg frekwencji dla ważności powinien być zniesiony. Wtedy władza grałaby tak jak chcieliby obywatele, tym samym władzę sprawować musieli by obywatele a nie przeszczepy z bumaru i z huty. Tyle w tym temacie anarchii. Władza sobie myśli że jest przyspawana na stałe do koryta ale tak nie jest.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
20 - 01 - 2014
... yoki komentuje +9
Komorowski jak cos wprowadzi w zycie to rece opadaja,bzdury do potego razem z ekipa rzadzaca wyprawiaja.Najpierw uwalil spoleczenstwo podpisujac ustawe 67 a teraz chce jeszcze zasypac ludzi kolejna niepotrzebna bzdura.Pora zeby wyborcy podsumowali te partie w wyborach bo dosc tych kpin i brerdni!!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
20 - 01 - 2014
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był