05ce3f36b17cacf8b6d5acdedeade91a.html Starosta podpisywał umowy z radnym?

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Starosta podpisywał umowy z radnym?

Email Drukuj
Przepisy antykorupcyjne zakazują podpisywania umów cywilno-prawnych pomiędzy starostą, a radnym powiatowym. Tymczasem istnieje podejrzenie, że starosta Jacek Jończyk nie bacząc na ten zakaz podpisuje umowy z radnym Zbigniewem Jurczakiem z SLD.


Highslide JSW ostatnich dwóch latach Starostwo Powiatowe w Wadowicach przekazało pieniądze Towarzystwu Miłośników Ziemi  Wadowickiej. Tak przynajmniej wynika z rejestru umów starostwa publikowanych Biuletynie Informacji Publicznej.

W sumie TMZW otrzymało z budżetu powiatu w 2013 i 2014 roku 8500 złotych na cztery zadania. Nie byłoby może w tym nic dziwnego, gdyby nie jedna wątpliwość. Prezesem Towarzystwa Miłośników Ziemi Wadowickiej jest radny powiatowy z list SLD oraz członek założyciel Inicjatywy Wolne Wadowice Zbigniew Jurczak.

Tymczasem przepisy antykorupcyjne zakazują podpisywania umów cywilno-prawnych pomiędzy starostą, a radnym powiatowym. Czy z taką sytuacją mamy tutaj do czynienia?

Jak wynika ze wspomnianego rejestru w BIP, ostatnią umowę starosta Jacek Jończyk podpisał kilka dni temu, 3 czerwca. Chodzi o przekazanie TMZW 2500 złotych na organizację pleneru malarsko – fotograficznego. Termin wykonania umowy zakreślono do 15 listopada. Z kolei 15 kwietnia Jacek Jończyk podpisał umowę na wykonanie przez stowarzyszenie tzw. Galerii Absolwentów. Starostwo zapłaciło za to 2000 zł, a termin wykonania umowy ma nastąpić 15 września.

Towarzystwo Miłośników Ziemi Wadowickiej
jako stowarzyszenie posiada wpis w Krajowym Rejestrze Sądowym, prowadzi również działalność gospodarczą, posiada NIP i numer REGON. Startując w konkursach o granty starostwa radny powiatowy Zbigniew Jurczak powinien był o tym pamiętać, że z jednej strony jako radny decyduje o rozdziale pieniędzy podatnika w budżecie powiatu, a z drugiej strony korzysta przy ich podziale jako prezes zarządu stowarzyszenia prowadzącego działalność gospodarczą.

W zeszłym roku wojewoda małopolski Jerzy Miller rozpatrując trzy przypadki radnych gminy Kęty, którzy będąc jednocześnie radnymi korzystali z majątku gminy jako prezesi klubów sportowych, dokonał odwołania ich z Rady Miejskiej.

Mamy już zatem precedens w Małopolsce. Radni muszą się pilnować, by nie popaść w konflikt interesów.
Zgodnie z art. 24d ustawy o samorządzie gminnym, wójt nie może powierzyć radnemu gminy, w której radny uzyskał mandat, wykonywania pracy na podstawie umowy cywilnoprawnej. Z przepisu tego wynika bezwzględny zakaz zawierania z radnym umów cywilnoprawnych, na podstawie których świadczyłby on pracę, przy czym zatrudnienie nie musi mieć charakteru pracowniczego. Tym samym, zakaz ten obejmuje również umowy zawierane w trybie prawa zamówień publicznych. Identyczne ograniczenie przewiduje art. 23 ust. 5 ustawy o samorządzie powiatowym. Przepis ten wprowadza zakaz powierzania przez zarząd powiatu lub starostę wykonywania pracy na podstawie umowy cywilnoprawnej radnemu powiatu, w którym radny uzyskał mandat- czytamy w opinii dotyczącej tego, czy radny może być oferentem i korzystać z dotacji samorządu, sporządzonej przez Izabelę Łazugę z Urzędu Zamówień Publicznych.
Redakcja portalu Wadowice24.pl wystąpiła z oficjalnymi pytaniami w sprawie umów zawieranych z radnym Zbigniewem Jurczakiem do starosty Jacka Jończyka i wicestarosty Marty Królik. Poprosiliśmy również o przekazanie kopii ostatniej umowy z 3 czerwca na organizację pleneru malarsko-fotograficznego. O tej sprawie będziemy jeszcze informować.

