58c10ebdae2271b9640c40cab2aa5303.html Gmina kupi hektary wraz z pałacem

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Gmina kupi hektary wraz z pałacem

Email Drukuj
Rada Miasta w Kalwarii Zebrzydowskiej zgodziła się na propozycję przejęcia zabytkowego pałacu wraz z przyległościami. Gmina kupi od syndyka masy upadłościowej Brodvin Pracownicza sp. z.oo 7,7 hektarów atrakcyjnych działek za 1,147 złotych.

Rada Miasta w Kalwarii Zebrzydowskiej zgodnie przyjęła chwałę w sprawie zakupu działek po likwidowanej spółce Brodvin. Chodzi o 7,7 hektarów gruntów. Podczas głosowania na sesji 13 radnych, czyli wszyscy obecni, było za przyjęciem proponowanego przez burmistrza Zbigniewa Stradomskiego rozwiązania.

Burmistrz wystąpił do Rady Miejskiej o zgodę na zakup 7,7 hektarów gruntów po byłej „winiarni” Brodvin. Grunty budowlane, inwestycyjne wraz z zabytkowym dworem z XIX wieku i parkiem znajdują się tuż przy drodze krajowej na granicy Brodów i Kalwarii Zebrzydowskiej.

Miasto ma jedyną okazję uzyskać bardzo atrakcyjne tereny w dobrej lokalizacji po wyjątkowo niskiej cenie. Wycena tych działek z 2010 roku wynosiła 5,7 mln zł, dziś jest to kwota 1,147 mln zł, czyli tak naprawdę zaledwie ok. 30 procent pierwotnej wartości.

Burmistrz zabezpieczył już te pieniądze w budżecie, ale do przeprowadzenia transakcji potrzebuje zgody radnych. Ofertę sprzedaży działek przedstawił gminie Syndyk Masy Upadłościowej zakładów Brodvin Pracownicza sp. z.oo.

Zdaniem burmistrza Zbigniewa Stradomskiego przy niewielkich nakładach gmina ma szansę w ciągu kilku lat na kilkukrotne podniesienie wartości tej ziemi.
Znajdują się tutaj działki usługowe i produkcyjne, jest też w nowym planie zagospodarowania przestrzennego obszar na zabudowę jednorodzinną, gdzie może powstać niewielkie osiedle. Mamy również niepowtarzalną możliwość uratowania tereny pięknego parku wraz z historycznym dworem od dalszej degradacji i przywrócić im dawną świetność - podkreśla Zbigniew Stradomski.
Burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej ma plan, jak zagospodarować 7,7 hektarów dawnej winiarni. Na terenach przemysłowych i w halach produkcyjnych chce stworzyć strefę inwestycyjną dla przedsiębiorców, na działkach budowlanych mogłyby powstać mieszkania i obiekty usługowe.

Zbigniew Stradomski rozmawiał już z wojewódzkim konserwatorem zabytków w sprawie możliwości ratowania dworu i terenu parku. Okazuje się, że Kalwaria Zebrzydowska posiadając ten obszar może liczyć na duże wsparcie m.in. z Sejmiku Małopolskiego i z funduszy unijnych Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.
Nasza gmina nie dysponuje w tej chwili dużymi obszarami inwestycyjnymi, a nowe tereny są niezbędne gminie, jeśli ma ona w przyszłości się rozwijać. Chodzi o to przecież, by powstawały tutaj nowe miejsca pracy dla mieszkańców, by budowano nowe mieszkania i by ludzie mieli, gdzie spędzać wolny czas. Bardzo rzadko zdarzają się takie okazje, gdy na jednym, skoncentrowanym obszarze możemy zapewnić naszym mieszkańców realizację tych trzech celów - komentuje Zbigniew Stradomski.
(mp)
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (3)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... j23 komentuje +1
Stradomskiemu to ten dworek raczej nie pomoże. Jak widać na sam koniec kadencji potrafił zjednoczy radnych nawet tych z tz. opozycji którzy byli wilkiem dla niego przy udzielaniu absolutorium. I komu tu wierzyć?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
09 - 08 - 2014
... ghod komentuje +5
"Gmina kupi od syndyka masy upadłościowej Brodvin Pracownicza sp. z.oo 7,7 hektarów atrakcyjnych działek za 1,147 złotych" - tysiąc złotych z hakiem? Jak bym wiedział, że to takie tanie to sam bym kupił...

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
07 - 08 - 2014
... Po co komentuje +3
Wszystko ładnie tylko po co teraz kupować- przyjdzie w listopadzie nowy burmistrz to niech sobie decyduje. W prawie powinien być zapis o zakazie podejmowania ważnych decyzji tuż przed wyborami.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
07 - 08 - 2014
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był