b70b659540eb15e1d78ae64bec54b36a.html Prezydent otworzy papieskie muzeum

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Prezydent otworzy papieskie muzeum

Email Drukuj
To już pewne! Jak dowiaduje się portal Wadowice24.pl, prezydent Rzeczpospolitej Bronisław Komorowski otworzy Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach. Jego wizyta na pewno podniesie rangę uroczystości, na którą czeka całe miasto.Uroczystość otwarcia Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II w Wadowicach zaplanowano na środę (9.04). Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, weźmie w niej udział prezydent Rzeczpospolitej Bronisław Komorowski. Oprócz niego swoją wizytę na ten dzień zapowiada m.in. minister kultury Bogdan Zdrojewski, a także władze Małopolski w osobie marszałka Marka Sowy i wojewody Jerzego Millera.

Szykuje się więc duża uroczystość. Dla Wadowic już sama wizyta prezydenta ma w pewien sposób wymiar historyczny. Przypomnijmy, że do tej pory miasto odwiedzali prezydenci: Ignacy Mościcki, Ryszard Kaczorowski, Lech Wałęsa i Lech Kaczyński. Różne to były wizyty.

Tą pierwszą pamiętamy jedynie z pocztówki, gdy Ignacego Mościckiego w 1929 witał w Wadowicach burmistrz Kluk. Ryszard Kaczorowski odwiedzał nas kilkakrotnie, ale już po "wypełnieniu urzędu". Lech Wałęsa był przejazdem w 1995 roku, a Lech Kaczyński do Wadowic przyjeżdżał trzy razy. Raz jako kandydat, potem na pierwszą rocznicę śmierci Jana Pawła II i w 2008 roku na ogólnopolski zjazd "Solidarności".

W środę (9.04, godz. 17) uroczystość otwarcia muzeum poprzedzi msza święta w Bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, a kulminacją będzie koncert na wadowickim rynku oratorium symfoniczne: „Szukam was”. Oratorium „Szukam Was” (muzyka Bartosz Tomaszek do słów Michała Zabłockiego) wykonają czterej soliści z towarzyszeniem zespołu i sześćdziesięcioosobowej orkiestry symfonicznej pod batutą Tomasza Chmiela. Na całość składa się 11 utworów muzycznych opartych na testamencie Jana Pawła II, pomiędzy którymi aktor odczytuje jego fragmenty. Tego dnia zaproszeni goście będą mogli do północy zwiedzać nową wystawę. Ostatnie wejście o 23.00. W nastęnym dniu wystawę będa mogli zwiedzać już wszyscy.

Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach w nowej formule zostało założone w 2010 r. przez cztery podmioty Archidiecezję Krakowską, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, samorządy Województwa Małopolskiego i Gminy Wadowice. Muzeum jako nowa instytucja kultury kontynuuje działalność muzeum założonego w 1984 r. przez Archidiecezję Krakowską.

Nowe warunki działalności powstały dzięki przekazaniu przez Archidiecezję Krakowską budynku, w którym Karol Wojtyła mieszkał z rodziną przez pierwsze 18 lat swego życia, a także wszystkich zgromadzonych przez te lata pamiątek po Janie Pawle II. Budynek został wcześniej pozyskanym przez Fundację Ryszarda Krauzego i przekazany Archidiecezji w celu zorganizowania tu nowego muzeum.

Dzięki środkom unijnym, a także współzałożycieli muzeum w latach 2010 – 2013 budynek został dostosowany do projektu prezentacji nowej wystawy. Obecnie cała przestrzeń – cztery kondygnacje wraz z niewielkim podwórzem - przeznaczone są na multimedialną wystawę narracyjną, autorstwa Barbary i Jarosława Kłaputów, poświęconą osobie Karola Wojtyły i Jana Pawła II – jego życiu i działalności.

Znany jest już cennik biletów nowego muzeum. Za wejście na wystawę dorośli zapłacą 18 zł, a dzieci i młodzież za bilet ulgowy 10 zł. Wejście do muzeum będzie znajdowało się od strony ryku, a wyjście od strony ulicy Kościelnej. Zwiedzający będą wpuszczani w grupach 25-osobowych co dziesięć minut, a samo zwiedzanie nowej ekspozycji potrwa ok. 80 minut. Dyrekcja placówki szacuje, że rocznie muzeum będzie mogło odwiedzać aż pół miliona osób.

