Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

SLD chce nam zdegradować Wadowice

Email Drukuj
Likwidacja powiatów i przywrócenie 49 województw, jak za czasów Edwarda Gierka. To najnowsze pomysły SLD dla Polaków. Gdyby je zrealizowano, niewątpliwie stracą na tym Wadowice. Z miasta powiatowego staniemy się miasteczkiem w województwie bielskim.Sojusz Lewicy Demokratycznej całkiem na poważnie rozważa wprowadzenie swojego programu "Polska x 49", czyli przywrócenie dawnych województw, a tym samym likwidację dzisiejszych powiatów. Jak za czasów Edwarda Gierka.

Poprzez powrót do PRL-owskich 49 województw Sojusz liczy na pozyskanie mieszkańców mniejszych miejscowości. Podczas grudniowej konwencji SLD w Sosnowcu Leszek Miller krytykował metropolitalne pomysły PO i zapowiadała, że „Polska x 49” będzie odpowiedzią jego partii na marginalizację mniejszych miejscowości.

Jednocześnie w terenie parlamentarzyści SLD i lokalni działacze sondują, jak ich pomysły podobają się wyborcom. Kilka dni temu w gazecie Kronika Beskidzka ukazał się wywiad pt. "Zatrzęsą mapą Polski?" z Czesławem Rajdą, radnym powiatowym i szefem SLD na powiat wadowicki.

Radny Rajda nie ukrywa, że pomysł Millera mu się podoba i osobiście jest za przywróceniem województwa bielskiego w dawnym kształcie. Zdaniem radnego przywrócenie województwa bielskiego zakończyłoby rządy i dominację metropolii, a władza zeszłaby niżej do ludzi. Uważa, że powiaty Małopolski Zachodniej są traktowane po macoszemu przez województwo.

Ale realizacja pomysłu SLD oznaczałaby niewątpliwie jedno. Wadowice przestałyby być powiatem, co z czasem mogłoby doprowadzić do umniejszenia znaczenia tego miasta, likwidacji istniejących tutaj instytucji powiatowych. W dłuższej perspektywie Wadowice stałyby się po prostu miasteczkiem w województwie bielskim z potencjałem nawet mniejszym niż obecnie ma Andrychów.

Według radnego wcale nie musi się tak stać.
Nie możemy natomiast twierdzić, że stolice powiatów stracą. Od początku reformy powiaty są niedofinansowane. Przybywa im zadań, a nie idą za tym środki finansowe. Już dużo lepiej byłoby gdyby powstały związki gmin albo związki miast partnerskich, przez które można by ścigać pieniądze na określone cele- mówi Kronice Beskidzkiej Czesław Rajda.
Radny zapowiada, że pomysły likwidacji powiatów i przywrócenia województwa bielskiego będzie omawiał ze swoimi kolegami SLD na najbliższej Radzie Powiatowej tej partii.

A wy co o tym sądzicie, likwidujemy powiat wadowicki?

(mp)
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (24)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... AndrzejB komentuje +4
a wg. mnie powiaty bielski i żywiecki powinny przejść do woj.małopolskiego. Wtedy siła i znaczenie Małopolski Zachodniej wzrosłaby o niebo.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 02 - 2014
... j23 komentuje +6
Powiaty powinny zostać zlikwidowane tak samo jak Straże Miejskie Gminne Narodowy Fundusz Zdrowia Urzędy Pracy niektóre ministerstwa Senat i 1/2 urzędników samorządowych. Jako Naród nie jesteśmy w stanie utrzymać tylu nierobów. A po co powiększać liczbę województw - żeby znowu produkować droższych w utrzymaniu urzędasów.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
15 - 01 - 2014
... HH komentuje +8
Co do powiatów jestem za!!!!!!!!!!!, a województwa może bym zostawił

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
14 - 01 - 2014
... nie dla biurokracji komentuje +12
Wadowickie starostwo służy do tego aby obecny starosta wpisał na pamiątkowej tablicy poprzedniego.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
14 - 01 - 2014

Nie rozumiem czemu SLD wtyka swoje paluchy do papieskich Wadowic?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
14 - 01 - 2014
... jaroszowianka komentuje +2
Zdegradować Wadowice!Prędzej Wadowice zdegradują SLD i cały ten rząd.W ogóle to cała Polska powinna się zebrać i obalić złodziei!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
14 - 01 - 2014
... oberser komentuje +14
jestesmy za tym , w koncu sitwa zostanie rozwalona , a wszystkie pocity na bruk brawo SLD ,,, to jest realne

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
14 - 01 - 2014
... AntyAnty komentuje +13
Przynajmniej taki Jończyk i niszczycielka edukacji w powiecie Królikowa poszliby w piz...

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
14 - 01 - 2014
... maxim komentuje +10
i znowu artykół aby przypodobać się władzy w Wadowicach... ale to standard na tej stronie!!!
co do powrotu do woj. Bielskiego to w Wadowicach będa protestować głównie urzędnicy i władza - bo w powiecie to kasa większa i stołków więcej...!!!
Jak dla mnie to nie ma większego znaczenia, ale czy jest sens takich zmian powinien decydować nie tylko koszt utrzymania, ale także koszt zmian jakie należało by wprowadzić - zmiana tablic rejestracyjnych, urzędowych, danych osobowych itp...
Wg mnie wystarczy zmniejszyć ilość powiatów i ilość urzędników !!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
14 - 01 - 2014
... Zofia tercjarka komentuje +15
Wadowice,gdyż wydały światu tylu wspaniałych KAPŁANÓW powinny być conajmniej miastem wojewódzkim.Natomiast Chocznia....."matka"tylu wybitnych działaczy OSP zasługuje na miano powiatu.Amen!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
14 - 01 - 2014
... ??? komentuje +38
Wadowice są zdegradowane od 1994 r. przez ekipę która nie rozumie demokracji, a myśli, ze wzięła Wadowice i gminę wraz z ludem we władanie :)

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
13 - 01 - 2014
... S I T W A znów W S Z O K U komentuje +10
SZOK ZA SZOKIEM dla SITWY .........

