d322e48f81f04eecef03faf22a37d899.html Niespotykany apel do polityków: Zbudujcie kopiec Jana Pawła II

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Niespotykany apel do polityków: Zbudujcie kopiec Jana Pawła II

Email Drukuj
Mamy już muzeum, plac, pomniki i szkoły Jana Pawła II, ale brakuje nam jeszcze kopca papieskiego. Luke tę dostrzegł mieszkaniec Dębicy, który zaproponował samorządom Wadowic, premierowi, wojewodzie, a nawet Kościołowi usypanie kopca poświęconego Janowi Pawłowi II.


Kopiec Jana Pawła II w Wadowicach to byłoby coś! Przynajmniej tak się wydaje pewnemu mieszkańcowi Dębicy. Mieszkaniec tego miasta, Wacław Susz napisał list z apelem do wszystkich ważnych, czyli samorządu miejskiego i burmistrz Wadowic, starosty i samorządu powiatowego, wojewody, marszałka Małopolski, a nawet premiera i Konferencji Episkopatu Polski.

Wacław Susz wpadł na pomysł niecodzienny i wzywa do podjęcia „wspólnych działań, stworzenia komitetu do realizacji pomysłu” usypania w Wadowicach odpowiedniego rozmiarami kopca Wielkiego Rodaka.

Lokalizacja? Dowolna, ale godna tak, by można było z niego spoglądać na całe Wadowice. Czas realizacji? Co nagle to po diable, lepiej wykonać porządnie. Koszty? O nich na razie nie ma mowy.

W swoim liście do władz Wacław Susz argumentuje, ze podjęcie takiego trudu jakim jest usypanie kopca na pewno przyczyni się do jeszcze głębszego podkreślenia znaczenia Jana Pawła II i jego wielkości.
Usypanie kopca będzie wyrazem hołdu dla tak Wielkiego Polaka. Po realizacji tego projektu, pobyt w Wadowicach może być bardziej atrakcyjny i przyczynić się do większych przeżyć duchowych. Dzieło to powinno być świadectwem narodu za dobro otrzymane na przełomie XX i XXI wieku. Żyjemy w czasach, w których powinniśmy w sposób wyjątkowy podejść do danych nam znaków - zaznacza w swym liście pomysłodawca.
Idea mieszkańca Dębicy nie wywołała na razie entuzjazmu wśród samorządowców. Miejsc poświęconych Janowi Pawłowi II jest w Wadowicach dużo. Mamy już przecież muzeum, plac, groń, dęby, pomniki i szkoły Jana Pawła II. Dodanie do tej listy kopca nawet wadowiczanom może wydać się już przesadą.

Tym bardziej, że w Wadowicach, w Parku Miejskim, jeden kopiec już stoi. Ufundowało go Towarzystwo Upiększania Miasta Wadowice i Okolicy. W 1934 w najwyżej położonym miejscu parku (ok. 317 m n.p.m.) usypany został kopiec widokowy, poświęcony polskiemu wieszczowi Adamowi Mickiewiczowi. Na szczycie kopca znajduje się tablica pamiątkowa z dedykacja „Adamowi Mickiewiczowi w stuletnia rocznice Pana Tadeusza 1834-1934 TUMWIO".

Jako ciekawostkę dodajmy też, że Kopiec Jana Pawła II usypano już w Krakowie na terenie Zgromadzenia Księży Zmartwychwstańców na Dębnikach przy ul. ks. Stefana Pawlickiego. Kopiec ma 7 m wysokości (bez krzyża). Powstał jeszcze za życia papieża, w 1997 roku. W 2002 roku w Krakowie powstała idea usypania większego kopca na cześć papieża Polaka. Miałby on być zlokalizowany na terenie dawnych Zakładów Sodowych „Solvay”, mieć ok. 50 m wysokości i średnicę podstawy ok. 110 m.

Marcin Płaszczyca
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (30)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... tornado komentuje +0
Hmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm?
Ciekawe po co?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
18 - 05 - 2014
... vader komentuje +0
Piramidę zbudujcie - większą od piramidy Cheopsa....może przetrwa tysiące lat...