(mp)
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.


Komentarze (53)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... ..... komentuje +0
Do"kramarz" i do "@kramarz".
Nie wzywaj tego imienia na daremno ...... POSZUKAJ STRONY INTERNETOWEJ - BLOGU pod tą DOMENĄ , a dowiesz się czego więcej .....

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
25 - 06 - 2014
... oświadczenie starostwa komentuje +7
starostwo po raz kolejny zamknęło wam gębę jednym oświadczeniem. szukajcie dalek hakow na JJ.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
24 - 06 - 2014
... m1 komentuje +8
Dlaczego nie ma nic o dzisiejszej już trzeciej przegranej carycy właśnie w podobnej sprawie z M.Klinowskim

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
24 - 06 - 2014
... konasz komentuje +12
Ten sam zarzut można postawić Burmistrzowej bo przekazuje środki na OSP Jaroszowice a prezesem jest pan radny Salachna.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
24 - 06 - 2014
... sprawiedliwy komentuje +3
A co robi junior Jurczak ? Pewnie taki sam obibok i lajzer jak stary ? ;-)

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
24 - 06 - 2014
Co ma rzetelność dziennikarza do ewidentnego nadużycia przy przekazywaniu pieniędzy na rzecz organizacji zarządzanych przez radnych lub członków ich rodzin. Czy starosta Jończyk i zarząd powiatu mogą tak robić bo ktoś ich lubi lub wiąże z nim nadzieje polityczne.Dziwne standarty kierują sympatykami pułkownika.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
24 - 06 - 2014
... Rzetelność? komentuje +12
Czy rzetelność uważającego się za dziennikarza autora nie wymaga, aby napisać o wszystkich dofinansowaniach? W tym i tych dotyczących radnych gminnych? Oczywiście, że wymaga. Jest tylko jeden niezbyt problem, a w zasadzie dwa. Trzeba być nie tylko dziennikarzem, ale jeszcze rzetelnym. A tu zabrakło obydwu tych czynników.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
24 - 06 - 2014
... NIE WOLNO ŁAMAĆ PRAWA komentuje +3
Trzeba być niezłym ćwokiem żeby zrobić taki wpis jak Separatysta .
ps.pokazuje to że pułkownikowi SW wolno więcej

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
24 - 06 - 2014
... separatysta komentuje +4
Prosę panią bo Jacuś się bawi ze Zbyskiem a ze mną się nie chce bawić, ale skarżyPYTY.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
24 - 06 - 2014
... Kula Leona komentuje +10
Kumoterstwo i nepotyzm to przymioty starostwa powiatowego pod rządami Jacentego i Zajęczycy.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
24 - 06 - 2014
Polecam autorowi zbadanie umów BURMISTRZ z radnymi gminy Wadowice : Salachną, Wodyńską, Cholewką , a na dokładkę dyrektorem gminnej szkółki Mastkiem -ten od KS OLIMPIA CHOCZNIA.!!!!!!.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
24 - 06 - 2014
... ..... komentuje +2
Tajemnica poliszynela kto wisi na włosku. A kto mu uświadomi , ze można wrócic do poprzedniego zakładu pracy ..... w innym .... CHARAKTERZE ..... ?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
24 - 06 - 2014
... Czy Edward W. jest za JJ komentuje +4
Czy Edward W. jest razem z jj ?
W zasadzie sam Edward W. ujawnia to u siebie. Powoli wychodzą na jaw stare znajomości i powiązania. Dzięki dyskusji społecznej dowiadujemy się o dziwnych kontaktach.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
24 - 06 - 2014
... ..... komentuje +2
MASKARADY S I T W Y

