4f46cbd62cf8b10838e57740227f686b.html Marszałek chce wzmocnić gospodynie

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Marszałek chce wzmocnić gospodynie

Email Drukuj
W Andrychowie Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak – Kamysz oraz marszałek województwa Marek Sowa spotkali się z przedstawicielkami Kół Gospodyń Wiejskich. Zachęcali panie do sformalizowania swojej działalności, by mogły ubiegać się o pieniądze.

Koła gospodyń wiejskich  stanowią olbrzymi potencjał społeczny regionu. Każdego dnia  pracują na rzecz swoich społeczności lokalnych, pielęgnując polską tradycję poprzez upowszechnianie życia kulturalnego i sztuki ludowej.

Aby wzmocnić ten potencjał, Marek Sowa Marszałek Województwa Małopolskiego zainicjował cykl spotkań – „Start gospodyń wiejskich”. W trakcie seminariów przedstawiona zostaje droga do powołania stowarzyszenia oraz informacja o możliwości otrzymania wsparcia finansowego.
Władzom województwa małopolskiego zależy na tym, aby potencjał  tego cennego środowiska jakim są Koła Gospodyń Wiejskich był  wykorzystany w jeszcze większym wymiarze. Stąd pomysł na organizację seminariów, które przybliżą Paniom proces założenia stowarzyszenia oraz formy pomocy finansowej, na jakie będą mogły liczyć Koła Gospodyń Wiejskich, które uzyskają osobowość prawną – mówił marszałek podczas spotkania.
Minister Władysław Kosiniak Kamysz zachęcał panie z Kół Gospodyń Wiejskich do sięgania po środki zarówno unijne jak i krajowe. Przedstawił również dwa rządowe programy, które Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej realizuje w latach 2014-2020. Są to Fundusz Inicjatyw Obywatelskich (FIO), którego zadaniem jest rozwój społeczeństwa obywatelskiego i aktywności społecznej oraz program na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych (ASOS), którego zadaniem jest poprawa jakości i poziomu życia osób starszych.
Chcemy wspólnie z marszałkiem Markiem Sową zachęcić gospodynie wiejskie do tworzenia organizacji pozarządowych, które są warunkiem otrzymania wsparcia. Środki unijne nie będą dobrze wykorzystane, jeżeli nie trafią do ludzi. Warto po nie sięgać, ponieważ  większego budżetu Unii Europejskiej zapewne już nie będzie, dlatego te siedem lat musimy jak najlepiej wykorzystać – podkreślał minister Władysław Kosiniak – Kamysz.
Na terenie województwa małopolskiego działa 460 Kół Gospodyń Wiejskich zarejestrowanych w Wojewódzkim Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, lecz jedynie 20 spośród nich posiada osobowość prawną niezbędną do ubiegania się o środki publiczne.

Podczas  spotkania marszałek Marek Sowa przedstawił możliwe źródła wsparcia finansowego, dedykowane zwłaszcza dla organizacji pozarządowych, jakimi są np. stowarzyszenia. Oprócz Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 oraz Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014-2020, gospodynie wiejskie działające w stowarzyszeniach, będą mogły sięgać po środki z Województwa Małopolskiego, np. otwartych konkursów ofert,  programu Nasz Region Nasza Szansa oraz pilotażowego projektu GRANT NA START.

W ramach tego ostatniego, przewidziana została pula środków w wysokości 800 tys. zł do rozdysponowania w postaci małych grantów. 

(mjanus)
Źródło: Urząd Marszałkowski w Krakowie
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (8)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... Kolega binka komentuje +1
precz z binek, to złodziej i kłamca

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
14 - 07 - 2014
... binek komentuje +2
Precz z PO!!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
13 - 07 - 2014
... binek komentuje +4
PO to złodzieje kłamcy!!!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
10 - 07 - 2014
... ratownik komentuje +3
P. ministrze czy wystarczy pieniążków skoro są pilne emerytury dożywotnie dla posłów? Pański projekt by dać emeryturę darmozjadom, którzy dwa razy byli wybrańcami jest oburzający dla mnie ratownika medycznego bo będę dymał po krzakach i po schodach do 67!!!!! roku życia również dzięki Panu.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
09 - 07 - 2014
... j23 komentuje +5
Władza dobiega końca warto jeszcze na krzywy r..... coś spróbować? Szkoda tylko że jak i na górze tak i na dole opychają się na koszt biednego społeczeństwa.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
09 - 07 - 2014
... binek komentuje +3
Precz z PO!!!!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
09 - 07 - 2014
... xyz112233 komentuje +4
to niech minister powie dlaczego w urzędzie pracy nie ma już środków na otwarcie działalności? Zachęcać i odbić się od ściany urzędowej! Moje gratulacje.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
09 - 07 - 2014
PO POLSKICH WEDLINACH LUDZIE TYJA - GRUBNĄ W OCZACH , WEDLINY SĄ SZPRYCOWANE ,

OCZYWISCIE JAK MINISTWR PRZYJEDZIE TO ŚIE MU PODAJE TO CO NAJLEPSZE

A W SKLEPACH , OCHŁAPY I HABANINA NASZPRYCOWANA CHEMIĄ

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
09 - 07 - 2014
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był