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
01 - 05 - 2014
... Krys komentuje +2
Jakoś dziwnym trafem ten właśnie apel do polityków spotkał się aż z takim odzewem.
Są inne apele np. o tworzeniu miejsc pracy i jakoś nikt się tym dalej nie interesuje.
Czyżby pan Wacław Susz z Dębicy był tylko wyrazicielem opinii kogoś innego,
a apel kolejnym nakazem uczczenia JPII.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 04 - 2014
... ja154 komentuje +4
To już zakrawa o zbiorową paranoję. Za chwilę papieskie kremówki zostaną przemianowane na święte kremówki z domieszką świętej margaryny z Wadowic (nie masła, bo wyjdzie za drogo), obecnie są to błogosławione kremówki i nie wiem, czy ktoś coś do nich dodaje, bo ludziom naprawdę miesza się w głowach od wyimaginowanej świętości tego miasteczka.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 04 - 2014
... Maciej Pawlikowski komentuje +7
Witam serdecznie wszystkich państwa.Jestem mieszkańcem miasta Wadowic od urodzenia.Czy ktoś kompetentnie mógłbym pokusić się o bilans 20-letnich rządów burmistrzowej Ewy Filipiak?
Jakie ona poczyniła inwestycje, co zrobiła aby zmniejszyć bezrobocie, co za jej kadencji udało się w Wadowicach dobrego i przede wszystkim pożytecznego dla dobra mieszkańców zrealizować?
Chciałbym przeczytać bardzo rzeczową, obiektywną i bezstronną analizę 20-letnich rządów Ewy Filipiak.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
22 - 04 - 2014
... Banialuka komentuje +0
Ten pan z Dębicy "Wacek Susz ",niech wie,że my wadowiczanie mamy już kopiec !!!
Jeśli myśli pan że to żarty, to wcale nie !!!

Panie Wacku,niech pan wpadnie do naszego parku,tam jest gotowy "kopiec ", a dzieciaki
mają frajdę ,bo gonią po nim z góry na dół i odwrotnie !!!!!!!!!!!


Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
22 - 04 - 2014
... arik komentuje +1
a jakie bezrobocie jest w wadowicach????

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
22 - 04 - 2014
... bracki7 komentuje +2
Ta.. proponuje nowy plac przed kościołem w Wadowicach, przy okazji nie będzie możliwości zrobienia piany w fontannie i urząd miasta zaoszczędzi aż kilkaset złotych! Będzie na następne banery z wiadomością o kanonizacji...
Ludzie, gdzie my żyjemy?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
22 - 04 - 2014
... bryndza2 komentuje +0
serio...przecież w inwałdzie koło dinozaurów coś tam ma powstać papieżowego, to po co jeszcze kopiec,

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
19 - 04 - 2014
... saygon72 komentuje +1
;-) ten pan szaleju się nałykał...

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
19 - 04 - 2014
... wacek komentuje +3
Naszemu papieżowi należy się kopiec, co najmniej taki jak Kościuszki, a nie kopczyk paru metrowy. Duży kopiec, bardzo duży, to może nieco mniej ziemi(i nie tylko), co na zaporze w Świnnej Porębie. I po co sypać tą ziemię, czy nie lepiej wydać te pieniądze na coś takiego jak zapora, która służyć będzie milionom ludzi, chroniąc przed powodzią, dostarczając lepszej wody(woda w tak dużym zbiorniku się oczyszcza samorzutnie).

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
18 - 04 - 2014
... Pastafatian komentuje +9
U mnie w ogrodzie krety nakopały wiele kopców.Każdy z nich nazwałem imieniem naszego umiłowanego świętego.Tyko mój pies je profanuje.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
18 - 04 - 2014
... Agnieszka 2 komentuje +26
Temu panu z Dębicy radzę, żeby sobie kopiec usypał we własnym ogródku, za swoje pieniądze i niech się nim cieszy.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
17 - 04 - 2014
... laik komentuje +2
Pomysł popieram , zawsze to bliżej do Boga . Najlepsze miejsce : wadowicki Rynek .

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
17 - 04 - 2014
... VanCargo komentuje +19
myślę że JP II by się wstydził teraz za te Wadowice, a najbardziej za tych którzy chcą na jego imieniu zrobić interes ;P

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
17 - 04 - 2014
... m1 komentuje +12
W Dębicy pełno oszołomów ostatnio po okrutnych protestach postawili pomnik Kaczyńskiego, czy ten co wymyślił ten kopiec zdaje sobie sprawę, że koszt budowy kopca to miliony złotych.
W Wadowicach już miasto kopiec zrobiło, a nawet 2, są to góry śmieci na Mlyńskiej i na Polnej

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
17 - 04 - 2014
... jan bez ziemi komentuje +26
Po pierwsze niejaki pan Susz niech się pierd...ie w główkę!
Po drugie jeśli już usypać kopiec to tak jak napisał @"bezprzebaczenia" na rynku najlepiej przed samymi wrotami do pałacu "nijakiej" pani F i przed repliką drzwi do tzw. nijakiego muzeum!
Po trzecie można zmienić kilka nazw i w sposób naturalny stworzyć nie jeden, a kilka kopców: Góra Jaroszowicka na Kopiec im. Jana Pawła II, Gancarz na Kopiec im. Świętego Jana Pawła II, Makowska Góra na Kopiec im. Papieża Jana Pawła II, itd.
Po czwarte dla lepszego uczczenia naszego rodaka można Jego imieniem nazwać jeszcze kilka rzeczy, np. dworzec PKP im. Jana Pawła II, dworzec PKS im. Jana Pawła II, most drogowy im. Jana Pawła II, most kolejowy im. Jana Pawła II, Komenda Powiatowa Policji im. Jana Pawła Ii, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej im. Jana Pawła II, itd.
A po piąte - dajcie wreszcie święty spokój papieżowi i zacznijcie żyć wg Jego nauk (tylko ilu z nas je zna?) zamiast robić na pokaz największe durności!!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
17 - 04 - 2014
... dd komentuje +1
Dzwonek to Goryczkowiec

