fedd27d509528c9fb7d83afa65fa4c96.html Na remont wszystkich powiatowych dróg potrzeba 100 mln złotych

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Na remont wszystkich powiatowych dróg potrzeba 100 mln złotych

Email Drukuj
Jest duża szansa, że  na przebudowę i remonty dróg powiatowych starostwo wyda znacznie więcej pieniędzy niż pierwotnie planowało. Optymistyczne plany przedstawiono burmistrzom i wójtom  podczas kolejnego spotkania konwentu powiatu.

Do kolejnego spotkania wójtów i burmistrzów powiatu wadowickiego ze starosta doszło w piątek (27.02). Dyskusje zdominowały dwie sprawy, czy przebudowa i remonty dróg powiatowych oraz rozbudowa wadowickiego szpitala.

Kierownik Wydziału Dróg Powiatowych Stanisława Pamuła omówiła kwestie związane ze stanem dróg powiatowych, których na terenie powiatu wadowickiego jest łącznie 320,756 km. Powiat posiada też 50 mostów i kładek o łącznej długości 1,022 km. Budżet drogowy na rok 2014 to bieżące utrzymanie dróg - 4 mln zł, zadania inwestycyjne – 6 mln zł oraz na usuwanie skutków powodzi – 500 tys. zł. Inwestycje planuje się realizować m.in. ze środków zewnętrznych.

Przyjęto założenie, że z MRPO mogą być dofinansowane dwie inwestycje: modernizacja drogi powiatowej nr 1768K na odcinku Witanowice – Tomice (udział powiatu - 530 tys. zł) oraz modernizacja drogi powiatowej nr 1768K na odcinku Wyźrał – Witanowice (udział powiatu - 1 mln zł).

Projekty te znajdują się na liście rezerwowej, a z informacji uzyskanych z Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie wynika, iż na chwilę obecną brak jest środków umożliwiających przyznanie dofinansowania. W ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych złożono wnioski na modernizację drogi powiatowej nr 1768K na odcinku Witanowice – Tomice oraz na przebudowę drogi powiatowej nr 1772K w m. Ryczów.

Pierwotnie projekty te nie otrzymały dofinansowania, jednak w związku ze zwiększeniem puli środków na popularne „schetynówki” samorząd powiatowy ma nadzieję na pozyskanie środków na ich realizację. Powiat otrzymał także promesę na usuwanie skutków klęsk żywiołowych w wysokości 1,9 mln zł.

Środki finansowe na modernizację dróg powiatowych w wysokości 1,125 mln zł zostały podzielone według tzw. „klucza” (60% - udział sieci drogowej, 40% - udział liczby mieszkańców) bez uwzględnienia miasta i gminy Andrychów. Powodem tej decyzji jest fakt, że w 2013 r. gmina Andrychów otrzymała dodatkowe środki finansowe na realizację zadania „Przebudowa drogi powiatowej nr 1741K ul. Żwirki i Wigury w Andrychowie”. W celu rozpoznania potrzeb wystosowano pisma zarówno do radnych Rady Powiatu, ale też do wójtów i burmistrzów, informujące o wysokości środków na roboty drogowe w obrębie danej gminy, celem przedłożenia Powiatowi propozycji zadań do realizacji w 2014 r.

Ostatecznie, analizując złożone propozycje oraz stan techniczny nawierzchni dróg powiatowych, Zarząd Powiatu przyjął wstępnie zadania do realizacji w 2014 r.

W trakcie dyskusji wójtowie i burmistrzowie wyrazili niezadowolenie z wysokości środków przyznanych na drogi przebiegające przez teren ich gmin. Wielu włodarzy właśnie z uwagi na skromne fundusze optowało za przeznaczeniem ich na budowę chodników, co poprawi bezpieczeństwo mieszkańców. Zgłaszano też zastrzeżenia do ostatecznego wyboru zadań drogowych, podjętego przez Zarząd Powiatu.

Starosta Jacek Jończyk wyjaśnił, że zarząd dokładnie zapoznał się z propozycjami gmin oraz zapewnił, że w przypadku pojawienia się dodatkowych środków na drogi, propozycje te ponownie zostaną przeanalizowane łącznie z propozycjami zadań, które padły w trakcie dzisiejszego spotkania.

Wójt Gminy Stryszów Jan Wacławski zwrócił uwagę na fakt, że oddanie do użytku zapory w Świnnej Porębie zwiększy jeszcze bardziej ruch samochodowy w regionie. W jego opinii kluczowym rozwiązaniem drogowym będzie budowa Beskidzkiej Drogi Integracyjnej i samorządowcy powinni lobbować o realizację tej inwestycji. J. Wacławski wnioskował ponadto o zmianę kategorii drogi Brody – Zembrzyce na drogę wojewódzką. J. Jończyk poinformował, że na ostatniej sesji Rady Powiatu (24.02) taki wniosek złożył radny Jan Gębala.

W ocenie Starosty zmiana jest zasadna, jednak musi ją zaakceptować Zarząd Województwa. Wójt Gminy Brzeźnica Bogusław Antos zaproponował, aby powiat wziął kredyt na remonty dróg.

Starosta JacekJończyk zauważył, że aby wyremontować wszystkie drogi powiatowe potrzeba ok. 100 mln zł. Przypomniał ponadto, że zgodnie z wolą Rady i Zarządu Powiatu priorytetowym zadaniem jest rozbudowa Szpitala Powiatowego. Dopiero po zakończeniu tego przedsięwzięcia możliwe będzie większe zaangażowanie finansowe powiatu w inwestycje drogowe.