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
24 - 06 - 2014
... KTO NA TYM KORZYSTA NAJWIĘCEJ komentuje +10
Przykro się czyta że w czasie jednej kadencji mogło dojść do tylu nieprawidłowości przy gospodarowaniu publicznymi pieniędzmi. Tyle się mówiło o Akuili w tamtej kadencji a tu okazuje się że oni mogą się uczyć od obecnych włodarzy jak wydawać publiczne pieniądze na organizacje stowarzyszenia które są zarządzane przez radnych,członków rodzin itp. Najsmutniejsze jest to że Ci którzy tak wrzeszczeli na Kramarczykową robią to samo.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
24 - 06 - 2014
... Hexan komentuje +9
MP chyba strzeliłeś sobie w kolano z Tym "artykułem" . Byłeś już na dywaniku ???

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
24 - 06 - 2014
... puk puk komentuje +15
puk puk
kto tam?
strach

Strach już puka do drzwi urzędu miasta a tonący brzytwy się chwyta. Za wszystkie kłamstwa spotka was nagroda w niebie. Marny wasz los.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
24 - 06 - 2014
... lewy do lewego komentuje +3
Komu może pasować emerytowany funkcjonariusz służby więziennej?
Na budynku siedziby fundacji powinna być tablica informacyjna.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
24 - 06 - 2014
... Mateusz... komentuje +18
Jeden syn Jończyka pracuje w szkole powiatu w Kalwarii Zebrzydowskiej, a drugi w zakładzie karnym, w tym samym czasie starosta zatrudnia syna dyrektora zakładu karnego w starostwie, a córka niby wygrywa konkurs w DPS na Batorego. To jest w porządku?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
24 - 06 - 2014
... camaara komentuje +23
Jeszcze jedna sprawa która dotyczy pana Jey - Jeya . Tak jak córka Kotarby w Muzeum znalazła ciepłą posadkę tak i córka samego Jończyka urzęduje w Depesie obok starostwa . Oczywiście był konkurs i na 100 kilku chętnych lub może trochę mniej była najlepsza. a a jakie były wymagania ? to w BIPe można sprawdzić. Dlatego proszę Kotarbie nie wytykać że pomógł dziecku skoro Jończyk zrobił to wcześniej bez zmrużenia okiem. I żaden piewca Jonczykowego sukcesu nie darł ryja że to jest skandal!!! a szkoda .

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
24 - 06 - 2014
... oppppp komentuje +6
Wygląda na to, że Jacek Jończyk to taki nasz lokalny Donald Tusk, wystarczy, że powie, iż nic się nie stało...

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
24 - 06 - 2014
... @kramarz komentuje +10
Jednych łączy prawdziwa muzyka, a innych kocia muzyka i serenady na altówce od 20 lat :D :D :D

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
24 - 06 - 2014
... kramarz komentuje +0
Panowie J i J zawsze trzymali sztamę bo podono "łączy ich muzyka" jak mówi jeden J

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
24 - 06 - 2014
... kto kłamie???? komentuje +10
Proszę natychmiast opublikować te umowy. Jeśli okaże się że faktycznie są na niej podpisy Jończyka i Jurczaka to cholerny skandal i jeden i drugi powinien zostać odwołany!!!!!! Jeśli nie to Pan MP z W24 skłamał i jest skończony!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
24 - 06 - 2014
A może nepotyzm w Urzędzie Miejskim i Papieskim Muzeum kogoś zainteresuje. Na początek córka kocicha w Muzeum. Ciekawe.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 06 - 2014
... yanek komentuje +5
kiedy stwierdzimy że jesteśmy okradani a władza śmieje się nam w twarz wyciągając kase poprzez umowy z "koleżkami".
bo moje nerwy już długo nie wytrzymają, ale trzeba mieć poparcie, sam na ulice nie wyjde. Z drugiej strony nerwicy się nabawić nie chcę przez stado baranów.
Ludzie przejrzyjcie na oczy...

