618ae52622ac391a3706e3b057c69fdb.html Dosyć tego cyrku w Radzie Powiatu

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Dosyć tego cyrku w Radzie Powiatu

Email Drukuj
Radni powiatu ani myślą zajmować się naszymi problemami. Bardziej interesują ich własne i przecinki w statucie rady niż istotne sprawy mieszkańców. Przed świętami dali popis swojego egoizmu.Problemów nie brakuje

Highslide JS Wojewoda odrzucił projekt budowy drogi z Wadowic do Frydrychowic, dotacji dla powiatu ze schetynówek nie będzie. Do 2012 roku trzeba znaleźć 45 milionów złotych na rozbudowę szpitala. W szkołach średnich dzieci uczą się do późnych godzin wieczornych, w budowlance w Wadowicach sala gimnastyczna to ruina, tak samo jak w liceum i ekonomiku, przydałaby się też sportowa hala powiatowa.

Na domiar złego firmy w okresie kryzysu zapowiadają zwolnienia, już w styczniu w powiecie może być o pół tysiąca bezrobotnych więcej, przyjdą pewnie po zasiłki i pomoc do Powiatowego Urzędu Pracy. Problemów więc w powiecie wadowickim nie brakuje. A czym zajmują się nasi radni? Sami sobą. W poniedziałek (22.12) dali popis swojego egoizmu. Ponad trzy godziny debatowali o statucie kłócąc się o interpunkcję, przecinki i słowa w zapisach.

Statut, statut, statut...

Highslide JS Statut powiatu określa procedury pracy samorządu, w tym rady i zarządu. Komisja statutowo-regulaminowa, w której większość ma koalicja rządząca PiS-PO i SiR dwa lata pracowała nad zmianami i góra urodziła mysz.

W starym statucie wykreślono kilka zapisów, poprawiono stylistykę, dodano kilka paragrafów i tyle. W poniedziałak rada miał uchwalić budżet, jedną z najważniejszych uchwał w roku i podzielić 119 milionów złotych, ale samorządowcy całą swoją energię skupili na statucie. Jedni go krytykowali, inni bronili.

Highslide JS "Nowy statut wprowadza zapisy, które utrudniają radnym zadawanie pytań i uzyskiwanie odpowiedzi od zarządu w interpelacjach. Ponadto przewodniczący dostaje przywilej odraczania głosowania na sesji na bliżej nieokreślone terminy"- mówi Marek Drożdż z klubu Lewica i Demokraci. Jeden z oponentów nowego statutu.

Jacek Jończyk (Samorządny Powiat) zwrócił uwagę, że statutu przed wprowadzeniem go na radę nie widziały wszystkie komisje rady. Halina Kulbacka (Sprawny Powiat) wnioskowała, by skoro statut wywołuje tyle kontrowersji przenieść głosowanie na inny termin. Jej wniosek odpadł. W międzyczasie przewodniczący rady Zbigniew Mieszczak, który nie panował już nad sytuacją, dwukrotnie ogłaszał przerwy.

Raz po to, by komisja statutowa zapoznała się z poprawką Haliny Kulbackiej, a drugi raz, by radni, którzy zgłaszali poprawki m.in. Józef Mlost, czy Zbigniew Janosz mogli ustalić, jakie tak naprawdę chcą wprowadzić poprawki do statutu, bo nie przygotowali ich wcześniej na piśmie. W czasie, gdy jedni radni zastanawiali się nad swoimi poprawkami, inni wyszli na zakupy na miasto.

Po przerwie wszystkie poprawki opozycji, w sumie było ich 30, i tak odrzuciła koalicja PiS-PO i SiR. Później było jeszcze gorzej.


Budżet przeszedł w mgnieniu oka

Highslide JS Dyskusja nad budżetem trwała kilkanaście minut. Jedyną osobą, która cokolwiek potrafiła powiedzieć o budżecie była skarbnik Maria Warchoł. W przyszłym roku powiat wyda rekordową sumę 119,5 mln złotych. Deficyt wyniesie 11 mln zł.

Wielkich inwestycji będzie tyle, co kot napłakał. Najważniejsza to budowa drogi z Andrychowa do Rzyk, na którą starostwo otrzymało 4,6 milionów złotych (całość ma kosztować 7 mln zł) z funduszy unijnych, będzie też remont ulicy z Kalwarii do Stryszowa (5 mln zł) oraz blisko milion złotych pójdzie na przygotowanie projektu rozbudowy szpitala.

Zdecydowana większość pieniędzy z budżetu pójdzie na administrowane powiatem, utrzymanie starostwa, wszystkich szkół, domów pomocy społecznej i innych agend starostwa.

Skarga radnego Kozioła i Wesołych Świąt

Sporo emocji wywołała też na sesji skarga radnego Józefa Kozioła (Samorządny Powiat), którą złożył do rady na starostę Teresę Kramarczyk. Starosta udzielając odpowiedzi na piśmie radnemu miała przekroczyć ustawowe terminy.

Józef Kozioł chciał, by starosta go za to przeprosiła. "Nie mam za co przepraszać" - powiedziała Teresa Kramarczyk. Zgodnie z przewidywaniami koalicja rządząca skargę Józefa Kozioła odrzuciła. Sesja skończyła się pod wieczór, tuż przed godz. 18. Na koniec radni w dobrych humorach składali sobie życzenia Wesołych Świąt.

(mp)
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (0)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był