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
13 - 01 - 2014
... * kałakolczik * komentuje +8
Jak mieszkałem w małym mieszkanku to co pół roku przestawiałem meble. Łudziłem się, że poprzez przesuwanie mebli przybędzie mi metrów w mieszkaniu. Główkowałem na wszystkie możliwe sposoby jak tu wstawić więcej mebli i żeby mieszkanie było wygodniejsze i luźniejsze. Leszek Miller - emeryt główkuje jak tu zarobić w sondażach parę punktów i podciągnąć lewicę w górę. Wymyślił sobie te województwa i liczy na ofiarność wyborców. Niektóre luda może i kupią ten pomysł. Ja na razie ten projekt odkładam na półkę. Wy lewica wygrajcie najpierw wybory a potem dawajcie takie projekty.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
13 - 01 - 2014
... Krys komentuje +20
30 lat temu był w Rynku jeden urząd a w nim wszystkie biura i sprawne załatwianie spraw.
Było to bardzo krytykowane przez Solidarnościowców jako przerost biurokracji.
A jak jest teraz ?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
13 - 01 - 2014
... nastolatek komentuje +5
trzeba ich powypieeer@alac! zdaje sie trzeba ich podregulowac, bo im sie w glowie cos popi*rrrrdolilo!;p

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
13 - 01 - 2014
... Realistka komentuje +18
Nie 12 tylko 16 - minimum jakiejkolwiek wiedzy bo Opole znów wyjdzie na ulicę. Powrót do Bielskiego to dobry pomysł. Wtedy Andrychów i Wadowice znaczyły dużo więcej niż dziś. Było wiele podobnych miast o podobnych problemach a region Beskidy to nie fikcja. Obecnie prócz Krakowa i Zakopanego nikt nawet nie wie, że coś tu jeszcze jest. Nawet nie jesteśmy daleką prowincją. Przykład Andrychowskiej karetki pokazuje to wystarczająco dobitnie.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
13 - 01 - 2014
... WALDUŚ WADOWITA komentuje +12

Było 49 województw - teraz jest niby tylko 12 województw ...ale aż 380 powiatów!

NO I GDZIE JEST WIĘCEJ URZĘDASÓW ???PS 1:
Urzędów miejskich i gminnych jest mniej więcej tyle co było, więc na tym szczeblu zmiana liczby województw nie wymusi zmniejszenia liczby urzędasów.

PS 2:
TYLKO TELEKOMUNIKACJA JEST PRZYGOTOWANA DO ZMIANY
- do dziś nie zmienili numerów kierunkowych! ;-)

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
13 - 01 - 2014
... Nocze komentuje +16
Jestem za a co to za splendor z tym miastem powiatowym, Wszystko powinno załatwiaćię w gminie a nie gonić jak po....... z papierami od jednego urzędu do drugiego.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
13 - 01 - 2014
... dziadunio komentuje +8
m1 Doły, doły partyjne są za. Bonzowie i baronowie - stanowczo przeciwko. Władza się im osłabia i rozmywa wraz ze zwiększeniem liczby województw :)
KC PZPR właśnie dlatego zdecydował o zwiększeniu ilości województw, żeby nikt przypadkiem nie urósł za duży w regionie.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
13 - 01 - 2014
... ") komentuje +16
A powiaty to po co? Przepustu na drodze powiatowej(miejscowość WYSOKA) nie na kto naprawić. Po ulewie w lipcu ubr postawili znaki o zwężeniu drogi, nawieźli kamieni i ziemi i nic. Czekać tylko jak się coś stanie.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
13 - 01 - 2014
... m1 komentuje +12
Tak już było był Urząd Rejonowy który przejęło starostwo wraz z pracownikami , dobrze dla wierchuszki bo aż 49 urzędów wojewódzkich,49 urzędów marszałkowskich itd...
Wygląda na to, że brak miejsca dla rodziny i znajomków to trzeba rozszerzać ilość miejsc pracy w budżetówce.
Ja uważam, że niczego nie trzeba nowego tworzyć tylko likwidować np.powiaty.
Dziaduniu wszystkie partie po cichu są za tym, wiesz ile łupów :)

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
13 - 01 - 2014
... alex358 komentuje +16
A kto doprowadził do likwidacji 49 kiedyś ? oczywiście solidaruchy.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
13 - 01 - 2014
... dziadunio komentuje +8
Nikt, żadna partia, nie utworzy koalicji rządowej bez PSL. A ludowcy prędzej zjedzą własne skarpetki niż pozwolą zlikwidować ich mateczniki. Toż to ich chlebuś z masełkiem :) Wszyscy doskonale to wiedzą a pomysły rzucają frajerom na podpuchę.
Z punktu widzenia zwykłych ludzi likwidacja powiatów o ile nie skomplikuje im życia (gdzie niby mielibyśmy jeździć po paszport czy prawo jazdy, do Bielska?)- to z całą pewnością niczego nie poprawi- publicznie głowę daje że w przeciągu kilku lat liczba urzędników byłaby nawet większa niż dzisiaj.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
13 - 01 - 2014
... Twój Ruch komentuje +20
W pełni popieramy projekt kolegów z SLD.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
13 - 01 - 2014
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był