89425cdabff26d1762013f4984ed3fc7.html Beskidzka droga oprotestowana w całości

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Beskidzka droga oprotestowana w całości

Email Drukuj
Społeczny komitet, burmistrz i Rada Wadowic nie popierają czterech wariantów przebiegu Beskidzkiej Drogi Integracyjnej przez naszą gminę. Czy to oznacza, że drogi u nas w ogóle nie będzie?

Blisko 600 podpisów pod protestem w Jaroszowicach, niezadowolenie na południu gminy w Zawadce, Barwałdzie, Kleczy Dolnej i Wadowicach. Ludzie boją się o swoje domy, działki i o to, że będą musieli mieszkać przy autostradzie. Beskidzka Droga Integracyjna wywołuje w mieście spore emocje. Tydzień temu (11.11) w Wadowicach powstał Społeczny Komitet Protestacyjny.

Ludzie zebrali się w komitet

Highslide JS Na zebranie w hotelu Podhalanin powołujące komitet przyszło 150 osób. Większość nie chce budowy beskidzkiej trasy po południowej stronie miasta. Teraz tych mieszkańców, którzy obawiają się o swoją własność reprezentować będzie Społeczny Komitet Protestacyjny. Na jego czele stanął Witold Gawęda, a jego zastępcami zostali Jerzy Wodniak i Krzysztof Kosek.

Andrzej Spisak, znany w Wadowicach projektant i prowadzący biuro architektoniczne, również przyłączył się do komitetu. Jak mówił poprowadzenie Beskidzkiej Drogi Integracyjnej tuż przy szczytach Jaroszowickiej Góry, Dzwonka, Bliźniaków i Leskowca spowoduje zagrożenie dla środowiska, a przede wszystkim czystego powietrza w mieście.

" To będzie problem dla Wadowic, bo to są właśnie zielone płuca miasta " - mówił na spotkaniu Andrzej Spisak. Dzień później komitet pojawił się na sesji Rady Wadowic, wsparty deklaracją, którą udało się napisać podczas pierwszego zebrania w obecności mieszkańców.

STANOWISKO KOMITETU
" Społeczny Komitet Protestacyjny budowy czterech wariantów drogi BDI, na zebraniu w dniu 11.11.2008 roku, podjął decyzję o odrzuceniu wszystkich czterech wariantów przebiegu BDI w południowej części Wadowic. Społeczny Komitet Protestacyjny w swoim społecznym projekcie proponuje przebieg drogi BDI po stronie północnej miasta Wadowice ”.


" Nie zgadzamy się na budowę beskidzkiej drogi na południu Wadowic i proponujemy jej nową lokalizację na północy "- mówił na sesji Witold Gawęda.


Rada i burmistrz też przeciwni

Dodajmy, że cztery warianty przebiegu drogi, którą przedstawiła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, krytycznie oceniła burmistrz Wadowic Ewa Filipiak.

STANOWISKO BURMISTRZA z 10 Listopada
"W związku z rozpoczęciem przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie konsultacji społecznych dotyczących przebiegu czterech wariantów planowanej trasy BDI przez teren gminy Wadowice, jako Burmistrz Wadowic wyrażam negatywną opinię wobec wszystkich czterech wariantów. Żaden z dotychczas przedstawionych przez GDDKiA wariantów nie uzyskał naszej akceptacji, ponieważ są one niekorzystne dla rozwoju naszej gminy i kolidują z interesami naszych mieszkańców. W związku z tym GDDKiA powinna jak najszybciej przygotować nowe, alternatywne warianty przebiegu trasy przez teren gminy Wadowice w oparciu o aktualne, a nie jak dotychczas stare sprzed kilkunastu lat, podkłady geodezyjne. "
Ewa Filipiak Burmistrz Wadowic


" Wiemy, że wszystkich nie jesteśmy w stanie zadowolić, ale to prawda, że konsultacje z mieszkańcami generalna dyrekcja źle przeprowadziła "- oceniała na sesji rady burmistrz Ewa Filipiak działania GDDKiA.

W tej sytuacji radni nie mieli wyjścia i podczas sesji (12.11) też podjęli uchwałę, że nie zgadzają się na cztery warianty drogi przedstawione przez GDDKiA. I co dalej?

Projekt drogi wróci do Wadowic?

Highslide JS Rząd chce budować drogę i chce przeznaczyć na nią 2,5 miliarda złotych. Z założenia Beskidzka Droga Integracyjna stanie się ważną osią łączącą drogę ekspresową S7 (węzeł Głogoczów koło Krakowa) z drogą ekspresową S1 (węzeł Suchy Potok w rejonie Bielska-Białej).

Inwestorem jest agenda rządowa GDDKiA w Krakowie. BDI będzie dwujezdniową drogą klasy GP (główna przyspieszona). Każda z jezdni będzie miała po dwa pasy ruchu. Jej dostępność zostanie ograniczona. To oznacza, że wjechać na nią i zjechać z niej będzie można tylko na węzłach. Droga ma być gotowa w 2014 roku.

Teraz Generalna Dyrekcja dróg Krajowych i Autostrad musi postanowić co dalej. Bardzo prawdopodobne jest, że wybierze dwa warianty z tych, które już są i trochę je zmodyfikuje w oparciu o protesty. Na koniec ponownie prześle do Wadowic do ponownych konsultacji.

(mp)
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (0)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był