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 06 - 2014
... Bryksi komentuje +21
Taka zagadka. Co łączy adres osiedle Malatowskie 40, Chocznia?Taki mały szczegół Stowarzyszenie Równać Szanse dostaje pieniądze ze starostwa na swoją działalność. Mówimy o setkach tysięcy złotych w skali ostatnich lat. Ale co tam, Jończykowi wszystko można.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 06 - 2014
... piotrekmmm komentuje +2
widać że komuszki różnymi stronami będą próbować dostać się do władzy !
ten jończyk to gra u cholewki w orkiestrze na trąbce więc już czuje jakie razem będą mieli "interesy".

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 06 - 2014
... Medyceusz komentuje +7
To nie wszystko Dziś w Gazecie Krakowskiej kolejna odsłona szpitalnego dramatu. Jończykowi pali się pod dupą. czy to prawda, że gość jest już pogrzebany?
http://www.gazetakrakowska.pl/artykul/3481245,wadowicki-szpital-jest-pod-kreska,id,t.html

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 06 - 2014
... wyborca komentuje +6

Nic dobrego dla Wadowic nie widać na horyzoncie
Jeden drugiego wart.... i tyle w tym temacie

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 06 - 2014
... m1 komentuje +12
A jak tam w UM z umorzeniem czynszu ''U Zuzi" gdzie wisiał "precz"

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 06 - 2014
No to sprawdzam.
Który radny miejski albo powiatowy zawarł umowę cywilną z wykorzystaniem mienia gminy albo powiatu. Lista jest długa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Stanisława Wodyńska, Józef Cholewka, Marek Cimer, Marek Ciepły, Jan Gębala .....

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 06 - 2014
... Feluś komentuje +12
Jończyk przeholował. Skumał się z komuchami i teraz wychodzą jego ciemne sprawki na jaw. Bardzo dobrze. Proszę sprawdzić jeszcze umowy które podpisywał z własną rodziną. Na mieście od dawna się o tym mówi.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 06 - 2014
... Obywatel Wadowic komentuje +30
Niestety ze stron wadowickiego BIP nie dowiemy się jakie umowy mogła zawierać burmistrz Ewa Filipiak z np ze Stowarzyszeniem Im Doktora Edmunda Wojtyły w Wadowicach. Nie dowiemy się, bo Filipiak nadal umów nie ujawniła w BIP.

A szkoda, bo do tego stowarzyszenia, którego jeśli wierzyć oficjalnej stronie stowarzyszenia, prezesem jest radna gminna Stanisława Wodyńska trafiają co rok spore sumy dotacji z gminnej kasy.

Jak myślicie kto jest członkiem komisji rewizyjnej tego stowarzyszenia ? Wg informacji ze strony http://www.dompielegnacyjny.pl/zarzad. html jest nim sama Ewa Filipiak. Nieżle się panie ustawiły...

Może burmistrz Ewa Filipiak ujawni te kwoty ?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 06 - 2014
... Donald komentuje +11
Odwołać łajzę!Już dawno to mówiłem. Zrobił sobie prywatny folwark z urzędu.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 06 - 2014
... urban komentuje +25
Ten sam zarzut można postawić np Ewie Filipiak bo przekazuje środki na OSP Chocznia a w zarządzie jest pan radny Cholewka

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 06 - 2014
... Kamiho komentuje +6
... i jeszcze Kulturę w tym mieście chcecie zabić?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 06 - 2014
... Myślący komentuje +4
No cóż. Jacek się ugotował. Złapali go razem z Jurczakiem że tak powiem "in flagranti".

