1274ec93e78b6706a2588dbfb41c45cb.html Tomice: BDI ? Nie, dziękujemy

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Tomice: BDI ? Nie, dziękujemy

Email Drukuj
Trudno znaleźć obecnie w Tomicach zwolenników budowy beskidzkiej drogi integracyjnej. Włączenie tej gminy do planów przeprowadzenia również tutaj dwupasmówki wydaje się mało prawdopodobne.Highslide JS Highslide JS Highslide JS

Jeśli ktoś miał nadzieję, że Tomice łatwo zgodzą się na włączenie ich do planów budowy beskidzkiej drogi integracyjnej, to po sesji Rady Gminy w tej miejscowości w piątek (31.01) już wiemy, że szanse na wybranie północnego wariantu akurat na tych terenach są dziś równe zeru. Radni w Tomicach, jak i wójt Adam Kręcioch zamierzają bronić interesu gminy i wydaje się, że akurat tutaj nie jest im po drodze z władzami Wadowic i komitetem protestujących przeciwko BDI.

W piątek (30.01) wójt Tomic Adam Kręcioch pokazał radnym na sesji mapę nowych wariantów przebiegu dwupasmówki. Podczas sesji był obecny Andrzej Kollbek, wicedyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Jego obszerne wyjaśnienia i odpowiedzi na pytania radnych sprowadzają się do jednego: Tomice nie mają co liczyć na jakieś lukry z powodu przystąpienia do rządowej inwestycji.

Kollbek przyznał co prawda, że przy okazji można przebudować jakąś drogę gminą, ale to też nie jest pewne. Na pytanie radnego powiatowego Józefa Łasaka o plusy BDI dla Tomic, powiedział, że może będzie tutaj więcej inwestycji prywatnych. Ale to też jest tylko - "może".

"W miejscach, gdzie znajdują się węzły zjazdowe powstają większe inwestycje logistyczne instytucji i firm. Natomiast w sensie korzyści bezpośrednich dla mieszkańców, to ja bym ich teraz nie wskazywał" - mówił wicedyrektor GDDKiA i dodał, że skorzystać mogą jedynie mieszkańcy, od których trzeba będzie wykupić teren.

Choć Rada Tomic nie podejmowała formalnie żadnej uchwały w sprawie BDI, to nieformalnie radni i wójt zwolennikami jej budowy nie są, co przyznają otwarcie. "Ta droga idzie po przekątnej przez 160 hektarów stawów. Nie wiem, czy ktoś zdrowo myślący wyobraża sobie przejście takiej drogi przez Naturę 2000, bo ja nie. Jeszcze przy okazji myśli o zabetonowaniu stawów. Czy ktoś nam te stawy odda?" - pyta wójt Adam Kręcioch.

Jak dodaje budowa dwupasmówki spowoduje przecięcie Tomic na pół i zrodzi dużo konfliktów wśród mieszkańców. "To jest dla nas nowość, ludzie we wsi o tym nie wiedzą. Droga ma przebiegać przez gazociąg wysokociśnieniowy, w którym jest 14 atmosfer. Proszę sobie wyobrazić, co to jest?" - mówi radny Antoni Moskała.

Z kolei radny Stanisław Zając uważa, że sama droga jest potrzebna, ale niekoniecznie w Tomicach. "Gdyby był jeszcze drugi węzeł komunikacyjny, na pewno byłoby to dla nas wygodniejsze. My mamy problem z drogą z Oświęcimia do Wadowic, która jest całkowicie zakorkowana i ruch kumuluje się na odcinku między Tomicami i Wadowicami. Gdyby do tego jeszcze ta droga miałaby być dojazdem do autostrady, to już w ogóle do Wadowic nie dałoby się z Tomic dojechać" - mówi Stanisław Zając.

Analiza SWOT radnych na rzecz budowy beskidzkiej drogi w ich gminie wypada więc na razie niepomyślnie. Dodajmy, że w odwodzie Tomice mają jeszcze ekologów, którzy jednym pismem do Brukseli mogą zablokować przebieg trasy przez Naturę 2000. Tak więc ostatnie dni sprawy BDI do przodu nie posunęły.

Pozostają jeszcze dwa północne warianty trasy zaproponowane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad władzom Wadowic. Coraz częściej też w Tomicach pokutuje opinia, że Wadowice chciały Tomicom "drogę podrzucić".

"To pierwsze Wadowice występowały o to, by była budowana beskidzka droga. Nagle w tym momencie im się to nie podoba. Tak na dobrą sprawę nie podoba im się to, o co sami postulowali" - komentuje wójt Tomic Adam Kręcioch.

I na koniec. Nadal nie wiemy, kiedy inwestor wystawi  do konsultacji społecznej mapy z nowymi trzema wersjami przebiegu drogi przez Wadowice. W grudniu wojewoda Jerzy Miller zapowiedział, że jeśli Wadowice i Kalwaria Zebrzydowska po przedstawieniu kolejnych projektów nadal będą blokować budowę beskidzkiej drogi, to on tę inwestycje z planów rządowych wykreśli. Jednocześnie przekaże pieniądze na drogę do Nowego Sącza. "Możemy rysować nawet osiem i dziewięć wariantów, ale kiedyś trzeba podjąć decyzję" - mówił Jerzy Miller na spotkaniu w Andrychowie.

W tej chwili firma Transprojekt przygotowała dla Wadowic już siedem wariantów przebiegu beskidzkiej drogi integracyjnej.

(mp)
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (0)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był