(wp)
Źródło: Wydział Promocji Starostwa Powiatowego w Wadowicach
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (11)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... Duszek komentuje +1
Ciekawe ile jest prawdy w tym że dwaj radni z Kleczy głosowali przeciwko budowie chodnika przy drodze prowadzącej przez tą wieś w stronę Stryszowa. Jeżeli to fakt, to "wspaniałych" wybrańców ma ta wieś.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
07 - 03 - 2014
... ALICJA P komentuje +0
SZANOWNI PAŃSTWO, KTÓRZY CZYTACIE KOMENTARZE. PRZED CHWILĄ PRZECZYTAŁAM TEN STRASZNIE NAPISANY KOMENTARZ, ALE NAPISANY PO PRAWDZIE. NAPRAWDĘ W GEODEZJI JEST XIX WIEK. LUDZI PRZED DRZWIAMI OK. 20 OSÓB A ZA BIURKIEM JEDNA PRZEMIŁA PANI. PANI MARZENA CO ONA MOŻE SAMA ZROBIĆ, JA JEJ WSPÓŁCZUJĘ, ALE INNI LUDZIE SĄ BARDZO WKURZENI / TO MIŁO POWIEDZIANE / A NA KOGO NA STAROSTWO CZYLI NA STAROSTĘ, ŻE TAK NIEMRAWO ZARZĄDZA STAROSTWEM. JEŻELI MY PROSCI LUDZIE, KTÓRZY WPŁACIMY NA TO ABY TAM BYŁ PORZĄDEK NIE POMOŻEMY TO KTO TAM ZROBI PORZĄDEK - NIKT BO KAŻDEMU TO POWIEWA. PANIE STAROSTO TA MIESZKANKA POWIATU WADOWICKIEGO, KTÓRA TAKŻE NAPISAŁA SWÓJ KOMENTARZ MIAŁA 100% RACJĘ, KTO TAM MA ZROBIĆ PORZĄDEK. PAN ZA TO BIERZE NASZE POTĘŻNE PIENIĄDZE NIE ZA SIEDZENIE I PIERDZENIE W STOŁEK TYLKO ZA ROBOTĘ. ZA CHWILĘ WYBORY OCZEKUJEMY WSZYSCY JAKIE PAN BĘDZIE SZUKAŁ DLA SIEBIE GNIAZDKO. MY WYBORCY BĘDZIEMY OCENIAĆ I WYBIERAĆ. NIECH PAN O TYM PAMIĘTA, JEŻELI PAN MOŻE TO ZROBIĆ. DO USŁYSZENIA.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
07 - 03 - 2014
... Jarząbek z "Misia" komentuje +5

Cóż to jest 100 milionów złotych ???

Przecież to tylko ...3 MUZEA PAPIEŻA i mamy drogi z "marmuru"!

:P

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 03 - 2014
... demik komentuje +1
a droga do woźnik i we wsi co z nią??? kase na dorge dawac PO!!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 03 - 2014
Starosta Jończyk nie powinien organizować żadnych spotkań , a jeżeli już to nie powinien informować o tym dziennikarzy. Kolejny temat i kolejna klapa - drogi. Takiego regresu przy budowie dróg powiatowych nie było chyba od powstania powiatów. Tylko dlatego że jest nad nim rozpostarty " parasol ochronny,, może sobie robić PR. Każdego innego starostę rozjechali by na strzępy,a on spotkanie ,wyjazd ,kawiorek ,itp. Drogi-niech się martwią inni.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 03 - 2014
... j23 komentuje +5
Co tam jakieś drogi bezpieczeństwo pieszych i kierujących. Kasa musi być nie na drogi ale na - premie imprezy promocje starosty jakieś spotkania i jak widać przy obradach też trzeba mieć czym zastawić stoły. Tak o suchym pysku radzić nie przystało? W drogi po co inwestować jak w przyszłości nie będzie można ich sprywatyzować a szpital tak i tu jest wiele pomysłów na dobry interes.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 03 - 2014
... KOCHAM POLSKĄ LIPE komentuje +5
Myślicie że na Wadowice24 spełniają życzenia??? Nie umiecie czytać???
Pierwsze szpital później drogi!!! za nie długo to karetki stracą zawieszenie na co niektórych drogach... szpital sprywatyzują a dróg jak nie było tak nie będzie... Droga Stryszów Dąbrówka,Zembrzyce jest jeszcze nie oddana a już są na niej garby... wpuszczą więcej samochodów to zostaną same dziury... a dróg dalej nie będzie... Droga Barwałd Zembrzyce jest drogą powiatową i do jej pokanania potrzeba przynajmniej SUVa(jak nie czołgu:) i umiejętności slalomu między garbami dziurami! Otwórzcie zaporę wpuście krakusów na ten wasz syf i się podajcie do dymisji! to co macie zachapać i tak już jest podzielone!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
03 - 03 - 2014
... nieznajomy komentuje +2
Fabryczna to prywatna droga nowego właściciela terenu po byłych Łabędach.
Najlepiej, gdy postawi tam szlabany i wtedy nie będzie narzekania, że się źle jeździ :)
Poza tym, co ma powiat do tej drogi?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
03 - 03 - 2014
... Ziom komentuje +0
Proponuje odnowic ulice Fabryczna,bo to jest dramat jezdzic autem po tej drodze :)

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
03 - 03 - 2014
... Zofii komentuje +5
Może w końcu doczekamy się chodnika na rondzie i ulicy Niwy w kierunku Zawadki. Byłoby bezpiecznie na codzień i niedzielne spacery. W zimie tragedia, a w lecie nie lepiej.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
03 - 03 - 2014
... Ceziczek komentuje +3
fajnie się jeździ tymi drogami, oby wiecej było kasy na takie inwestycje. Na przykład droga z Rzyk do Andrychowa , przepiękne widoki i gładka jazda! Super

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
03 - 03 - 2014
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był