(mp)
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (33)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... m1 komentuje +3
@John 1
człowiek , który nie umie poprawnie napisać słowa inteligencja będzie wygłaszał sądy? kup sobie słownik ortograficzny matołku

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
07 - 04 - 2014
... john1 komentuje +4
Inteligęcją to ten wasz prezydent nie grzeszy ale jak mówią "Jaki prezydent taki naód"

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
07 - 04 - 2014
... ciapek komentuje +1
Ja tez tam Bede ale tylko duchem

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
06 - 04 - 2014
ale beda jaja!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
06 - 04 - 2014
... iritt komentuje +3
nikt normalny na niego nie głosował!!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
06 - 04 - 2014
... do Arik komentuje +4
to spieprzaj dziadu z kraju

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
06 - 04 - 2014
... arik komentuje +6
taki prezydent to nie moj !! Na niego nie głosowałem!!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 04 - 2014
... lapajs komentuje +9
ciekawe ile kościół zainwestował w to muzeum a ile kasy zgarnie z tak drogich biletów

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 04 - 2014
... kałakolczik komentuje +5
Podali informację , że Bronisław Komorowski zaprosił na wyjazd do Włoch Aleksandra Kwaśniewskiego i Lecha Wałęsę wraz z małżonkami. To chyba jest potwierdzeniem moich spostrzeżeń , które wyraziłem poniżej. Do Włoch i Rzymu się nie wybieram i nawet z jakąś dopłatą też bym nie pojechał. Tych trzech w/w prezydentów widziałem i papieży też . Na własne oczy oczywiście i już nie pamiętam kiedy. Jest to całe nasze życie tak jakby trochę albo nawet bardzo lekkośmieszne - co nie ?. Tak to pojmuję i fajnie jest. Lech Wałęsa stwierdził kiedyś publicznie, że na dalsze jazdy samolotem przebiera się w trakcie tej podróży w pidżamę. Ciekawość czy taka wycieczka do Rzymu może być zakwalifikowana jako " daleka podróż " z pidżamą ? Co mi zresztą do tego.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 04 - 2014
... iritt komentuje +6
Oby się tylko do jakiejś księgi chłop nie wpisywał bo znowu będzie wstyd!!!!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 04 - 2014
... do wójta Tomic komentuje +7
Okazuje się,że dodatkowy oddział zostanie otworzony, a dlaczego? A dlatego,że zbliżają się wybory, zatem pan Kręcioch musi zdobyć poparcie, by kolejną kadencję pogrzać stołek. Szanowny pan zarabia 12 tys.złotych, ale GMINA TNIE KOSZTY! Na jesień zgaszone latarnie, bo...GMINA TNIE KOSZTY. Obsługa w szkole zarabia najmniej, niektórzy dostają nagrody za docenienie pracy, ale ...bezterminowe, gdyż... GMINA TNIE KOSZTY. A dla nauczycieli darmozjadów jest wszystko. :) Jedna z pań w kasie w urzędzie gminy w Tomicach poszła na urlop macierzyński, na zastępstwo zatrudniono tymczasową inną. Kiedy świeżo upieczona mamusia wróciła na stanowisko, pani na zastępstwie też nagle została na stałe, gdyż znalazł się dla niej etat. Oczywiście warto zaznaczyć, iż nowa pani pochodzi z Radoczy-rodzinnej miejscowości szanownego pana Adama Kręciocha. :)Przypadek? Nie sądzę. Wielka polityka prorodzinna Tuska, a mamusie zapisują do przedszkola dzieci w wieku 2,5 roku, kiedy wiekiem wymaganym są 3 lata. Najchętniej zostawiałyby dzieciaczki na 12 godzin, płacąc tylko za wyżywienie. W głowie się nie mieści, co dzieje się w tym kraju, co dzieje się w naszej gminie. Jeśli ma się znajomości, to pan Adam załatwi pracę w urzędzie, jeśli nie- adios.

PANIE ADAM-niech pan choć połowę z tych 12 tys.odstąpi,to samo pańska ŚWITA (pseudointeligencja, bo skoro ze stanowiska SPRZĄTACZKI robiąc zaoczne studia na jakiejś Wyższej Szkole Robienia Pierogów, można nagle stać się urzędnikiem, panią z biura, śmiechu warte...) to gmina nie będzie tak musiała pasa zaciskać! Trochę pomyślunku!

ŻYCZĘ, AŻEBY JAK NAJSZYBCIEJ ZAKOŃCZYŁ PAN , PANIE WÓJCIE, SWĄ KADENCJĘ.

Dodam w ramach ciekawostek, że proboszcz parafii Tomice niedawno zakupił samochód za 100 tysięcy złotych. Myślicie, że z pensji nauczania religii w szkole...? ;)

Pozdrawiam myślących i mam nadzieję,że może kiedyś sytuacja w naszej gminie się zmieni. Póki co - brak słów.

