1d0e293db04ad4c0c19a4a1e94f33173.html Posłowie pytają Tuska o zaporę

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Posłowie pytają Tuska o zaporę

Email Drukuj
Posłowie PiS postanowili wspólnie zapytać premiera Donalda Tuska, dlaczego rząd nie chce budować zapory. Minister środowiska przyznał się, że to jedyna inwestycja, której ściął budżet.Korzystając ze swoich uprawnień w składaniu interpelacji na posiedzeniach sejmu i w jego przerwie posłowie PiS z okręgu chrzanowskiego Marek Łatas, Marek Polak, Beata Szydło i Paweł Kowal postanowili wspólnie wystąpić do premiera z zapytaniem o zaporę.

Rząd Donalda Tuska szukając słynnych już 20 miliardów złotych oszczędności, znalazł je między innymi na budowie zbiornika w Świnnej Porębie. Zapora nie otrzyma planowanych w tym roku w budżecie państwa 115 mln złotych. Ile dostanie? Raz Ministerstwo Środowiska informuje, że pieniędzy będzie o 60 procent mniej, innym razem dementuje i twierdzi, że w grę wchodzi obcięcie funduszy o 35 mln zł.

"Systematyczne obniżenia planowanych środków finansowych na realizację budowy Zbiornika Wodnego Świnna Poręba, najpierw z 235 mln do 115, a obecnie, w wyniku rządowych cięć do 46 mln zł powodują, że wizja ukończenia inwestycji do roku 2012 staje się nierealna" - piszą tymczasem do premiera Tuska czterej posłowie PiS z okręgu chrzanowskiego.

Ich zdaniem już w czasie prac nad ustawą budżetową dokonano ograniczenia środków, co stanowi wyraźne odstępstwo od założeń ustawy z 4 marca 2005 r., które przewidywały na każdy rok budowy 235 mln zł.

"Drastycznie niska kwota, jaką w tym roku otrzyma RZGW wystarczy jedynie na zakończenie trwających prac i zabezpieczenie tego co zostało już wykonane przed niszczeniem" - czytamy w piśmie posłów. Parlamentarzyści uważają, że ograniczanie budżetu zapory wzbudza niepokój zarówno społeczności lokalnej, jak i władz samorządowych wszystkich szczebli, które nie mogą właściwie funkcjonować.

"W olbrzymiej strefie zalewowej od kilkudziesięciu lat zamrożone są możliwości inwestowania w infrastrukturę i remonty, co zdecydowanie obniżyło poziom i komfort życia mieszkańców oraz zablokowało wszelkie możliwości podejmowania własnej inicjatywy. Na terenie przyszłego zbiornika dawno już zlikwidowano istniejące tam zakłady produkcyjne i usługowe, pozbawiając mieszkającą tam ludność miejsc pracy" - piszą premiera Donalda Tuska posłowie Beata Szydło, Marek Polak, Marek Łatas i Paweł Kowal.

Jednocześnie zadają premierowi pytanie: "Jakie prace zostaną wykonane za tak dramatycznie niskie środki? Dlaczego rząd odstępuje od realizacji założeń ustawowych przyjętych przez Sejm i czy to oznacza, że realizacja tej inwestycji zostaje zamrożona do poziomu, do jakiego nie doprowadził jeszcze dotąd żaden rząd?"

Tymczasem w piątek (6.02) minister środowiska Piotr Ołtawski spotkał się z dziennikarzami i poinformował, że jego resort obniżył swój budżet w całości o około 62 mln złotych. Główne oszczędności w ministerstwie to kwoty na zakup samochodów, komputerów, klimatyzatorów. Tam gdzie było to możliwe zmniejszono wysokość składek do organizacji międzynarodowych, ograniczono również środki na ekspertyzy i tłumaczenia, materiały biurowe oraz delegacje krajowe i zagraniczne.

"Jednej tylko inwestycji, która jest zapisana w budżecie jeśli chodzi o ochronę środowiska, zmniejszono dofinansowanie ze 115 milionów do 80 milionów złotych" - mówił minister Ołtawski na konferencji prasowej.

Cóż, przypomnijmy, że zapora w Świnnej Porębie wyróżniania jest w ten sposób przez kolejne rządy od 23 lat, odkąd trwa jej budowa.

(mp)
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (0)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był