"Pojęcie "zarządzania działalnością" obejmuje rzeczywiste kierowanie nią, czyli wiążące wpływanie na prowadzoną działalność gospodarczą. W sytuacji, gdy działalnością podmiotu, prowadzącego także działalność gospodarczą, kieruje organ kolegialny, wówczas co do zasady, wszyscy jego członkowie są osobami zarządzającymi działalnością gospodarczą, w rozumieniu art. 24f ust. 1 usg. Oznacza to, że radny pełniący funkcję wiceprezesa i członka zarządu jest osobą zarządzającą działalnością stowarzyszenia." (wyrok WSA w Lublinie w sprawie III SA/Lu 397/10)

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 06 - 2014
... komunista komentuje +6
aha czyli ten jończyk jest z bandy klinowskiego ! no pięknie się ukrywa, a komitet pis założył. niech sobie z klinowskim komitet twojego ruchu założą !!!!!!!!!!!!!!!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 06 - 2014
... Też Jacek komentuje +7
Jeśli to prawda,to mam do czynienia z małym przegięciem i prokuratura oraz CBA powinno się tym zająć.Nie może być tak że z jednej strony radny ustala na co mają pójść pieniądze, a z drugiej strony czerpie budżetu garściami. To nieuczciwe i niezgodne z prawem. Jończyk się zagalopował i powinien za to odpowiedzieć.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 06 - 2014
... niezależna komentuje +22
Państwo E. F. i S. K. panicznie boją się wyborów, tonący brzytwy się trzyma czy jakoś tak, ale koniec tego duetu jest bliski...

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 06 - 2014
... Krys komentuje +15
Czyli wybory już się rozpoczynają.
Kontrkandydat ma być pokazany z jak najgorszej strony, tak jest miłosiernie , wszystkie chwyty dozwolone, aby pogrążyć, zdeptać unicestwić.
A przez 20 lat nie było miejsca dla TPW, w ich siedzibie , oczywiście po remoncie.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 06 - 2014
... Pralka komentuje +1
Cóż, zapewne działalność artystyczna nie zna granic ;) wartości lewicowe, prawicowe , a co tam

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 06 - 2014
... Zecke komentuje +20
...Kiedyż to Redakcja Wadowice24 wystąpi z oficjalnym pytaniem do Wadowickiego centrum kultury gdzie jest Muzeum im Dwunastego Pułku Piechoty i pieniądze od lat na nie przeznaczane???

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 06 - 2014
... Koń Staszek komentuje +22
Parę dni myśleli aż wymyślili :) Nagonka magistratu i asystenta na Jończyka rozpoczęta...

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 06 - 2014
... Donatan i Kleo komentuje +15
Oj widzę, że transparentny Jacuś ma poważne kłopoty wizerunkowe. Okazuje się, że podpisuje jakieś szemrawe umowy. Kasa idzie do kieszeni Jurczaka i na osiedle Malatowskie 40, gdzie Jacuś mieszka. Układ pułkownika się sypie.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 06 - 2014
... Abra komentuje +11
Kolejna nagonka subiektywnego portalu - brak wstydu.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 06 - 2014
... m1 komentuje +24
A co z LGD Vadowianą, a co ze stowarzyszeniem Wodyńskiej?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 06 - 2014
... Klawisze jedne komentuje +6
JOŃCZYK = SLD

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 06 - 2014
... Jonasz komentuje +17
A co z radnymi którzy są prezesami OSP :) i biorą kasę z gmin

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 06 - 2014
... Wacek komentuje +5
To jest skandal!!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 06 - 2014
... stachuu komentuje +30
zaczyna sie...

pokazywanie w złym swietle kontrkandydata pani szanownej burmistrz bo sie o stołek boi

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 06 - 2014
... Zainteresowany komentuje +8
No pięknie.! Jończyk sypie dutki do kieszeni komuszków.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 06 - 2014
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był