A, bardzo proszę NIE USUWAĆ MOJEGO KOMENTARZA! NIKOGO W NIM NIE OBRAŻAM, NIE SZYKANUJĘ, STWIERDZAM TYLKO POWSZECHNIE ZNANE FAKTY NA FORUM PUBLICZNYM. SKORO W POLSCE OBOWIĄZUJE WOLNOŚĆ SŁOWA- PROSZĘ SIĘ Z TYM LICZYĆ, W PRZECIWNYM RAZIE WYSTĄPIĘ NA DROGĄ SĄDOWĄ W ZWIĄZKU Z ŁAMANIEM MEGO PRAWA. :)

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 04 - 2014
... m1 komentuje +37
Muzeum zostało założone przez cztery podmioty z których tylko 1 słownie jeden czyli kościół będzie inkasował wielką kasę, a pozostałe trzy podmioty będą tylko łożyły do tego kościelnego, zachłannego worka bez dna.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
03 - 04 - 2014
... jożinzbażin komentuje +4
a co z obiecanym koncertem ENEJ w związku z którym było głosowanie na tym arcy szanownym portalu? nic tylko jakies oratoria i inne bzdety.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
03 - 04 - 2014
... Krys komentuje +14
A gdzie rozdział kościoła od państwa.
Uważam, urząd prezydenta za zbyt poważny i reprezentatywny żeby uczestniczyć
w otwieraniu małego i drogiego muzeum.
Podatnicy "dali" szmal , a za bilety to chyba jak zwykle kler będzie brać.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
03 - 04 - 2014
... iritt komentuje +3
A foka wejdzie przez drzwi ??? czy przyjedzie sam???

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
03 - 04 - 2014
... min komentuje +8
jestem wręcz szczęśliwy do BULU

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
03 - 04 - 2014
... Banialuka komentuje +1
@ iritt

>PAPIEŻ

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
03 - 04 - 2014
... Beta komentuje +25
Czytając te komentarze odnoszę wrażenie,że Wadowiczanie zamiast się cieszyć z takiego wydarzenia,to jad wylewają..wszystko żle,wszyscy są żli,wszystko nie pasuje..coś okropnego co to za ludzie tu mieszkają!!!!!Strach się bać!!!!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
03 - 04 - 2014
... news komentuje +19
Miller - nie dosyć że zabrał nam karetkę czym zagroził bezpieczeństwu mieszkańców naszego powiatu to jeszcze ma czelność przyjeżdżać na otwarcie muzeum. Pokazuje gdzie ma społeczeństwo bo przypomnijmy że 10 tyś osób prosiło go o pozostawienie nocnej karetki S w Andrychowie, jak dla mnie jest to BEZCZELNE

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
03 - 04 - 2014
... załamany komentuje +20
Tylko nie dajcie mu się wpisać do księgi bo znowu będzie wstyd do BULU na całą POlskę

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
03 - 04 - 2014
... iritt komentuje +11
A co on ma wspólnego z PAPIERZEM ????!!!!!!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
03 - 04 - 2014
... bez ro bo tna komentuje +14
A niech On lepiej otworzy swoje oczy i zobaczy , co się w ukochanej Ojczyźnie dzieje!!!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
03 - 04 - 2014
... lump komentuje +9
kolejny sukces WADOWIC no jak się dowie o aferach wspólnego domu to dopiero będzie cyrk

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
03 - 04 - 2014
... Ruch Palikota komentuje +12
A Donald mówił że nie będą klęczeć przed klerem.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
03 - 04 - 2014
... saper komentuje +1
doskonale ze juz otwieraja dom rodzinny i bedzie co do zwiedzania i jest naprawde nie poczebnie zapraszaja komorowskiego

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
03 - 04 - 2014
... Krytyk komentuje +19
Łączę się w BULU i NADZIEIIIIJJIJIJIJIJIJIIIIIIIIIIII !!!!!!!!!!!!!!!!!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
03 - 04 - 2014
... kałakolczik komentuje +23
Wyrażam głębokie ubolewanie, że skrajne siły prawicowe uniemożliwiły wizytę w Wadowicach prezydentowi Aleksandrowi Kwaśniewskiemu. Według mojej opinii i czołowych poważnych komentatorów w/w prezydent zdziałał dla Polski więcej ni inni razem wzięci.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
03 - 04 - 2014
... liteowki komentuje +1
"a także władze Małopolski w osobiemarszałka Marka Sowy i wjewody Jerzego Millera. "
Autor proszony o poprawę literówek w cytowanym zdaniu.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
03 - 04 - 2014
... alex358 komentuje +23
Jeszcze tego tu potrzeba, aby przyjeżdżał.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
03 - 04 - 2014
... koksa komentuje +1
:D, ale co jest sukcesem?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
03 - 04 - 2014
... Gratulacje komentuje +9
Serdecznie witamy pana prezydenta

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
03 - 04 - 2014
... mik mik mak komentuje +41
Ależ przeżycie dla Wadowiczan , a czy ta wizyta spowoduje to że mieszkańcy bedą mieli prace godne warunki do zycia bo jak na razie mamy wysokie ceny żywności same banki , apteki cukiernie ciucholandy i jak że modne lokale 7777 a żadnej perspektywy na lepsze jutro , ta wizyta wiąże sie z ogromnymi kosztami ale na to juz nikt nie patrzy ale urząd będzie błyszczał na czele z .......

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
03 - 04 - 2014
Po przerżniętym referendum lewica nie może podnieść się, leżą na dnie, ale jeszcze plują.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
03 - 04 - 2014
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był