c68995dc9055052b96e96ca04bdacd86.html Szykuje się Tsunami w samorządach?

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
 • Powiększ czcionkę
 • Przywróć standardową
 • Pomniejsz czcionkę

Szykuje się Tsunami w samorządach?

Email Drukuj
Jeśli uda się przeprowadzić posłom PiS zmiany w ustawie o samorządach, swoje stanowiska może w przyszłym roku stracić aż 9 z 10 wójtów i burmistrzów powiatu wadowickiego. Rewolucja?Highslide JS To może być prawdziwe Tsunami samorządowe w powiecie wadowickim. Prawo i Sprawiedliwość zgłosiło niedawno do laski marszałkowskiej projekt ustawy o wprowadzeniu kadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

PiS chce odebrać możliwość kandydowania tym wójtom, burmistrzom i prezydentom miast, którzy pełnią swoje funkcje co najmniej przez dwie kadencje. To by oznaczało, że w wielu miastach i gminach doszłoby do pierwszej od kilkunastu lat zmiany włodarza. Druga ważna zmiana dotyczy obligatoryjnego zawieszenia włodarza, który jest tymczasowo aresztowany, odbywa karę pozbawienia wolności lub jest niezdolny do pracy z powodu choroby dłużej niż 30 dni. W takich sytuacjach radni byliby zobowiązani do przekazania obowiązków zastępcy wójta, burmistrza czy prezydenta.

" Po prawie dwudziestu latach istnienia samorządu w Polsce, można powiedzieć, że dokonał on wielu zmian na lepsze, ale do samorządów wkradły się też patologie. Potwierdzają to nawet posłowie, którzy pracowali w samorządach" -
ocenia Marek Polak z Andrychowa, poseł Prawa i Sprawiedliwości z naszego okręgu.

Jak ujawnia, właśnie ta ocena spowodała, że PiS chce zmienić ustawę o samorządach. "Nie możemy ukrywać, że tą patologią są powstające w lokalnych społecznościach folwarki i koterie skupione wokół właśnie burmistrzów, czy wójtów. Burmistrzowie otaczają się różnymi ludźmi tworzą sieci wzajemnych powiązań czy to towarzyskimi, czy przyjacielskimi" – mówi poseł Polak.

Zdaniem posła państwo nie może pozwolić, by ten rak zżerał ideę samorządności. "Jest potrzeba nowego oddechu, wpuszczenia do samorządów ludzi z nowymi pomysłami. Uważamy, że jeśli ktoś rzeczywiście chce zmienić obraz miasta, wprowadzić w życie swoje innowacyjne pomysły, wystarczą mu na to dwie kadencję" - dodaje Marek Polak.

Jednocześnie poseł zastrzegł, że burmistrzowie i wójtowie kierujący gminami od wielu lat nie powinni obawiać się tych zmian. " Jeśli rzeczywiście sprawdzają się jako kierujący gminami, mogą swoją wiedzę wykorzystać w innych miejscach, samorządach powiatowych, wojewódzkich, czy też w sejmie" - mówi poseł.

Highslide JS Projekt ustawy za kilka tygodni ma trafić do komisji. Być może jeszcze przed wakacjami będzie głosowany w sejmie. "Rozmawiamy z posłami Platformy i wygląda na to, że bardzo wielu z nich, szczególnie tych, którzy byli samorządowcami, ma podobne zdanie. Wierzymy, że jest szansa, że posłowie Platformy nas poprą"- mówi poseł Marek Polak.

Co ciekawe, gdyby ustawa rzeczywiście przeszła przez sejm w takim kształcie, jak zaproponowało Prawo i Sprawiedliwość, w przyszłym roku czeka powiat wadowicki prawdziwa rewolucja podczas wyborów w 2010 roku. Prawo do kandydowania zgodnie z projektem ustawy straciłoby 9 na 10 wójtów i burmistrzów powiatu wadowickiego, w tym burmistrz Wadowic Ewa Filipiak, rządząca miastem czwarta kadencję, Augustyn Ormanty burmistrz Kalwarii, rządzący piątą kadencję i burmistrz Andrychowa Jan Pietras, druga kadencja.

Jedynym wójtem, który mógłby się ubiegać o reelekcję jest w powiecie Bogusław Antos, wójt Brzeźnicy, który po raz pierwszy kandydował w 2006 roku.

Ranking. Ile rządzą nasi wójtowie i burmistrzowie?:


 • Augustyn Ormanty - 19 lat jest burmistrzem Kalwarii
 • Ewa Filipiak - 15 lat jest burmistrzem Wadowic
 • Janusz Wacławski - 15 lat jest wójtem Stryszowa
 • Jan Pietras - 7 lat jest burmistrzem Andrychowa
 • Zofia Oszacka - 7 lat jest wójtem Lanckorony
 • Łucja Molenda - 7 lat jest wójtem Spytkowic
 • Wacław Wądolny - 7 lat jest wójtem Mucharza
 • Małgorzata Chrapek - 7 lat jest wójtem Wieprza
 • Adam Kręcioch - 7 lat jest wójtem Tomic
 • Bogusław Antos - 3 lata jest wójtem Brzeźnicy

(mp)
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (0)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był