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
17 - 04 - 2014
... Jacek z Dzwonka komentuje +0
Po co Gancarzowi znieniać nazwę przecież jest miejsce nawet obecna nazwa trochę pasuje DZWONEK

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
17 - 04 - 2014
... POWIATANIN komentuje +17
W powiecie wiele firm chce oddać ziemię za darmo.
moja propozycja jest taka, żeby usypać na pustym rynku wielki kopiec i obsadzić drzewami. W tedy by to przynajmniej jakoś sensowniej wyglądał ten rynek bardziej oryginalniej od pozostałych miast. podłoże jest bardzo stabilne więc co za problem. Rynek nie koniecznie musi być lądowiskiem ...

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
17 - 04 - 2014
... Kuba_Anty_Filipiak komentuje +11
Dajcie spokój rozumie wyjątkowy człowiek fakt , ale kurde zaraz pani burmistrz wymyśli żeby w wadowicach ruszyła produkcja samochodów marki Jan Paweł II , kostki brukowej w kształcie JP II . Są ulice , szkoły , place Imienia JP II wystarczy !! !! Jan Paweł II to nie napis na kond....nie pani Filipiak !!!! I niech się pani na to nie godzi !!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
17 - 04 - 2014
... juhas komentuje +9
dlaczego nie zajmą się bezrobociem? tylko kopce wymyślają

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
17 - 04 - 2014
... :) komentuje +2
ale taki kopiec super sprawa . dzieki kopcowi wiecej turystów by było i gospodarka by sie bardziej kreciła myście otym już ludzie ! kazdy turysta jak przyjedzie to cos zje cos wypije i czasem moze zostanie na noc i kupi pamiatke ! to jest dobra inwestycja dla wadowic !

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
17 - 04 - 2014
... radar komentuje +9
Na Rynku!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
17 - 04 - 2014
... daria komentuje +11
dajcie już spokuj myślicie że jak usypiecie kopiec to wiecej zarobicie?? kolejna atrakcja w wadowicach. Zajmijcie sie lepiej duchowym przesłaniem papierza a nie tylko korzysciami materialnymi!!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
17 - 04 - 2014
... bezprzebaczenia komentuje +13
Myślę,że jest godne miejsce na ten kopiec.
Niech pan Susz przyjeżdża, łopata w łapę i taczki.
I zacznie sypać na rynku.
Na początek przed drzwiami magistratu.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
17 - 04 - 2014
... Jankes Socjalista komentuje +4
Niech Gancarz przemianują na Kopiec Papiża i będzie tanio, szybko i wypaśnie...

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
17 - 04 - 2014
... dociekliwy komentuje +11
W Dębicy jest płasko a my mamy teren pagórkowaty. Usypywanie jakiegokolwiek kopca nie ma najmniejszego sensu.
Zapraszamy pomysłodawcę do Wadowic, może jak lepiej pozna to miejsce i jego położenie nie będzie strzelał tak głupimi pomysłami.
Jak by po samej wizycie w Wadowicach dalej upierał się że jego pomysł ma rację bytu to proponuje spacer na groń Jana Pawła II. Pozdrawiam

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
17 - 04 - 2014
... kałakolczik komentuje +12
Mam umiarkowanie negatywny stosunek do kleru. Dlaczego ? - dlatego, że oni w większości nie chcą podejmować się trudu dnia codziennego. Nie chcą być mężami, ojcami,rodzicami, nie chcą sprawować opieki rodzicielskiej. Nie umieją lub nie chcą. Chcą łatwego chleba bez ciężkiej pracy i bez odpowiedzialności za wychowanie rodziny, łożenia na nią i wychowywania dzieci. To dzisiaj i zawsze w każdych czasach było najważniejsze dla Pana Boga. Rodzina i jej wychowanie. Życie w symbiozie kobiety i mężczyzny i wraz z dziećmi kto może i jest zdolny do prokreacji. To zawsze podobało się Panu Bogu. Księża i kler wszelaki z daleka od tych spraw. Pana Boga proszę aby natchnął siłą i wiarą papieża Franciszka i aby spowodował zmianę tego arcynienormalnego stanu rzeczy. Nie zabraniajcie duchownym osobom wchodzić w związki małżeńskie. To nie jest zgodne z wolą Pana Boga. Dziękuję za wysłuchanie pogadanki.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
17 - 04 - 2014
... pilko komentuje +30
ten kto to wymyślił niech klepnie sie w główkę bo juz tak święte to miasto chce sie robić ze życ tu sie nie da bo tym mieście nie ma pracy ceny astronomiczne i żadnych perspektyw na lepszą przyszłość może w Dębicy niech kopiec postawią

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
17 - 04 - 2014
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był