af96bb818b026aaada30dd3100554138.html Zakaz palenia węglem do kosza

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Zakaz palenia węglem do kosza

Email Drukuj
Wojewódzki Sąd Administracyjny wydał wyrok ws. uchwały sejmiku wojewódzkiego o zakazie palenia węglem z zeszłego roku. Zdaniem WSA uchwała jest nieważna. Nie można bowiem różnicować kwestii stosowania paliw w zależności od celu.Wielokrotnie przedstawiałem argumenty przeciwko zakazowi palenia węglem i drewnem. Podejmując ten temat pisałem o obawach wynikających z wprowadzenia tak rygorystycznych przepisów.

W swoich licznych artykułach z listopada 2013 r. prezentowanych na łamach mojego serwisu internetowego, uzasadniałem szkodliwość proponowanych rozwiązań.

Przypomnę, iż głosami koalicji PO-PSL, Sejmik Województwa Małopolskiego uchwalił zakaz palenia węglem na terenie Krakowa. Głosowałem przeciwko temu zakazowi. Tymczasem Wojewódzki Sąd Administracyjny wydał wyrok ws. uchwały sejmiku wojewódzkiego o zakazie palenia węglem z zeszłego roku.

Zdaniem WSA uchwała jest nieważna. WSA uznał, że uchwała o zakazie używania paliw stałych, w tym węgla, do ogrzewania w Krakowie nie może różnicować kwestii stosowania paliw w zależności od celu.

Sejmik przygotowując uchwałę powoływał się na art. 96 ustawy Prawo ochrony środowiska.
Wykładnia tego przepisu prowadzi do wniosku, że jeżeli stosujemy jakieś zakazy, nakazy, ograniczenia co do stosowania paliw, to tylko na zasadach równości - podkreślił WSA wskazując, że różnicowanie można stosować tylko pod względem terytorialnym.
Sąd zwrócił także uwagę, że uchwała naruszyła także zasady praworządności, równości czy wolności prowadzenia działalności gospodarczej. Decyzja WSA oznacza wielką kompromitację zarządu województwa oraz rządzącej koalicji PO-PSL. Przypomnę, że PiS wielokrotnie nawoływało przy uchwalaniu uchwały do wzięcia pod uwagę uboższych mieszkańców Krakowa i negatywnych skutków ekonomicznych.

Rafał Stuglik
Radny Sejmiku Małopolskiego

NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (9)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... separatysta komentuje +10
Ludzie opamiętajcie się w swojej histerii.Odkąd ludzie nauczyli się korzystać z ognia to palą i teraz nagle smog.Smog to jest od samochodów i palonych śmieci w piecach.W latach wojny i powojennych ludzie nie palili gazem ani innymi ekologicznymi paliwami i żyją po 90 i 100 lat aż się Tusk przeraził i zlikwidował OFE bo mu brakło na ZUS.Dzisiaj częściej na choroby umierają młodzi od tego żarcia a nie od smogu.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
26 - 08 - 2014
... oba ma komentuje +2
Unia EUROPEJSKA od 1 września zabroniła wprowadzania na rynek odkurzaczów o mocy przekraczającej 1600W (do użytku indywidualnego) a Krakowski sąd zrobił z ustawy anty smogowej narzędzie w rozgrywce politycznej.
tak że POLITYKĘ MAMY W POWIETRZU, tak samo nie śmierdzącą i toksyczną jak sam SMOG.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
26 - 08 - 2014
... dd komentuje +9
Nacisk aby używać gazu rosyjskiego ,a nie naszego rodzimego węgla.
Kraj nasz ma piękne pokłady węglą a chcą aby to zalegało i kupować coraz więcej gazu u Rosjan.
Nie sądzę że być pro rosyjskim to źle,ale najpierw trzeba być pro Polskim

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
26 - 08 - 2014
... oba ma komentuje +6
Wyrok sądu jest niespójny i sprzeczny w wielu miejscach ze sobą.
to mniej więcej takie tłumaczenie że skoro w Krakowie powstaje spalarnia śmieci to każdy obywatel tego miasta na zasadzie równości może spalać śmieci w swoim gospodarstwie.
Brak zrozumienia tematu, brak opinii ekspertów z branży: energetycznej (procesy spalania) zdrowotnej i ochrony środowiska.
Na pewno będzie odwołanie od wyroku.

Walka o poprawę jakości powietrza to nasze wspólne zadanie a skoro zdrowy rozsądek nie działa muszą powstać odpowiednie przepisy prawa które (może przy sprzeciwie społecznym) ale będą poprawiać warunki naszej egzystencji - patrz zakaz palenia papierosów w lokalach i miejscach publicznych.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
26 - 08 - 2014
... kałakolczik komentuje +9
Niedojrzałość prawna, emocjonalna, życiowa, filozoficzna, ekonomiczna, zasad współżycia międzyludzkiego i inna wszelaka niektórych radnych jest porażająca. Trzeba mieć bardzo szeroko rozhuśtany umysł ażeby móc chcieć na drodze uchwały zakazać ludziom palić w piecach. Węglem !!! Przecież to kuriozum to się normalnemu człowiekowi w głowie nie mieści. Od samego początku wiedziałem , że to jest jakiś kolosalny bubel i musi iść do kosza. Popieram w całej rozciągłości wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Nie odwołujcie się od niego i nie narażajcie na dalszą śmieszność.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
25 - 08 - 2014
... j23 komentuje +0
Jak lepiej napisać - wylazł czy wypełznął ten co wszędzie już był a i może wszystko widział? Tacy to zawsze na wierzchu sadzawki pływają.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
25 - 08 - 2014
... LOlekx komentuje +2
(bez)radny nas widzę meczy tekstami przed wyborami

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
25 - 08 - 2014
... Putin komentuje +11
Putin zakręci kurek to już "se" gazem nie bedziesz grzał ;] zauważ, ze wszystkich na gaz nie stać...

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
25 - 08 - 2014
... elwin komentuje +1
Ja se tam gazem grzeję i luzik, a kto weglem Pali i stsrymi ciuchami to truje ludzi

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
25 - 08 - 2014
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był